fot.
Udostępnij:

W Polsce jest duża grupa młodych trenerów, którzy chcą się rozwijać

Aleksander Kowalczyk, organizator konferencji Fútbol Español, w trakcie której posłuchać będzie można Gaizkę Garitano, trenera z przeszłością w Primera División; byłego trenera Wisły Kraków – Kiko Ramireza oraz samego Aleksandra, pracującego w roli trenera zespołu U-16 w SD Deusto, mówi nam o tym, dlaczego zdecydował się ją stworzyć i czego będziemy mogli się po niej spodziewać.

Skąd pomysł na konferencję poświęconą hiszpańskiej piłce w Polsce?

Uważam, że w Polsce jest duża grupa młodych trenerów, którzy chcą się rozwijać, czerpiąc wzorce z zagranicznych źródeł. Jednakże często nie mają takiej możliwości ze względu na brak znajomości języka czy kwestie finansowe. Z drugiej strony w Polsce nie brakuje szkoleń bądź konferencji dla trenerów piłki nożnej, jednak rzadko można się spotkać z wydarzeniem o podobnej tematyce. Stąd też mój pomysł stworzenia czegoś innego, związanego z hiszpańską piłką.

Jak udało się zaprosić znane trenerskie nazwiska? Czy było trudno ich zachęcić do wzięcia udziału w tym?

Nie było to aż takie trudne, jak może się wydawać. Zarówno Gaizka, jak i Kiko zareagowali bardzo pozytywnie na moją propozycję. Kiedy z nimi rozmawiam, słyszę, że podkreślają jak ważna jest pokora i skromność w pracy. Pomimo faktu, że Gaizka pracował w Primera División, a Kiko w Ekstraklasie, nie patrzą na ciebie z góry. Ponadto przekazując wiedzę innym trenerom, sami dużo się uczą, odpowiadając na pytania poszczególnych szkoleniowców.

Dlaczego warto wziąć udział w tej konferencji?

Wynika to w dużej mierze z doboru prelegentów. Gaizka to trener, który doświadczył piłki na najwyższym poziomie, prowadząc drużyny z Primera. Obecnie prowadzi rezerwy Athleticu, wprowadzając najzdolniejszych zawodników do profesjonalnej piłki. Z drugiej strony Kiko to trener, który przez wiele lat wykonywał dobra pracę w hiszpańskich klubach z niższych lig i dostał szansę prowadzenia Wisły Kraków. Jego wykład pozwoli odpowiedzieć trenerom na pytania „w jaki sposób zarządzać szatnią?” i „jak wydobyć maksymalny potencjał z zawodników?”, biorąc pod uwagę uwarunkowania kulturowe. Na koniec sam opowiem o swoim doświadczeniu związanym z hiszpańską piłką młodzieżową i postaram się odpowiedzieć na pytanie „w czym tkwi sukces szkolenia u Hiszpanów?”. Oprócz części teoretycznej, będzie również część praktyczna oraz możliwość porozmawiania z każdym z prelegentów.

Kto może z niej najwięcej wyciągnąć – trener kilkuletnich dzieci, trampkarzy, juniorów czy seniorów?

Każdy trener może wyciągnąć coś pożytecznego z konferencji, bez względu na to, na jakim poziomie pracuje.

Jesteś trenerem w Kraju Basków. Z czego wynika fenomen szkolenia klubów w Kraju Basków, o czym można się przekonać na przykładzie Lezamy, Zubiety czy nawet nawaryjskiej szkółki Osasuny oraz kilkudziesięciu innych, mniejszych, które często dostarczają młodych chłopców do swoich klubów patronackich?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że poziom piłki w Kraju Basków jest na bardzo wysokim poziomie. Niewyobrażalna jest liczba meczów, które odbywają się w każdy weekend, przez cały rok, od najmłodszych kategorii wiekowych aż do profesjonalnej piłki.

W Primera División mają czterech przedstawicieli – Athletic Club, Real Sociedad, Eibar i Deportivo Alavés. Te kluby opierają swoje kadry głównie na zawodnikach lokalnych. Dużo się mówi o filozofii Athletiku, ale w pozostałych klubach wychowankowie również mają ogromne znaczenie. Na przykład na 24 zawodników pierwszej drużyny Realu Sociedad, aż czternastu pochodzi z ich akademii. Kluczową rolę odgrywają kluby partnerskie, bez których proces nie byłby tak efektywny. Athletic ma ich około 150, a Real Sociedad niespełna 100.

Opierając swoje kadry na zawodnikach lokalnych, szkolenie ma ogromne znaczenie, co widać w codziennej pracy na treningach. Dlatego też trenerzy muszą być bardzo dobrze przygotowani. Oprócz znakomitych zawodników z Kraju Basków, wywodzą się również znani trenerzy, m.in.: Unai Emery, Ernesto Valverde, Jose Luis Mendilibar, Asier Garitano czy wspomniany Gaizka Garitano. Czynnik kulturowy również ma znaczenie, gdyż Kraj Basków różni się od pozostałych prowincji w Hiszpanii.


Kamil Gieroba
Data publikacji: 5 czerwca 2018, 12:38
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.