RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2005/06
W kolejnym tygodniu naszego cyklu RETRO Oko na rodaka powoli przenosimy się do czasów, które pamiętamy coraz lepiej. Dzisiaj przyszła pora na sezon 2005/06.
W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju. Zaprezentowaliśmy osiągnięcia Polaków w sezonie 2005/06 oraz 2006 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).
Latem 2005 roku cała Polska zakochała się w Celticu Glasgow oraz szkockiej ekstraklasie. Do wielokrotnego mistrza Szkocji przeszli Artur Boruc (z Legii Warszawa) oraz Maciej Żurawski (Wisła Kraków). Na początku ich przygody w nowym klubie tylko Żurawski mógł liczyć na miejsce w składzie, natomiast Boruc przegrywał rywalizację z Davidem Marshallem. Efekty były opłakane - w pierwszym meczu II rundy eliminacji do Ligi Mistrzów Celtic w kompromitującym stylu przegrał 0:5 z Artmedią Bratysława, uznawaną za kopciuszka na europejskich boiskach. Na rewanż obaj Polacy wyszli w wyjściowym składzie, ale Celtic wygrał "zaledwie" 4:0 i bardzo szybko zakończył występy w pucharach. Potem jednak to wszystko zaczęło wyglądać o wiele lepiej. Celtic został mistrzem Szkocji oraz wygrał Puchar Ligi pokonując w finale 3:0 Dunfermline. Jedną z bramek dla swojego zespołu strzelił Żurawski, który sezon zakończył z 16 trafieniami zanotowanymi w 24 spotkaniach ligowych. Gwoli uzupełnienia: w składzie pokonanych znalazł się Bartosz Tarachulski, który pojawił się na boisku w 84. minucie meczu.
Bramka Żurawskiego od 0:51
Austria Wiedeń z Sebastianem Milą i Arkadiuszem Radomskim w składzie poprawiła swoje osiągnięcia sprzed roku. Prócz obrony Pucharu Austrii zespół Polaków został także mistrzem kraju. W rozegranym 9 maja finale Pucharu Austrii Austria Wiedeń wygrała 3:0 z SV Mattersburg, którego barw bronił Krzysztof Ratajczyk (trafił tam właśnie z Austrii Wiedeń). On i Radomski wystąpili w tym spotkaniu, natomiast Mili zabrakło w kadrze meczowej. Gorzej niż w poprzednim sezonie Austrii Wiedeń powiodło się w Pucharze UEFA, z którego odpadła już w I rundzie.
Prócz Mili i Radomskiego po mistrzowski dublet sięgnęło jeszcze dwóch Polaków. Na Ukrainie Szachtar Donieck Mariusza Lewandowskiego został mistrzem kraju oraz wygrał Superpuchar. W obu przypadkach ich rywalem był Dynamo Kijów, a potyczki między obiema drużynami były bardzo wyrównane. W rozegranym 9 lipca w Odessie meczu o Superpuchar Ukrainy Szachtar wygrał nad swoim odwiecznym rywalem dopiero po serii rzutów karnych (4:3). W regulaminowym czasie gry było 1:1, a Lewandowski zagrał cały mecz. O wiele ciekawiej było w lidze. Po rozegraniu 30 serii spotkań Szachtar i Dynamo zgromadzili taką samą ilość punktów, przez co zdecydowano o rozegraniu dodatkowego spotkania, które miało rozstrzygnąć o losach mistrzowskiego tytułu. Szachtar z Lewandowskim w składzie przypieczętował mistrzostwo dopiero po dogrywce i trafieniu Juliusa Aghamowy w 100. minucie spotkania. Co szczególnie cieszy, kibice i władze Szachtara do dzisiaj pamiętają o polskim pomocniku, który przez wiele lat reprezentował barwy ich klubu.
Mariusz Lewandowski turns 41! ⚒ Happy Birthday, Legend!
275 appearances and 30 goals for Shakhtar, 10 trophies over 9 years at the club. pic.twitter.com/ZY0ha5eHqF
— FC SHAKHTAR ENGLISH (@FCShakhtar_eng) May 18, 2020
Dublet w Luksemburgu zanotował Tomasz Gruszczyński. Napastnik, który trafił do Dudelange w 2002 roku, zdobył swoje drugie mistrzostwo kraju oraz po raz drugi zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Luksemburga. Po raz pierwszy jednak ta sztuka udała mu się w jednym sezonie (wcześniej w sezonie 2003/04 zdobył krajowy puchar, a rok później został mistrzem Luksemburga). Sam Gruszczyński był natomiast jedną z gwiazd swojego zespołu. W 21 rozegranych spotkaniach ligowych strzelił aż 15 bramek, a w eliminacjach do Ligi Mistrzów strzelił trzy gole.
Dodatkowo, po swoje drugie mistrzostwo kraju sięgnął Michał Żewłakow (RSC Anderlecht - Belgia), a premierowy tytuł mistrzowski na Litwie zdobył Arkadiusz Klimek reprezentujący barwy FBK Kaunas.
Polscy piłkarze rozbili bank na Cyprze. Walka o mistrzostwo było bardzo zacięta, toczyła się do ostatniej serii spotkań pomiędzy trzema ekipami. Najlepszy okazał się Apóllon FC, w barwach którego grali Radosław Michalski, Paweł Sibik i Łukasz Sosin (z 28 bramkami na koncie został po raz trzeci z rzędu królem strzelców ligi). Drugie miejsce z punktem straty do zwycięzcy zajęła Omónia, a najniższy stopień podium ze stratą dwóch "oczek" zajął APÓEL Nikozja, w kadrze którego znajdowali się wówczas Bartłomiej Jamróz, Andrzej Krzyształowicz oraz Jarosław Popiela. W grudniu 2005 roku trenerem tego zespołu został Jerzy Engel. APÓEL niepowodzenie w lidze powetował sobie zwycięstwem w Pucharze Cypru. W meczu finałowym pokonali po dogrywce 3:2 AÉK Larnaka. Polskie trio nie dostało szansy występu w tym spotkaniu.
Ostatnim Polakiem, który na przełomie 2005 i 2006 roku mógł poszczycić się zdobyciem jakiegoś pucharu wraz ze swoim zespołem, był Jacek Bąk. Doświadczony obrońca po wielu latach gry we Francji zdecydował się na kontynuowanie kariery piłkarskiej w występującym w katarskiej ekstraklasie Al-Rayyan. Zmagania ligowe zakończyli na czwartej pozycji, lecz okazali się najlepsi w Pucharze Kataru.
Na koniec sezonu 2005/06 zawodnicy Spartaka Moskwa, w tym oczywiście Wojciech Kowalewski, mogli sobie pluć w brodę. Do zdobycia tytułu mistrzowskiego zabrakło naprawdę niewiele. Po 30 kolejkach Spartak, a także rywal zza miedzy - CSKA Moskwa - zgromadzili tyle samo punktów. Według regulaminu rozgrywek w takim przypadku o mistrzostwie decyduję liczba wygranych spotkań. W tej statystyce lepsze okazało się CSKA, które wygrało 17 spotkań (o dwa więcej od Spartaka). Te dwa zespoły spotkały się także w finale krajowego pucharu. Tam jednak zwycięstwo CSKA było już zdecydowane - Spartak uległ swojemu rywalowi 0:3, a Kowalewski zagrał cały mecz.
To teraz tradycyjnie trochę egzotyki. Wicemistrzem Walii został Daniel Purzycki, który w barwach Llanelli AFC zanotował jeden występ w lidze. Idąc bardziej na północ, trzeba docenić dokonania kolejnych dwóch Polaków. Wicemistrzem Wysp Owczych zostało EB/Streymur Rafała Kwiecińskiego, natomiast Marek Wierzbicki wraz z KÍ Klaksvík dotarł do finału krajowego pucharu.
Prócz Łukasza Sosina, dorobkiem strzeleckim zaimponowało także trzech innych polskich napastników. Swój najlepszy sezon w barwach holenderskiego NEC Nijmegen zanotował w 27 spotkaniach dziesięć goli. W swoim pierwszym pełnym sezonie w barwach Borussii Dortmund świetną strzelecką dyspozycję zaprezentował Euzebiusz Smolarek. Ówczesny filar reprezentacji Polski z 13 bramkami strzelonymi w Bundeslidze był najlepszym strzelcem swojego zespołu. Ciekawie wyglądała roczna przygoda Marka Saganowskiego w portugalskiej Vitórii SC Guimarães. Jest to klub znany w Polsce głównie z wyeliminowania Wisły Kraków z Pucharu UEFA - popularny "Sagan" strzelił trzy gole w tych rozgrywkach. Natomiast jego dorobek ligowy był jeszcze bardziej okazały - w 32 meczach strzelił 12 bramek. Co chyba najciekawsze, jego zespół grał w fazie grupowej Pucharu UEFA oraz dotarł do półfinału krajowego pucharu, a mimo to w lidze zajął dopiero 17. miejsce i spadł do drugiej ligi.
Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2004/05
Anglia
Jerzy Dudek (Liverpool FC - Premier League) - sześć występów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, zdobył Puchar Anglii (Dudek nie zagrał w żadnym meczu w tym pucharze i nie można dopisać tego sukcesu do jego CV) i odpadł w III rundzie Pucharu Ligi. Grę w Lidze Mistrzów Liverpool rozpoczął od I rundy eliminacyjnej. W drodze do fazy grupowej pokonał walijski Llansantffraid FC (dzisiejsze The New Saints FC) (3:0, 3:0), FBK Kaunas (3:1, 2:0) oraz CSKA Sofia (3:1, 0:1). Zespół Dudka trafił do grupy z Real Betis Balompié (2:1, 0:0), Chelsea (0:0, 0:0) oraz Anderlechtem (1:0, 3:0) i zajął pierwsze miejsce w grupie G. Liverpool odpadł w 1/8 finału z Benifką (0:1, 0:2). Dodatkowo, Liverpool przegrał mecz o Superpuchar Europy z CSKA Moskwa (1:3) oraz poległ w finale Klubowych Mistrzostw Świata z brazylijskim São Paulo FC. Dudek nie zanotował żadnego występu w LM, nie zagrał także w Superpucharze Europy oraz KMŚ.
Jarosław Fojut i Przemysław Kazimierczak (Bolton Wanderers FC - Premier League) - Fojut zagrał w jednym meczu ligowym, a Kazimierczak nie zanotował żadnego występu. Ich zespół zajął ósme miejsce w lidze, odpadł w V rundzie Pucharu Anglii i ćwierćfinale Pucharu Ligi oraz wystąpił w Pucharze UEFA. Tam wyeliminowali Łokomotiw Płowdiw (2:1, 2:1), dzięki czemu trafili do grupy H, w której zagrali z Beşiktaşem (1:1), Zenitem Sankt Petersburg (1:0), Vitória SC Guimarães (1:1) oraz Sevilla FC (1:1). Te rezultaty dały trzecie miejsce w grupie i awans do fazy pucharowej. Bolton odpadł w III rundzie po porażce z Olympique Maryslia (0:0, 1:2).
Tomasz Kuszczak (West Bromwich Albion FC - Premier League) - 28 spotkań w lidze. Jego zespół zajął 19. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w III rundzie Pucharu Anglii i IV rundy Pucharu Ligi.
Emmanuel Olisadebe (wiosną Portsmouth FC - Premier League) - trafił do Anglii z Panathinaïkósu, zanotował dwa występy w lidze w barwach Portsmouth. Jego zespół skończył sezon na 17. pozycji, odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii oraz II rundzie Pucharu Ligi.
Bartosz Białkowski i Kamil Kosowski (Southampton FC - Championship) - Białkowski zagrał w pięciu meczach ligowych, a Kosowski w 18 występach ligowych strzelił jednego gola. Ich zespół zajął 12. miejsce w lidze, dotarł do V rundy Pucharu Anglii oraz odpadł w II rundzie Pucharu Ligi.
Tomasz Frankowski (wiosną Wolverhampton Wanderers FC - Championship) - trafił do Wolverhampton zima z hiszpańskiego Elche. W swoim debiutanckim sezonie w Anglii zanotował 16 występów. Jego zespół skończył sezon na siódmym miejscu i odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii oraz II rundy Pucharu Ligi.
Tomasz Hajto (jesienią w Southampton FC, wiosną w Derby County FC - oba kluby Championship) - Hajto trafił do Anglii latem z Duisburga. W barwach Southampton zagrał w 20 spotkaniach, zimą przeszedł do Derby County w barwach którego wystąpił w pięciu meczach. Derby County uplasował się na 20. pozycji, natomiast Southampton zajął 12. miejsce w lidze. W Pucharze Anglii Derby County odpadło w IV rundzie, a Southampton dotarł do V rundy. W Pucharze Southampton odpadło w II rundzie, a Derby County w I rundzie.
Marcin Kuś (wiosną Queens Park Rangers FC - Championship) - obrońca trafił do QPR z Lecha Poznań i zagrał w trzech spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął 21. miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Anglii oraz I rundzie Pucharu Ligi.
Grzegorz Rasiak (jesienią Derby County FC - Championship i Tottenham Hotspur FC - Premier League , wiosną Southampton FC - Championship) - w barwach Derby dwie bramki w sześciu występach, jako zawodnik Tottenhamu zagrał w ośmiu meczach ligowych, a po przejściu zimą do Southampton zanotował 13 występów i cztery gole. Tottenham skończył sezon na piątej pozycji, Derby County uplasował się na 20. pozycji, natomiast Southampton zajął 12. miejsce. W Pucharze Anglii Tottenham odpadł w III rundzie, Derby County w IV rundzie, a Southampton dotarł do V rundy. W Pucharze Ligi Tottenham i Southampton odpadli w II rundzie, a Derby County w I rundzie.
Austria
Marcin Adamski (Rapid Wiedeń - Bundesliga) - 21 meczów w lidze. Jego zespół zajął piątą pozycję w lidze oraz odpadł w ćwiercfinale krajowego pucharu, a także wystąpił w Lidze Mistrzów - w eliminacjach pokonał Football 1991 Dudelange (6:1, 3:2) oraz Łokomotiw Moskwa (1:1, 1:0). Rapid w grupie A zmierzył się z Bayernem Monachium (0:1, 0:4), Juventusem (0:3, 1:3) oraz Club Brugge (0:1, 2:3) i z kompletem porażek zajął ostatnie miejsce w grupie.
Jerzy Brzęczek (FC Wacker Tirol Innsbruck - Bundesliga) - 28 spotkań i cztery gole. Jego zespół zakończył zmagania w lidze na dziewiątej pozycji i dotarł do drugiej rundy Pucharu Austrii.
Radosław Gilewicz i Tomasz Wisio (obaj FC Pasching - Bundesliga) - Gilewicz: 26 meczów i pięć bramek. Wisio: 23 występy. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA) oraz dotarł do półfinału Pucharu Austrii. FC Pasching grał również w Pucharze UEFA, z którego odpadł w II rundzie eliminacyjnej z Zenitem Sankt Petersburg (2:2, 1:1) - gol Wisia w pierwszym meczu i Gilewicza w rewanżu.
Adam Ledwoń i Grzegorz Szamotulski (SK Sturm Graz - Bundesliga) - Ledwoń: 24 występy, Szamotulski: 36 spotkań. Ich zespół zajął ósme miejsce w tabeli, odpadł w III rundzie Pucharu Austrii oraz wystąpił w Pucharze Intertoto - wyeliminowali Rànger's FC z Andory (1:1, 5:0) i odpadli w kolejnej rundzie z VfL Wolfsburg (2:2, 1:3).
Sebastian Mila i Arkadiusz Radomski (Austria Wiedeń - Bundesliga) - Mila: 13 meczów i dwie bramki, Radomski: 25 występów. Ich zespół został mistrzem Austrii oraz zdobył Puchar Austrii, a także występował w Pucharze UEFA, w którym wygrał z MŠK Žilina (2:1, 2:2), ale odpadł w I rundzie z Viking FK (0:1, 2:1).
Krzysztof Ratajczyk (SV Mattersburg - Bundesliga) - 34 mecze w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz dotarł do finału Pucharu Austrii, w którym przegrał 0:3 z Austrią Wiedeń.
Paweł Buśkiewicz (jesienią Linzer ASK - druga liga) - 12 występów i jeden gol, a potem transfer zimą do Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Jego zespół zajął drugie miejsce w lidze i odpadł w III rundzie Pucharu Austrii.
Kazimierz Sidorczuk (Kapfenberger SV - druga liga) - 13 meczów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Belgia
Marcin Żewłakow (wiosną Royal Excelsior Mouscron - Ekstraklasa) - zimą został wypożyczony do Mouscron z FC Metz. Zagrał w 12 meczach i strzelił cztery gole. Jego zespół 14. miejsce w lidze i przegrał w finale Pucharu Belgii z SC Zulte Waregem.
Michał Żewłakow (RSC Anderlecht - Ekstraklasa) - 31 meczów w lidze. Jego zespół został mistrzem Belgii, odpadł w VI rundzie Pucharu Belgii, a także wystąpił w Lidze Mistrzów, do której awansował po wygranych w eliminacjach z Neftçı Baku (5:0, 0:1) i Slavią Praga (2:1, 2:0). Anderlecht trafił do grupy G z Chelsea (0:1, 0:2), Liverpoolem (0:1, 0:3) oraz Realem Betis Balompié (0:1, 1:0) i zajął ostatnie miejsce w grupie.
Robert Szczot (RAEC Mons - druga liga) - 17 występów i dwie bramki. Jego zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w VII rundzie Pucharu Belgii.
Chiny
Bogdan Zając i Marek Zając (Shenzhen Kingway - Ekstraklasa) - brak informacji o liczbie występów B. Zająca (wiadomo, że przez dwa lata występów w Shenzhen Kingway zagrał w 32 spotkaniach i strzelił trzy gole). M. Zając zagrał w 17 meczach i strzelił jedną bramkę. Ich zespół zajął 11. miejsce w lidze.
Cypr
Bartłomiej Jamróz, Andrzej Krzyształowicz i Jarosław Popiela (APÓEL Nikozja - Ekstraklasa) - Jamróz: cztery mecze, Kryształowicz: przyszedł do klubu zimą z Jagiellonii Białystok i nie zagrał żadnego meczu, Popiela: po transferze zimą z Górnika Łęczna i zanotował 12 występów. Trenerem APÓEL-u był Jerzy Engel. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), wygrał Puchar Cypru i zagrał w Pucharze UEFA - wygrał z Birkirkara FC (2:0, 4:0), Maccabi Tel Awiw (1:0, 2:2 - po dogrywce) i odpadł w I rundzie z Herthą Berlin (0:1, 1:3).
Radosław Michalski, Paweł Sibik i Łukasz Sosin (Apóllon FC - Ekstraklasa) - Michalski: 21 występów, Sibik: trzy mecze, Sosin: 26 spotkań i 28 goli oraz korona króla strzelców. Ich zespół został mistrzem Cypru oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Cypru.
Bogdan Zając (AS Néa Salamís Ammochóstou - Ekstraklasa) - 20 występów w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu.
Czechy
Dariusz Dudek (jesienią FC Vítkovice Ostrawa - druga liga) - zagrał w siedmiu spotkaniach i strzelił jednego gola. Zimą odszedł do Odry Wodzisław Śląski. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Czech.
Marek Kowalczyk (FC Hradec Králové - druga liga) - brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zajął czwartą pozycję w lidze oraz dotarł do półfinału krajowego pucharu.
Dania
Tomasz Mazurkiewicz (SønderjyskE - Ekstraklasa) - cztery mecze i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Danii.
Arkadiusz Onyszko (Odense Boldklub - Ekstraklasa) - 33 mecze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli ligowej (awans do Pucharu Intertoto) oraz dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Finlandia
Michał Sławuta (FC Lahti - Ekstraklasa) - 22 mecze w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do ćwierćfinału Pucharu Finlandii.
Francja
Ludovic Obraniak i Marcin Żewłakow (FC Metz - Ligue 1) - Obraniak: 31 meczów i jeden gol. Żewłakow: 13 występów i wiosną powrót do Belgii. Ich zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do Ligue 2 oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Francji.
Damien Perquis (AS Saint-Étienne Loire - Ligue 1) - 15 meczów w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w tabeli i odpadł w 1/32 finału Pucharu Francji, a także występował w Pucharze Intertoto - wygrał z Neuchâtel Xamax FC (1:1, 2:1) i odpadł w III rundzie po dwumeczu z CFR Cluj (1:1, 2:2).
Grecja
Dawid Jarka (wiosną AÉ Lárissas - Ekstraklasa) - trafił do Grecji zimą z Gwarka Zabrze i nie zagrał w żadnym spotkaniu greckiej ekstraklasy. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze (awans do Pucharu Intertoto) oraz dotarł do półfinału Pucharu Grecji.
Paweł Kieszek (wiosną AÓ Egáleo - Ekstraklasa) - trafił do Grecji zimą z Polonii Warszawa i zagrał w pięciu meczach ligowych. Jego drużyna zajęła 10. pozycję w lidze oraz odpadła w V rundzie krajowego pucharu.
Marcin Mięciel (PAÓK Saloniki - Ekstraklasa) - 25 meczów i pięć bramek. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu. PAÓK grał także w Pucharze UEFA - po wygranej z Metalurgiem Donieck (1:1, 2:2) trafił do grupy z Szachtarem Donieck (0:1), VfB Stuttgart (1:2), Rapidem Bukareszt (0:1) i Stade Rennais FC (5:1) i zajął czwarte miejsce, co oznaczało koniec przygody w Europie.
Maciej Murawski (MGS Apóllon Kalamariás - Ekstraklasa) - 26 występów w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w V rundzie Pucharu Grecji.
Emmanuel Olisadebe (jesienią Panathinaïkós AÓ - Ekstraklasa) - zagrał w sześciu meczach ligowych, po czym odszedł do Anglii. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadł w IV rundzie krajowego pucharu oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. Zespół Polaka awansował do fazy grupowej po słynnym dwumeczu z Wisłą Kraków (1:3, 4:1 - po dogrywce - Gol Olisadebe w obu meczach) i trafił do grupy z Udinese (0:3, 1:2), Werderem Brema (2:1, 1:5) oraz FC Barceloną (0:0, 0:5). Grecki zespół zajął ostatnie miejsce w grupie i odpadł z europejskich pucharów.
Mirosław Sznaucner (AÓ Iraklís Saloniki - Ekstraklasa) - 25 występów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA) oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.
Jacek Dąbrowski (AÓ Kérkyra - druga liga) - 23 mecze i jeden gol. Jego zespół zakończył sezon na drugiej pozycji i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w III rundzie Pucharu Grecji.
Tomasz Najewski (wiosną PS Kalamáta - druga liga) - jeden mecz w lidze po przejściu do PS Kalamáta z AÓ Kavála. Jego zespół zajął ósmą pozycję w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Grecji.
Emil Nowakowski i Maciej Nuckowski (obaj Olympiakós ASK Vólou - druga liga) - Nowakowski zagrał w 23 meczach i strzelił jednego gola, a Nuckowski, który trafił do Grecji zimą ze szkockiego Ross County FC, zanotował 11 występów. Ich zespół zajął 14. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.
Mariusz Unierzyski (wiosną Ilyssiakós AÓ - druga liga) - trafił do Grecji zimą z Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie i zagrał w dwóch meczach ligowych. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.
Hiszpania
Tomasz Frankowski (jesienią Elche CF - druga liga) - 14 spotkań i osiem bramek w lidze, zimą odszedł do Wolverhampton. Jego zespół zajął 14. miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie Pucharu Hiszpanii.
Holandia
Andrzej Niedzielan (NEC Nijmegen - Ekstraklasa) - 10 bramek strzelonych w 27 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze oraz odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu.
Tomasz Rząsa (HFC ADO Den Haag - Eredivisie) - 25 meczów w lidze. Jego zespół zajął 15. miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Holandii.
Maciej Wilusz (sc Heerenveen - Eredivisie) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i wygrał baraże o prawo gry w Pucharze UEFA oraz dotarł do ćwierćfinału Pucharu Holandii, a także wystąpił w Pucharze UEFA - wyeliminował Banika Ostrawa (0:2, 5:0) i trafił do grupy z Dinamem Bukareszt (0:0), CSKA Moskwa (0:0), Lewskim Sofia (2:1) i Olympique Marsylia (0:1). Te rezultaty dały trzecie miejsce w grupie i awans do III rundy, w której sc Heerenveen przegrał ze Steauą Bukareszt (1:3, 1:0).
Irlandia
Krystian Lamberski i Andrzej Polewczak (obaj wiosną Waterford United FC - Ekstraklasa) - Lamberski: trafił do Waterford zimą z Górnika Polkowice, zagrał w 9 meczach i strzelił dwa gole. Polewczak: trafił do Waterford z niemieckiego 1.FC Taubertal 1922, zagrał w 10 spotkaniach i strzelił jedną bramkę. Ich zespół zajął 11. miejsce w tabeli i utrzymał się w lidze mimo porażki w barażu z Dundalk przez karną relegację Shelbourne za zaległości finansowe. Waterford United FC odpadł w III rundzie Pucharu Irlandii.
Tomasz Gruszka (Galway United FC - druga liga) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy, odpadł w II rundzie Pucharu Irlandii oraz w I rundzie Pucharu Ligi.
Izrael
Remigiusz Jezierski (wiosną Ihud Bnei Sakhnin - Ekstraklasa) - trafił do klubu jesienią z Górnika Łęczna i zanotował 14 meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł z Pucharu Izraela po fazie grupowej.
Katar
Jacek Bąk (Al-Rayyan - Ekstraklasa) - brak informacji o dokładnej liczbie występów (w przeciągu dwóch lat w tym klubie zagrał w 26 spotkaniach ligowych). Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze i wygrał Puchar Kataru.
Litwa
Maciej Kijewski i Adrian Mrowiec (FC Vilnius - Ekstraklasa) - Kijewski: 16 występów, Mrowiec: 22 mecze. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze i dotarł do półfinału krajowego pucharu.
Arkadiusz Klimek (FBK Kaunas - Ekstraklasa) - 30 meczów i osiem bramek. Jego zespół został mistrzem Litwy, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Litwy oraz wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów - w I rundzie wygrał z HB Tórshavn (4:2, 4:0 - gol Klimka w pierwszym meczu) i odpadł w kolejnej rundzie po dwumeczu z Liverpool FC (1:3, 0:2).
Luksemburg
Mariusz Cylwik (CS Pétange - Ekstraklasa) - dziewięć meczów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze, dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu i wystąpił w Pucharze UEFA, z którego odpadł w rundzie wstępnej po dwumeczu z fińskim AC Allianssi (0:3, 1:1).
Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange - Ekstraklasa) - 15 bramek strzelonych w 21 meczach ligowych. Jego zespól został mistrzem kraju, wygrał Puchar Luksemburga oraz wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów - w I rundzie wygrał z bośniackim HŠK Zrinjski Mostar (0:1, 4:0 - po dogrywce, dwie bramki Gruszczyńskiego w rewanżu) i odpadł w kolejnej fazie po dwumeczu z Rapidem Wiedeń (1:6, 2:3 - gol Gruszczyńskiego w rewanżu).
Łotwa
Damian Augustyniak i Bartłomiej Socha (Ditton Daugavpils - Ekstraklasa) - Augustyniak zagrał w dziewięciu, a Socha w dwóch meczach ligowych. Ich zespół zajął piąte miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Łotwy.
Niemcy
Adam Bodzek (MSV 02 Duisburg - Bundesliga) - dziewięć spotkań i jeden gol. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Sebastian Boenisch i Tomasz Wałdoch (FC Schalke 04 Gelsenkirchen - Bundesliga) - Boenisch zagrał w jednym meczu ligowym, a Wałdoch zanotował dwa występy i jednego gola. Ich drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec, wygrała Puchar Ligi, a także występowała w europejskich pucharach - w grupie E Ligi Mistrzów zagrali z PSV Eindhoven (0:1, 3:0), AC Milan (2:2, 2:3) oraz Fenerbahçe SK (3:3, 2:0), zajęli trzecie miejsce i przesunęli się do Pucharu UEFA. Tam zdołali wyeliminować RCD Espanyol Barcelona (2:1, 3:0), US Città di Palermo (0:1, 3:0) oraz Lewskiego Sofia (1:3, 1:1) i zatrzymali się dopiero w półfinale na Sevilli (0:0, 0:1 - po dogrywce).
Bartosz Bosacki (jesienią 1.FC Nürnberg VfL - Bundesliga) - cztery mecze w lidze, a zimą powrót do Lecha Poznań. Jego zespół uplasował się na ósmej pozycji w lidze oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Niemiec.
Jacek Krzynówek (TSV Bayer 04 Leverkusen - Bundesliga) - 21 spotkań i trzy bramki. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec, przegrał w rundzie wstępnej Pucharu Ligi oraz wystąpił w Pucharze UEFA - Bayer Leverkusen odpadł w I rundzie po dwumeczu z Lewskim Sofia (0:1, 0:1).
Eugen Polański (Borussia Mönchengladbach - Bundesliga) - 21 meczów i jeden gol. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Euzebiusz Smolarek (Borussia Dortmund - Bundesliga) - 34 mecze i 13 bramek. Jego zespół zajął siódme miejsce w tabeli, odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec oraz przegrał w III rundzie Pucharu Intertoto z Sigmą Ołomuniec (1:1, 0:0).
Artur Wichniarek (jesienią Hertha BSC Berlin - Bundesliga, wiosną DSC Arminia Bielefeld - Bundesliga) - jesienią w Hercie zagrał trzy mecze i strzelił jednego gola, po czym zimą wrócił do Arminii, w barwach której zanotował dziewięć występów ligowych. Hertha zakończyła sezon na szóstym miejscu, a Arminia na 13. pozycji. W Pucharze Niemiec Hertha odpadła w 1/8 finału, a Arminia dotarła do półfinału. Dodatkowo, Hertha odpadła w rundzie wstępnej Pucharu Ligi oraz wystąpiła w Pucharze UEFA - po zwycięstwie z APÓEL-em Nikozja (1:0, 3:1) w fazie grupowej zmierzyła się z Halmstads BK (1:0), RC Lens (0:0), UC Sampdoria (0:0) oraz Steauą Bukareszt (0:0). Dało to trzecią pozycję i awans do III rundy, w której przegrali z Rapidem Bukareszt (0:1, 0:2).
Dariusz Żuraw (Hannover 96 - Bundesliga) - 30 spotkań i jeden gol. Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze oraz odpadli w 1/8 finału Pucharu Niemiec.
Tomasz Bandrowski (FC Energie Cottbus - 2. Bundesliga) - 21 meczów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i awansował do Bundesligi oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Bobel, Andrzej Juskowiak i Tomasz Kos (Erzgebirge Aue - 2. Bundesliga) - Bobel: 33 mecze, Juskowiak: 29 występów i osiem bramek, Kos: 28 spotkań. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Daniel Bogusz i Mirosław Spiżak (Sportfreunde Siegen - 2. Bundesliga) - Bogusz zagrał w 28 meczach i strzelił dwie bramki, natomiast Spiżak w 29 występach zanotował trzy gole. Ich zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do Regionalligi oraz odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec.
Michał Janicki (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 - 2. Bundesliga) - cztery spotkania w lidze. Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Radosław Kałużny (LR Ahlen - 2. Bundesliga) - 19 spotkań i trzy gole. Jego zespół zajął 17. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec.
Rafał Kazior (SV Wacker Burghausen - 2. Bundesliga) - 21 spotkań i jeden gol. Jego zespół zajął ósmą pozycję w tabeli ligowej oraz odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Mariusz Kukiełka i Witold Wawrzyczek (1.FC Dynamo Dresden - 2. Bundesliga) - Kukiełka zagrał w 28 meczach ligowych, a Wawrzyczek jesienią zagrał 13 meczach i strzelił jednego gola, a zimą odszedł z klubu. Ich drużyna skończyła sezon na 15. miejscu i spadł z ligi oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.
Łukasz Szukała (TSV München von 1860 - 2. Bundesliga) - 15 meczów w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Niemiec.
Tomasz Zdebel (VfL Bochum 1848 - 2. Bundesliga) - 30 meczów i dwie bramki. Jego zespół zakończył sezon na pierwszej pozycji i spadł do Bundesligi oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Norwegia
Tomasz Stolpa (Tromsø IL - Ekstraklasa) - trzy mecze w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i odpadł w III rundzie Pucharu Norwegii, a także wystąpił w Pucharze UEFA - w eliminacjach pokonał Esbjerg fB (1:0, 0:1 - 3:2 w karnych), oraz Galatasaray SK (1:0, 1:1). W fazie grupowej Tromsø IL zmierzył się z AS Roma (1:2), RC Strasbourg (0:2), FK Crvena zvezda Belgrad (3:1) oraz FC Basel (3:4). Zespół Polaka zajął ostatnie miejsce w grupie i odpadł z rozgrywek.
Rafał Berliński i Robert Górski (FK Haugesund - druga liga) - Berliński: 8 występów, Górski: 15 spotkań. Ich zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Norwegii.
Artur Farańczuk, Daniel Lubieniecki i Łukasz Lubieniecki (FK Sparta Sarpsborg - druga liga) - Farańczuk: 27 spotkań, D. Lubieniecki: 26 meczów i siedem goli, Ł. Lubieniecki: 3 mecze w lidze. Ich zespół skończył sezon na 10. pozycji i odpadł w I rundzie Pucharu Norwegii.
Portugalia
Marek Saganowski (Vitória SC Guimarães - Ekstraklasa) - 32 mecze i 12 bramek. Jego zespół zakończył sezon na 17. pozycji i spadł z ligi, dotarł do półfinału Pucharu Portugalii oraz wystąpił w Pucharze UEFA - w I rundzie wyeliminował Wisłę Kraków (3:0, 1:0 - gol Saganowskiego w rewanżu) i trafił do grupy H z Zenitem Sankt Petersburg (1:2), Bolton Wanderers FC (1:1 - gol Saganowskiego), Sevilla FC (1:3) oraz Beşiktaşem (1:3 - gol Saganowskiego). Zespół polskiego napastnika zajął ostatnie miejsce w grupie i zakończył swój udział w europejskich pucharach.
Rosja
Damian Gorawski i Mariusz Jop (FK Moskwa - Ekstraklasa) - Gorawski wystąpił w 13 meczach ligowych, a Jop zanotował dziewięć występów w lidze. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w 1/8 finału Pucharu Rosji.
Wojciech Kowalewski (Spartak Moskwa - Ekstraklasa) - 27 meczów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Rosji oraz przegrał w finale Pucharu Rosji.
Marcin Kuś i Grzegorz Piechna (obaj jesienią Torpiedo Moskwa - Ekstraklasa) - Kuś: przyszedł do Rosji z QPR, zagrał w 13 meczach, Piechna: przyszedł z Korony Kielce i zagrał w 15 meczach i strzelił dwie bramki. Ich zespół zajął 15. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz przegrał w ćwiercfinale Pucharu Rosji.
Krzysztof Łągiewka (Krylja Sowietow Samara - Ekstraklasa) - 29 meczów i trzy bramki. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w 1/16 finału krajowego pucharu, a także wystąpił w Pucharze UEFA - w II rundzie eliminacyjnej wygrał z BATE Borysów (2:0, 2:0) i odpadł w I rundzie po dwumeczu z AZ Alkmaar (5:3, 1:3).
Jarosław Tkocz (Urał Jekaterynburg - druga liga) - 11 meczów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i odpadł w 1/16 finału krajowego pucharu.
Szkocja
Artur Boruc i Maciej Żurawski (Celtic FC - Premiership) - Boruc zagrał w 34 meczach ligowych, a Żurawski w 24 występach strzelił 16 bramek. Ich zespół został mistrzem Szkocji, odpadł w III rundzie Pucharu Szkocji i wygrał Puchar Ligi, a także zagrał w Lidze Mistrzów - Celtic odpadł w II rundzie eliminacyjnej po dwumeczu z FC Artmedia Bratysława (0:5, 4:0).
Zbigniew Małkowski (Hibernian FC - Premiership) - 32 spotkania w lidze. Hibernian zajął czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu Intertoto), dotarł do półfinału krajowego pucharu i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Ligi, a także zagrał w Pucharze UEFA, z którego odpadł w I rundzie po dwumeczu z Dnipro Dniepropietrowsk (0:0, 1:5).
Bartosz Tarachulski (Dunfermline Athletic FC - Premiership) - 27 meczów w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze, przegrał w III rundzie Pucharu Szkocji i przegrał w finale Pucharu Ligi z Celtikiem.
Maciej Nuckowski (jesienią Ross County FC - druga liga) - 12 występów i jeden gol, po czym transfer do ligi greckiej. Jego zespół zajął czwarte miejsce w tabeli, przegrał w IV rundzie Pucharu Szkocji i II rundzie Pucharu Ligi.
Szwajcaria
Marek Citko (jesienią Yverdon-Sport FC - Ekstraklasa) - sześć meczów w lidze i zimą transfer do Polonii Warszawa. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł na wczesnym etapie krajowego pucharu.
Szwecja
Krzysztof Smoliński (Umeå FC - druga liga) - 13 meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do trzeciej ligi,
Turcja
Mirosław Szymkowiak (wiosną Trabzonspor Kulübü - Ekstraklasa) - 25 meczów i pięć bramek. Jego zespół skończył sezon ligowy na czwartym miejscu (awans do Pucharu UEFA), odpadł w fazie grupowej Pucharu Turcji oraz wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów - odpadł w II rundzie po porażce z cypryjskim AS Anórthossis Ammochóstou (1:3, 1:0).
Roman Dąbrowski (Antalyaspor Kulübü - druga liga) - 16 spotkań i dwie bramki. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej Pucharu Turcji.
Ukraina
Seweryn Gancarczyk (jesienią Arsenał Kijów, wiosną Metalist Charków - oba kluby Ekstraklasa) - w Arsenale cztery mecze i jeden gol, wiosną w Metaliście dziewięć występów i jedna bramka. Arsenał zajął 12. miejsce w lidze, a Metalist był piąty na koniec sezonu. W Pucharze Ukrainy Arsenał dotarł do ćwierćfinału, a Metalist odpadł w 1/8 finału.
Maciej Kowalczyk (Arsenał Kijów - Ekstraklasa) - 22 mecze i cztery bramki. Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck - Ekstraklasa) - 20 występów i jeden gol w lidze. Jego zespół został mistrzem Ukrainy, odpadł w 1/8 finału Pucharu Ukrainy i wygrał Superpuchar Ukrainy, a także wystąpił w europejskich pucharach. W Lidze Mistrzów Szachtar odpadł w III rundzie eliminacyjnej z Interem Mediolan (0:2, 1:1) i kontynuował swoje występy w Pucharze UEFA. Tam wygrał z Debreceni VSC (4:1, 2:0) i trafił do grupy z PAÓK-iem (1:0), VfB Stutgart (2:0), Rapidem Bukareszt (0:1) oraz Stade Rennais FC (1:0). Zespół Polaka zajął drugie miejsce w grupie i awansował do III rundy, gdzie przegrał z LOSC Lille Métropole (2:3, 0:0).
Maciej Nalepa (Karpaty Lwów - druga liga) - dwa mecze w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i wrócił do ekstraklasy oraz dotarł do półfinału Pucharu Ukrainy.
Walia
Daniel Purzycki (Llanelli AFC - Ekstraklasa) - jeden występ w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Walii, dotarł do półfinału krajowego pucharu i półfinału Pucharu Ligi
Radosław Woszczyna (Newtown AFC - Ekstraklasa) - jeden występ w lidze. Jego drużyna zakończyła rozgrywki ligowe na 16. miejscu, odpadł w IV rundzie Pucharu Walii oraz w ćwierćfinale Pucharu Ligi.
Wyspy Owcze
Marcin Dawid (VB/Sumba - Ekstraklasa) - 26 meczów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do II rundy krajowego pucharu.
Rafał Kwieciński (EB/Streymur - Ekstraklasa) - 27 występów i trzy bramki. Jego zespół został wicemistrzem kraju i przegrał w półfinale Pucharu Wysp Owczych.
Waldemar Nowicki (B71 Sandoy - druga liga) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy i odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Marek Wierzbicki (KÍ Klaksvík - Ekstraklasa) - 26 meczów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze i przegrał w finale Pucharu Wysp Owczych.
Krzysztof Popczyński (HB (2) Tórshavn - druga liga) - 15 występów i osiem bramek. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze.
Tomasz Przybylski (B68 Toftir - druga liga) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz dotarł do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych.
Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia, Mackolik.com, weltfussball.de
-
AktualnościLKE: Jagiellonia remisuje i wypada z najlepszej ósemki
Michał Szewczyk / 19 grudnia 2024, 23:23
-
AktualnościUrbański jednak zostanie w Bolonii. Właśnie przedłużył kontrakt
Michał Szewczyk / 18 grudnia 2024, 21:08
-
AktualnościKolejna młodość Fabiańskiego. Angielskie media zachwycone
Michał Szewczyk / 17 grudnia 2024, 18:04
-
AktualnościOficjalnie: Ryoya Morishita na dłużej w Legii Warszawa!
Victoria Gierula / 17 grudnia 2024, 15:58
-
AktualnościSerie A: Inter upokorzył Lazio na Stadio Olimpico (WIDEO)
Michał Szewczyk / 16 grudnia 2024, 22:52
-
Ligue 1Ligue 1: Błysk Frankowskiego. Polak został doceniony
Kamil Gieroba / 16 grudnia 2024, 10:49