RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2004/05
Sezon 2004/05 to przede wszystkim wielki sukces Jerzego Dudka, który wraz z Liverpoolem wygrał Ligę Mistrzów. Nie było to oczywiście jedyne osiągnięcie Polaka występującego za granicą. Zapraszamy na kolejną część naszego nowego formatu RETRO Oko na rodaka.
W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju. W zestawieniu zaprezentowano także osiągnięcia Polaków w sezonie 2005 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).
Sezon 2004/05 każdy z nas zapamiętał przede wszystkim z największego sukcesu w karierze Jerzego Dudka. O ile o legendarnym wręcz meczu finałowym każdy pamięta, to warto odtworzyć sobie całą drogę Liverpoolu do finału w Stambule. Anglicy udział w Lidze Mistrzów rozpoczęli już od eliminacji, w których pewnie pokonali Grazer AK z Austrii. W fazie grupowej nie było już tak prosto. Awans do fazy pucharowej The Reeds wywalczyli dopiero po ostatnim meczu z greckim Olympiakósem Pireus. Zaczęło się dla nich fatalnie, bo w 27. minucie Rivaldo strzelił bramkę dla gości. Wtedy stało się jasne, że podopieczni Rafy Beniteza muszą strzelić aż trzy bramki, by wyjść z grupy. Cel został osiągnięty, w 86. minucie Steven Gerrard fantastycznym strzałem z dystansu uratował skórę swoim kolegom. Dzisiaj, po latach, ten gol uznaje się za jeden z najważniejszych w całej historii klubu.
W kolejnych fazach Liverpool bez większych problemów ograł Bayer Leverkusen Jacka Krzynówka (o nim później), a potem wygrał po wielkich bojach z Juventusem i Chelsea. Ten drugi dwumecz, rozegrany na poziomie półfinału, zostanie zapamiętany głównie z "gola-widmo" autorstwa Luisa Garcíi, który przesądził o awansie zespołu Jerzego Dudka do wielkiego finału. O finale z AC Milan nie ma co się rozpisywać - każdy z kibiców albo ten mecz widział na żywo, albo oglądał klipy na platformie YouTube, albo chociaż o tym czytał. Tak czy inaczej, był to wieczór po którym Jerzy Dudek stworzył swoją legendę i mógł wznieć puchar Ligi Mistrzów jako trzeci rodak w historii - po Zbigniewie Bońku i Józefie Młynarczyku.
Występy Polaków w Lidze Mistrzów to nie tylko Dudek. Jedną z rewelacji fazy grupowej był Bayer Leverkusen, w którym na skrzydle świetnie prezentował się Jacek Krzynówek. Etatowy reprezentant Polski strzelił dwie bramki w tej edycji rozgrywek, a w zasadzie trzy. Chodzi o chyba najsłynniejszą bramkę Krzynówka. W 39. minucie meczu z Realem Madryt Polak uderzył potężnie z dystansu. Futbolówka odbiła się od słupka, a następnie od pleców Ikera Casillasa, przez co oficjalnie ten gol został uznany jako samobój hiszpańskiego bramkarza. Prócz tego, Krzynówek trafił w meczu z AS Roma, a także w 1/8 finału, gdy "Aptekarze" żegnali się z rozgrywkami po porażce w dwumeczu z późniejszym triumfatorem rozgrywek.
Prócz Krzynówka, swoje pięć minut w Lidze Mistrzów miał także Emmanuel Olisadebe. Naturalizowany napastnik reprezentacji Polski trafił do siatki w zremisowanym 2:2 meczu z Arsenalem. Panathinaïkós ostatecznie zajął trzecie miejsce w grupie i kontynuował grę w Pucharze UEFA, z którego jednak odpadł już po pierwszym dwumeczu z Sevillą. Rundę dalej dotarł Szachtar Donieck z Mariuszem Lewandowskim w składzie.
https://www.youtube.com/watch?v=5jz-abgdND0
Bardziej spektakularną przygodę w Pucharze UEFA zanotowała Austria Wiedeń, w barwach której występowało trzech polskich zawodników - Radosław Gilewicz, Krzysztof Ratajczyk i Sebastian Mila, który trafił do klubu zimą. Ich drużyna po wyeliminowaniu m.in. Legii Warszawa, Athletic Bilbao czy Realu Zaragoza dotarła do 1/4 finału, z którego po bardzo wyrównanym dwumeczu z Parmą (0:0, 1:1). Polscy zawodnicy swoimi występami walnie przyczynili się do takiego sukcesu swojej drużyny. Gilewicz w fazie grupowej strzelił dwie bramki, natomiast Mila trafił do siatki w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Parmą.
Bramka Mili od 4:07
W sezonie 2004/05 trzech polskich zawodników zdobyło mistrzostwo kraju. Mistrzem Austrii wraz z Rapidem Wiedeń został Marcin Adamski (występował w tym klubie jesienią, a wiosną był wypożyczony do francuskiego Angers). Swoje drugie mistrzostwo Ukrainy z Szachtarem Donieck osiągnął Mariusz Lewandowski (jego zespół dotarł również do finału Pucharu Ukrainy). W swoim trzecim roku gry w Luksemburgu Tomasz Gruszczyński do wywalczonego wcześniej krajowego pucharu, sięgnął wraz z Dudelange po mistrzostwa kraju, dzięki czemu zapewnił sobie grę w eliminacjach Ligi Mistrzów.
Dużo bardziej obfita jest liczba tych Polaków, którzy byli o włos od wygrania swojej ligi. Wśród nich znajdują się: Tomasz Wałdoch (Schalke 04 Gelsenkirchen - Niemcy), Michał Żewłakow (RSC Anderlecht - Belgia), Maciej Bykowski i Emmanuel Olisadebe (Panathinaïkós AÓ - Grecja), Wojciech Kowalewski (Spartak Moskwa - Rosja), Mirosław Szymkowiak (Trabzonspor Kulübü - Turcja) i Arkadiusz Klimek (FBK Kaunas).
Prócz świetnych występów w Europie, Austria Wiedeń sięgnęła również po Puchar Austrii, wygrywając w finale 3:1 z Rapidem Wiedeń, w którym jesienią występował Marcin Adamski. W tym spotkaniu wystąpiło całe polskie trio. Sebastian Mila zagrał cały mecz i strzelił w 20. minucie wyrównującą bramkę. W końcówce meczu na boisku pojawili się wprowadzeni z ławki Radosław Gilewicz i Krzysztof Ratajczyk. Prócz nich, po Puchar Litwy sięgnął Arkadiusz Klimek (FBK Kaunas), a w rozgrywkach Pucharu Wysp Owczych zwyciężyli Marcin Dawid, Krzysztof Popczyński i Robert Rzeczycki z GÍ Gøta.
Ciekawy przypadek miał miejsce w Grecji. Maciej Murawski po dwuletnim pobycie w Arminii Bielefeld przeniósł się do Árisu Saloniki. Sezon ligowy okazał się dla niego ogromnym rozczarowaniem - Áris uplasował się na 14. pozycji i spadł do drugiej ligi. O wiele lepiej poszło im w Pucharze Grecji, gdzie dotarli aż do finału. Tam musieli uznać wyższość zdecydowanie najlepszej drużyny w kraju - Olympiakósu Pireus. Finał zakończył się porażką 0:3, a Murawski wyszedł w pierwszym składzie Árisu i został zmieniony w 68. minucie. Wedle obowiązujących wówczas przepisów finalista krajowego pucharu otrzymywał prawo gry w Pucharze UEFA, o ile zwycięzca wcześniej zapewnił sobie przepustkę do gry w europejskich pucharach, o ile zajął odpowiednio wysoką pozycję w lidze. Tak więc Áris jako świeżo upieczony drugoligowiec wystąpił w Pucharze UEFA. Murawskiego ta przyjemność jednak ominęła, bo po sezonie odszedł z klubu z Salonik.
Na Cyprze coraz jaśniej rozbrzmiewała gwiazda Łukasza Sosina. Występujący w Apóllon FC napastnik skompletował w 25 spotkaniach 21 trafień i po raz drugi z rzędu został królem strzelców cypryjskiej ekstraklasy. Był to jedyny Polak, który poza granicami naszego kraju sięgnął w sezonie 2004/05 po tytuł najlepszego strzelca rozgrywek. Nie oznacza to jednak, że inni rodacy próżnowali. Na wyróżnienie zasługuje postawa Grzegorza Rasiaka (16 bramek w 35 meczach w barwach drugoligowego angielskiego Derby County FC), Marcina Żewłakowa (31 występów i 14 bramek w belgijskiej ekstraklasie w barwach Royal Excelsior Mouscron) oraz Tomasz Gruszczyński (26 rozegranych spotkań i 11 goli w lidze w luksemburskim Dudelange).
Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04
Anglia
Jerzy Dudek (Liverpool FC - Premier League) - 24 mecze w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze, odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Anglii i przegrał 2:3 w finale Pucharu Ligi z Chelsea oraz zwyciężył w rozgrywkach Ligi Mistrzów - po zwycięstwie w III rundzie eliminacyjnej z Grazer AK (2:0, 0:1) zespół Polaka trafił do grupy A z AS Monaco (2:0, 0:1), Olympiakósem Pireus (0:1, 3:1) i Deportivo La Coruña (0:0, 1:0) i rzutem na taśmę zajął drugie miejsce w grupie. W fazie pucharowej Liverpool pokonał Bayer Leverkusen (3:1, 3:1), Juventus (2:1, 0:0) i Chelsea (0:0, 1:0) i zmierzył się w finale z AC Milan. W Stambule Liverpool wygrał po rzutach karnych, a bramkarz reprezentacji Polski został bohaterem swojego zespołu broniąc w serii jedenastek dwa strzały rywali.
Jarosław Fojut i Przemysław Kazimierczak (Bolton Wanderers FC - Premier League) - obaj nie wystąpili w żadnym spotkaniu ligowym. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadł w szóstej rundzie Pucharu Anglii i w trzeciej rundzie Pucharu Ligi.
Tomasz Kuszczak (West Bromwich Albion FC - Premier League) - trzy mecze w lidze. Jego zespół zajął siedemnaste (ostatnie niezagrożone spadkiem) miejsce w lidze, odpadł w czwartej rundzie Pucharu Anglii i drugiej rundzie Pucharu Ligi.
Grzegorz Rasiak (Derby County FC - Championship) - 35 występów i 16 bramek. Jego zespół zakończył sezon regularny na czwartym miejscu w lidze i przegrał w półfinale baraży o awans do Premier League z Preston North End (0:2, 0:0), a także odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii i pierwszej rundy Pucharu Ligi.
Austria
Marcin Adamski (jesienią Rapid Wiedeń - Bundesliga) - jesienią zagrał w 14 spotkaniach w lidze, po czym odszedł do francuskiego Angers SCO. Jego zespół został mistrzem Austrii, przegrał w finale Pucharu Austrii z Austrią Wiedeń oraz zagrał w Pucharze UEFA - wyeliminował Rubin Kazań (0:2, 3:0) ale odpadł w pierwszej rundzie ze Sportingiem Lizbona (0:2, 0:0), późniejszym finalistą rozgrywek.
Jerzy Brzęczek (FC Wacker Tirol Innsbruck - Bundesliga) - 32 spotkania i dwie bramki w lidze. Jego drużyna zakończyła sezon na szóstym miejscu w tabeli i odpadła już w pierwszej rundzie Pucharu Austrii.
Radosław Gilewicz, Sebastian Mila i Krzysztof Ratajczyk (Austria Wiedeń - Bundesliga) - Gilewicz: 24 mecze i pięć bramek, Mila: trafił do klubu zimą z Groclinu Grodzisk Wielkopolski i zanotował 13 występów w lidze, Ratajczyk: jeden mecz i jedna bramka w lidze. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA) i wygrał Puchar Austrii (3:1 w finale z Rapidem Wiedeń - gol Mili) oraz występował w Pucharze UEFA. W tych rozgrywkach Austria Wiedeń wyeliminowała w eliminacjach ukraiński Illicziweć Mariupol (0:0. 3:0), Legię Warszawa (1:0, 3:1), a w fazie grupowej zmierzyła się z Real Zaragoza CD (1:0 - gol Gilewicza), Dnipro Dniepropietrowsk (0:1), Club Brugge (1:1 - gol Gilewicza) oraz FC Utrecht (2:1). Zespół Polaków zajął trzecie miejsce w grupie i awansował do fazy pucharowej. Tam Austria wyeliminowała Athletic Bilbao (0:0, 2:1), Real Zaragoza CD (1:1, 2:2) i odpadła w 1/4 finału po dwumeczu z Parmą (1:1, 0:0 - gol Mili w pierwszym meczu).
Tomasz Iwan, Adam Ledwoń i Grzegorz Szamotulski (VfB Admira Wacker Mödling - Bundesliga) - Iwan: 14 występów i jeden gol. Ledwoń: 31 spotkań i trzy bramki, Szamotulski: 35 występów. Ich zespół skończył sezon na ósmym miejscu w lidze i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Austrii.
Tomasz Wisio (jesienią FC Pasching - Bundesliga) - jesienią 14 spotkań w lidze, zimą transfer do Arminii Bielefeld. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadł w trzeciej rundzie krajowego pucharu i wystąpił w Pucharze UEFA - odpadł w drugiej rundzie z Zenitem Sankt Petersburg (3:1, 0:2).
Kazimierz Sidorczuk (Kapfenberger SV - druga liga) - 26 meczów w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w lidze i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Austrii.
Belgia
Marcin Żewłakow (Royal Excelsior Mouscron - Ekstraklasa) - 31 meczów i 14 bramek. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i odpadł w 1/8 finału Pucharu Belgii.
Michał Żewłakow (RSC Anderlecht - Ekstraklasa) - 16 spotkań w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Belgii i odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu oraz wystąpił w rozgrywkach Ligi Mistrzów - w eliminacjach wyeliminował Benfikę Lizbona (0:1, 3:0) i awansował do fazy grupowej. Tam w grupie G zajął ostatnie miejsce przegrywając wszystkie sześć spotkań. Zespół Żewłakowa zmierzył się wówczas z València (0:2, 1:2), Werderem Brema (1:2, 1:5) oraz Interem Mediolan (1:3, 0:3).
Tomasz Stolpa (wiosną KSC Eendracht Aalst) - wiosną po przejściu z norweskiego Tromsø IL zagrał w czterech meczach ligowych. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Belgii.
Brazylia
Roger Guerreiro (EC Juventude Caxias do Sul - Ekstraklasa) - jesienią zagrał w 21 spotkaniach i strzelił jednego gola, po czym odszedł do Legii Warszawa. Jego zespół skończył sezon ligowy na 14. pozycji.
Chiny
Marek Zając (Shenzhen Jianlibao - Ekstraklasa) - 24 występy w lidze. Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Chin.
Cypr
Waldemar Adamczyk i Marcin Jarząbek (Áris Lemessoú - Ekstraklasa) - Adamczyk zanotował trzy mecze w lidze, a Jarząbek pięć występów ligowych. Ich zespół zdobył zaledwie cztery punkty w lidze i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w 1/4 finału Pucharu Cypru.
Bartłomiej Jamróz (AS Alkí Larnaka - Ekstraklasa) - 17 występów i cztery bramki. Jego drużyna zakończyła sezon na przedostatnim miejscu w tabeli i spadła z ligi oraz odpadła w trzeciej rundzie krajowego pucharu.
Jarosław Krzyżanowski i Olgierd Moskalewicz (obaj wiosną AÉL Limassol - Ekstraklasa) - Krzyżanowski przed trafieniem do AÉL-u pozostawał bez klubu. Wiosną w jego barwach zanotował dziewięć występów w lidze i dwie bramki. Moskalewicz trafił na Cypr z Pogoni Szczecin. W barwach nowego klubu zanotował pięć spotkań w lidze. Ich zespół zajął dziesiąte miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu.
Mariusz Nosal (wiosną AÉK Larnaka - Ekstraklasa) - Nosal trafił na Cypr wiosną z Odry Wodzisław Śląski i zagrał pięć meczów w lidze, w których strzelił jednego gola. Jego drużyna zakończyła sezon na dziewiątym miejscu w lidze i odpadła w ćwierćfinale Pucharu Cypru.
Łukasz Sosin (Apóllon FC - Ekstraklasa) - W 25 meczach ligowych strzelił 21 bramek i drugi raz z rzędu został królem strzelców cypryjskiej ekstraklasy. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz dotarł do półfinału krajowego pucharu.
Bogdan Zając (AS Néa Salamís Ammochóstou - Ekstraklasa) - 25 występów w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadła w trzeciej rundzie Pucharu Cypru.
Dania
Tomasz Mazurkiewicz (Århus GF - Ekstraklasa) - dziewięć meczów i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął dziewiątę miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Danii.
Arkadiusz Onyszko (Odense Boldklub - Ekstraklasa) - 33 mecze w lidze. Odense zakończyło rozgrywki ligowe na szóstej pozycji oraz odpadło w piątej rundzie krajowego pucharu.
Finlandia
Michał Sławuta (FC Lahti - Ekstraklasa) - 26 meczów w lidze. Jego zespół skończył sezon na szóstej pozycji oraz przegrał w półfinale krajowego pucharu.
Piotr Błauciak i Krzysztof Kłosiński (FC Hämeenlinna - druga liga) - Błauciak w 17 występach strzelił dwie bramki. Kłosiński z kolei zagrał w pięciu spotkaniach i jeszcze w trakcie sezonu wrócił do kraju. Ich zespół zajął 11. miejsce w lidze i wywalczył utrzymanie po barażach oraz odpadł w początkowych rundach Pucharu Finlandii.
Francja
Jacek Bąk (RC Lens - Ligue 1) - 20 występów i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze (awans do Pucharu Intertoto) i odpadła w 1/16 finału Pucharu Francji.
Ludovic Obraniak (FC Metz - Ligue 1) - 30 spotkań i dwie bramki w lidze. Jego zespół zajął 16. miejsce w lidze i odpadł w 1/16 finału Pucharu Francji.
Marcin Adamski (wiosną Angers SCO - Ligue 2) - wiosną trafił do Angers z Rapidu Wiedeń i wystąpił w czterech spotkaniach ligowych. Jego drużyna zakończyła rozgrywki na przedostatnim miejscu i spadła z ligi oraz odpadła w 1/16 finału Pucharu Francji.
Damien Perquis (ES Troyes Aube Champagne - Ligue 2) - 35 występów i dwie bramki. Jego drużyna zajęła trzecie miejsce w lidze i awansowała do Ligue 1 oraz odpadła w 1/32 finału krajowego pucharu.
Grecja
Maciej Bykowski i Emmanuel Olisadebe (Panathinaïkós AÓ - Ekstraklasa) - Bykowski: sześć występów, cztery bramki. Olisadebe: 13 rozegranych spotkań w lidze. Ich zespół został wicemistrzem kraju i odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Grecji oraz występował w europejskich pucharach. Z Ligi Mistrzów Panathinaïkós po fazie grupowej - zmierzyli się z Rosenborgiem (2:1, 2:2), PSV Eindhoven (0:1, 4:1) oraz Arsenalem (2:2, 1:1 - gol Olisadebe w pierwszym meczu). Grecy zajęli trzecie miejsce w grupie i kontynuowali zmagania w Pucharze UEFA, z którego odpadli w trzeciej rundzie po dwumeczu z Sevillą (1:0, 0:2).
Jacek Dąbrowski (Kallithéa GS - Ekstraklasa) - 15 występów w lidze. Jego zespół skończył sezon ligowy na dziewiątej pozycji oraz odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Mirosław Sznaucner (AÓ Iraklís Saloniki - Ekstraklasa) - 26 występów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Grecji.
Marcin Mięciel (jesienią AÓ Iraklís Saloniki - Ekstraklasa, wiosną PAÓK Saloniki - Ekstraklasa) - w barwach Iraklísu zanotował dziewięć występów i dwie bramki, a wiosną jako zawodnik PAÓK-u wystąpił w 13 meczach, w których strzelił pięć goli. Iraklís zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Grecji. PAÓK z kolei skończył sezon ligowy na piątym miejscu (awans do Pucharu UEFA) i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Grecji.
Maciej Murawski (AS Áris Saloniki - Ekstraklasa) - 23 mecze i dwie bramki. Jego zespół zajął 14. miejsce w lidze i spadł do drugiej ligi oraz dotarł do finału Pucharu Grecji, który przegrał 0:3 z Olympiakósem Pireus i wywalczył prawo gry w Pucharze UEFA w następnym sezonie.
Fabian Pawela (AÉ Chalkidóna - Ekstraklasa) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i odpadła w trzeciej rundzie krajowego pucharu.
Dawid Banaczek (jesienią AÓ Ethnikós Astéras - druga liga) - jesienią zagrał w dziewięciu spotkaniach i strzelił jednego gola, po czym przeszedł do Amiki Wronki. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze oraz odpadł w trzeciej rundzie krajowego pucharu.
Paweł Buśkiewicz i Emil Nowakowski (obaj wiosną Olympiakós ASK Vólou - druga liga) - zimą grał w Górniku Zabrze, w barwach nowego klubu zanotował dwa występy. Nowakowski przeszedł do swojego klubu z Polonii Warszawa. W barwach Olympiakósu zagrał w ośmiu meczach ligowych. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze oraz odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Błażej Jankowski (wiosną AÉ Lárissas - druga liga) - trafił do Grecji zimą z Odry Wodzisław Śląski. Zagrał w czterech spotkaniach ligowych. Jego zespół wygrał rozgrywki i awansował do greckiej ekstraklasy i odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Grecji.
Marcin Józefowicz i Jakub Ostrowski (PS Kalamáta - druga liga) - Józefowicz jesienią zagrał w sześciu spotkaniach, po czym odszedł do występującego w niższej lidze GPS Pámissos Messínis. Ostrowski w 16 spotkaniach strzelił dwie bramki. Ich zespół zakończył sezon na dziewiątej pozycji i odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Grecji.
Krzysztof Pyskaty (wiosną APÓ Levadiakós - druga liga) - Pyskaty trafił do Grecji zimą z Radomiaka Radom i wystąpił w jednym spotkaniu ligowym. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do wyższej ligi oraz odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Hiszpania
Roger Guerreiro (wiosną RC Celta de Vigo - Segunda División) - trafił do Celty zimą z Flamengo. Roger wystąpił w 13 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do Primera División oraz odpadł w 1/64 finału Pucharu Hiszpanii.
Holandia
Aleksander Kłak (vbv De Graafschap - Eredivisie) - trzy mecze w lidze. Jego zespół zajął przedostatnie, 17. miejsce w tabeli i spadł z ligi po porażce w barażach o utrzymanie oraz odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Zbigniew Małkowski i Euzebiusz Smolarek (Feyenoord Rotterdam - Eredivisie) - Małkowski zagrał jeden mecz w lidze, a Smolarek wystąpił trzy razy w Eredivisie, po czym zimą przeszedł do Borussii Dortmund. Ich drużyna zajął czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA) oraz odpadł w półfinale Pucharu Holandii. Feyenoord wystąpił także w Pucharze UEFA - w eliminacjach wygrał z norweskim Odd Grenland (1:0, 4:1), a w fazie grupowej zajął pierwsze miejsce po spotkaniach z Heart of Midlothian FC (3:0), Ferencvárosi TC (1:1), FC Schalke 04 Gelsenkirchen (2:1) oraz FC Basel (0:1). Zespół Polaków odpadł z rozgrywek w III rundzie po dwumeczu ze Sportingiem Lizbona (1:2, 1:2).
Andrzej Niedzielan (NEC Nijmegen - Ekstraklasa) - 27 występów i pięć bramek. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze, odpadł w III rundzie krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze Intertoto, z którego odpadł po dwumeczu z Cork City (0:0, 0:1).
Michał Protasiewicz (FC Twente - Eredivisie) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Holandii.
Arkadiusz Radomski i Tomasz Rząsa (sc Heerenveen - Eredivisie) - Radomski zagrał w 27 spotkaniach ligowych, a Rząsa wystąpił w 22 meczach ligowych. Ich zespół zakończył sezon na piątej pozycji (awans do Pucharu UEFA), odpadł w 1/16 finału Pucharu Holandii i zagrał w Pucharze UEFA - w eliminacjach pokonali Maccabi Petach Tikwa (5:0 - liczył się tylko jeden mecz, spotkanie w Izraelu odwołano z powodu strajków w kraju), a w fazie grupowej zajęli trzecią pozycję po meczach z Benfiką Lizbona (2:4), VfB Stuttgart (1:0), Dinamo Zagrzeb (2:2) i KSK Beveren (1:0). W trzeciej rundzie Heerenveen odpadło z Newcastle United (1:2, 1:2).
Irlandia
Marcin Szymański (Galway United FC - druga liga) - dziewięć meczów w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze i dotarł do drugiej rundy krajowego pucharu.
Izrael
Szymon Sawala (Hapoel Nazaret Illit - Ekstraklasa) - cztery mecze w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze i odpadł w dziewiątej rundzie Pucharu Izraela.
Piotr Jawny (Hakoah-Maccabi Ramat Gan - druga liga) - brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zakończył sezon na piątej pozycji oraz odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu.
Litwa
Maciej Kijewski i Adrian Mrowiec (FC Vilnius - Ekstraklasa) - Kijewski grający na pozycji bramkarza zagrał w 35 spotkaniach ligowych, natomiast Mrowiec nie zanotował ani jednego występu. Ich drużyna zajęła piąte miejsce w lidze i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Litwy.
Arkadiusz Klimek (FBK Kaunas - Ekstraklasa) - w 10 występach strzelił osiem goli. Jego zespół został wicemistrzem kraju i wygrał Puchar Litwy oraz wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów - wygrał z Sliema Wanderers FC z Malty (2:0, 4:1), ale odpadł w II rundzie po dwumeczu z Djurgårdens IF (0:0, 0:2).
Luksemburg
Mariusz Cylwik (CS Pétange - Ekstraklasa) - 25 występów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i wygrał Puchar Luksemburga - w finale pokonał FC CeBra 01 (5:0 lub 6:0 - jest rozbieżność w źródłach).
Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange - Ekstraklasa) - 26 spotkań i 11 bramek. Jego zespół został mistrzem kraju, przegrał w 1/4 finale krajowego pucharu oraz przegrała w I rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA z litewskim Ekranasem Poniewież.
Łotwa
Maciej Nalepa (Venta Kuldīga - Ekstraklasa) - dziewięć spotkań w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Łotwy.
Niemcy
Daniel Bogusz i Tomasz Wisio (DSC Arminia Bielefeld - Bundesliga) - Bogusz zagrał w ośmiu meczach ligowych, a Wisio, który trafił do Arminii zimą z FC Pasching i zanotował jeden występ w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i dotarł do półfinału Pucharu Niemiec.
Bartosz Bosacki i Tomasz Hajto (1.FC Nürnberg VfL - Bundesliga) - Bosacki wystąpił w 13, a Hajto w 17 meczach ligowych. Ich zespół zajął 14. miejsce w lidze i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Radosław Kałużny (jesienią TSV Bayer 04 Leverkusen - Bundesliga, wiosną SC Rot-Weiss Essen - 2. Bundesliga) - jesienią w Bayerze zanotował dwa występy, po czym zimą odszedł do Rot-Weiss Essen. Tam zagrał w 14 meczach i strzelił jednego gola. Bayer zakończył sezon na szóstej pozycji, odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec, przegrał w półfinale Pucharu Ligi oraz wystąpił w Lidze Mistrzów - po wygranej z Baníkiem Ostrawa (5:0, 1:2) trafił do grupy B z Realem Madryt (3:0, 1:1), Dynamo Kijów (2:4, 3:0) oraz AS Roma (3:1, 1:1). "Aptekarze" wygrali swoją grupę, lecz odpadli w 1/8 finału z Liverpoolem (1:3, 1:3). SC Rot-Weiss Essen zajął przedostatnie miejsce w tabeli i spadł do trzeciej ligi oraz odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Kamil Kosowski (1.FC Kaiserslautern - Bundesliga) - 20 meczów w lidze i jedna bramka. Jego zespół zakończył sezon na 12. pozycji oraz odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Jacek Krzynówek (TSV Bayer 04 Leverkusen - Bundesliga) - 31 spotkań i sześć goli. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze, odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec, przegrał w półfinale Pucharu Ligi oraz wystąpił w Lidze Mistrzów - po wygranej z Baníkiem Ostrawa (5:0, 1:2) trafił do grupy B z Realem Madryt (3:0, 1:1), Dynamo Kijów (2:4, 3:0) oraz AS Roma (3:1, 1:1). "Aptekarze" wygrali swoją grupę, lecz odpadli w 1/8 finału z Liverpoolem (1:3, 1:3).
Eugen Polański (Borussia Mönchengladbach - Bundesliga) - jeden mecz w lidze. Jego zespół zakończył sezon na 15. pozycji oraz odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Euzebiusz Smolarek (Borussia Dortmund - Bundesliga) - trafił wiosną do Borussii z Feyenoordu i zagrał w 15 meczach i strzelił trzy gole w lidze. Jego drużyna zajęła siódme miejsce w lidze i odpadła w 1/8 finału Pucharu Niemiec.
Tomasz Wałdoch (FC Schalke 04 - Bundesliga) - 14 meczów w lidze i jedna bramka. Schalke zostało wicemistrzem Niemiec i przegrało w finale Pucharu Niemiec oraz wystąpiło w europejskich pucharach. Po wygranych w Pucharze Intertoto z Vardarem Skopje (5:0, 3:1), Esbjerg fB (3:1, 3:0) i Slovanem Liberec (2:1, 1:0) zespół Polaka awansował do Pucharu UEFA. Po zwycięstwie z Metalurgiem Lipawa (5:1, 4:0) Schalke trafiło do grupy z FC Basel (1:1), Heart of Midlothian FC (1:0), Ferencvárosi TC (2:0) i Feyenoordem Rotterdam, zajęło drugie miejsce i awansowało do fazy pucharowej. Przygoda z Europą zakończyła się po przegranym dwumeczu z Szachtarem Donieck (1:1, 0:1).
Artur Wichniarek (Hertha BSC Berlin - Bundesliga) - 23 mecze i jedna bramka w lidze. Jego zespół zakończył sezon na czwartej pozycji (awans do Pucharu UEFA) i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Zdebel (VfL Bochum 1848 - Bundesliga) - 28 meczów w lidze i jeden gol. Jego drużyna zakończyła sezon na 16. pozycji i spadł z ligi, odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec, przegrał w rundzie wstępnej Pucharu Ligi z VfB Stuttgart, a także wystąpił w Pucharze UEFA, z którego odpadł po przegranej ze Standardem Liège (0:0, 1:1).
Dariusz Żuraw (Hannover 96 - Bundesliga) - 33 mecze i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Niemiec.
Tomasz Bandrowski (FC Energie Cottbus - 2. Bundesliga) - dwa występy w lidze. Jego zespół zajął 14. miejsce w lidze oraz odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Bobel, Andrzej Juskowiak i Tomasz Kos (Erzgebirge Aue - 2. Bundesliga) - Bobel: 21 występów, Juskowiak: 33 mecze i dziewięć bramek, Kos: 30 spotkań i dwa gole. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Rafał Kazior (SV Wacker Burghausen - 2. Bundesliga) - 30 meczów i dwie bramki. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Łukasz Szukała (TSV München von 1860 - 2. Bundesliga) - 18 występów w lidze. Jego zespół zajął czwartą pozycję w tabeli ligowej oraz odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Robert Wulnikowski (SC Rot-Weiss Essen - 2. Bundesliga) - dwa mecze w lidze. Jego zespół zajął 17. miejsce w lidze i spadł do trzeciej ligi oraz odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Mariusz Kukiełka (wiosną w 1.FC Dynamo Dresden - 2. Bundesliga) - trafił do Dynama zimą z Wisły Kraków. Wystąpił w 16 meczach ligowych i strzelił dwa gole. Jego zespół zajął ósme miejsce w tabeli i odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Mirosław Spiżak (MSV 02 Duisburg - 2. Bundesliga) - 17 występów w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do Bundesligi oraz odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Norwegia
Tomasz Stolpa (Tromsø IL - Ekstraklasa) - zero występów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze, odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Norwegii.
Rosja
Damian Gorawski i Mariusz Jop (FK Moskwa - Ekstraklasa) - Gorawski zagrał w 20 spotkaniach i strzelił dwie bramki, a Jop zanotował 27 występów i jednego gola. Ich zespół zajął piąte miejsce w lidze i odpadł w 1/8 finału Pucharu Rosji.
Wojciech Kowalewski (Spartak Moskwa - Ekstraklasa) - 29 meczów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju i odpadł w 1/16 finału Pucharu Rosji, a także wystąpił w Pucharze Intertoto - po pokonaniu Atlantasu Kłajpeda (2:0, 0:1) oraz NK Kamen Ingrad Velika (4:1, 1:0) odpadł w trzeciej rundzie po dwumeczu z Villarreal CF (0:1, 2:2).
Krzysztof Łągiewka i Jarosław Tkocz (Szynnik Jarosław - Ekstraklasa) - Łągiewka zanotował 21 występów i jednego gola, z kolei Tkocz nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Ich zespół zajął dziewiątą pozycję, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Rosji oraz wystąpił w Pucharze Intertoto - wyeliminowali FK Teplice (2:1, 2:0) i odpadli w kolejnej rundzie z portugalskim UD Leiria (1:4, 1:2).
Szwajcaria
Bartosz Partyka (jesienią FC Winterthur - druga liga) - jesienią wystąpił w ośmiu meczach ligowych, po czym odszedł do Górnika Polkowice. Jego zespół zakończył sezon na 11. pozycji i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Szwajcarii.
Turcja
Roman Dąbrowski (jesienią Beşiktaş JK - Ekstraklasa, wiosną Kocaelispor Kulübü - druga liga) - jesienią pięć występów w lidze, po czym przeszedł do Kocaelisporu w barwach którego zagrał w dziewięciu meczach i strzelił dwie bramki. Beşiktaş zajął czwarte miejsce w lidze, przegrał w drugiej rundzie Pucharu Turcji oraz wystąpił w Pucharze UEFA - po pokonaniu w I rundzie norweskiego FK Bodø/Glimt (1:1, 1:0) Beşiktaş zagrał w grupie B z Athletic Bilbao (3:1), Steauą Bukareszt (1:2), Parmą (2:3) oraz Standardem Liège (1:1). Turecki zespół zajął czwarte miejsce i odpadł z rozgrywek. Kocaelispor z kolei zakończył sezon na piątej pozycji i odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Mirosław Szymkowiak (wiosną Trabzonspor Kulübü - Ekstraklasa) - trafił do Turcji zimą z Wisły Kraków. Wystąpił w 16 spotkaniach ligowych, w których strzelił siedem goli. Jego klub został wicemistrzem kraju i dotarł do półfinału Pucharu Turcji.
Ukraina
Seweryn Gancarczyk (jesienią Wołyń Łuck, wiosną Arsenał Kijów - oba kluby Ekstraklasa) - W Wołyniu zagrał 11 spotkań ligowych, a w Arsenale 13 meczów w lidze. Wołyń skończył sezon na ósmym, a Arsenał na dziewiątym miejscu w tabeli. W Pucharze Ukrainy Wołyń dotarł do ćwierćfinału, a Arsenał odpadł w drugiej rundzie.
Maciej Kowalczyk (Arsenał Kijów - Ekstraklasa) - 17 spotkań i cztery bramki. Jego zespół zakończył sezon na dziewiątym miejscu w lidze i odpadł w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck - Ekstraklasa) - w 25 meczach ligowych strzelił dwie bramki. Jego zespół został mistrzem Ukrainy i dotarł do finału Pucharu Ukrainy, w którym przegrał 0:1 z Dynamem Kijów. Szachtar wystąpił także w europejskich pucharach. Do fazy grupowej Ligi Mistrzów zespół Polaka awansował po pokonaniu Pjunika Erewan (3:1, 1:0) oraz Club Brugge (4:1, 2:2). W grupie F z AC Milan (0:1, 0:4), FC Barceloną (0:3, 2:0) oraz Celtikiem (3:0, 0:1) Szachtar zajął trzecie miejsce i uzyskał prawo gry w Pucharze UEFA. Tam Ukraińcy najpierw wyeliminowali Schalke (1:1, 1:0), ale odpadli w IV rundzie po dwumeczu z AZ Alkmaar (1:3, 1:2).
Maciej Nalepa (jesienią Karpaty Lwów - druga liga) - jesienią wystąpił w pięciu spotkaniach ligowych, po czym wyjechał na Łotwę. Jego drużyna zajęła szóste miejsce w lidze i odpadła w trzeciej rundzie krajowego pucharu.
Wyspy Owcze
Marcin Dawid, Krzysztof Popczyński i Robert Rzeczycki (GÍ Gøta - Ekstraklasa) - Dawid: 12 meczów, Popczyński: 26 spotkań i sześć goli, Rzeczycki: 26 występów. Ich zespół zajął przedostatnie, dziewiąte miejsce w tabeli i utrzymał się w lidze po wygranym barażu z B71 Sandoy (3:0, 4:1 - bramki Popczyńskiego w obu spotkaniach) oraz wygrała Puchar Wysp Owczych (w finale wygrali 4:1 z ÍF).
Andrzej Pacek (EB/Streymur - Ekstraklasa) - 21 meczów w lidze. Jego drużyna zajął piąte miejsce w lidze i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Marek Wierzbicki (KÍ Klaksvík - Ekstraklasa) - dwie bramki w dziewięciu meczach. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadła w drugiej rundzie krajowego pucharu.
Waldemar Nowicki (B71 Sandoy - druga liga) - osiem meczów w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w lidze i przegrał w barażach o awans z GÍ Gøta (0:3, 1:4). W Pucharze Wysp Owczych jego drużyna dotarła do półfinału.
Tomasz Przybylski (B68 Toftir - druga liga) - zero występów w lidze. Jego zespół wygrał rozgrywki i awansował do ekstraklasy oraz dotarł do półfinału krajowego pucharu.
Tomasz Resel (LIF Leirvík - druga liga) - dziewięć występów w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia, Mackolik.com, weltfussball.de
-
La LigaTo byłby zwrot ws. Szczęsnego! Zaskakujące wieści
Kamil Gieroba / 17 listopada 2024, 16:00
-
Plotki transferoweMourinho chce kolejnego Polaka w Fenerbahce
Kamil Gieroba / 16 listopada 2024, 20:15
-
Kwadrans futboluKolejny mecz, kolejna kompromitacja... - Portugalia 5:1 Polska I KWADRANS FUTBOLU #134
Rafał Makowski / 16 listopada 2024, 14:50
-
AktualnościLiga Narodów: Anglia zrewanżowała się Grecji za porażkę na Wembley. Dwa debiuty (WIDEO)
Karolina Kurek / 14 listopada 2024, 22:41
-
1 Liga PolskaWisła - Miedź jeszcze w tym roku! Jest termin
Michał Szewczyk / 13 listopada 2024, 17:28
-
1 Liga PolskaKacper Duda podpisał nowy kontrakt
Mateusz Polak / 12 listopada 2024, 14:31