RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02
W kolejnej części cyklu RETRO Oko na rodaka skupimy się na zmaganiach polskich zawodników występujących za granicą w sezonie 2001/02 oraz 2002 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).
W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju.
Z perspektywy polskiego kibica najważniejszym wydarzeniem początku sezonu 2001/02 było przejście Jerzego Dudka z Feyenoordu do słynnego Liverpoolu. Bramkarz reprezentacji Polski od samego początku mógł liczyć na miejsce w pierwszym składzie The Reeds notując łącznie 35 spotkań Premier League, w tym osiemnaście bez straty bramki i wspólnie ze swoimi kolegami zdobywając wicemistrzostwo Anglii.
Drużynie z Rotterdamu odejście Polaka nie wyszło na złe. Po odpadnięciu z Ligi Mistrzów zespół, w którym występowali Tomasz Rząsa i Euzebiusz Smolarek, dotarł do finału Pucharu UEFA, w którym zwyciężył 3:2 w starciu z Borussią Dortmund. W finale rozegranym na własnym obiekcie Rząsa zanotował pełne 90 minut, zabrakło natomiast Smolarka, który zmagał się z ciężką kontuzją kolana, która wyłączyła go z gry na blisko 15 miesięcy (Euzebiusz wystąpił po raz ostatni w Pucharze UEFA w rewanżowym meczu 1/4 finału z PSV Eindhoven). Zostali oni pierwszymi polskimi zawodnikami, którzy wygrali europejskie rozgrywki od triumfu Andrzeja Buncola w 1988 roku, gdy ten występował w niemieckim Bayerze Leverkusen.
Rząsa i Smolarek nie byli jedynymi Polakami, którzy zaliczyli ponadprzeciętny występ w europejskich pucharach. Jedną z rewelacji Ligi Mistrzów był grecki Panathinaïkós AÓ, w którym występowali Emmanuel Olisadebe i Krzysztof Warzycha. Ówcześni wicemistrzowie Grecji po przebrnięciu przez dwumecz eliminacyjny, dwie fazy grupowe, dotarli aż do 1/4 finału rozgrywek, w którym musieli uznać wyższość FC Barcelony. Nie było jednak mowy o żadnym pogromie. Pierwsze spotkanie w Atenach Panathinaïkós wygrał 1:0, a już na początku rewanżowego spotkania na Camp Nou ponownie wyszli na prowadzenie. Sensacja była bardzo blisko, lecz grecki zespół nie zdołał utrzymać dwubramkowej przewagi i po bramkach Luisa Enrique i Javiera Savioli odpadł z rozgrywek. Olisadebe, który wystąpił w obu spotkaniach, miał kilka szans, by wyeliminować utytułowanego rywala z rozgrywek, lecz niestety się nie udało. Drugi z Polaków, Warzycha znalazł się poza kadrą meczową na oba ćwierćfinałowe mecze.
Na uwagę zasługuje historia Jacka Bąka, który może poszczycić się zdobyciem w jednym sezonie mistrzostwa i wicemistrzostwa Francji. Jak to możliwe? Otóż na początku sezonu obrońca wystąpił w jednym spotkaniu ligowym w barwach Olympique Lyon, który ostatecznie wygrał rozgrywki Ligue 1. Jeszcze przed zamknięciem okienka transferowego Bąk przeszedł do RC Lens. Jego nowy zespół okazał się rewelacją rozgrywek i zdołał zająć drugie miejsce w tabeli. O tym kto zostanie mistrzem Francji zadecydowało ostatnie spotkanie rozegrane na Stade Gerland w Lyonie. Przed tym spotkanie RC Lens miał punkt przewagi nad Olympique Lyon, lecz w decydującym starciu przegrał 1:3 i zaprzepaścił szansę na drugie mistrzostwo Francji w historii klubu. Jedyną bramkę dla swojego zespołu strzelił w 27. minucie Jacek Bąk (akcja bramkowa od 5:45 w załączonym poniżej filmiku).
To co nie udało się Jackowi Bąkowi, osiągnęli inni Polacy występujący w ligach zagranicznych. Rozgrywki w swoich ligach wygrali Jerzy Brzęczek i Radosław Gilewicz (Tirol Insbruck - Austria), Rafał Niżnik (Brøndby - Dania), a po podwójną koronę (mistrzostwo kraju i puchar krajowy) sięgnęli Krzysztof Łągiewka (Skonto Ryga - Łotwa) oraz Wojciech Kowalewski i Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck - Ukraina). W Austrii Brzęczek i Gilewicz sięgnęli po mistrzowski tytuł po raz drugi z rzędu. Tuż za ich plecami znalazł się występujący w Sturmie Graz Kazimierz Sidorczuk, który musiał zadowolić się zaledwie drugim miejsce w tabeli austriackiej ekstraklasy. Prócz niego, po wicemistrzostwo Cypru wraz z AS Anórthossis Ammochóstou sięgnęli Wojciech Kowalczyk, Sławomir Majak i Radosław Michalski (w trakcie sezonu ten zespół trenował Janusz Wójcik), a w Estonii wicemistrzem został FC Levadia Maardu (późniejsza Levadia Tallin), w której występował polski bramkarz Damian Jaroszewski.
W materiale video można zobaczyć dwie bramki Radosława Gilewicza w meczu Pucharu UEFA z Fiorentiną oraz pomeczowy wywiad z polskim napastnikiem.
Długa jest także lista polskich zawodników, którzy w sezonie 2001/02 wygrali wraz ze swoimi zespołami krajowe puchary. Puchar Niemiec po raz drugi z rzędu zdobyło FC Schalke 04 Gelsenkirchen, w barwach którego podstawowymi zawodnikami byli Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch. Prócz tego rozgrywki pucharowe w swoich ligach wygrali: wspomniani już wcześniej Wojciech Kowalczyk, Sławomir Majak i Radosław Michalski (AS Anórthossis Ammochóstou - Cypr), Grzegorz Wędzyński (Maccabi Tel Awiw - Izrael), Roman Dąbrowski (Kocaelispor Kulübü - Turcja), Dariusz Adamczuk (Rangers FC - Szkocja), Robert Warzycha (Columbus Crew - USA) oraz Robert Wallon (FC Vaduz - Liechtenstein).
Na sam koniec podsumujmy dokonania strzeleckie Polaków. I tutaj, po raz trzeci padnie nazwisko Wojciecha Kowalczyka. Sprowadzony przez Janusza Wójcika na Cypr napastnik w 25 spotkaniach ligowych w barwach AS Anórthossis Ammochóstou strzelił aż 24 bramki, sięgając po koronę króla strzelców cypryjskiej ekstraklasy. Na zapleczu niemieckiej Bundesligi drugi raz z rzędu po tytuł najlepszego strzelca ligi sięgnął Artur Wichniarek. Napastnik Arminii Bielefeld pobił o dwie bramki swój dorobek z poprzedniego sezonu strzelając w 29 spotkaniach 20 goli. Na wyróżnienie zasługuje również postawa dwóch polskich napastników występujących w sezonie 2001/02 w belgijskiej ekstraklasie. Marcin Żewłakow (Royal Excelsior Mouscron) strzelił w sezonie ligowym 15 bramek, a Mirosław Waligóra reprezentujący beniaminka z Lommel zdołał dziesięciokrotnie wpisać się na listę strzelców.
Bramka Wichniarka walnie przyczyniła się do zwycięstwa 3:1 nad LR Ahlen, co zapewniło Arminii awans do Bundesligi, a Wichniarkowi koronę króla strzelców (Polak wyprzedził jednym trafieniem Marcus Feinbier z Ahlen).
Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01
Anglia
Jerzy Dudek (Liverpool FC - Premier League) - 35 spotkań w lidze. Dudek trafił do Liverpoolu z Feyenoordu, w barwach którego zdołał jeszcze wystąpić w trzech spotkaniach ligowych. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadło w IV rundzie Pucharu Anglii z Arsenalem, wygrał 2:1 z Manchesterem United w meczu o Tarcze Wspólnoty (Dudek nie wystąpił w tym spotkaniu). Liverpool występował również w rozgrywkach Ligi Mistrzów - awans do fazy grupowej zapewnił zwycięstwem z FC Haka (5:0, 4:1). W pierwszej fazie grupowej po meczach z Boavistą (1:1, 1:1), Dynamem Kijów (1:0, 2:1) i Borussią Dortmund (0:0, 2:0) Liverpool zajął pierwsze miejsce i awansował dalej. W drugiej fazie grupowej zespół Polaka zmierzył się z FC Barcelona (1:3, 0:0), AS Roma (0:0, 2:0) i Galatasaray (0:0, 1:1). Aż cztery remisy pozwoliły jednak na zajęcia drugiego miejsca w grupie i awans do 1/4 finału. Tam po emocjonującym starciu Liverpool przegrał w dwumeczu z Bayerem Leverkusen (1:0, 2:4).
Paweł Abbott (Preston North End FC - Championship) - zero spotkań w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce i dotarł do piątej rundy Pucharu Anglii (1:3 z Chelsea).
Arkadiusz Bąk (jesienią w Birmingham City FC - Championship) - Bąk trafił do Anglii z Polonii Warszawa i spędził rundę w Birmingham City, po czym odszedł do Widzewa Łódź. W trakcie swojego pobytu wystąpił w czterech spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze i wywalczył awans do Premier League po zwycięskich barażach. Birmingham (już bez Bąka w kadrze) wygrało z Millwall (1:1, 1:0) oraz Norwich City (1:1 - 4:2 w karnych). Birmingham City odpadło w III rundzie Pucharu Anglii po porażce 0:3 z Liverpoolem Jerzego Dudka.
Australia
Grzegorz Lewandowski (Adelaide City Force - A-League) - nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Lewandowski trafił do Australii z Hutnika Kraków, jednak już na wiosnę powrócił do Krakowa. Jego zespół zakończył rozgrywki australijskiej ekstraklasy na 12. miejscu w lidze.
Austria
Marcin Adamski (Rapid Wiedeń - Bundesliga) - Adamski trafił do Rapidu wiosną z Zagłębia Lubin. Zdołał wystąpić w 14 spotkaniach ligowych i strzelił dwie bramki. Rapid skończył sezon na zaledwie ósmym miejscu w lidze. W rozgrywkach Pucharu Austrii dotarł również do trzeciej rundy. Rapid w sezonie 2001/02 występował także w Pucharze UEFA - wygrał z SP Cosmos (1:0, 2:0) i Partizanem Belgrad (0:1, 5:1) oraz odpadł po dwumeczu z PSG (0:4, 2:2).
Jerzy Brzęczek i Radosław Gilewicz (FC Tirol Innsbruck - Bundesliga) - Brzęczek zagrał w 35 spotkaniach ligowych i strzelił sześć bramek. Gilewicz wystąpił w 30 meczach i strzelił 11 bramek. Ich zespół został mistrzem Austrii, odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Austrii, przegrał mecz o Superpuchar Austrii z FC Kärnten, a także występował w europejskich pucharach. W eliminacjach do Ligi Mistrzów Tirol przegrał z Lokomotiwem Moskwa (1:3, 1:0) i trafił do Pucharu UEFA, gdzie w I rundzie wygrał dwumecz z FK Viktoria Žižkov (0:0, 1:0), ale odpadł w poprzedniej rundzie z Fiorentiną (0:2, 2:2).
Tomasz Iwan, Adam Ledwoń, Krzysztof Ratajczyk (Austria Wiedeń - Bundesliga) - Iwan zagrał w dwunastu spotkaniach ligowych, Ledwoń zanotował 29 występów, a Ratajczyk jesienią w barwach Rapidu Wiedeń zagrał w 21 spotkaniach ligowych, a zimą trafił do Austrii Wiedeń w której wystąpił w pozostałych 12 spotkaniach ligowych. Austria Wiedeń zakończyła sezon na czwartym miejscu w lidze, odpadła w trzeciej rundzie Pucharu Austrii. Postawa Rapidu, w którym grał Ratajczyk jesienią: patrz wyżej na Marcina Adamskiego.
Kazimierz Sidorczuk (SK Sturm Graz - Bundesliga) - wystąpił w 31 spotkaniach ligowych. Jego zespół został wicemistrzem Austrii, przegrał w finale Pucharu Austrii z Grazer AK i występował w Pucharze Intertoto - porażka z Lausanne-Sport (0:1, 3:3).
Roman Szewczyk (SV Austria Salzburg - Bundesliga) - 33 spotkania ligowe i jeden gol. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w półfinale Pucharu Austrii.
Andrzej Lesiak, Tomasz Wisio, Paweł Woźniak (ASKÖ Pasching - 2. Bundesliga) - Lesiak nie wystąpił w żadnym spotkaniu ligowym. Wisio zagrał w 18 spotkaniach i strzelił jednego gola, a Woźniak zanotował w rundzie jesiennej w dziewięciu spotkaniach ligowych i strzelił jednego gola. Woźniak odszedł w trakcie sezonu do Orlenu Płock. Ich drużyna zwyciężyła w lidze i awansowała do austriackiej Bundesligi oraz odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Austrii.
Belgia
Aleksander Kłak i Arkadiusz Kubik (Royal Antwerp FC - Ekstraklasa) - Kłak zagrał w siedmiu spotkaniach ligowych, natomiast Kubik wystąpił w rundzie wiosennej (jesień spędził w Zagłębiu Lubin) i zagrał w trzech spotkaniach i strzelił jednego gola. Ich zespół zajął 16. miejsce w lidze i odpadł w 1/16 finału Pucharu Belgii.
Mirosław Waligóra (KFC Lommelse SK - Ekstraklasa) - 33 spotkania i dziesięć goli. Jego drużyna zajęła trzynaste miejsce w lidze i odpadła w 1/32 finału Pucharu Belgii.
Michał i Marcin Żewłakowie (Royal Excelsior Mouscron - Ekstraklasa) - Michał zagrał w 34 spotkaniach ligowych, a Marcin zanotował 31 spotkań i 15 bramek. Ich drużyna zakończyła sezon na szóstym miejscu w lidze i przegrał w finale Pucharu Belgii z Club Brugge.
Łukasz Kubik (KV Mechelen - druga liga) - 33 spotkania i cztery gole. Jego drużyna wygrała rozgrywki i awansowała do Ekstraklasy.
Cypr
Ernest Konon (Énossis Néon Paralimníou - Ekstraklasa) - nie zanotował żadnego występu w lidze. W trakcie sezonu był wypożyczony do Zagłębia Lubin. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i przegrał w półfinale Pucharu Cypru.
Wojciech Kowalczyk, Sławomir Majak i Radosław Michalski (AS Anórthossis Ammochóstou - Ekstraklasa) - Kowalczyk zagrał w 25 spotkaniach, strzelił 24 bramki i został królem strzelców. Majak zanotował 22 występy i osiem bramek. Michalski z kolei wystąpił w 25 spotkaniach i strzelił sześć goli. W trakcie sezonu trenerem tego zespołu był Janusz Wójcik. Ich drużyna została wicemistrzem Cypru, zdobyła Puchar Cypru i wystąpił w Pucharze Intertoto - przegrali z chorwackim NK Slavenem Koprivnica (0:2, 0:7).
Dania
Maciej Łykowski i Tomasz Mazurkiewicz (Århus GF - Ekstraklasa) - Łykowski zagrał w jednym spotkaniu ligowym, a Mazurkiewicz w 18 spotkaniach i strzelił trzy bramki. Ich zespół zajął dziesiąte miejsce w lidze, dotarł do trzeciej rundy Pucharu Danii i wystąpił w Pucharze Intertoto - odpadł po dwumeczu z NK Publikum Celje (1:0, 1:7).
Rafał Niżnik (Brøndby IF - Ekstraklasa) - 28 występów i trzy bramki. Jego zespół został mistrzem Danii, odpadł w V rundzie Pucharu Danii oraz występował w Pucharze UEFA - wygrał z Shelbourne FC (2:0, 3:0), NK Olimpija Lublana (4:2, 0:0), NK Varteks Varaždin (1:3, 5:0) i odpadł w III rundzie po dwumeczu z Parmą (1:1, 0:3).
Arkadiusz Onyszko (Viborg FF - Ekstraklasa) - zagrał w 30 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do piątej rundy Pucharu Danii.
Piotr Stokowiec (Akademisk Boldklub - Ekstraklasa) - wiosną trafił do AB z Dyskobolii. W tym czasie zagrał w 11 spotkaniach i strzelił jednego gola. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Danii.
Estonia
Damian Jaroszewski (FC Levadia Maardu - Ekstraklasa) - zagrał w jedenastu spotkaniach ligowych. Jego drużyna została wicemistrzem Estonii oraz wystąpiła w eliminacjach do Ligi Mistrzów i odpadła w I rundzie po porażce z irlandzkim Bohemian FC (0:3, 0:0).
Finlandia
Michał Sławuta (FC Haka - Ekstraklasa) - zagrał w jedenastu spotkaniach ligowych w barwach tego zespołu, a później odszedł do występującego w niższych ligach Pallo-Sepot 44. Jego drużyna zajęła wówczas trzecie miejsce w lidze i wygrała puchar krajowy. Haka występowała także w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA - w Lidze Mistrzów wyeliminowała Valletta FC (0:0, 5:0), Maccabi Hajfa (0:1, 3:0 - walkower za występ nieuprawnionego zawodnika) i odpadła po dwumeczu z Liverpoolem (0:5, 1:4). W Pucharze UEFA z kolei jego drużyna odpadła po dwumeczu z Unionem Berlin (1:1, 0:3).
Francja
Jacek Bąk (Olympique Lyon i RC Lens - Ligue 1) - w barwach OL zagrał w jednym spotkaniu ligowym i strzelił jednego gola. Po przejściu do Lens Bąk zagrał w 13 spotkaniach i strzelił jednego gola. Olympique Lyon został mistrzem Francji (dzięki temu jednemu występowi można wpisać ten sukces Bąkowi do CV), natomiast Lens został wicemistrzem kraju. Lyon i Lens odpadli w 1/16 Pucharu Francji. Lyon występował także w europejskich pucharach. Występy w Lidze Mistrzów zakończył na fazie grupowej - po meczach z FC Barcelona (0:2, 2:3), Bayerem Leverkusen (0:1, 4:2) i Fenerbahçe (1:0, 3:1) Lyon zajął trzecie miejsce w grupie i spadł do Pucharu UEFA. W tych rozgrywkach Lyon wyeliminował Club Brugge (1:4, 0:3) i odpadł po dwumeczu ze Slovanem Liberec (1:1, 1:4).
Paweł Hajduczek i Piotr Włodarczyk (AJ Auxerre - Ligue 1) - Hajduczek nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, a Włodarczyk zanotował siedem występów ligowych. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze i odpadł w 1/32 finału Pucharu Francji.
Piotr Świerczewski (Olympique de Marseille - Ligue 1) - 25 występów i jeden gol. Jego drużyna skończyła sezon ligowy na dziewiątym miejscu, odpadła w 1/8 finału Pucharu Francji.
Stanisław Karwat (FC Martigues - Ligue 2) - brak danych o liczbie występów. Wiadomo, że był zawodnikiem tego klubu w rundzie jesiennej. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w lidze i spadł do trzeciej ligi.
Marcin Kuźba (AS Saint-Étienne Loire - Ligue 2) - w trakcie sezonu przeszedł z Lausanne-Sport (w barwach którego zdołał zagrać w trzech meczach ligowych i strzelić dwie bramki) do AS Saint-Étienne Loire. W barwach francuskiego klubu zagrał w 26 spotkaniach i strzelił trzy bramki. Jego zespół zajął trzynaste miejsce w lidze i odpadł w 1/32 finału Pucharu Francji.
Grzegorz Śpiewak (RC Strasbourg - Ligue 2) - zagrał w pięciu spotkaniach. Jego zespół zajął drugie miejsce w lidze i awansował do Ligue 1. W Pucharze Francji Strasbourg odpadł w ćwierćfinale.
Grecja
Grzegorz Mielcarski (AÉK Ateny - Ekstraklasa) - jesienią zagrał w dwóch spotkaniach ligowych i strzelił dwie bramki. Jego drużyna został wicemistrzem Grecji i zdobył Puchar Grecji (ciężko jednak zaliczyć Mielcarskiemu udział w tym sukcesie, skoro zaliczył w nim tylko epizod), a także występował w Pucharze UEFA - wygrał z CS Grevenmacher (6:0, 2:0), Hibernian FC (2:0, 2:3 - po dogrywce), NK Osijek (2:1, 3:2) i Liteksem Łowicz (3:2, 1:1) i odpadł w 1/8 finału z Interem Mediolan (1:3, 2:2).
Emmanuel Olisadebe i Krzysztof Warzycha (Panathinaïkós AÓ - Ekstraklasa) - Olisadebe zagrał w 19 spotkaniach ligowych i strzelił dziewięć bramek, natomiast Warzycha wystąpił w 12 meczach i strzelił sześć goli. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w III rundzie Pucharu Grecji i występował w Lidze Mistrzów - w eliminacjach pokonał Slavię Praga (2:1, 1:0). W pierwszej fazie grupowej po spotkaniach z FC Schalke 04 Gelsenkirchen (2:0, 2:0), RCD Mallorca (2:0, 0:1) i Arsenalem (1:0, 1:2) zajął pierwsze miejsce w grupie i awansował do kolejnej fazy. Tam z kolei Polakom przyszło zmierzyć się z FC Porto (0:0, 1:2), Realem Madryt (0:3, 2:2) i Spartą Praga (2:0, 2:1), czego rezultatem było drugie miejsce w grupie i awans do ćwierćfinału rozgrywek. Tam Grecy musieli uznać wyższość FC Barcelony (1:0, 1:3).
Rafał Pawlak (AÓ Ionikós Níkeas - Ekstraklasa) - trafił do Grecji wiosną i zaliczył 14 występów w lidze. Jego drużyna zakończyła sezon na 12. miejscu w lidze, natomiast w Pucharze Grecji dotarła do trzeciej rudny.
Marek Trejgis (jesienią Paniónios GSS - Ekstraklasa) - zagrał w dwóch spotkaniach ligowych, po czym odszedł do Niemiec. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Grecji.
Tomasz Wieszczycki (jesienią w ÓFI - Ekstraklasa) - jesienią zagrał w sześciu spotkaniach ligowych, po czym wrócił do Polski. Jego drużyna zakończyła sezon na ósmym miejscu w lidze i odpadła w trzeciej rundzie Pucharu Grecji.
Paweł Mielniczek (AÓ Panserraïkós - druga liga) - trafił do klubu wiosną z Pogoni Leżajsk i zagrał w jednym spotkaniu ligowym, w którym strzelił gola. Jego zespół zakończył sezon na szóstym miejscu, a z Pucharu Grecji odpadł w pierwszej rundzie zajmując trzecie miejsce w fazie grupowej.
Hiszpania
Mirosław Trzeciak (CP Ejido - druga liga) - 2o występów i trzy bramki. Jego zespół zajął 18. miejsce w lidze i odpadł w 1/64 finału Pucharu Hiszpanii.
Holandia
Jerzy Dudek, Tomasz Rząsa, Euzebiusz Smolarek (Feyenoord Rotterdam - Eredivisie) - Dudek przed odejściem do Liverpoolu zagrał w 3 spotkaniach ligowych. Rząsa wystąpił w 27 spotkaniach w lidze, natomiast Smolarek zanotował 19 występów i strzelił dwie bramki. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Holandii. Feyenoord występował też w europejskich pucharach - starty w Lidze Mistrzów zakończył po pierwszej fazie grupowej. Po meczach z Bayernem Monachium (2:2, 1:3), Spartakiem Moskwa (2:2, 2:1) oraz Spartą Praga (0:4, 0:2) Holendrzy zajęli trzecie miejsce w grupie i "spadli" do Pucharu UEFA. Tam Polacy wyeliminowali SC Freiburg (1:0, 2:2), Rangers FC (1:1, 3:2), PSV Eindhoven (1:1, 1:1 - 5:4 w karnych) oraz Inter Mediolan (1:0, 2:2) i awansowali do finału rozgrywek. Tam po bardzo ciekawym meczu Feyenoord wygrał 3:2 z Borussią Dortmund. W tamtym finale Rząsa zagrał cały mecz, a Smolarek pozostał poza kadrą meczową.
Arkadiusz Radomski (sc Heerenveen - Eredivisie) - 30 spotkań i jeden gol w lidze. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i wywalczyła awans do Pucharu UEFA, a w krajowym pucharze dotarła do ćwierćfinału, w którym przegrała z FC Utrecht. Heerenveen grał również w Pucharze Intertoto - najpierw pokonali Metalurgs Lipawa (2:3, 6:1), a w następnej rundzie odpadli z FC Basel (1:2, 2:3).
Zbigniew Małkowski (SBV Excelsior Rotterdam - druga liga) - 31 spotkań w lidze. Jego drużyna zajęła drugie miejsce w lidze i awans do Eredivisie wywalczyła po wygraniu grupy barażowej z FC Volendam, ADO Den Haag oraz Sparta Rotterdam. W Pucharze Holandii zespół polskiego bramkarza odpadł w 1/16 finału.
Izrael
Marek Citko (wiosną Hapoel Beer Szewa - Ekstraklasa) - trafił do Hapoelu zimą z Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. W izraelskiej ekstraklasie zagrał w 17 spotkaniach i strzelił jednego gola. Jego drużyna zajęła piąte miejsce w lidze i odpadła już w pierwszej rundzie Pucharu Izraela.
Andrzej Kubica (Ashdod SC - Ekstraklasa) - 15 spotkań i dziewięć bramek w lidze. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i przegrała w finale krajowego pucharu z Hapoelem Tel Awiw.
Grzegorz Wędzyński (Maccabi Tel Awiw - Ekstraklasa) - 31 spotkań w lidze. Jego drużyna zajęła trzecie miejsce w lidze i wygrała Puchar Izraela, a także występowała w Pucharze UEFA - po wygranych z Žalgirisem Wilno (6:0, 1:0), Dinamem Zagrzeb (2:2, 1:1) Maccabi odpadło w II rundzie po przegranej z Rodą Kerkrade (1:4, 2:1).
Lichtenstein
Robert Wallon (FC Vaduz - druga liga szwajcarska) - 18 występów w lidze i trzy bramki. Jego drużyna zajęła jedenaste miejsce w sezonie zasadniczym i siódme miejsce w grupie spadkowej w lidze i sięgnęła po Puchar Liechtensteinu pokonując w finale 6:1 USV Eschen/Mauren. Grę w Pucharze UEFA FC Vaduz zakończył już na rundzie wstępnej po porażce z NK Varteks Varaždin (1:6, 3:3).
Litwa
Piotr Orliński (Žalgiris Wilno - Ekstraklasa) - zagrał w jednym spotkaniu ligowym. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i wystąpiła w Pucharze UEFA - odpadła po porażce z Maccabi Tel Awiw (0:6, 0:1).
Łotwa
Krzysztof Łągiewka (Skonto Ryga - Ekstraklasa) - zagrał w pięciu spotkaniach ligowych. Jego drużyna zdobyła mistrzostwo Łotwy i zdobyła krajowy puchar oraz grała w eliminacjach do Ligi Mistrzów - pokonała Football 1991 Dudelange (6:1, 0:1) i odpadła z Wisłą Kraków (1:2, 0:1).
Niemcy
Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch (FC Schalke 04 - Bundesliga) - Hajto zagrał w 24 spotkaniach i strzelił dwie bramki, a Wałdoch wystąpił w 31 meczach i również strzelił dwie bramki. Ich drużyna zakończyła sezon na piątym miejscu w tabeli i awansowała do Pucharu UEFA, a także zwyciężyła w rozgrywkach Pucharu Niemiec (drugi raz z rzędu). Zmagania w Lidze Mistrzów Schalke zakończyło na pierwszej fazie grupowej. Po meczach z Panathinaïkósem (0:2, 0:2), Arsenalem (2:3, 3:1) i RCD Mallorca (0:1, 4:0) zespół Polaków zajął ostatnie miejsce w grupie.
Andrzej Juskowiak, Waldemar Kryger i Krzysztof Nowak (VfL Wolfsburg - Bundesliga) - Juskowiak zagrał w 15 spotkaniach ligowych i strzelił trzy bramki, Kryger zanotował 16 występów, a Nowak nie zagrał w żadnym spotkaniu. Od początku 2001 roku Nowak zmagał się z nieuleczalną chorobą ALS, która w 2005 roku doprowadziła do jego śmierci. Wolfsburg zakończył sezon na dziesiątym miejscu w lidze, w Pucharze Niemiec dotarł do 1/16 finału, a w Pucharze Intertoto pokonał Dinamo Mińsk (4:3, 0:0) i odpadł po dwumeczu z Troyes (0:1, 2:2).
Radosław Kałużny, Andrzej Kobylański i Wiktor Wawrzyczek (FC Energie Cottbus - Bundesliga) - Kałużny zagrał w 25 spotkaniach ligowych i strzelił pięć goli. Kobylański zanotował 30 występów w Bundeslidze i trzy bramki, natomiast Wawrzyczek wystąpił w siedmiu spotkaniach ligowych. Ich drużyna zakończyła sezon na 13. miejscu w lidze i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Kłos (1.FC Kaiserslautern - Bundesliga) - 11 spotkań i jeden gol. Jego drużyna zajęła siódme miejsce w lidze i awansowała do Pucharu Intertoto oraz odpadła w ćwierćfinale Pucharu Niemiec.
Tomasz Kos i Jacek Krzynówek (1.FC Nürnberg VfL - Bundesliga) - Kos: 27 występów w lidze, Krzynówek: 29 spotkań i pięć bramek ligowych. Ich drużyna zakończyła sezon na 15. miejscu w lidze i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Kuszczak (Hertha BSC Berlin - Bundesliga) - zero spotkań w lidze. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadł w ćwierćfinale Pucharu Niemiec i wystąpił w Pucharze UEFA - po wyeliminowaniu Westerlo (2:0, 1:0) i Viking FK (1:0, 2:0) Hertha odpadła po dwumeczu z Servette Genewa (0:0, 0:3).
Marcin Mięciel (Borussia Mönchengladbach - Bundesliga) - 18 występów i dwa gole. Jego drużyna zajęła 12. miejsce w lidze i odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Jakub Wierzchowski (Werder Brema - Bundesliga) - nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Jego drużyna zajęła szóste miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA), dotarła do drugiej rundy Pucharu Niemiec i wystąpiła w Pucharze Intertoto - przegrała dwumecz z KAA Gent (2:3, 1:0).
Henryk Bałuszyński i Sławomir Chałaśkiewicz (SV Babelsberg 03 - 2. Bundesliga) - Bałuszyński jesienią w barwach drugoligowego LR Ahlen zanotował 12 występów ligowych i trzy bramki, a na wiosnę w Babelsbergu zagrał w 15 spotkaniach i strzelił dwie bramki. Chałaśkiewicz z kolei wystąpił w 29 spotkaniach ligowych i strzelił sześć goli. Ich drużyna zajęła ostatnie miejsce w lidze i spadła do III ligi. LR Ahlen z kolei zakończył sezon na ósmym miejscu w tabeli. W rozgrywkach Pucharu Niemiec oba zespoły odpadły w pierwszej rundzie.
Tomasz Bobel i Rafał Grzelak (MSV 02 Duisburg - 2. Bundesliga) - Bobel zagrał w trzech spotkaniach ligowych, a Grzelak, który do Niemiec trafił zimą z Ruchu Chorzów, zanotował 15 występów i cztery gole w lidze. Ich drużyna zakończyła sezon ligowy na 11. miejscu i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Daniel Bogusz, Bartosz Partyka i Artur Wichniarek (DSC Arminia Bielefeld - 2. Bundesliga) - Bogusz trafił do Arminii zimą z Widzewa Łódź. Na wiosnę zagrał w 14 spotkaniach ligowych, Partyka nie zanotował żadnego występu, natomiast Wichniarek w 29 spotkaniach strzelił 20 bramek i został królem strzelców ligi. Ich drużyna zajęła drugie miejsce w lidze i awansowała do Bundesligi oraz odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Paweł Kryszałowicz (Eintracht Frankfurt - 2. Bundesliga) - 30 występów i 16 bramek. Jego drużyna zajęła siódme miejsce w lidze i odpadła w 1/16 finału Pucharu Niemiec.
Dariusz Pasieka (SV Waldhof Mannheim - 2. Bundesliga) - 29 spotkań i dwa gole. Jego drużyna zakończyła sezon na dziewiątym miejscu w lidze i zakończyła rozgrywki Pucharu Niemiec na drugiej rundzie.
Piotr Reiss (jesienią w SpVgg Greuther Fürth - 2. Bundesliga) - jesienią zagrał w dziewięciu spotkaniach ligowych, na wiosnę przeniósł się do Lecha Poznań. Jego drużyna zakończyła sezon na piątym miejscu i dotarła do drugiej rundy Pucharu Niemiec.
Paweł Wojtala (wiosną Rot-Weiß Oberhausen - 2. Bundesliga) - Wojtala trafił do Niemiec zimą z Lecha Poznań. W tamtym sezonie 2. Bundesligi zagrał w 14 spotkaniach i strzelił cztery bramki. Jego drużyna zakończyła sezon na 12. miejscu w lidze i odpadła w ćwierćfinale Pucharu Niemiec.
Robert Wulnikowski (Union Berlin - 2. Bundesliga) - dwa występy w lidze. Jego drużyna zajęła szóste miejsce w lidze i odpadła w 1/16 finału Pucharu Niemiec.
Dariusz Żuraw (Hannover 96 - 2. Bundesliga) - 16 spotkań i dwa gole. Jego drużyna wygrała rozgrywki i awansowała do Bundesligi oraz dotarła do 1/16 finału Pucharu Niemiec.
Stany Zjednoczone
Piotr Nowak (Chicago Fire - MLS) - 16 spotkań i trzy bramki w lidze. Jego drużyna odpadła w półfinale konferencji wschodniej z New England Revolution.
Robert Warzycha (Columbus Crew - MLS) - 15 spotkań w lidze. Jego drużyna odpadła w finale konferencji wschodniej z New England Revolution i zdobyła Puchar USA.
Szkocja
Dariusz Adamczuk (wiosną Rangers FC - Ekstraklasa) - po powrocie z wypożyczenia do Wigan Athletic nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Jego zespół został wicemistrzem kraju i wygrał Puchar Szkocji. W sezonie 2001/02 jego drużyna występowała w europejskich pucharach - udział w Lidze Mistrzów zakończyła na III rundzie eliminacyjnej po porażce z Fenerbahçe (0:0, 1:2). Po "spadku" do Pucharu UEFA Szkoci pokonali Anży Machaczkała (1:0), Dinamo Moskwa (3:1, 4:1), PSG (0:0, 0:0 - 4:3 w karnych) i odpadli w 1/8 finału po porażce z Feyenoordem (1:1, 2:3).
Szwajcaria
Marcin Kuźba (na początku sezonu Lausanne-Sports - Ekstraklasa) - przed odejściem z klubu zagrał w trzech spotkaniach ligowych i strzelił dwie bramki. Jego była drużyna zajęła jedenaste miejsce w sezonie zasadniczym, ale w grupie spadkowej uplasowała się na drugim miejscu i utrzymała się w lidze.
Damian Seweryn (jesienią BSC Young Boys Berno - Ekstraklasa) - jesienią zagrał w pięciu spotkaniach ligowych, po czym wrócił do Polski i przeszedł do Widzewa Łódź. Jego drużyna zakończyła sezon na siódmym miejscu w lidze.
Dariusz Skrzypczak i Sławomir Wojciechowski (FC Aarau - Ekstraklasa) - Skrzypczak zagrał w 21 spotkaniach ligowych, natomiast Wojciechowski jesienią zagrał w 15 spotkaniach ligowych i strzelił jednego gola, a potem odszedł z klubu i resztę sezonu spędził w RKS-ie Radomsko. Ich drużyna zajęła w sezonie zasadniczym dziewiąte miejsce w tabeli, a w grupie spadkowej uplasowała się na piątym miejscu i spadła z ligi.
Szwecja
Dawid Banaczek (IFK Norrköping - Ekstraklasa) - 10 spotkań w lidze i jeden gol. Jego drużyna zajęła przedostatnie, 13. miejsce w lidze i spadła z ligi, a w Pucharze Szwecji odpadła w III lidze.
Turcja
Roman Dąbrowski (Kocaelispor Kulübü - Ekstraklasa) - 20 występów i sześć bramek w lidze. Jego drużyna zajęła jedenaste miejsce w lidze i wygrała Puchar Turcji, przez co awansowała do Pucharu UEFA.
Dariusz Dźwigała, Olgierd Moskalewicz i Artur Sarnat (wszyscy jesienią Diyarbakirspor Kulübü - Ekstraklasa) - Dźwigała zagrał w siedmiu meczach ligowych i wrócił do Pogoni Szczecin. Moskalewicz zanotował dwa występy i odszedł do RKS-u Radomsko. Sarnat wystąpił w czterech spotkaniach ligowych i wrócił do Wisły Kraków. Ich drużyna zajęła dwunaste miejsce w lidze.
Radosław Majdan (Göztepe SK - Ekstraklasa) - 31 występów w lidze. Jego drużyna zajęła siódme miejsce w lidze.
Marek Zając (wiosną Denizlispor Kulübü - Ekstraklasa) - po przejściu do Denizlisporu z Wisły Kraków wiosną zagrał w 10 spotkaniach ligowych i strzelił jednego gola. Jego drużyna zajęła piąte miejsce w lidze i awansowała do Pucharu UEFA. Jeszcze przed przyjściem Zająca do klubu, ten występował w Pucharze Intertoto - odpadł po dwumeczu z bośniackim NK Čelik (0:1, 3:5).
Tomasz Zdebel (Gençlerbirliği SK - Ekstraklasa) - 22 występy i trzy bramki. Jego drużyna zajęła ósme miejsce w lidze i wystąpiła w Pucharze UEFA z którego odpadli w I rundzie po dwumeczu z Halmstadts BK (1:1, 0:1).
Ukraina
Wojciech Kowalewski i Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck - Ekstraklasa) - Kowalewski wiosną po przejściu z Legii Warszawa zagrał w ukraińskiej ekstraklasie w dziewięciu spotkaniach. Lewandowski wystąpił w 11 spotkaniach i strzelił jednego gola. Ich drużyna została mistrzem Ukrainy i zdobyła krajowy puchar. W Lidze Mistrzów po wyeliminowaniu FC Lugano (3:0, 1:2) Szachtar odpadł z Borussią Dortmund (0:2, 1:3). W Pucharze UEFA odpadli w I rundzie po dwumeczu z CSKA Sofia (0:3, 2:1).
Maciej Nalepa (Karpaty Lwów - Ekstraklasa) - sześć spotkań w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Ukrainy.
Wietnam
Tomasz Cebula i Mariusz Wysocki (Quang Nam Đà Nẵng - Ekstraklasa) - brak statystyk dotyczących liczby rozgrywek. Cebula strzelił trzy bramki w lidze, a Wysocki dwie. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze.
Włochy
Marek Koźmiński (jesienią Brescia Calcio - Serie A, wiosną Ancona Calcio - Serie B) - w barwach Brescii i Ancony zagrał po pięć spotkań ligowych. Brescia zakończyła sezon na trzynastym miejscu w lidze i dotarła do półfinału Pucharu Włoch. Ancona uplasowała się na ósmym miejscu w tabeli i odpadła w fazie grupowej rundy wstępnej Pucharu Włoch.
Wyspy Owcze
Robert Cieślewicz i Marek Wierzbicki (VB Vágur - Ekstraklasa) - Cieślewicz zagrał w 13 spotkaniach i strzelił dwie bramki, a Wierzbicki wystąpił w 14 meczach i zdobył dwie bramki. Ich drużyna zajęła siódme miejsce w lidze i dotarła do półfinału Pucharu Wysp Owczych.
Zdzisław Janik i Krzysztof Popczyński (GÍ Gøta - Ekstraklasa) - Janik zagrał w 16 spotkaniach w lidze i strzelił trzy bramki, a Popczyński zanotował 12 spotkań i dwa gole. Ich drużyna zakończyła sezon na czwartym miejscu w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Wysp Owczych.
Michał Kokoszanek (B68 Toftir - Ekstraklasa) - 17 spotkań w lidze. Jego drużyna zajęła szóste miejsce w lidze i dotarła do półfinału Pucharu Wysp Owczych. Dodatkowo jego klub występował w Pucharze Intertoto i odpadł po meczu z Lokeren (2:4, 0:0).
Andrzej Pacek (EB/Streymur - Ekstraklasa) - 15 bramek i jeden gol. Jego drużyna zajęła dziewiąte miejsce w lidze i dotarła do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych.
Waldemar Nowicki, Krzysztof Radziemski i Sławomir Radziemski (B71 Sandoy - druga liga) - Nowicki zagrał w 18 spotkaniach ligowych, Krzysztof Radziemski w 16 i strzelił dwie bramki, a Sławomir Radziemski zanotował 16 występów. Jego drużyna zajęła drugie miejsce w lidze i odpadła w I rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Tomasz Przybylski, Tomasz Resel i Marek Węgiel (LIF Leirvík - druga liga) - Przybylski zagrał w 15 spotkaniach i strzelił dwie bramki, Resel zanotował 18 występów i jednego gola, a Węgiel wystąpił w 16 spotkaniach. Ich drużyna skończyła sezon na szóstym miejscu w lidze i odpadła w rundzie wstępnej Pucharu Wysp Owczych.
Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia
-
Kwadrans futboluBARCELONA znowu PRZEGRYWA, ATLETICO zostaje LIDEREM! I KWADRANS FUTBOLU #140
Rafał Makowski / 22 grudnia 2024, 15:07
-
AktualnościLa Liga: Cholo Simeone przełamał klątwę! Atletico wygrywa w Barcelonie (WIDEO)
Michał Szewczyk / 21 grudnia 2024, 23:25
-
AktualnościLKE: Jagiellonia remisuje i wypada z najlepszej ósemki
Michał Szewczyk / 19 grudnia 2024, 23:23
-
AktualnościUrbański jednak zostanie w Bolonii. Właśnie przedłużył kontrakt
Michał Szewczyk / 18 grudnia 2024, 21:08
-
AktualnościKolejna młodość Fabiańskiego. Angielskie media zachwycone
Michał Szewczyk / 17 grudnia 2024, 18:04
-
AktualnościOficjalnie: Ryoya Morishita na dłużej w Legii Warszawa!
Victoria Gierula / 17 grudnia 2024, 15:58