RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01
W związku z pandemią koronawirusa już od ponad miesiąca zawieszone są praktycznie wszystkie rozgrywki piłkarskie na całym świecie. Z oczywistych względów nie możemy również śledzić występów polskich zawodników za granicą. Wpadliśmy jednak na pomysł, by przez najbliższe tygodnie analizować występy Polaków w danych sezonach w XXI wieku.
Na pierwszy ogień idzie kampania 2000/01, jak również i sezon 2001 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień). W tym podsumowaniu, jak i w każdym kolejnym pod uwagę brani są Polacy, którzy w danym okresie występowali na dwóch najwyższych poziomach rozgrywek w danym kraju.
Od razu w oczy rzuca się o wiele mniejsza liczba polskich zawodników w klubach zagranicznych niż obserwujemy to teraz. A na pewno nie występują w czołowych ligach. Za największy sukces w tamtym sezonie z pewnością uznać trzeba wicemistrzostwo Niemiec i zdobycie Pucharu Niemiec przez Schalke 04 Gelsenkirchen, którego barwy reprezentowali wówczas Tomasz Hajto oraz Tomasz Wałdoch. Prócz tego Polscy zawodnicy mogli liczyć także na wicemistrzostwa Francji (Bąk), Holandii (Dudek, Małkowski, Rząsa, Smolarek), Grecji (Olisadebe, Warzycha) czy Szkocji (Adamczuk), jak również na mistrzostwo (Brzęczek i Gilewicz) i wicemistrzostwo (Ratajczyk) Austrii.
Wartym odnotowania są także popisy strzeleckie Polaków. Królem strzelców austriackiej ekstraklasy został Radosław Gilewicz, a jednego gola do korony strzeleckiej w Szwajcarii zabrakło Marcinowi Kuźbie. Na drugim poziomie rozgrywkowym koronę króla strzelców 2. Bundesligi otrzymał Artur Wichniarek. Dodatkowo, trzeba zwrócić uwagę na imponujący dobytek strzelecki Marcina Żewłakowa w Belgii (16 bramek) oraz nieśmiertelnego Krzysztofa Warzychy w Grecji (13 bramek).
Moim zdaniem jednak szczególnie ciekawie się robi, kiedy spojrzymy na występy Polaków w europejskich pucharach. Mimo, że nasi rodacy nie występowali wówczas w topowych zespołach, to kilku z nich ma za sobą bardzo ciekawe przygody w Lidze Mistrzów czy Pucharze UEFA. Jedną z największych rewelacji tamtej edycji LM był austriacki Sturm Graz, w którym grał Kazimierz Sidorczuk. Ten zespół zdołał awansować aż do drugiej fazy grupowej rozgrywek (wówczas zastępowało to w jakimś stopniu 1/8 finału. Po drugiej fazie grupowej rozgrywano ćwierćfinały).
Szczebel niżej furorę zrobiło niemieckie Kaiserslautern, w barwach którego występował Tomasz Kłos. Jego zespół, do którego trafił z francuskiego Auxerre, dotarł aż do półfinału rozgrywek. Te dwa przykłady stanowią jedynie zalążek - występów polskich piłkarzy w europejskich pucharach było dużo więcej.
Anglia
Paweł Abbott (Preston North End FC - Championship) - zero występów ligowych. Urodzony w angielskim Yorku napastnik trafił do Preston przed rozpoczęciem sezonu 2000/01 z Łódzkiego KS-u, w barwach którego zanotował osiem występów w I lidze, dwa występy w Pucharze Polski i Pucharze Ligi. Jego zespół w sezonie zasadniczym zajął czwarte miejsce, co uprawniało Preston do gry w barażach. W półfinale wyeliminowali Birmingham City, a w finałowym dwumeczu o awans do Premier League polegli 0:3 Bolton Wanderes.
Austria
Jerzy Brzęczek i Radosław Gilewicz (FC Tirol Innsbruck - Ekstraklasa) - Brzęczek - 27 spotkań i jeden gol. Gilewicz - 31 spotkań, 22 bramki i korona króla strzelców. Ich zespół został mistrzem kraju oraz przegrał w finale Pucharu Austrii z FC Kärnten. Dodatkowo, Tirol występował w europejskich pucharach. Po porażce z Valencią w III rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów (0:0, 1:4) występował w Pucharze UEFA, w którym zdołał wyeliminować Fiorentinę (3:1, 2:2) i odpadł w II rundzie po porażce z VfB Stuttgart (1:0, 1:3).
Adam Ledwoń (Austria Wiedeń - Ekstraklasa) - 31 występów i dwie bramki. Jego drużyna zajęła piąte miejsce w lidze, przez co nie zakwalifikowali się do europejskich pucharów. Udział w Pucharze Austrii zespół Polaka zakończył na porażce w II rundzie po rzutach karnych ze Sturm Grazem.
Andrzej Lesiak (SV Ried 1912 - Ekstraklasa) - 18 występów. SV Ried zakończyło siódme miejsce w tabeli. Zespół Lesiaka odpadł w II rundzie Pucharu Austrii z Tirolem Innsbruck. Z ciekawostek - Lesiak występował w jednym zespole z Normanem Mapezą, który zasłynął w Polsce grą w sezonie 1993/94 w Sokole Tychy.
Krzysztof Ratajczyk (SK Rapid Wiedeń - Ekstraklasa) - 34 spotkania i trzy bramki. Jego zespół został wicemistrzem kraju i przegrał w półfinale Pucharu Austrii z Tirolem Innsbruck Brzęczka i Gilewicza. Rapid występował również w Pucharze UEFA - po pokonaniu albańskiej Teuty Durrës (2:0, 4:0) i szwedzkiego Örgryte IS (3:0, 1:1) zespół Ratajczyka odpadł w II rundzie z chorwackim NK Osijek (1:2, 0:2).
Kazimierz Sidorczuk (SK Sturm Graz - Ekstraklasa) - 20 występów. Jego zespół zgromadził 55 punktów i zajął czwarte miejsce na koniec sezonu. Udział w Pucharze Austrii Sturm zakończył na ćwierćfinale porażką po rzutach karnych z Rapidem Wiedeń. Sturm Graz po wyeliminowaniu Hapoelu Tel Aviv (3:0, 2:1) i Feyenoordu (2:1, 1:1) awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Tam Austriakom poszło bardzo dobrze. Zespół Sidorczuka zdobył dziesięć punktów zajął pierwsze miejsce w grupie D, w której występowali także turecki Galatasaray SK (3:0, 2:2), szkocki Rangers FC (0:5, 2:0) i AS Monaco FC (0:5, 2:0). W drugiej fazie grupowej również zaprezentowali się z dobrej strony. Zdobycie sześciu punktów po dwóch wygranych z greckim Panathinaïkós AÓ (2:0, 2:1) wystarczyło na zajęcie trzeciego miejsca w grupie A i zakończenie swojego udziału w tych rozgrywkach. Prócz tych dwóch zwycięstw Sturm Graz przegrał dwukrotnie z Manchesterem United (0:2, 0:3) oraz z València CF (0:2, 0:5).
Roman Szewczyk (SV Austria Salzburg - Ekstraklasa) - 30 występów. Jego zespół zajął szóste miejsce w tabeli austriackiej ekstraklasy i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu w którym przegrał z FC Admira Wacker Mödling.
Andrzej Jasiński (First Vienna FC 1894 - druga liga) - 25 spotkań i pięć bramek. Jego zespół zajął przedostatnie, dziewiąte miejsce w tabeli ligowej i musiał walczyć o utrzymanie w lidze w barażach. Dwumecz z FC Lustenau 07 zakończył się porażką (0:3, 3:3) i relegacją do trzeciej ligi.
Belgia
Aleksander Kłak (Royal Antwerp FC - Ekstraklasa) - zero występów. Jego zespół zakończył sezon na dwunastym miejscu w tabeli ligowej. W Pucharze Belgii zespół z Antwerpii dotarł do 1/16 finału, gdzie został wyeliminowany przez Sint-Truiden (1:3).
Ernest Konon (jesienią KRC Harelbeke - Ekstraklasa) - jesienią występował w belgijskim KRC Harelbeke, w barwach którego zanotował osiem występów i jedną bramkę. Jego zespół ostatecznie zajął 17. miejsce w lidze i spadł z niej, a Konon w zimowym okienku transferowym przeniósł się na Cypr.
Arkadiusz Kubik i Łukasz Kubik (KRC Harelbeke - Ekstraklasa) - Arkadiusz Kubik był obrońcą i w sezonie 2000/01 zagrał w 12 spotkaniach i strzelił jednego gola. Jego brat Łukasz był pomocnikiem i wystąpił w 20 spotkaniach i strzelił trzy bramki. Ich zespół zajął 17. miejsce w lidze i spadł do drugiej ligi belgijskiej. Udział ich zespołu w Pucharze Belgii zakończył się na 1/32 finału i porażce 1:2 z Anderlechtem.
Tomasz Romaniuk (RFC Liège - druga liga) - sezon 2000/01 obrońca zakończył z pięcioma bramkami (nie odnotowano liczby jego występów). Jego drużyna zajęła 15. miejsce w tabeli drugiej ligi i uniknęła relegacji poza poziom centralny. RFC odpadł w 1/32 finału Pucharu Belgii z Ingelmunster (1:2).
Andrzej Rudy (jesienią KVC Westerlo - Ekstraklasa) - Rudy jesienią w Westerlo zagrał jedno spotkanie w lidze, a potem odszedł i grał w niższych ligach niemieckich. Westerlo z kolei zajęło ósme miejsce w lidze i dzięki zwycięstwie w krajowym pucharze zapewnili sobie prawo gry w Pucharze UEFA.
Mirosław Waligóra (KFC Lommelse SK - druga liga) - 34 występy i siedem bramek. Jego zespół wygrał rozgrywki drugiej ligi belgijskiej i zaliczył awans do tamtejszej ekstraklasy. Lommel SK świetnie zaprezentował się w krajowym pucharze docierając aż do finału, w którym przegrali 0:1 z Westerlo.
Michał Żewłakow i Marcin Żewłakow (Royal Excelsior Mouscron - Ekstraklasa) - Michał zagrał w tamtym sezonie 28 spotkań i strzelił jednego gola. Marcin z kolei w 32 spotkaniach strzelił 16 bramek co uplasowało go na piątym miejscu w klasyfikacji strzelców całych rozgrywek. Ich drużyna zakończyła sezon na siódmej pozycji w lidze. W krajowym pucharze dotarli zaledwie do 1/32 finału gdzie odpadli po porażce z Genk (1:2).
Cypr
Ernest Konon (wiosną w Énossis Néon Paralimníou) - 14 występów i pięć bramek. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze. Z Pucharu Cypru jego zespół odpadł już w II rundzie po porażce 1:7 w dwumeczu z APÓEL-em Nikozja (1:0, 0:7).
Dania
Arkadiusz Onyszko (Viborg FF - Ekstraklasa) - 30 występów ligowych. Jego zespół zajął szóste miejsce na koniec sezonu ligowego. W Pucharze Danii nie zdołali obronić wywalczonego w poprzednim sezonie tytułu. Nie oznacza to jednak, że Viborg w sezonie 2000/01 nie zdobył żadnego trofeum. Drużyna Onyszki sięgnęła po Superpuchar Danii. W Pucharze UEFA Viborg zdołał wyeliminować CSKA Moskwa (0:0, 1:0 - po dogrywce), a w kolejnej rundzie po walce odpadli z hiszpańskim Rayo Vallecano (0:1, 2:1).
Finlandia
Piotr Burlikowski, Robert Jadczak, Rafał Kaczor, Marek Kryński i Mariusz Sawa (Rovaniemen Palloseura - Ekstraklasa) - Burlikowski 2-0, Jadczak 12-0, Kaczor, 23-0, Kryński 30-2 i Sawa 10-2. Ich zespół zakończył sezon na ostatnim miejscu i spadł z ligi oraz odpadł w VI rundzie Pucharu Finlandii.
Grzegorz Kubica i Dariusz Marzec (FC Jazz - Ekstraklasa) - Kubica zagrał w dziewięciu spotkaniach ligowych, a Marzec zanotował 14 występów i jednego gola. Jego drużyna zajęła w lidze dziesiąte miejsce, a w Pucharze Finlandii odpadła w V rundzie.
Francja
Jacek Bąk (Olympique Lyon - Ligue 1) - pięć występów w lidze. Jego drużyna została wicemistrzem Francji i dotarła do ćwierćfinału Pucharu Francji. W Lidze Mistrzów Lyon po wyeliminowaniu słowackiego AŠK Inter Bratysława (2:1, 2:1) zmierzył się w pierwszej fazie grupowej z holenderskim sc Heerenveen (3:1, 2:0), greckim Olympiakósem Pireus (1:2, 1:0) oraz hiszpańskim València CF (0:1, 1:2). Drugie miejsce w grupie dało awans do kolejnej fazy grupowej w której zespół Bąka zmierzył się z niemieckim Bayernem Monachium (0:1, 3:0), angielskim Arsenalem (0:1, 1:1) oraz rosyjskim Spartakiem Moskwa (3:0, 1:1). Tym razem jednak Francuzom nie udało się awansować do kolejnej fazy rozgrywek - Lyon zajął trzecie miejsce w grupie i odpadł przez niekorzystny bilans meczów bezpośrednich z Arsenalem.
Marek Jóźwiak (jesienią En Avant Guingamp - Ligue 1, wiosną chiński Shenyang Jinde) - w rundzie jesiennej zagrał w czterech spotkaniach ligowych. Później popularny "Beret" odszedł do Chin, gdzie występował w Shenyang Jinde. W barwach tego klubu wystąpił w czterech meczach.
Tomasz Kłos (AJ Auxerre - Ligue 1) - przed transferem do Niemiec Kłos zdołał wystąpić w czterech spotkaniach ligowych.
Grzegorz Śpiewak (RC Strasbourg - Ligue 1) - dwa występy w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli ligowej i spadł do Ligue 2. RC Strasbourg zdobył Puchar Francji, lecz Śpiewak nie wystąpił w żadnym spotkaniu w tych rozgrywkach
Piotr Świerczewski (SC Bastia - Ligue 1) - 32 spotkania i trzy bramki. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i zakwalifikował się do Pucharu Intertoto. W Pucharze Francji Bastia dotarła do 1/16 finału w której przegrała 0:1 ze Stade de Reims.
Stanisław Karwat (FC Martigues - druga liga) - 32 występy. Jego zespół zajął osiemnaste miejsce w tabeli ligowej i rzutem na taśmę uratował się przed degradacją z ligi. Jego zespół odpadł z Pucharu Francji już w początkowych fazach.
Grecja
Emmanuel Olisadebe i Krzysztof Warzycha (Panathinaïkós AÓ - Ekstraklasa) - Olisadebe trafił do Grecji wiosną z Polonii Warszawa. Zagrał w ośmiu spotkaniach ligowych i strzelił cztery bramki. Warzycha zanotował 27 występów i 13 bramek. Ich drużyna została wicemistrzem Grecji i dotarła do ćwierćfinału Pucharu Grecji. Po wyeliminowaniu Polonii Warszawa (2:2, 2:1) Panathinaïkós awansował do pierwszej fazy grupowej. Tam zmierzyli się z hiszpańskim Deportivo de La Coruña (1:1, 0:1), włoskim Juventusem (1:2, 3:1) oraz niemieckim Hamburger SV (1:0, 0:0). Za sukces można uznać zajęcie drugiego miejsca w tak wymagającej grupie i awans do kolejnej fazy grupowej. Tam już nie było tak kolorowo, chociaż Olisadebe i Warzycha spotkali się w niej z Kazimierzem Sidorczukiem ze Sturmu Graz. Nasi reprezentanci nie zapamiętają jednak tamtych meczów zbyt dobrze, bo zanotowali dwie porażki (0:2, 1:2). Prócz tego Grecy zmierzyli się z Manchesterem United (1:3, 1:1) oraz Valencią (0:0, 1:2).
Leszek Pisz (jesienią AÓ Paniliakós - Ekstraklasa) - 10 występów w rundzie jesiennej. W zimowym okienku transferowym Polak wrócił do ojczyzny i został zawodnikiem Śląska Wrocław. Jego zespół zakończył sezon na 14. miejscu w lidze i spadł z ligi po porażce w barażach z Panachaiki. Paniliakós dodatkowo dotarł do ćwierćfinału Pucharu Grecji w którym przegrał w dwumeczu 1:4 z Apollonem Ateny.
Igor Sypniewski (jesienią Panathinaïkós AÓ, wiosną ÓFI) - zarówno w jednym, jak i drugim klubie zanotował 10 występów ligowych i strzelił jednego gola. Panathinaïkós ostatecznie został wicemistrzem Grecji, natomiast ÓFI zajął 12. miejsce w lidze i utrzymanie w lidze zapewnił sobie poprzez baraże.
Grzegorz Szamotulski (jesienią PAÓK - Ekstraklasa) - zero spotkań w lidze. Polski bramkarz wiosną wrócił do Polski i został zawodnikiem Śląska Wrocław. Jego były klub zakończył sezon na czwartym miejscu w lidze i zdobył Puchar Grecji. W Pucharze UEFA PAÓK pokonał Beitar Jerozolima (3:1, 3:3), Udinese (0:1, 3:0 - po dogrywce) i odpadł w III rundzie po porażce z PSV Eindhoven (0:3, 0:1).
Józef Wandzik (AS Athinaïkós - Ekstraklasa) - sześć występów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi. Z Pucharu Grecji jego drużyna odpadła po fazie grupowej. Dla doświadczonego bramkarza był to ostatni sezon w karierze piłkarskiej.
Artur Błażejewski (wiosną GS Apóllon Smýrnis - druga liga) - zero występów w lidze. Błażejewski trafił do Grecji zimą ze Śląska Wrocław. Jego zespół zakończył rozgrywki na szóstym miejscu w tabeli.
Hiszpania
Mirosław Trzeciak (CA Osasuna - La Liga) - 10 spotkań w lidze. Jego zespół zakończył sezon na 15. miejscu w lidze i dotarł do 1/32 finału, gdzie przegrał z Atletico Madryt.
Holandia
Jerzy Dudek, Zbigniew Małkowski, Tomasz Rząsa i Euzebiusz Smolarek (Feyenoord Rotterdam - Eredivisie) - Dudek - 34 występy w lidze, Małkowski - zero występów w lidze, Rząsa - 19 występów w lidze, Smolarek - 25 występów w lidze i trzy gole. Ich drużyna została wicemistrzem Holandii i dotarła do ćwierćfinału Pucharu Holandii. Feyenoord zanotował także sporo występów w europejskich pucharach. Zmagania w Lidze Mistrzów ograniczyły się do porażki ze Sturm Graz Kazimierza Sidorczuka w III rundzie eliminacyjnej (1:2, 1:1). W Pucharze UEFA wyeliminowali węgierski Dunaferr SE (1:0, 3:1), szwajcarski FC Basel (2:1, 1:0) i odpadli w III rundzie po porażce z VfB Stuttgart (2:2, 1:2).
Tomasz Iwan (jesienią PSV Eindhoven, potem Trabzonspor i RBC Roosendaal) - w barwach PSV zagrał w jednym spotkaniu ligowym, a potem przeszedł to Trabzonsporu, gdzie nie zanotował żadnego występu w lidze. Zimą przeniósł się do Roosendaal, gdzie zanotował 10 występów i jednego gola. PSV został mistrzem kraju i dotarł do finału Pucharu Holandii w którym przegrał po rzutach karnych z Twente. Roosendaal z kolei zajęło ostatnie miejsce w tabeli Eredivisie i spadło do drugiej ligi.
Arkadiusz Radomski (sc Heerenveen - Eredivisie) - 25 spotkań i dwie bramki. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i dotarł do półfinału Pucharu Holandii gdzie przegrał z PSV. Heerenveen po wicemistrzostwie w poprzednim sezonie zapewniło sobie prawo gry w Lidze Mistrzów. W grupie C Radomski i jego koledzy zmierzyli się z Olympique Lyon Jacka Bąka (1:3, 0:2), hiszpańską Valencią (0:1, 1:1) oraz greckim Olympiakósem Pireus (0:2, 1:0). Te rezultaty oznaczały ostatnie miejsce Heerenveen w swojej grupie i koniec występów w europejskich pucharach.
Izrael
Radosław Michalski (Maccabi Hajfa - Ekstraklasa) - 28 występów i jeden gol. Jego drużyna została mistrzem kraju i dotarła do półfinału Pucharu Izraela. Maccabi Hajfa występował również w Pucharze UEFA, gdzie najpierw wyeliminowali białoruską Sławiję Mozryz (1:1, 0:0), a następnie odpadło z holenderskim Vitesse (0:3, 2:1).
Grzegorz Wędzyński (Maccabi Tel Awiw - Ekstraklasa) - 38 występów i dwie bramki. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i zdobyła Puchar Izraela.
Japonia
Andrzej Kubica (Oita Trinita - druga liga) - brak dostępu do statystyk odnośnie występów. Jego drużyna zajęła szóste miejsce w lidze.
Piotr Sowisz (Kyoto Purple Sanga - druga liga) - 21 występów i jedna bramka. Jego drużyna zajęła pierwsze miejsce i awansowała do pierwszej ligi.
Niemcy
Henryk Bałuszyński (VfL Bochum - Bundesliga) - 11 występów. Jego drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli i spadła z ligi. W Pucharze Niemiec Bochum odpadło w ćwierćfinale z Unionem Berlin.
Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch (Schalke 04 Gelsenkirchen - Bundesliga) - Hajto zagrał w 32 spotkaniach ligowych, a Wałdoch zanotował 29 występów ligowych i pięć bramek. Ich drużyna zakończyła rozgrywki Bundesligi na drugim miejscu w tabeli, tracąc ledwie jeden punkt do mistrzowskiego Bayernu. Niepowodzenie Polacy powetowali sobie zwyciężając w rozgrywkach Pucharu Niemiec.
Andrzej Juskowiak, Waldemar Kryger, Krzysztof Nowak (VfL Wolfsburg - Bundesliga) - Juskowiak zagrał w 30 spotkaniach i strzelił 12 bramek, Kryger wystąpił w 25 spotkaniach ligowych, natomiast Nowak zanotował 20 występów i trzy bramki. Wolfsburg zajął dziewiąte miejsce w lidze i dotarł do 1/16 finału gdzie przegrał po rzutach karnych z MSV Duisburg.
Tomasz Kłos (1. FC Kaiserslautern - Bundesliga) - 22 występy i jeden gol. Kłos trafił do Kaiserslautern w trakcie sezonu z francuskiego Auxerre. Jego drużyna zajęła ósme miejsce w lidze i odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec z Borussią Mönchengladbach. Kaiserslautern występowała również w Pucharze UEFA. W tych rozgrywkach Kłos i jego koledzy pokonali kolejno: irlandzki Bohemian FC (3:1, 0:1), grecki AÓ Iraklís Saloniki (3:1, 2:3), szkocki Rangers FC Dariusza Adamczuka (0:1, 3:0), czeską Slavię Praga (0:0, 1:0), holenderski PSV Eindhoven (1:0, 1:0) i odpadli dopiero w półfinale z hiszpańskim Deportivo Alaves (1:5, 1:4).
Andrzej Kobylański i Witold Wawrzyczek (FC Energie Cottbus - Bundesliga) - Kobylański zagrał w 29 spotkaniach ligowych i strzelił trzy gole. Wawrzyczek zanotował sześć występów. Ich drużyna zajęła 14. miejsce w lidze i odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec z SSV Ulm.
Tomasz Kos i Jacek Krzynówek (1.FC Nürnberg VfL - 2. Bundesliga) - Kos zagrał w 24 spotkaniach ligowych, a Krzynówek zanotował 34 występy i sześć bramek. Ich zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do Bundesligi. W Pucharze Niemiec drużyna z Norymbergi dotarła do 1/16 finału gdzie odpadła z Borussią Mönchengladbach.
Paweł Kryszałowicz (wiosną Eintracht Frankfurt - Bundesliga) - 18 spotkań i siedem bramek. Napastnik trafił do Eintrachtu zimą z Amiki Wronki. Jego drużyna zajęła przedostatnie 17. miejsce w tabeli i spadła do 2. Bundesligi. W Pucharze Niemiec Eintracht po kompromitującej porażce 1:6 odpadł już w pierwszej rundzie z rezerwami VfB Stuttgart.
Tomasz Kuszczak i Piotr Reiss (Hertha BSC Berlin - Bundesliga) - Reiss zagrał w sześciu meczach ligowych, a Kuszczak nie zanotował żadnego występu. Ich drużyna zajęła piąte miejsce w lidze i odpadła w drugiej lidze Pucharu Niemiec z VfL Wolfsburg. Ich zespół występował w Pucharze UEFA, gdzie pokonał mołdawski Zimbru Chișinău (2:1, 2:0), Amikę Wronki (3:1, 1:1) i odpadł dopiero w III rundzie po porażce z Interem Mediolan (0:0, 1:2).
Sławomir Majak (FC Hansa Rostock - Bundesliga) - 25 występów i cztery gole. Jego drużyna zajęła 12. miejsce w lidze i odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec z Hannoverem 96.
Adam Matysek (TSV Bayer 04 Leverkusen - Bundesliga) - 15 występów w lidze. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze, dotarła do 1/16 finału Pucharu Niemiec i występowała w europejskich pucharach. Przygoda z Ligą Mistrzów zakończyła się po pierwszej fazie grupowej, gdzie zmierzyli się ze Spartakiem Moskwa (0:2, 1:0), Sportingiem Lizbona (3:2, 0:0) oraz Realem Madryt (2:3, 3:5). Te wyniki dały Bayerowi trzecie miejsce w grupie i możliwość gry w Pucharze UEFA. Tam rozegrali jednak tylko jeden dwumecz. Po porażce z AEK-iem Ateny (4:4, 0:2), "Aptekarze" zakończyli grę w Europie.
Mirosław Spiżak (SpVgg Unterhaching - Bundesliga) - 23 występy i pięć bramek. Jego drużyna zajęła 16. miejsce w lidze i spadła do 2. Bundesligi. W Pucharze Niemiec Unterhaching odpadł w II rundzie.
Sławomir Wojciechowski (FC Bayern München - Bundesliga) - zero występów w lidze. Jego drużyna została mistrzem Niemiec, wygrała w Pucharze Ligi i odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec z Magdeburgiem oraz wygrała rozgrywki Ligi Mistrzów. Niestety, ze względu na brak występów, Wojciechowski w CV mógł sobie zapisać jedynie zwycięstwo w Pucharze Ligi.
Tomasz Bobel (MSV 02 Duisburg - 2. Bundesliga) - polski bramkarz zanotował dziewięć występów ligowych. Jego drużyna zajęła jedenaste miejsce w lidze i dotarła do ćwierćfinału Pucharu Niemiec.
Janusz Góra (SSV Ulm 1846 - 2. Bundesliga) - 25 występów i dwie bramki. Jego drużyna zajęła 16. miejsce w lidze i spadła do niższej ligi. W Pucharze Niemiec jego zespół odpadł w 1/16 finału po porażce z Unionem Berlin.
Dariusz Pasieka (SV Waldhof Mannheim - 2. Bundesliga) - 26 występów i dwie bramki. Jego drużyna skończyła sezon na czwartym miejscu tracąc punkt do miejsca dającego awans oraz odpadła w I rundzie Pucharu Niemiec.
Artur Wichniarek (DSC Arminia Bielefeld - 2. Bundesliga) - 25 spotkań i 18 bramek - korona króla strzelców. Jego drużyna zajęła 13. miejsce w lidze, a w Pucharze Niemiec odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec z VfL Bochum.
Stany Zjednoczone
Piotr Nowak (Chicago Fire - MLS) - 18 występów i sześć bramek. Jego drużyna odpadła w półfinale fazy play-off z LA Galaxy.
Robert Warzycha (Columbus Crew - MLS) - 11 występów i trzy bramki. Jego drużyna odpadła w ćwierćfinale fazy play-off z San Jose Earthquakes.
Szkocja
Dariusz Adamczuk (Rangers FC - Ekstraklasa) - trzy występy w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Szkocji, dotarł do półfinału Pucharu Ligi Szkockiej oraz występował w europejskich pucharach. Po wygranych w eliminacjach z litewskim FBK Kaunas (4:1, 0:0) i duńskim Herfølge BK (3:0, 3:0) Rangers FC awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Tam zmierzyli się ze Sturmem Graz Kazimierza Sidorczuka (5:0, 0:2), AS Monaco (1:0, 2:2) oraz Galatasaray (2:3, 0:0). Te rezultaty dały trzecie miejsce w grupie i "spadek" do Pucharu UEFA. Tam było już krótko - porażka w dwumeczu z Kaiserslautern Tomasza Kłosa (1:0, 0:3).
Szwajcaria
Marcin Kuźba (Lausanne-Sports - Ekstraklasa) - 34 występy i 20 bramek (drugie miejsce w klasyfikacji strzelców). Jego drużyna zajęła w lidze szóste miejsce, w Pucharze Szwajcarii dotarła do półfinału oraz występowała w Pucharze UEFA. W tych rozgrywkach zespół Kuźby pokonał Cork City (1:0, 1:0), Torpiedo Moskwa (3:2, 2:0), Ajax Amsterdam (1:0, 2:2) i został wyeliminowany dopiero w III rundzie przez francuski FC Nantes (3:4, 1:3).
Dariusz Skrzypczak (FC Aarau - Ekstraklasa) - 17 występów w lidze. Jego drużyna zajęła dziewiąte miejsce w sezonie zasadniczym oraz drugie miejsce w grupie barażowej i zdołała utrzymać się w lidze. W Pucharze Szwajcarii Aarau dotarł do 1/16 finału.
Damian Seweryn i Robert Wallon (BSC Young Boys Berno - druga liga) - Seweryn zagrał w 12 spotkaniach ligowych i strzelił dwie bramki, a Wallon zanotował 21 występów i cztery gole. Ich drużyna wygrała rozgrywki drugiej ligi i wywalczyła awans do szwajcarskiej ekstraklasy. W Pucharze Szwajcarii zespół Polaków dotarł do ćwierćfinału gdzie odpadł z Servette Genewa.
Szwecja
Dawid Banaczek (IFK Norrköping - Ekstraklasa) - osiem występów i dwie bramki. Jego zespół zajął w lidze dwunaste miejsce i po zwycięstwie w dwumeczu barażowym z Mjällby AIF utrzymał się w lidze.
Łukasz Chmaj (GAIS - druga liga) - 20 występów. Jego drużyna zajęła czternaste miejsce w tabeli i spadła do trzeciej ligi.
Turcja
Roman Dąbrowski (Kocaelispor Kulübü - Ekstraklasa) - 27 występów i cztery bramki. Jego drużyna zajęła 13. miejsce w lidze.
Tomasz Iwan (jesienią Trabzonspor Kulübü - Ekstraklasa) - latem Iwan trafił z PSV do Trabzonsporu, w którym nie zdołał zagrać w lidze. Zimą powrócił on do Eredivisie. Trabzonspor już bez niego skończył sezon na piątej pozycji w tabeli.
Tomasz Zdebel (Gençlerbirliği SK - Ekstraklasa) - 29 występów i trzy bramki. Jego drużyna zajęła 10. miejsce w lidze oraz wygrała rozgrywki Pucharu Turcji.
Włochy
Marek Koźmiński (Brescia Calcio - Serie A) - 15 występów w lidze. Jego drużyna zajęła ósme miejsce w lidze. W Pucharze Włoch dotarła do ćwierćfinału Pucharu Włoch.
Paweł Sobczak (wiosną Genoa CFC 1893 - Serie B) - 3 występy w lidze po przejściu z Austrii Wiedeń (gdzie nie zagrał w żadnym spotkaniu) do drugoligowca z Genui. Jego drużyna zajęła 13. miejsce w lidze, a grę w Pucharze Włoch zakończyła na fazie grupowej będącej częścią eliminacji.
Wyspy Owcze
Robert Cieślewicz, Krzysztof Popczyński i Marek Wierzbicki (VB Vágur - Ekstraklasa) - Cieślewicz zagrał w 17 spotkaniach ligowych i strzelił pięć goli, Popczyński wystąpił w 15 spotkaniach w lidze i strzelił dziewięć bramek, a Wierzbicki zanotował 18 występów i siedem goli. Ich drużyna zakończyła sezon na czwartym miejscu w lidze i odpadła w ćwierćfinale Pucharu Wysp Owczych.
Zdzisław Janik i Marek Węgiel (GÍ Gøta - Ekstraklasa) - Janik zagrał w 16 spotkaniach i strzelił trzy bramki, a Węgiel zanotował pięć występów i jednego gola. Ich drużyna została wicemistrzem Wysp Owczych, dotarła do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych i odpadłą w rundzie wstępnej Pucharu UEFA po dwumeczu ze szwedzkim IFK Norrköping (0:2, 1:2).
Waldemar Nowicki (B71 Sandoy - Ekstraklasa) - 16 występów ligowych. Jego drużyna zakończyła sezon na przedostatnim, dziewiątym miejscu w lidze, a w pucharze krajowym dotarła do fazy grupowej, w której przegrała wszystkie mecze.
Andrzej Pacek (B36 Tórshavn i EB/Streymur - Ekstraklasa) - w barwach B36 nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. W barwach EB/Streymur zanotował 12 występów i strzelił jednego gola. B36 został mistrzem Wysp Owczych (ale Packowi nie można przypisać tego sukcesu) i zdobył puchar krajowy (w tych rozgrywkach Pacek już zagrał), natomiast EB/Streymur uplasował się na ósmym miejscu w lidze i zakończył zmagania w pucharze krajowym na fazie grupowej. B36 odpadł z Pucharu UEFA w rundzie wstępnej po porażce z duńskim Akademisk Boldklub (0:8, 0:1).
Mirosław Gil i Tomasz Resel (LIF Leirvík - druga liga) - Gil zagrał w 12 spotkaniach i strzelił cztery gole, a Resel zanotował 18 występów i 11 bramek. Ich drużyna zakończyła sezon na ósmym miejscu, a z Pucharu Wysp Owczych opadli w rundzie wstępnej.
Tomasz Przybylski (ÍF Fuglafjørður i LIF Leirvík - druga liga) - siedem występów i jeden gol w ÍF oraz pięć występów i jeden gol w LIF. ÍF zajął trzecie miejsce w lidze i awansowała do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych. LIF z kolei skończył sezon na ósmej pozycji, a z krajowego pucharu odpadł w rundzie wstępnej.
Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Wikipedia
-
La LigaTo byłby zwrot ws. Szczęsnego! Zaskakujące wieści
Kamil Gieroba / 17 listopada 2024, 16:00
-
Plotki transferoweMourinho chce kolejnego Polaka w Fenerbahce
Kamil Gieroba / 16 listopada 2024, 20:15
-
Kwadrans futboluKolejny mecz, kolejna kompromitacja... - Portugalia 5:1 Polska I KWADRANS FUTBOLU #134
Rafał Makowski / 16 listopada 2024, 14:50
-
KontuzjeRobert Lewandowski opuści zgrupowanie reprezentacji
Mateusz Polak / 11 listopada 2024, 12:11
-
Kwadrans futboluKibole chcieli pobić zawodników w szatni, stadionowa patologia znowu w akcji! KWADRANS FUTBOLU #133
Rafał Makowski / 10 listopada 2024, 15:41
-
Niemiecka piłka nożnaHertha Berlin przekazała złe wieści. Polak z kolejną kontuzją
Kamil Gieroba / 4 listopada 2024, 18:17