PKO Bank Polski Ekstraklasa przed startem wiosennej części rozgrywek
Ekstraklasa SA wraz ze startem wiosennej części sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy aktualizuje wspólnie z PZPN wytyczne dotyczące przekładania meczów, by zapewnić planową realizację terminarza w okresie kolejnej fali pandemii.
Równolegle ligowa spółka kontynuuje swoje kluczowe przedsięwzięcia biznesowe, w tym proces sprzedaży praw mediowych w kraju i za granicą oraz rozwój serwisu streamingowego - Ekstraklasa.TV.
- Jesteśmy gotowi na start wiosennej części sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Priorytetem pozostaje organizacyjne zabezpieczenie logistyki rozgrywek i bardzo dużą wagę przykładamy do przygotowania się na różne scenariusze rozwoju sytuacji epidemicznej. Obserwujemy, co dzieje się w innych krajach i ligach, które już wystartowały, wyciągnęliśmy z tego wnioski i we współpracy z lokalnym gronem ekspertów z klubów, federacji, środowiska medycznego, opracowaliśmy własne plany. W ten sposób staramy się zrobić wszystko, co możliwe, żeby rozgrywki i tym razem zostały przeprowadzone w terminie. Wyposażeni w te zabezpieczenia i plany awaryjne mamy dość dużą dozę spokoju przed startem rozgrywek, ale jednocześnie jesteśmy gotowi, by reagować na bieżąco. Dwa lata działania w pandemii już nas w tym zahartowały, więc jesteśmy dobrej myśli – mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.
Od startu wiosennej części rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy będą obowiązywać nowe wytyczne dotyczące przekładania spotkań z powodu ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Aktualizacja zasad, obowiązujących na trzech najwyższych poziomach szczebla centralnego rozgrywek, została przyjęta przez Komisję ds. Nagłych PZPN w konsultacji z Ekstraklasą SA. Zgodnie z nowymi wytycznymi obowiązującymi w PKO Bank Polski Ekstraklasie, Fortuna 1. Lidze oraz w eWinner 2. Lidze, mecz może zostać przełożony tylko w czterech przypadkach. Termin może ulec zmianie w sytuacji, gdy na 24 godziny przed pierwszym gwizdkiem, klub dysponuje tylko 13 lub mniejszą liczbą zawodników zgłoszonych do rozgrywek w obecnym sezonie. Musi to zostać potwierdzone przez zespół PZPN ds. przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii COVID-19 w rozgrywkach piłkarskich, zajmujący się rozstrzyganiem kwestii związanych z ograniczeniami w stanie epidemii. Do limitu zakażonych lub objętych kwarantanną nie wliczają się zawodnicy kontuzjowani oraz zdyskwalifikowani.
Podstawą do przełożenia meczu może być także brak dostępności bramkarza lub młodzieżowca (w obecnym sezonie urodzeni po 1 stycznia 2000 r.) z ujemnym wynikiem testu, a zgłoszonego do rozgrywek lub występującego w zespole rezerw, lub w przypadku braku rezerw – występującego w najstarszym roczniku juniorskim. Termin spotkania może zostać zmieniony także w razie wydania przez właściwy organ sanitarny decyzji o objęciu kwarantanną całego zespołu. Mecz takiej drużyny zostałby przełożony, jeśli kwarantanna obejmie okres do 48 godzin przed planowanym spotkaniem.
- Mecz będzie musiał zostać rozegrany w wyznaczonym terminie, gdy poza kwarantanną znajduje się co najmniej 13 zawodników zgłoszonych do rozgrywek, w tym jeden młodzieżowiec oraz dodatkowo jeden bramkarz. W trakcie rozmów z PZPN na temat tych wytycznych, opieraliśmy się na doświadczeniach lig europejskich, z których większość trzyma się zasady o dostępności 13 piłkarzy i bramkarza. Stosowanie tych wytycznych, w połączeniu z respektowaniem protokołu medycznego PZPN ma na celu zachowanie ciągłości rozgrywek i ukończenie ich zgodnie z planem. Jednocześnie cały czas aktualne są wymogi stałego raportowania o stanie zdrowia piłkarzy oraz obowiązek testowania niezaszczepionych graczy przed meczami. W przypadku konieczności przełożenia zawodów, nowy termin będzie ustalany przez Ekstraklasę SA niezwłocznie po uzyskaniu stanowiska nadawców oraz po ustaniu przyczyn powodujących przełożenie meczu. Termin spotkania nie może przypadać później niż dwa pełne dni przed startem ostatniej kolejki rozgrywek – wyjaśnia Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy.
Równolegle Ekstraklasa pracuje nad kluczowymi dla ligi projektami biznesowymi. Jednym z nich jest proces sprzedaży praw mediowych, w tym przygotowania do przetargu na prawa krajowe. Obecne kontrakty, w których głównymi partnerami są Canal+ i TVP, trwają do końca sezonu 2022/23. Działania związane z kolejnym kontraktem ruszyły jesienią 2021 i jednym z ich elementów były spotkania, jakie Ekstraklasa odbyła podczas targów Sportel w Monaco, które są najważniejszą na świecie imprezą dla nadawców i podmiotów związanych ze sportowymi prawami mediowymi. Ekstraklasa planuje wybrać partnera nadawczego najpóźniej do końca tego roku, choć finalnie termin rozstrzygnięcia przetargu może też zależeć od sytuacji konkurencyjnej na rynku i dynamiki innych istotnych przetargów w tym obszarze.
- Pracujemy nad stworzeniem możliwie ciekawych dla nadawców i odbiorców pakietów, które będą obejmować zarówno telewizję, jak i media cyfrowe, ale też zupełnie nowe treści. Toczą się na te tematy rozmowy i konsultacje. Jednocześnie chcemy, aby pakiety odzwierciedlały zmiany zachowań społecznych oraz szły w parze z prognozami i trendami, które będą je kształtować w najbliższych latach – wyjaśnia Marcin Animucki, który kieruje pracami zespołu mediowego Ekstraklasy.
Krajowi nadawcy to nie jedyni mediowi partnerzy Ekstraklasy. Rozgrywki polskiej ligi mogą śledzić także kibice za granicą, m.in. poprzez Ekstraklasa.TV – platformę wideo-streamingową, dostępną w wersji mobilnej i desktopowej. Liga pracuje nad dalszym zwiększaniem zasięgu, w szczególności na telewizory z funkcją smart - od ubiegłego roku dostęp do aplikacji mają posiadacze telewizorów Samsunga. Równolegle Ekstraklasa systematycznie dąży do tego, by jej rozgrywki były dostępne na kanałach telewizyjnych w kolejnych krajach. Od sezonu 2021/22 liczba takich terytoriów wzrosła z 17 do 24, zaś dzięki niedawnej umowie Eleven i Onefootball z European Leagues, transmisje wybranych meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy, mogą oglądać kibice w ponad 200 krajach świata.
źródło: ekstraklasa.org, informacja prasowa /
Mateusz Praszelik komentuje wybór numeru na koszulce Hellasu: Skojarzenia są absurdalne
-
Kwadrans futboluBARCELONA znowu PRZEGRYWA, ATLETICO zostaje LIDEREM! I KWADRANS FUTBOLU #140
Rafał Makowski / 22 grudnia 2024, 15:07
-
PolecanePremier League: Koszmar Manchesteru City trwa. Kolejna porażka
Karolina Kurek / 21 grudnia 2024, 15:31
-
Plotki transferoweZ drugiej ligi polskiej.. do Serie B? Sensacyjne doniesienia z Półwyspu Apenińskiego
Victoria Gierula / 21 grudnia 2024, 11:15
-
1 Liga PolskaArka Gdynia znacząco wzmocni się zimą? Dawid Szwarga chce zaszaleć na rynku transferowym
Victoria Gierula / 21 grudnia 2024, 9:51
-
Mistrzostwa ŚwiataNetflix informuje: platforma streamingowa zdobyła prawa do mistrzostw Świata kobiet [Oficjalnie]
Victoria Gierula / 21 grudnia 2024, 9:34
-
1 Liga PolskaGórnik Zabrze chce młodzieżowca z I Ligi
Kamil Gieroba / 20 grudnia 2024, 11:50