Opustoszała Ekstraklasa wybudza się z zimowego snu. Jaką ligę zobaczymy na wiosnę?
Cytując klasyka - nadszedł dzień dzisiejszy. To już dzisiaj z zimowego snu budzi się PKO Ekstraklasa. Postanowiliśmy prześledzić jak wyglądały przygotowania naszych ligowców do ostatecznej rozgrywki o mistrzostwo, europejskie puchary czy też utrzymanie w lidze.
Nasi w ligowcy w znakomitej większości postawili na przygotowania w tureckich kurortach. Tylko trzy kluby - Górnik Zabrze, Raków Częstochowa i Śląsk Wrocław - zdecydowały się na wyjazd na równie ciepły Cypr. Z powodu pogody jaka panuję w styczniu w Polsce mało który z klubów PKO Ekstraklasy decyduje się na pozostanie w kraju. W tym roku na taki krok zdecydowali się Piast Gliwice (Rybnik-Kamień) i Raków Częstochowa (Uniejów) - w obu przypadkach w grę wchodziły krótkie, kilkudniowe zgrupowania. Na prawdziwego rekordzistę wyrósł ŁKS Łódź, którego piłkarze spędzili w Turcji ponad trzy tygodnie, rozgrywając w tym czasie sześć sparingów w zagranicznymi rywalami.
Jak zwykle tematem numer jeden były transfery. Niestety, tym razem obserwowaliśmy przede wszystkim masowe wyjazdy z naszego kraju. PKO Ekstraklasę opuścili przede wszystkim Jarosław Niezgoda, Patryk Klimala, Guilherme, Cafú, Lukáš Haraslín czy Darko Jevtić. Z pewnością główną konsekwencją tych ruchów transferowych będzie znaczne pogorszenie poziomu naszej ligi, i tak już niskiego. Sytuacji nie ratują również transfery do Polski. O ile kilka z nich pewnie okaże się dobrymi wzmocnieniami, to ostateczny bilans musi wyjść na minus.
Zapraszamy do zapoznania się z analizą meczów sparingowych oraz ruchów transferowych zespołów Ekstraklasy w zimowym okresie przygotowawczym:
Stan transferów na 7 lutego 2020, godz. 13:00
Arka Gdynia
Zgrupowanie: 18 stycznia - 1 lutego -> Turcja
21.01. Arka Gdynia - Sumqayıt FK (Azerbejdżan) 0:1 (0:1)
Amir Agayev 8
26.01. Arka Gdynia - FK Crvena zvezda Belgrad (Serbia) 2:3 (2:1)
Damian Zbozień 25, Fabian Serrarens 45 - Miloš Degenek 15, Adam Deja 62 (bramka samobójcza), Aleksa Vukanović 75
28.01. Arka Gdynia - FK Struga (Macedonia) 2:0 (1:0)
Marcus Vinícius 34 (karny), Jakub Wilczyński 77
31.01. Arka Gdynia - Łokomotiw Płowdiw (Bułgaria) 1:4 (1:2)
Michał Nalepa 30 - Ante Aralica 13, Parwizdżon Umarbajew 28, Dimityr Ilijew 48, Mirza Hasanbegović 64
Bilans: 4 spotkania - jedna wygrana, trzy porażki
Strzelcy: Marcus Vinícius, Michał Nalepa Fabian Serrarens, Jakub Wilczyński, Damian Zbozień.
Transfery do klubu: Douglas Bergqvist (FK Haugesund - Norwegia), Nemanja Mihajlović (sc Heerenveen - Holandia)
Transfery z klubu: Samu Araújo (Cultural y Deportiva Leonesa - Hiszpania), Marcin Budziński, Azer Bušuladžić (Atrómitos - Grecja), Goran Cvijanović, Nando García (Racing Santander - Hiszpania).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): Jesień w wykonaniu Arki była bardzo słaba. Za miernym stylem poszły również wyniki, które przełożyły się na trzynaste miejsce w tabeli - miejsca spadkowego nie zajmują tylko ze względu na lepszy bilans bezpośrednich spotkań z Koroną Kielce. Sparingi nie napawają również optymizmem - porażki z drużynami z Azerbejdżanu i Bułgarii. Kibice mogą być zadowoleni w zasadzie jedynie z postawy zawodników w sparingu z Crveną zvezdą Belgrad. Mistrz Serbii do przerwy przegrywał z Arką, ale po zmianie całego składu Arki ostatecznie osiągnął przewagę pozwalającą na zwycięstwo. Nie najlepiej wygląda również sytuacja, gdy zerkniemy na sparingi. Z klubu odeszli zawodnicy, którzy albo nie grali, albo w rundzie jesiennej spisywali się poniżej oczekiwań. Po stronie zysków jest jedynie 26-letni serbski pomocnik Nemanja Mihajlović z holenderskiego sc Heerenveen. Jest to zawodnik, który po raz ostatni w holenderskiej Eredivisie zagrał 12 maja ubiegłego roku. W tym sezonie na jego koncie widnieje wielkie zero. Kiepsko wygląda również sytuacja w strukturach władzy klubu - najprawdopodobniej w najbliższym czasie, ku uciesze sympatyków Arki, klub opuści właściciel Dominik Midak.
Cracovia
Zgrupowanie: 18 stycznia - 2 lutego -> Turcja
17.01. Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3 (1:2)
Sergiu Hanca 35 (karny), Filip Piszczek 90 - Marko Roginić 3, Karol Danielak 28, Mateusz Marzec 81
22.01. Cracovia - Partizan Belgrad (Serbia) 1:1 (0:0)
Tomáš Vestenický 86 (karny) - Zoran Tošić 61
25.01. Cracovia - TSV Hartberg (Austria) 3:2 (3:1)
Ołeksij Dytiatjew 25, Sergiu Hanca 36, Mateusz Wdowiak 42 - Tobias Kainz 18, Rajko Rep 74
29.01. Cracovia - PFK Soczi (Rosja) 0:0
01.02. Cracovia - MFK Ružomberok (Słowacja) 1:2 (0:1)
Thiago 78 - Filip Twardzik 33 (karny), Ladislav Almási 66
Bilans: 5 spotkań - jedna wygrana, dwa remisy, dwie porażki
Strzelcy: Sergiu Hanca (dwie), Ołeksij Dytiatjew, Filip Piszczek, Thiago, Tomáš Vestenický, Mateusz Wdowiak.
Transfery do klubu: Ivan Violić (wypożyczony z KRC Genk, ostatnio AÉK Larnaka - Cypr), Florian Loshaj (Politehnica Iași - Rumunia), Thiago (Sandecja Nowy Sącz).
Transfery z klubu: Bojan Čečarić (wypożyczenie do Korony Kielce), Filip Piszczek (wypożyczenie do włoskiego Trapani Calcio).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): Abstrahując od odpowiedzialności za korupcję, za Cracovią umiarkowanie udany okres przygotowawczy. Wyniki sparingów zagranicznych nie wyglądają jakoś okazale, lecz żaden z nich, rozgrywany z solidnymi rywalami, nie zakończył się zdecydowaną porażką. Trochę gorzej prezentuje się porażka z pierwszoligowym Podbeskidziem. Okazalej prezentują się transfery przeprowadzone zimą przez Cracovię. Na pół roku do klubu wypożyczony został Chorwat Ivan Fiolić, który ma na swoim koncie występy w fazie grupowej Ligi Mistrzów (z Dinamem Zagrzeb) oraz Ligi Europy (jako piłkarz KRC Genk). Co ważne, umowa daje możliwość wykupu zawodnika przez Cracovię po zakończeniu sezonu, co daje "Pasom" o wiele więcej możliwości. Osobiście jestem ciekaw jak zaprezentuje się sprowadzony z Sandecji Nowy Sącz Brazylijczyk Thiago. Środkowy pomocnik według wielu zaliczany do objawień rundy jesiennej Fortuna I ligi będzie miał szanse potwierdzić dobre opinie na temat jego umiejętności na wyższym szczeblu rozgrywek. Po stronie zawodników, którzy odeszli z klubu nie zauważam zbyt wielu strat - zarówno Bojan Čečarić, jak i Filip Piszczek jesienią nie zachwycali.
Górnik Zabrze
Zgrupowanie: 15 stycznia - 25 stycznia -> Cypr
11.01. Górnik Zabrze - FC Baník Ostrawa 2:1 (0:1)
Adam Ryczkowski 66, Michał Koj 82 - Robert Hrubý 24
18.01. Górnik Zabrze - Diósgyőri VTK (Węgry) 1:1 (0:1)
Łukasz Wolsztyński 75 - José Cortés 27
18.01. Górnik Zabrze - Diósgyőri VTK (Węgry) 1:2 (1:1)
Boris Sekulić 7 - Rui Pedro 3, Mirko Ivanovski 67
22.01. Górnik Zabrze - AS Trenčín (Słowacja) 3:1 (1:0)
Igor Angulo 18 (karny), Kamil Zapolnik 52 (karny), 84 (karny) - David Depetris 86
25.01. Górnik Zabrze - FK Csíkszereda (Rumunia) 4:1 (1:1)
Juan Bauzá 29, Wojciech Kobylarczyk 47, Michał Rostkowski 85 (karny), Adrian Gryszkiewicz 89 - Barna Bajkó 31
25.01. Górnik Zabrze - FK Teplice (Czechy) 2:0 (2:0)
Jesús Jiménez 21, 23
01.02. Górnik Zabrze - FC Salzburg (Austria) 0:3 (0:3)
Masaya Okugawa 6, Hee-chan Hwang 19, Patson Daka 31
Bilans: 7 spotkań - cztery zwycięstwa, jeden remis, dwie porażki
Strzelcy: Jesús Jiménez (dwie), Kamil Zapolnik (dwie), Igor Angulo, Juan Bauzá, Adrian Gryszkiewicz, Wojciech Kobylarczyk, Michał Koj, Michał Rostkowski, Adam Ryczkowski, Boris Sekulić, Łukasz Wolsztyński,
Transfery do klubu: Erik Jirka (FK Radnički Nisz - Serbia), Roman Procházka (FC Viktoria Plzeň - Czechy).
Transfery z klubu: Bartłomiej Eizenchart (Puszcza Niepołomice), Tomasz Loska (wypożyczony do Bruk-Betu Termaliki Nieciecza).
Opinia redakcji (Karol Żuradzki): Tak po prawdzie, to ciężko prorokować na co stać Trójkolorowych na wiosnę. Udany okres przygotowawczy na Cyprze zakończony cennym sparingiem, choć przegranym 3:0 z RB Salzburg. Nie można oczywiście przejść obojętnie obok transferów. Górnicy nie szli drogą: "kupować na potęgę, niekoniecznie adekwatnie do jakości". Słowaccy piłkarze, Erik Jirka oraz Roman Procházka są gwarantem dobrego poziomu. Co najważniejsze Marcin Brosz będzie mógł nadal korzystać z usług Igora Angulo. Lider ataku Górników jest nieodzownym elementem w układance trenera 12-stego zespołu PKO Bank Ekstraklasy. Przed 21. kolejką Górnik Zabrze traci dokładnie 7 punktów do ósmej Wisły Płock. Jeśli klub z Górnego Śląska nie zacznie wygrywać na wyjazdach, szansa na grupę mistrzowską jest skazana na porażkę. Czas na pierwsze przełamanie. Już w sobotę mecz w Kielcach z tamtejszą Koroną. Z drugiej strony rywale nie próżnowali, więc przewidywaną pozycją Górnika Zabrze będzie miejsce od 9 do 12. Spadek im nie grozi, ale w naszej ekstraklasie wszystko jest możliwe.
Jagiellonia Białystok
Zgrupowanie: 18 - 31 stycznia -> Turcja
21.01. Jagiellonia Białystok - Ballkani Suharekë (Kosowo) 3:3 (3:2)
Bartosz Bida 6, Martin Pospíšil 37 (karny), Egzon Sinani 44 (bramka samobójcza) - Arbër Prekazi 9, Arbër Hoxha 30, Albin Berisha 84
24.01. Jagiellonia Białystok - Viitorul Constanța (Rumunia) 1:1 (1:1)
Jesús Imaz 11 - Rivaldinho 3
27.01. Jagiellonia Białystok - Dnipro Dnietropietrowsk (Ukraina) 1:0 (1:0)
Martin Pospíšil 14 (karny)
30.01. Jagiellonia Białystok - Wolfsberger AC (Austria) 2:3 (0:1)
Bartosz Bida 64, Karol Struski 70 - Michael Liendl 43 (k), Shon Weissman 63 (k), 72
Bilans: 4 spotkania - jedno zwycięstwo, dwa remisy, jedna porażka
Strzelcy: Bartosz Bida (dwie), Martin Pospíšil (dwie), Jesús Imaz, Martin Pospíšil, Karol Struski, bramka samobójcza
Transfery do klubu: Dejan Iliev (wypożyczony z Arsenalu, jesienią słowacki ŠKF Sereď), Jakov Puljić (HNK Rijeka .- Chorwacja), Dawid Szymonowicz (powrót z wypożyczenia do Rakowa Częstochowa), Bogdan Țîru (Viitorul Constanța - Rumunia), Bartłomiej Wdowik (Odra Opole).
Transfery z klubu: Guilherme (Konyaspor Kulübü - Turcja), Patryk Klimala (Celtic FC - Szkocja), Marko Poletanović (Raków Częstochowa), Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj - Rumunia), Krševan Santini, Stefan Šćepović (Machida Zelvia - Japonia), Mikołaj Wasilewski (wypożyczenie do Wigier Suwałki).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): Po prawie miesiącu rządów tymczasowego trenera Rafała Grzyba do Białegostoku przyszedł nowy trener - Bułgar Iwajło Petew. Za tym ruchem poszły znaczne zmiany w kadrze zespołu z Podlasia. Najdotkliwsze ubytki to te, których działacze Jagiellonii w praktyce nie mogli powstrzymać, głównie ze względu na wole odejścia zawodników z klubu. Za dobre pieniądze odeszli Patryk Klimala oraz Guilherme. W ich miejsce sprowadzono obrońcę Bogdana Țîru, a także chorwackiego napastnika Jakova Puljicia. Ten drugi ma być naturalnym następcą Klimali, mimo, że jesienią nie strzelił żadnego gola. Mimo to, 26-latek pokazał w przeszłości, że potrafi strzelać gole. Poprzedni sezon chorwackiej ekstraklasy w barwach HNK Rijeka zakończył z 16 trafieniami. Czas jednak pokaże, czy te zmiany pozwolą Jagiellonii włączyć się do walki o awans do europejskich pucharów. Jesienią za rządów Ireneusza Mamrota gra Jagiellonii delikatnie mówiąc nie porywała, czego konsekwencją jest zakończenie 2019 roku poza grupą mistrzowską. Nie jest to jednak jeszcze moment na poważne obawy, zważając na bardzo małe różnice punktowe czołówki ligi - dziewiąta Jagiellonia do podium traci zaledwie sześć punktów.
Korona Kielce
Zgrupowanie: 13-26 stycznia -> Turcja
15.01. Korona Kielce - KF Tirana (Albania) 2:1 (0:1)
Erik Pačinda 47, Uroš Đuranović 54 - Agustín Torassa 4
18.01. Korona Kielce - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (Rumunia) 0:1 (0:1)
Tomás Díaz 63
22.01. Korona Kielce - Olimpik Donieck (Ukraina) 0:2 (0:1)
Taras Zawijśkyj 36, Shahab Zahedi 88
25.01. Korona Kielce - Səbail FK (Azerbejdżan) 0:1 (0:0)
Hendrick Ekstein 89
25.01. Korona Kielce - Arsienał Tuła (Rosja) 1:1 (0:0)
Bojan Čečarić 75 - Michael Gardawski 53 (bramka samobójcza)
01.02. Korona Kielce - Radomiak Radom 3:5 (1:1)
Marcin Cebula 4, Bojan Čečarić 58, Ognjen Gnjatić 84 - Dawid Abramowicz 18, Damian Nowak 70, 82, 86, Merveille Fundambu 77
Bilans: 6 spotkań - jedno zwycięstwo, jeden remis, cztery porażki
Strzelcy: Bojan Čečarić, Uroš Đuranović, Erik Pačinda.
Transfery do klubu: Bojan Čečarić (wypożyczony z Cracovii), Johnny Spike Gill (Watra Białka Tatrzańska), Dawid Lisowski (rezerwy), D'sean Theobalds (Tonbridge Angels FC - Anglia).
Transfery z klubu: Ivan Jukić (FK Sarajewo - Bośnia i Hercegowina), Michał Żyro (wypożyczenie do Stali Mielec).
Opinia redakcji (Damian Węgrzyn): Jesień w wykonaniu Korony była słaba, a momentami bardzo słaba. Najmniej strzelonych bramek i aż 11 porażek sprawiły, że Korona zimowała w strefie spadkowej. Bardzo ważne były dwa ostatnie zwycięstwa z Cracovią i Pogonią, bo pozwoliły poprawić dorobek punktowy i uwierzyć, że utrzymanie jest możliwe. Największą problemem Korony jest pozycja napastnika. Nie ściągnięto na tę pozycję nikogo kto gwarantowałby bramki. Jeżeli Korona poprawi skuteczność pod bramką przeciwnika i kontuzje będą omijać zespół to Korona ma pełne prawo myśleć o utrzymaniu. Dużo odpowiedzi powinien przynieść pierwszy mecz z Górnikiem Zabrze.
Lech Poznań
Zgrupowanie: 19-29 stycznia -> Turcja
22.01. Lech Poznań - Astra Giurgiu (Rumunia) 0:0
25.01. Lech Poznań - Szachtar Donieck (Ukraina) 0:1 (0:0)
Serhij Krywcow 50
28.01. Lech Poznań - NK Maribor (Słowenia) 3:0 (1:0)
Pedro Tiba 43, Ľubomír Šatka 49, Christian Gytkjær 55 (karny)
Bilans: 3 spotkania - jedno zwycięstwo, jeden remis, jedna porażka
Strzelcy: Christian Gytkjær, Ľubomír Šatka, Pedro Tiba.
Transfery do klubu: Dani Ramírez (ŁKS Łódź).
Transfery z klubu: Darko Jevtić (Rubin Kazań - Rosja), João Amaral (wypożyczenie do FC Paços de Ferreira - Portugalia), Tymoteusz Klupś (wypożyczenie do Piasta Gliwice).
Opinia redakcji (Marcin Pabian): Lech Poznań miał dokonać zmian kadrowych w składzie przed startem rundy, aby móc skutecznie walczyć w lidzie o miejsce dające prawo gry w europejskich pucharach, oraz w PP. Jednak kluczowe jest słowo miał. Nic takiego bowiem się nie stało. Najpierw wypożyczono do Portugali Joao Amarala, który sam poprosił o ten ruch z uwagi na problemy rodzinne. Już na obozie w tureckim Belek, na który notabene Kolejorz miał jechać z nowymi zawodnikami, sprzedano kapitana Darko Jevtica do Rubina Kazań. W Poznaniu podpisano kontrakt z Alanem Czerwińskim, który miał zastąpić kontuzjowanego Roberta Gumnego. Cóż z tego jednak, że zawodnik zgodził się przyjść do Lecha, kiedy władze klubu nie dogadały się z Zagłębiem Lubim, i pomocnik trafi na Bułgarską dopiero latem. Na obóz do Turcji trener Żuraw zabrał więc zawodników z rezerw aby móc w ogóle trenować. Skutkiem tego było odwołanie sparingu z St. Polten, gdyż po prostu nie miał kto grać. Kolejorzowi udało się pozyskać w miejsce Amarala i Jevtica - Daniego Ramireza z ŁKS-u. Jeśli Hiszpan powtórzy grę z pierwszej części sezonu, kibice szybko zapomną o chimerycznym kapitanie. Nie załatwia to problemów Lecha jednak, bowiem kadra trenera Żurawia jest bardzo wąska. Klub zapowiada co prawda jeszcze transfery do klubu, ale mówi się głównie o wypożyczalniach, a nie pozyskaniu zawodników perspektywicznych. Z listy płac powinien zejść natomiast nieprzydatny w ostatnim czasie Maciej Makuszewski, który dostał zielone światło w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Runda wiosenna zatem znów zapowiada się pod znakiem młodych graczy z Wielkopolski. Jednak ambicje klubu, a także kibiców przy tej kadrze mogą zostać nie zaspokojone.
Lechia Gdańsk
Zgrupowanie: 18-31 stycznia -> Turcja
16.01. Lechia Gdańsk - Chojniczanka Chojnice 2:3 (1:3)
Flávio Paixão 4, Jaroslav Mihalík 75 - Jacek Podgórski 13, Mateusz Kuzimski 36, Bartosz Wolski 42
20.01. Lechia Gdańsk - SpVgg Greuther Fürth (Niemcy) 3:0 (2:0)
Lukáš Haraslín 7, Flávio Paixão 11, Maciej Gajos 59 (karny)
21.01. Lechia Gdańsk - Rubin Kazań (Rosja) 0:1 (0:1)
Wiaczesław Podbieriozkin 34
24.01. Lechia Gdańsk - Beroje Stara Zagora (Bułgaria) 1:0 (1:0)
Flávio Paixão 32
28.01. Lechia Gdańsk - Dinamo Moskwa (Rosja) 2:0 (1:0)
Lukáš Haraslín 41, Kristers Tobers 73
31.01. Lechia Gdańsk - ŠKF Sereď (Słowacja) 2:1 (0:1)
Kristers Tobers 54, Flávio Paixão 84 - Senad Jarović 38
Bilans: 6 spotkań - cztery zwycięstwa, dwie porażki.
Strzelcy: Flávio Paixão (cztery), Lukáš Haraslín (dwie), Kristers Tobers (dwie), Maciej Gajos, Jaroslav Mihalík.
Transfery do klubu: Conrado (Figueirense FC - Brazylia), Jakub Kałuziński (rezerwy), Kristers Tobers (wypożyczony z FK Liepāja - Łotwa), Marcel Wszołek (rezerwy).
Transfery z klubu: Adam Chrzanowski (wypożyczony do Miedzi Legnica), Lukáš Haraslín (wypożyczenie do US Sassuolo Calcio - Włochy), Daniel Łukasik (wypożyczony do MKE Ankaragücü SK - Turcja), Daniel Mikołajewski (Raków Częstochowa), Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK - Turcja).
Opinia redakcji (Paweł Trawiński): Powiedzieć, że zima w obozie Lechii była burzliwa, to nic nie powiedzieć. Nikogo nie dziwi już, że kolejny raz wróciły stare demony w postaci zaległości finansowych. Początek roku stał w Gdańsku pod znakiem wietrzenia szatni. Z zespołem już pożegnała się największa gwiazda. Lukas Haraslin spełnił marzenie o powrocie do Włoch, i zagra w tamtejszym Sassuolo. Na Półwysep Apeniński wybierze się także Adam Chrzanowski. Do Turcji wyjechali za to Łukasik z Sobiechem. Wciąż niejasna jest sytuacja Peszki, Wolskiego, Lipskiego i Augustyna - żaden z tych piłkarzy nie może być pewien gry w Lechii do końca sezonu.
Niestety transferów do klubu było znacznie mniej. Jedyne konkretne wzmocnienia to Conrado i Tobers. Łotewski obrońca z miejsca pokazał się ze świetnej strony. Już w sparingach wymiernie pomagał kolegom zarówno pod własną bramką, jak i w ofensywie. Dzięki temu stał się autorem już dwóch goli (m w tym w wygranym meczu z Dynamem Moskwa), a Lechia trzykrotnie zachowała czyste konto.
Postawa gdańszczan w sparingach była naprawdę dobra, ale te rządzą się swoimi prawami. Ich realna forma jest tak naprawdę wielką niewiadomą, bo we Wrocławiu zagra wielu zawodników, którzy na jesieni grali bardzo mało albo wcale. Największe problemy Lechia ma na pozycji napastnika, a także na skrzydłach. Do pierwszego składu najpewniej wskoczą zarówno Conrado jak i Tobers, którzy na tle Ekstraklasowych rywali nie mieli jeszcze okazji się sprawdzić. Ciężko chyba uznać Lechię za faworyta do czołowych miejsc, ale górna połowa tabeli powinna być jak najbardziej osiągalna. Najwięcej zależeć będzie w najbliższych tygodniach od tego, jak rozwinie się sytuacja duetu Peszko - Wolski. Ta dwójka bez wątpienia mogłaby na wiosnę dać Lechii bardzo wiele.
Legia Warszawa
Zgrupowanie: 11-29 stycznia -> Turcja
16.01. Legia Warszawa - FC Botoșani (Rumunia) 2:1 (0:0)
José Kanté 55, 86 - Marko Dugandžić 68 (karny)
19.01. Legia Warszawa - Dynamo Kijów (Ukraina) 1:1 (1:1)
Domagoj Antolić 13 - Heorhij Citaiszwili 45
22.01. Legia Warszawa - Nyíregyháza Spartacus FC (Węgry) 3:1 (2:1)
Mateusz Wieteska 16, 36, 73 (karny) - Ferenc Fodor 32
22.01. Legia Warszawa - FK Voždovac Belgrad (Serbia) 1:0 (0:0)
Mateusz Cholewiak 80
26.01. Legia Warszawa - Kajrat Ałmaty (Kazachstan) 0:1 (0:1)
Artur Szuszenaczew 42
26.01. Legia Warszawa - Kajrat Ałmaty (Kazachstan) 2:0 (1:0)
Domagoj Antolić 29 (karny), André Martins 81 (karny)
02.02. Legia Warszawa - Legia II Warszawa 2:1 (1:1)
Ivan Obradović 31 (bramka samobójcza), Mateusz Wieteska 73 (karny) - Szymon Włodarczyk 34
02.02. Legia Warszawa - Wisła Płock 1:1 (1:0)
José Kanté 40 - Mateusz Szwoch 55
Bilans: 8 spotkań - pięć zwycięstw, dwa remisy, jedna porażka
Strzelcy: Mateusz Wieteska (cztery), José Kanté (trzy), Domagoj Antolić (dwie), André Martins, Mateusz Cholewiak, bramka samobójcza
Transfery do klubu: Mateusz Cholewiak (Śląsk Wrocław), Radosław Cielemęcki (rezerwy), Piotr Pyrdoł (ŁKS Łódź).
Transfery z klubu: Cafú (Olympiakós Pireus - Grecja), Cezary Miszta (wypożyczony do Radomiaka Radom), Dominik Nagy (wypożyczenie do Panathinaïkós AÓ - Grecja), Jarosław Niezgoda (Portland Timbers - USA).
Opinia redakcji (Oskar Mochnik): Legia przystępuje do rundy wiosennej osłabiona, lecz cel zostaje bez zmian - mistrzostwo, do tego nikt w klubie nie ma żadnych wątpliwości. Po stracie kluczowego piłkarza, Jarosława Niezgody, Dariusz Mioduski miał duży ból głowy, stracił kluczowego zawodnika i nie zastąpił go do tej pory nikim, kto mógłby pomóc ''Wojskowym'' odzyskać mistrzostwo. W piątek do Warszawy ma przylecieć czeski napastnik - Tomáš Pekhart, piłkarz, który przy wcześniej spekulowanych Jakubie Świerczoku, czy Denisie Alibecu wygląda co najmniej przeciętnie. Mimo straty kilku zawodników, Legia dalej zdaje się mieć drużynę, która przy podtrzymaniu formy z końcówki zeszłego roku może być swoim największym rywalem w walce o mistrzostwo, co pokazywały ostatnie lata. Pierwsze spotkanie po przerwie zimowej wicemistrzowie Polski rozegrają przed własną publicznością, a ich rywalem będzie ŁKS Łódź.
ŁKS Łódź
Zgrupowanie: 11 stycznia - 1 lutego -> Turcja
15.01. ŁKS Łódź - Neftçı Baku (Azerbejdżan) 4:0 (1:0)
Samu Corral 7, 38, Przemysław Sajdak 60, Łukasz Sekulski 72 (karny)
19.01. ŁKS Łódź - Astra Giurgiu (Rumunia) 0:2 (0:1)
Denis Alibec 12, Albert Stahl 67
22.01. ŁKS Łódź - Zoria Ługańsk (Ukraina) 0:1 (0:0)
Władysław Koczerhin 60
25.01. ŁKS Łódź - Worskła Połtawa (Ukraina) 3:3 (3:0)
Adam Ratajczyk 24, Maciej Dąbrowski 31, Pirulo 45 - Luizão 62, Artur 70, zawodnik testowany 83
28.01. ŁKS Łódź - FK Napredak Kruševac (Serbia) 3:0 (0:0)
Samu Corral 50, Maciej Wolski 73, Pirulo 89
31.01. ŁKS Łódź - FK Proleter Nowy Sad (Serbia) 4:1 (1:1)
Pirulo 41, Jakub Wróbel 56, 61, Łukasz Sekulski 89 - Milan Mirosavljev 29
Bilans: 6 spotkań - trzy zwycięstwa, jeden remis, dwie porażki
Strzelcy: Pirulo (trzy), Samu Corral (trzy), Łukasz Sekulski (dwie), Jakub Wróbel (dwie), Maciej Dąbrowski, Adam Ratajczyk, Przemysław Sajdak, Maciej Wolski.
Transfery do klubu: Samu Corral (CF Talavera de la Reina - Hiszpania), Maciej Dąbrowski (Zagłębie Lubin), Antonio Domínguez (Algeciras CF - Hiszpania), Carlos Moros Gracia (GIF Sundsvall - Szwecja), Tadej Vidmajer (NK Celje - Słowenia), Jakub Wróbel (GKS 1962 Jastrzębie).
Transfery z klubu: Patryk Bryła (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Maciej Dampc (wypożyczony do GKS-u Katowice), Kamil Juraszek (Chrobry Głogów), Bartłomiej Kalinkowski (Górnik Łęczna), Piotr Pyrdoł (Legia Warszawa), Jewhen Radionow (Puszcza Niepołomice), Dani Ramírez (Lech Poznań).
Opinia redakcji (Kamil Gieroba): Podejrzewam, że większość kibiców w Łodzi raczej obawia się o utrzymanie beniaminka w lidze, aniżeli liczą na stabilność. Po pierwsze dlatego, że są w tabeli na ostatnim miejscu i do bezpiecznej pozycji tracą siedem punktów. Po drugie ŁKS do rundy wiosennej musiał przygotowywać się w kompletnie nowej rzeczywistości. Tj. musiał nauczyć się grać bez Daniego Ramireza. Nie jest to łatwe, gdy ofensywa opierała się właśnie na Hiszpanie. Gdy coś działo się pod bramką rywali, to Ramirez był zaangażowany właściwie w każdą akcję. Nieco mniejszą stratą jest odejście Piotra Pyrdoła do Legii Warszawa, ale również był jedną z wyróżniających się postaci. Zatem duży znak zapytania stoi nad siłą ataku beniaminka.
Zarząd można pochwalić za ściągnięcie Macieja Dąbrowskiego. Ma spore doświadczenie w ekstraklasie, co zapewnić większy spokój w defensywie. Spore nadzieje pokładane są również na Carlosie Morosie Gracii. Z kolei potencjalnym zastępcą Ramireza ma być Samu Corral.
ŁKS powraca do gry zaczynając rywalizację od meczu z Legią Warszawa. Choć Legia również jest mocno osłabiona, to będzie wyraźnym faworytem tego spotkania. Zobaczymy ile czasu Łodzianie będą potrzebowali, by dostosować się do nowych realiów. Ale w moich oczach są raczej jednym z kandydatów do spadku i będę zaskoczony jeżeli jednak skończą w tabeli gdzieś wyżej.
Piast Gliwice
Zgrupowania: 13-17 stycznia -> Rybnik-Kamień, 20-31 stycznia -> Turcja
18.01. Piast Gliwice - GKS 1962 Jastrzębie 2:1 (2:1)
Piotr Parzyszek 22, Gerard Badía 29 (karny) - Kamil Adamek 16
22.01. Piast Gliwice - Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 2:0 (2:0)
Uroš Korun 11, Piotr Parzyszek 41
25.01. Piast Gliwice - Zoria Ługańsk (Ukraina) 0:0
29.01. Piast Gliwice - Szachtior Soligorsk (Białoruś) 2:0 (2:0)
Jorge Félix 25 (karny), 34
30.01. Piast Gliwice - NK Celje (Słowenia) 1:2 (1:1)
Gerard Badía 18 (karny) - Mitja Lotrič 41, Žan Flis 74
Bilans: 5 spotkań - trzy zwycięstwa, jeden remis, jedna porażka
Strzelcy: Gerard Badía (dwie), Jorge Félix (dwie), Piotr Parzyszek (dwie), Uroš Korun.
Transfery do klubu: Tymoteusz Klupś (wypożyczenie z Lecha Poznań), Paweł Rabin (rezerwy), Karol Stanek (GKS Bełchatów).
Transfery z klubu: Dani Aquino (CD Badajoz - Hiszpania), Denis Gojko (wypożyczenie do Wigier Suwałki), Aleksander Jagiełło (wypożyczenie do Chojniczanki Chojnice), Łukasz Krakowczyk (wypożyczenie do Polonii Bytom), Marcin Pietrowski (Miedź Legnica).
Opinia redakcji (Kamil Gieroba): Tym razem okienko transferowe i przygotowania w Piaście przebiegły spokojniej niż latem. Najważniejsze, że póki co nie stracili kolejnych kluczowych postaci, a raczej pozbyli się niepotrzebnych punktów. To pozwala na stabilizację i spokojnie podejście do walki o grę w europejskich pucharach. Pozycję startową mają niezłą - szóste miejsce i cztery punkty straty do trzeciej Pogoni Szczecin. Jest to do odrobienia. Można powiedzieć, że sparingi nie wypadły najgorzej. Jedyną skazą była porażka z NK Celje. Dobrze pokazywali się Ci, na których pokładane są największe nadzieje w Gliwicach - Gerard Badia i Jorge Felix. W 21. kolejce Piast zagra z Zagłębiem Lubin. Choć Miedziowi są niżej w tabeli, to może to być trudny mecz, lecz z lekkim wskazaniem na Piasta.
Pogoń Szczecin
Zgrupowanie: 16-28 stycznia -> Turcja
12.01. Pogoń Szczecin - Hertha Berlin 0:1 (0:1)
Davie Selke 11
18.01. Pogoń Szczecin - Universitatea Craiova (Rumunia) 3:1 (2:1)
Srđan Spiridonović 14, Soufian Benyamina 31, Michális Maniás 73 - Alexandru Cicâldău 38 (karny)
21.01. Pogoń Szczecin - FK Makedonija Ǵorče Petrov (Macedonia) 0:0
24.01. Pogoń Szczecin - Sturm Graz (Austria) 2:1 (2:0)
Srđan Spiridonović 28 (karny), Jörg Siebenhandl 36 (bramka samobójcza) - Bekim Balaj 77 (karny)
01.02. Pogoń Szczecin - Warta Poznań 3:0 (1:0)
David Stec 4, Soufian Benyamina 78, Santeri Hostikka 86
Bilans: 5 spotkań - dwa zwycięstwa, jeden remis, jedna porażka
Strzelcy: Soufian Benyamina (dwie), Srđan Spiridonović (dwie), Santeri Hostikka, Michális Maniás, David Stec, bramka samobójcza.
Transfery do klubu: Paweł Cibicki (ADO Den Haag - Holandia), Kacper Cichoń (rezerwy), Rafał Maćkowski (rezerwy), Kryspin Szcześniak (rezerwy).
Transfery z klubu: Adam Buksa (New England Revolution - USA), Iker Guarrotxena (Vólos NPS - Grecja).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): Po świetnej jesieni przed podopiecznymi Kosty Runjaicia duże wyzwanie, by sprostać oczekiwaniom kibiców, które z tygodnia na tydzień będą tylko rosły. Pogoń będzie musiała radzić sobie bez swojego najlepszego strzelca Adama Buksy, który swoją karierę będzie kontynuował w USA. Nie musi to jednak oznaczać, że siła ofensywna "Portowców" będzie o wiele słabsza. W sparingach dobrze zaprezentowali się dwaj napastnicy - Soufian Benyamina i Michális Maniás, a wielu uważa, że liderem zespołu będzie Srđan Spiridonović. Ciekawie zapowiada się sprowadzenie do Szczecina Pawła Cibickiego, znanego w Polsce z tego, że nie chciał występować w naszej młodzieżówce. Wówczas wygrał grę dla Szwecji, lecz w ostatnich latach jego kariera wyhamowała. Jesienią w barwach ADO Den Haag zanotował ledwie trzy ligowe występy. Pogoń wydaje się być jednak odpowiednim miejscem, by wejść na wyższy poziom. Niepokój budzi fakt kontuzja mięśniowa, jaką doznał w jednym ze sparingów. Z pewnością jego cykl przygotowań został zaburzony, lecz nie zapowiada się, by był to poważny uraz. O sparingach można powiedzieć tyle - było dobrze, ale nie wyśmienicie. Jedyną porażkę Pogoń zaliczyła na start przygotowań z Herthą Berlin, która była w przededniu rozpoczęcia rundy wiosennej Bundesligi.
Raków Częstochowa
Zgrupowania: 9-14 stycznia -> Uniejów, 17-31 stycznia -> Cypr
19.01. Raków Częstochowa - Ural Jekaterynburg (Rosja) 1:3 (0:1)
Jarosław Jach 55 - Michał Kucharczyk 8, Timur Żamaletdinow 48, Artiom Szabolin 57
25.01. Raków Częstochowa - FK Čukarički Belgrad (Serbia) 1:2 (1:1)
Jarosław Jach 19 - Viktor Lukić 35, Nikola Terzić 89
28.01. Raków Częstochowa - Carskie Seło Sofia (Bułgaria) 1:0 (0:0)
Andrzej Niewulis 89
30.01. Raków Częstochowa - Žalgiris Kowno (Litwa) 2:0 (0:0)
Sebastian Musiolik 60, Miłosz Szczepański 69
Bilans: 4 spotkania - dwa zwycięstwa, dwie porażki
Strzelcy: Jarosław Jach (dwie), Sebastian Musiolik, Andrzej Niewulis, Miłosz Szczepański
Transfery do klubu: Jakub Bator (rezerwy), Daniel Mikołajewski (Lechia Gdańsk), Marko Poletanović (Jagiellonia Białystok), David Tijanić (NK Triglav Kranj - Słowenia), Fran Tudor.
Transfery z klubu: Jakub Apolinarski (wypożyczony do Warty Poznań), Maciej Domański (Stal Mielec), Aleksandyr Kolew, Dawid Pietrzkiewicz (Stal Stalowa Wola), Michał Skóraś (skrócone wypożyczenie z Lecha Poznań), Dawid Szymonowicz (powrót z wypożyczenia do Jagiellonii Białystok).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): Najbliższe pół roku będzie sądne dla beniaminka z Częstochowy, który na wiosnę wciąż będzie występował na stadionie w Bełchatowie. Siedem punktów przewagi nie daje podopiecznym Marka Papszuna komfortu. Raków ustrzegł się poważniejszych osłabień, ale transfery do klubu nie zachwycają. Do Rakowa przyszli m.in. niechciany w Jagiellonii Marko Poletanović, będący przez całą jesień bez klubu Fran Tudor oraz 22-letni słoweński pomocnik David Tijanić. Ten ostatni przez ostatnie parę lat regularnie występował w słoweńskiej ekstraklasie. Trzon zespołu jednak pozostał w praktyce nienaruszony. W tym oraz w nadziei na dobrą grę nowych zawodników w Częstochowie powinno upatrywać się nadziei na utrzymanie w lidze.
Śląsk Wrocław
Zgrupowanie: 19-29 stycznia -> Cypr
16.01. Śląsk Wrocław - Miedź Legnica 2:2 (2:1)
Wojciech Golla 10, Piotr Samiec-Talar 12 - Dawid Kort 28 (karny), Rafał Adamski 85
22.01. Śląsk Wrocław - FK Teplice 1:2 (0:0)
Krzysztof Mączyński 51 (karny) - Alois Hyčka 50, Lukáš Mareček 64
25.01. Śląsk Wrocław - FK Ufa (Rosja) 1:0 (0:0)
Piotr Samiec-Talar 51
28.01. Śląsk Wrocław - FK Liepāja (Łotwa) 2:0 (1:0)
Róbert Pich 40, Przemysław Płacheta 69
02.02. Śląsk Wrocław - FC Hradec Králové (Czechy) 5:1 (2:0)
Erik Expósito 4, 39, Filip Raičević 46, 61, Przemysław Płacheta 55 - Kristian Zbrožek 73 (karny)
Bilans: 5 spotkań - dwa zwycięstwa, jeden remis, jedna porażka
Strzelcy: Erik Expósito (dwie), Przemysław Płacheta (dwie), Filip Raičević (dwie), Piotr Samiec-Talar (dwie), Wojciech Golla, Krzysztof Mączyński, Róbert Pich
Transfery do klubu: Guillermo Cotugno (Club Nacional de Football Montevideo - Urugwaj), Filip Raičević (wypożyczenie z AS Livorno Calcio - Włochy).
Transfery z klubu: Mateusz Cholewiak (Legia Warszawa), Mateusz Hołownia (wypożyczenie do Wisły Kraków), Daniel Szczepan (GKS 1962 Jastrzębie).
Opinia redakcji (Irek Bartuś): Kibice Śląska długo musieli czekać na to, aż ich piłkarze wreszcie powalczą o coś więcej niż utrzymanie. W sen zimowy WKS zapadł na czwartym miejscu z realnymi szansami na puchary. Dobrze wyglądała gra wrocławian w defensywie, ale to w ataku podopieczni Lavicki mieli ogromne problemy. Exposito dawał zdecydowanie zbyt mało i dlatego działacze klubu ze stolicy Dolnego Śląska zdecydowali się ściągnąć Filipa Raicevicia, który w Serie B w tym sezonie zdobył zawrotną jedną bramkę. Jeśli Śląsk liczy na górną ósemkę, a tym bardziej na grę w Europie, muszą znaleźć receptę na brak Golli w środku obrony, który zerwał więzadła i w tym sezonie już nie zagra. Jeśli Lavicka temu zaradzi, górna ósemka wydaje się być dla WKS-u formalnością.
Wisła Kraków
Zgrupowanie: 20-31 stycznia -> Turcja
18.01. Wisła Kraków - Stal Mielec 1:0 (0:0)
Rafał Boguski 80
22.01. Wisła Kraków - FK Sileks Kratovo (Macedonia) 1:1 (1:1)
Chuca 10 - Ivan Ivanovski 40
25.01. Wisła Kraków - Dinamo Batumi (Gruzja) 1:1 (0:1)
Hebert 70 - Flamarion 2
25.01. Wisła Kraków - FK Voždovac Belgrad (Serbia) 1:0 (0:0)
Aleksander Buksa 60
30.01. Wisła Kraków - młodzieżowa drużyna Łokomotiwu Moskwa (Rosja) 3:0 (2:0)
Chuca 22, Marcin Wasilewski 28, Rafał Boguski 57
30.01. Wisła Kraków - Dinamo Tbilisi Gruzja) 3:2 (0:0)
Aleksander Buksa 58, Jakub Błaszczykowski 69 (karny), Hebert 90 - Tornike Kapanadze 65 (karny), Anzor Mekwabiszwili 85
Bilans: 6 spotkań - cztery zwycięstwa, dwa remisy
Strzelcy: Rafał Boguski (dwie), Aleksander Buksa (dwie), Chuca (dwie), Hebert (dwie), Jakub Błaszczykowski, Marcin Wasilewski
Transfery do klubu: Hebert (wypożyczenie z JEF United Ichihara - Japonia), Mateusz Hołownia (wypożyczony z Legii Warszawa, jesienią w Śląsku Wrocław), Nikola Kuveljić (wypożyczony z FK Javor Ivanjica - Serbia), Ľubomír Tupta (wypożyczony z Hellasu Verona - Włochy), Alon Turgeman (wypożyczony z Austrii Wiedeń - Austria), Gieorgij Żukow (Kajrat Ałmaty - Kazachstan).
Transfery z klubu: Denys Bałaniuk, Jakub Bartosz (Stal Mielec), Marcin Grabowski (wypożyczony do Bruk-Betu Termaliki Nieciecza), Emmanuel Kumah (Tudu Mighty Jets FC - Ghana), Przemysław Zdybowicz (wypożyczenie do GKS-u Bełchatów).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): Tegoroczna zimowa przerwa nie była tak burzliwa dla wszystkich osób związanych z Wisłą Kraków, jak ubiegłoroczna. Mimo to na początku roku tematem numer jeden było rychłe porozumienie pomiędzy TS Wisła Kraków, a piłkarską spółką, na mocy którego w dalszym ciągu klubem zarządzać będzie trójka pożyczkodawców - Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski. Po uporządkowaniu spraw prawnych, przy Reymonta wzięto się za łatanie kadry pierwszego zespołu, która w rundzie jesiennej była bardzo skromna. Był to główny powód bardzo słabej postawy "Białej Gwiazdy" na jesień. Na beznadziejną postawę w dużej mierze złożyły się liczne urazy. Zmiennicy albo musieli grać nie na swojej naturalnej pozycji, albo zwyczajnie "nie dojeżdżali". Z racji sytuacji finansowej w klubie postawiono głównie na wypożyczanie zawodników - na stałe do klubu trafił jedynie Gieorgij Żukow. Do Wisły wypożyczeni na najbliższe pół roku zostali: obrońcy Hebert i Mateusz Hołownia, pomocnicy Nikola Kuveljić i wspomniany już Żukow oraz napastnicy - Ľubomír Tupta i Alon Turgeman. Większość z nich zapowiada się na solidne wzmocnienie zespołu, który jesienią kulał w zasadzie w każdej formacji. Na minus zaliczyć można z pewnością ostateczny brak zatrudnienia Airama Cabrery. W jego przypadku na przeszkodzie stanęły problemy zdrowotne i negatywna opinia lekarza. Cieszyć kibiców może rownież fakt, że klubu nie opuścił żaden ze znaczących zawodników. Co ciekawe, Wisła jako jedyny zespół występujący w PKO Ekstraklasie w zimowym okresie przygotowawczym nie przegrała żadnego sparingu, a trzeba przyznać, że nie grali z totalnymi słabeuszami. Mimo wszystko, o utrzymanie Ekstraklasy będzie trudno.
Wisła Płock
Zgrupowanie: 16-26 stycznia -> Turcja
18.01. Wisła Płock - Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 0:2 (0:2)
Jakub Świerczok 6, Taleb Tawatha 27
22.01. Wisła Płock - Slovan Bratysława (Słowacja) 0:3 (0:3)
Žan Medved 16, Nono 23, Erik Daniel 41
25.01. Wisła Płock - Qarabağ Ağdam (Azerbejdżan) 3:2 (1:1)
Ángel García 45, Dominik Furman 59 (karny), Damian Rasak 85 - Mahir Emreli 18 (karny), Jaime Romero 52
02.02. Wisła Płock - Legia Warszawa 1:1 (0:1)
Mateusz Szwoch 55, José Kanté 40
Bilans: 4 spotkania - jedno zwycięstwo, jeden remis, dwie porażki
Strzelcy: Ángel García, Dominik Furman, Damian Rasak, Mateusz Szwoch
Transfery do klubu: Torgil Gjertsen (Kristiansund BK - Norwegia), Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata - Japonia), Dawid Kocyła (GKS Bełchatów), Cillian Sheridan (Hapoel Irony Kiryat Shmona - Izrael).
Transfery z klubu: Riccardo Grym, Olaf Nowak (powrót z wypożyczenia do Zagłębia Lubin), Ricardinho (Khor Fakkan Club - Zjednoczone Emiraty Arabskie), Maciej Spychała (wypożyczony do Chojniczanki Chojnice), Adrian Szczutkowski (wypożyczony do Stali Stalowa Wola), Marcel Zapytowski (Resovia).
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): W Płocku z pewnością bedą odczuwać brak Ricardinho. Brazylijczyk, będący jesienią jedną z głównych armat Nafciarzy zdecydował się na kontynuowanie kariery w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W jego miejsce sprowadzono z Izraela Cilliana Sheridana - Irlandczyka znanego z Jagiellonii Białystok. Prócz tego, dużym wzmocnieniem wydaje się być sprowadzenie Krzysztofa Kamińskiego. Ta pozycja często była dużą bolączką dla Radosława Sobolewskiego. Teraz jest nadzieja na stabilizację. Wisła Płock na zgrupowaniu w Turcji zagrała z naprawdę porządnymi rywalami - porażki z Łudogorcem Razgrad i Slovanem Bratysława wstydu nie przynoszą. Można mieć jednak obiekcje do straty aż pięciu bramek w tych dwóch sparingach. W sparingu z Qarabağiem Ağdam "Nafciarze" dwukrotnie gonili wynik, ale ostatecznie po golu w końcówce Damiana Rasaka zdołali zgarnąć swoje jedyne zwycięstwo w okresie przygotowawczym. Próba generalna za zamkniętymi drzwiami przy Łazienkowskiej zakończyła się remisem. O tym meczu można powiedzieć tylko tyle, co wyczytamy z wyjściowego składu, który wystawił Sobolewski. Można się spodziewać, że w bardzo zbliżonym zestawieniu Wisła Płock rozpocznie niedzielne starcie z Pogonią Szczecin.
Zagłębie Lubin
Zgrupowanie: 17-31 stycznia -> Turcja
20.01. Zagłębie Lubin - Dinamo Moskwa (Rosja) 1:5 (0:1)
Jakub Tosik 87 (karny) - Maximilian Philipp 42, Sylvester Igboun 60, 68, 79, Kiriłł Panczenko 90
23.01. Zagłębie Lubin - Universitatea Craiova (Rumunia) 3:0 (1:0)
Rok Sirk 23, Filip Starzyński 49, Patryk Szysz 81
26.01. Zagłębie Lubin - Drita Gnjilane (Kosowo) 0:1 (0:1)
27.01. Zagłębie Lubin - MFK Karviná (Czechy) 2:1 (1:0)
Saša Živec 6, Damjan Bohar 49 - Marek Hanousek 61
30.01. Zagłębie Lubin - Beroje Stara Zagora (Bułgaria) 3:0 (2:0)
Patryk Szysz 12, Filip Starzyński 43 (karny), Damjan Bohar 84
Bilans: 5 spotkań - trzy zwycięstwa, dwie porażki
Strzelcy: Damjan Bohar (dwie), Filip Starzyński (dwie), Patryk Szysz (dwie), Rok Sirk, Jakub Tosik, Saša Živec
Transfery do klubu: Kacper Chodyna (rezerwy), Dominik Kalinowski (Sokół Sieniawa), Olaf Nowak (powrót z wypożyczenia do Wisły Płock).
Transfery z klubu: Maciej Dąbrowski (ŁKS Łódź), Asmir Suljić.
Opinia redakcji (Bartłomiej Wrzesiński): W Lubinie za największy sukces tej zimy uznać można zatrzymanie w klubie dwóch najlepszych zawodników Zagłębia w rundzie jesiennej - Damjana Bohara i Filipa Starzyńskiego. Jak widać, nie doszło praktycznie do żadnych znaczących zmian w kadrze pierwszego zespołu. Dominik Kalinowski z trzecioligowego Sokoła Sieniawa raczej nie zostanie pierwszym bramkarzem Zagłębia. Na swoje szanse liczy wracający z Wisły Płock napastnik Olaf Nowak. Z klubu odeszli Maciej Dąbrowski i Asmir Suljić. Pierwszy z nich jesienią zagrał w ledwie trzech spotkaniach, natomiast Bośniak zanotował dwa występy więcej, lecz okazał się jednym z większych niewypałów. Podczas zgrupowania w Turcji Zagłębie wygrało trzy z pięciu sparingów, jednak dobre wrażenie burzą dwie porażki. W starciu z Dinamo Moskwa "Miedziowi" nie mieli praktycznie nic do powiedzenia. Chluby z pewnością nie przynosi również porażka z trzecią drużyną kosowskiej ekstraklasy. Podsumowując, w Lubinie postawili na stabilizacje, która jednak moim zdaniem wystarczy maksymalnie na awans do grupy mistrzowskiej, czym dadzą sobie spokojny byt w lidze i możliwość planowania roszad na następny sezon. Jednym z głównych celów z pewnością będzie wzmocnienie linii defensywy po odejściach Bartosza Kopacza i Alana Czerwińskiego, którzy od lipca będą grali odpowiednio w Lechii Gdańsk i Lechu Poznań.
-
BundesligaNowe wieści w sprawie przyszłości Sahina. Jest decyzja Borussii
Kamil Gieroba / 1 listopada 2024, 21:01
-
La LigaFC Barcelona monitoruje... kolejnego Polaka?
Kamil Gieroba / 1 listopada 2024, 19:03
-
EkstraklasaBośniacki pomocnik na radarze Legii Warszawa
Kamil Gieroba / 31 października 2024, 16:58
-
EkstraklasaTe wieści ucieszą kibiców Legii. Zatrzyma utalentowanego piłkarza
Kamil Gieroba / 31 października 2024, 14:15
-
PolecanePuchar Polski: Unia Skierniewice wyrzuca kolejnego ekstraklasowicza!
Kamil Gieroba / 30 października 2024, 21:03
-
EkstraklasaLegia monitoruje młodego Amerykanina
Kamil Gieroba / 30 października 2024, 13:22