fot.
Udostępnij:

O historii polskiej piłki słów kilka

Piłka nożna to polski sport narodowy. Choć od jakiegoś czasu nasza reprezentacja ma poważne problemy z uzyskiwaniem spektakularnych dokonań- popularność tego sportu nie słabnie. Być może wszyscy po cichu liczymy na powtórzenie sukcesów sprzed lat?

Dzisiaj faktycznie mamy prawo narzekać na brak sukcesów. Oczywiście, zdarzają się zwycięstwa w poszczególnych meczach, ale brak nam znaczących osiągnięć. Mimo to transmisje live każdego meczu przyciągają przed telewizory setki tysięcy kibiców. Nic zresztą dziwnego- polska miłość do piłki nożnej sięga XIX wieku! Wtedy to bowiem, na terenie ówczesnej Galicji, powstawały pierwsze drużyny piłkarskie.

Ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej sympatyków piłki nożnej dorobiliśmy się w 1921- powstały wówczas PZPN zajmował się organizacją meczów międzynarodowych. Dzięki temu udało się naszym zawodnikom wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu- choć trzeba przyznać, że reprezentacja wróciła pokonana.

Jednak okres największych triumfów polskiej piłki nożnej, to przede wszystkim lata 70-te. Dobrą passę otworzyły Igrzyska Olimpijskie w München w 1972 roku, gdzie Polacy zdobyli złoty medal. To niezwykłe zwycięstwo nie było przypadkiem- wkrótce później Polacy rozgromili drużynę brytyjską w Chorzowie, a w październiku 1973- doskonale zagrali na Wembley. To ostatnie zwycięstwo zresztą jest dość powszechnie uznawane za największa dumę polskich piłkarzy... i przytaczane przez komentatorów sportowych chyba przy każdej możliwej okazji.

Jednak nie było to bynajmniej ostatnie zwycięstwo biało-czerwonych. Już w 1974 na Mistrzostwach Świata Polacy zdobyli trzecie miejsce. Po raz kolejny świetnie zagrali na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 gdzie polska reprezentacja dobyła srebrny medal.

Polska reprezentacja odniosła jeszcze dwa spektakularne zwycięstwa- w 1982 w Hiszpanii zdołaliśmy zdobyć trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, zaś w dekadę później, w 1992- srebrny medal na Igrzyskach w Barcelonie.

Niestety, od tamtego czasu, pomimo gorącego dopingu wiernych kibiców- nasza reprezentacja nie może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami. Może zatem czas zastanowić się nad zmianą "sportu narodowego"?


Kamil Gieroba
Data publikacji: 25 września 2015, 12:53
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.