Krótka historia Superligi
Ogłoszona raptem wczoraj Superliga swoje podwaliny zaczęła tworzyć już 23 lata temu. Momentem przełomowym nie był jednak rok 2021, ale 2009.
1998
Włoska firma "Media Partners" poważnie bada pomysł utworzenia elitarnych rozgrywek. Plan jednak umiera po rozszerzeniu przez UEFA Ligi Mistrzów i zniesieniu Pucharu Zdobywców Pucharów. Robi to, aby dostosować się do klubów, które planowały stworzyć Superligę.
2009
Florentino Perez krytykuje Ligę Mistrzów następującymi słowami:
- Musimy stworzyć nową europejską Superligę, która zagwarantuje spotkania najlepszych z najlepszymi, czyli coś, czego nie ma w Lidze Mistrzów - uznał.
Hiszpan dodatkowo stwierdza, że będzie naciskał na wyjście z rozgrywek UEFA i namówi na to samo wszystkie europejskie potęgi, jeśli federacja nie zapewni mu corocznych rywalizacji topowych klubów. Zgodnie z planem prezydenta Realu Madryt najlepsze drużyny kontynentu pozostałyby częścią swoich lig, ale miałyby zagwarantowaną możliwość rozgrywania meczów między sobą po zakończeniu sezonu ligowego.
2012
Clarence Seedorf przewiduje powstanie Superligi i otwarcie je popiera.
2013
Trener reprezentacji Szkocji Gordon Strachan mówi, że wierzy, iż kluby Old Firm, czyli Celtic i Glasgow Rangers, dołączą do przyszłej, 38-klubowej, dwudzielnej Superligi.
2016
UEFA ponownie dyskutuje o możliwości stworzenia zamkniętych rozgrywek zawierających 16 najlepszych drużyn europejskiej piłki z top 5 lig krajowych. Wybrane ekipy byłyby podzielone na 2 grupy, po 8 drużyn w każdej grupie. Po 56 meczach w każdej z nich, w systemie każdy z każdym, zespoły, które zajęłyby miejsca 1–4, awansowałyby do ćwierćfinału.
Ostatecznie plan ten zostaje odrzucony, a UEFA, chcąc uniknąć stworzenia Superligi, dokonuje zmian w strukturze Ligi Mistrzów. Ogłasza ona, że w cyklu 2018–2021 Anglia, Włochy, Hiszpania i Niemcy będą miały 4 drużyny w fazie grupowej Ligi Mistrzów bez konieczności rywalizacji w barażach. Oznacza to, że liczba bezpośrednich miejsc zwiększa się z 22 do 26. Obrońcy tytułu Ligi Europy również otrzymują prawo do rywalizacji w fazie grupowej Ligi Mistrzów, bez konieczności wcześniejszego zapewnienia sobie miejsca poprzez baraże, jak w postanowieniach na lata 2015–18. Jeśli zdobywca Ligi Europy automatycznie zakwalifikuje się do fazy grupowej Ligi Mistrzów przez swoją ligę krajową, trzecia drużyna z kraju z piątym współczynnikiem UEFA zastąpi zwycięzcę Ligi Europy.
2018
Football Leaks wyjawiło, że toczyły się tajne rozmowy na temat utworzenia nowych europejskich rozgrywek, czyli Superligi. Miałyby one rozpocząć się w 2021 roku.
2020
Sky Sports podało, że FIFA zaproponowała zastąpienie Ligi Mistrzów tak zwaną Europejską Premier League, w której wzięłoby udział 18 drużyn w systemie round-robin (każdy z każdym) i turnieju pucharowym w stylu play-off bez degradacji. Do uczestnictwa zaproszono angielskie kluby Premier League, a także kluby z Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec. Barcelona przyjęła propozycję przystąpienia do Superligi dzień przed rezygnacją Josepa Marii Bartomeu.
21 stycznia 2021
FIFA i sześć kontynentalnych konfederacji piłkarskich (AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL, OFC i UEFA) wydają oświadczenie, w którym odrzucają utworzenie jakiejkolwiek europejskiej Superligi. Każdy klub lub zawodnik zaangażowany w takie rozgrywki zostałby wykluczony ze wszystkich rozgrywek organizowanych przez FIFA lub którąkolwiek z sześciu konfederacji. Niemniej jednak propozycja jest nadal omawiana przez kluby takie jak Manchester United i Liverpool. Dokumenty wskazują na to, że Superliga miałaby wystartować w sezonie 2022–23, z 15 stałymi członkami, w tym sześcioma klubami Premier League, a każdy otrzymałby do 310 milionów funtów za dołączenie, a następnie do 213 milionów funtów na sezon.
18 kwietnia 2021 - południe
New York Times poinformował, że 12 klubów z Anglii, Włoszech i Hiszpanii zgodziło się na utworzenie Superligi. Dziennik podaje, że każdy zespół zarobiłby ponad 400 milionów dolarów za udział w rozgrywkach. Doniesienia wywołują reakcję UEFA, federacji piłkarskich i zainteresowanych lig. Wydają one wspólne oświadczenie, w którym stwierdzają, że nie pozwolą na utworzenie Superligi. UEFA powtórzyła również, że jakiekolwiek kluby biorące udział w Superlidze zostaną wykluczone ze wszystkich innych krajowych, europejskich i światowych rozgrywek, a ich zawodnikom nie będą mogli reprezentować swoich reprezentacji. Prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Boris Johnson również sprzeciwiają się Superlidze. W ich ślad idą fani na całym świecie.
18 kwietnia 2021 - wieczór
Superliga staje się faktem. 12 klubów: Real Madryt, Barcelona, Atletico Madryt, Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur, Liverpool, Juventus, Inter Mediolan i AC Milan, zostają jej założycielami, a kolejne 3 kluby mają dołączyć przed sezonem inauguracyjnym. Liga będzie zawierała 20 drużyn. Pozwoli to 5 dodatkowym klubom na coroczne kwalifikacje na podstawie wyników z poprzedniego sezonu. Rozgrywki mają trwać od sierpnia do maja w 2 grupach po 10 zespołów. 3 najlepsze z każdej grupy automatycznie kwalifikują się do ćwierćfinałów. Zespoły z miejsc 4 i 5 będą rywalizowały w dwumeczu o pozostałe miejsca. Stamtąd dwumeczowa runda pucharowa doprowadzi do finału dwóch drużyn, który będzie pojedynczym meczem na neutralnym terenie.
Krytyka
Nowe rozgrywki spotkały się z krytyką ze strony piłkarskiego środowiska. Toni Kroos mówi o tym, że "różnica między mniejszymi a większymi klubami stanie się jeszcze bardziej widoczna, a w futbolu nie chodzi tylko o pieniądze". Phillip Lahm chciałby, żeby w rozgrywkach brała udział nie tylko elita, ale także zespoły z Bratysławy lub Warszawy. Największe działa wytoczyli jednak Gary Neville i Aleksander Ceferin. Były piłkarz Manchesteru United jest oburzony i domaga się wysokich kar ze strony Premier League. Prezydent UEFA uważa, że Superliga to "splunięcie w twarz wszystkim kochającym piłkę nożną".
-
AktualnościLKE: Legia pokonała Betis! Wymarzony start w pucharach (WIDEO)
Michał Szewczyk / 3 października 2024, 20:47
-
AktualnościBetis zagra z Legią bez kilku ważnych zawodników
Michał Szewczyk / 1 października 2024, 20:15
-
AktualnościEl. LE: Jagiellonia odebrała kolejną lekcję futbolu (WIDEO)
Michał Szewczyk / 22 sierpnia 2024, 22:58
-
AktualnościEl. LKE: Legia z zaliczką po pierwszym meczu (WIDEO)
Michał Szewczyk / 22 sierpnia 2024, 20:01
-
AktualnościEl. LKE: Legia i Wisła zagrają w decydującej rundzie! (WIDEO)
Michał Szewczyk / 16 sierpnia 2024, 0:59
-
AktualnościEl. Ligi Mistrzów: Jagiellonia za burtą eliminacji (WIDEO)
Michał Szewczyk / 13 sierpnia 2024, 20:53