slowfoot.pl
fot. slowfoot.pl
Udostępnij:

Z kart historii: Pogoń Lwów – część II

Pogoń Lwów, klub którego nazwę zna każdy polski kibic piłki nożnej. I to mimo faktu, że ta wspaniała lwowska drużyna w polskiej lidze nie gra od 1939 roku. Pogoń to legenda naszej rodzimej piłki, matka polskiego futbolu. Stąd czterokrotny przedwojenny Mistrz Polski, na zawsze zostanie w pamięci i sercach polaków. 

Okres I wojny światowej

Pogoń podczas I wielkiej wojny, nie przestała grać w piłkę. W Lwowie rozgrywano spotkania z klubami z innych miast oraz drużynami legionowymi. Podczas wojny Polsko - Ukraińskiej w 1918 roku kilku zawodników Pogoni brało czynny udział w walkach, wielu z nich poległo. Na liście sportowców, którzy oddali życie w walce o niepodległość znajduje się 57 członków LKS Pogoń, nie tylko piłkarzy.

400px-1922.07.01_Pogoń_Lwów_-_Wisła_Kraków-PoloniaPogoń po cywilnemu. Wisła w pierwszym rzędzie.

Polska Niepodległa okres 1920 - 1927

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a dokładnie w 1920 roku Pogoń wystartowała w mistrzostwach okręgu lwowskiego. Po zwycięstwie w tych eliminacjach, następnym etapem była walka i Mistrzostwo Kraju. Niestety zawodów nie rozstrzygnięto z powodu wybuchu kolejnej wojny. Tym razem polsko-bolszewickiej. Po zwycięstwie nad czerwonym potworem, w 1921 roku mistrzostwa ukończono, a Mistrzem Polski została Cracovia. Pogoń zajęła czwarte miejsce.

300px-1934-10-28_Cracovia_-_Pogoń_Lwów_1Zdjęcie z meczu Cracovia - Pogoń.

W 1922 roku Pogoń Lwów została Mistrzem Polski. Ekipa prowadzona przez Austriaka Karla Fischera zapewniła sobie tytuł dzięki zwycięstwie z Wartą Poznań 1:1 i 4:3. Rok później Pogoń znów okazała się numerem jeden w kraju. Tym razem w finale piłkarze z Lwowa pokonali Wisłę Kraków 3:0, 1:2 i 2:1.

W 1924 roku Mistrzostwa Polski się nie odbyły. Polski Związek Piłki Nożnej podjął taką decyzję, ponieważ chciał zapewnić dobre warunki reprezentacji Polski, która przygotowywała się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Rok 1925 przyniósł trzeci z rzędu tytuł Mistrza Polski. Pogoń w całym sezonie zremisowała tylko jeden mecz, pozostałe spotkania zwyciężając! Klub otrzymał na własność Puchar Ministerstwa Zdrowia. Rok późnej Pogoń znów okazał się najlepsza w kraju, mimo kłopotów finansowych i faktu, że klub opuścił trener Fischer oraz piłkarze Emil Gorlitz i Józef Słonecki. Byli to pierwsi polscy piłkarze, którzy podpisali kontrakty z zagranicznym klubem, a konkretnie włoską Ederą Triest i przeszli na zawodowstwo.

1921-08-21_Cracovia_-_Pogoń_Lwów_3Zdjęcie z meczu Pogoń - Cracovia.

Polska Niepodległa okres 1927 - 1930

Rok 1927, to powołanie Polskiej ligi zrzeszającej najlepsze i największe kluby w Polsce. Niestety Pogoń przez konflikt z zarządem ligi została ukarana zakazem rozegrania czterech ostatnich meczów, które zostały uznane za walkowery. Mimo tej dotkliwej kary Duma Lwowa zajęła czwarte miejsce! Był to jednak początek dłuższych problemów w klubie.

Rok 1928 to kryzys całej Pogoni. Na chwilę funkcję trenera ponownie objął Fischer, jednak doprowadził klub tylko do szóstego miejsca. Najgorszy w historii Pogoni rok miał jednak dopiero nadejść. W 1929 Lwowiacy skończyli sezon na dziewiątym miejscu po ciężkiej wale o utrzymanie w lidze. Decydującym spotkaniem był mecz z Czarnymi Lwów. Ta derbowa bitwa okazała się szczęśliwa dla Pogoni, która zwyciężyła 2:1. Rok później było już lepiej, sezon zakończył się siódmym miejscem w lidze.

Ciąg dalszy już za tydzień! 3.12.2015

 

 

 

 


Avatar
Data publikacji: 26 listopada 2015, 15:38
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.