fot. SilesianSport
Udostępnij:

Rękawice bramkarskie – jak je wybrać?

Tytułowe pytanie powraca jak bumerang. O dziwo zadają je nie tylko osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z bramkarstwem, ale również doświadczeni gracze. Sprawy nie ułatwia mnogość oferowanych na rynku rozwiązań. Jak wybrać rękawice bramkarskie i nie zwariować? Oto kilka naszych rad.

 

Rękawice bramkarskie są niezwykle ważnym akcesorium. Wspierają gracza podczas gry, pomagają w czasie trudnych warunków i chronią przed kontuzjami. Dlatego właśnie powinny być idealnie dopasowane do każdego zawodnika.

 

- Rękawice bramkarskie, które będą źle dobrane, spowodują nie tylko dyskomfort w czasie gry, ale także to, że zawodnik będzie gorzej „czuł” piłkę. Dlatego też wybierając ten sprzęt musimy kierować się nie  walorami wizualnymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i czołowi producenci rękawic bramkarskich – Adidas np. oferują wiele różnego typu modeli. Wszystko po to, by rękawice idealnie dopasować do potrzeb każdego zawodnika. – mówi doradca z profesjonalnego sklepu sportowego futbolsport.pl.

 

 

Jak wybrać rękawice bramkarskie dla siebie?

 

Dla każdego początkującego gracza tak naprawdę producent rękawic bramkarskich nie ma znaczenia. – Na tym etapie najbardziej liczy się dopasowanie i jakość sprzętu – a tę dadzą nam zarówno rękawice bramkarskie Adidasa, jak również innych czołowych producentów sprzętu sportowego. – dodaje wspomniany doradca (futbolsport.pl).

 

Na początku każdy bramkarz powinien wybrać krój rękawic, który będzie mu odpowiadał – pozwoli mu idealnie wyczuć piłkę, opanować odpowiednią technikę chwytu itd. – czyli wszystko to, co przełoży się na wyniki. Rękawice na pewno muszą mieć idealny rozmiar – za duże będą się zsuwać i wpływać na chwyt, za małe będą krępować ruchy, a także mogą powodować bolesne urazy. Ważny jest również materiał, z jakiego są wykonane, czyli wszelkiego rodzaju pianki. One przecież decydują o „chwytalności” rękawic.

 

 

Jaki rozmiar rękawic noszę?

 

Gracze, którzy trenują często wiedzą, jak ważne jest idealne dopasowanie rozmiaru. Na pewno zgodzą się z tym, że aby dopasować rękawice bramkarskie pod względem rozmiaru należy wziąć pod uwagę 3 czynniki:

 

Po pierwsze: Producent rękawic

 

Nie od dziś wiadomo, że rozmiarówki konkretnych producentów sprzętu sportowego różnią się między sobą. Widać to na przykładzie butów, widać również w przypadku rękawic bramkarskich – Adidas, Puma czy Reusch wypadają inaczej. Dlatego warto wiedzieć, jakie są te rozmiarówki i znać niuanse.

 

 

Po drugie: Krój

 

Każdy gracz wie, że rozmiar rękawic zależy od ich kroju. Inny rozmiar będą miały rękawice z szyciem Flat, a inne te z Negative Cut – mimo, że na metce może być podana ta sama wartość.  – Flaty można spokojnie wybierać 0,5 rozmiara mniejsze niż te, które w rzeczywistości nosimy, Negative Cut to krój, który wymaga wybrania rękawic większych – o ok. 0,5 -1 rozmiara. Naszemu rozmiarowi odpowiada rollfinger. Jeśli nosimy np. 10, to wybieramy 10 i możemy piec pewność, że rękawice idealnie będą leżeć. – dodaje.

 

 

Po trzecie: Budowa dłoni

 

Ważna jest nie tylko sama wielkość dłoni, ale także ich budowa anatomiczna. Kluczowe zatem jest to, czy posiadamy masywne dłonie, czy też smukłe. – Poza tym pamiętajmy o typowej rozmiarówce. Rękawice bramkarskie występują w rozmiarach od 4 do 12. Żeby wybrać swój rozmiar, pod uwagę musimy wziąć obwód dłoni ponad kciukiem oraz jej długość. By określić długość dłoni należy zmierzyć odległość od najdłuższego palca do nadgarstka.

 

Idealnie dopasowane rękawice bramkarskie to nie tylko wpływ na komfort gry, ale również na wyniki. Warto zatem tę kwestię dokładnie przemyśleć i wybrać model oraz rozmiar dla nas.

Artykuł przygotowany został przez agencję SilesianSEO pozycjonowanie stron internetowych


Avatar
Data publikacji: 27 kwietnia 2016, 18:09
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.