Najnowsze trendy w branży IT
W obliczu coraz bardziej złożonego scenariusza gospodarczego niezbędne jest rozwijanie umiejętności ułatwiających wejście i utrzymanie się na rynku pracy. A jeśli chodzi o zakres możliwości, najbardziej wyróżnia się sektor technologii informatycznych. Wystarczy wykonać w GGBet login, żeby zobaczyć od razu, z jak wysokim stopniem zaawansowania mamy do czynienia w witrynach internetowych oferujących skomplikowane usługi, jak właśnie gry hazardowe i zakłady bukmacherskie.
Według danych Google do 2025 roku w Polsce będzie deficyt aż 530 tys. specjalistów w dziedzinie informatyki. Kwestie takie jak brak różnorodności, niedobór talentów o profilu zaawansowanym (w slangu określanym jako seniorskim) oraz koncentracja możliwości w dużych miastach to tylko niektóre z czynników utrudniających nowym specjalistom wejście na ten rynek.
Kolejną kwestią wpływającą na tę nierównowagę między podażą wolnych miejsc pracy a brakiem specjalistów jest trudność w byciu na bieżąco w kwestii wymagań na jednym z rynków, który co roku znacząco się zmienia. A w sektorze nowoczesnych technologii obejmującym wiele gałęzi, jedną z najbardziej godnych uwagi jest szeroko pojęta informatyka. Mając to na uwadze, wybraliśmy kilka najważniejszych trendów w informatyce tak, abyś mógł być na bieżąco z tym, co nadchodzi i na czym warto byłoby się skupić w trakcie swojej kariery. Zapraszamy do przeczytania!
Internet rzeczy (IoT)
Internet rzeczy (Internet of Things — IoT), mimo że nie znajduje się w centrum uwagi, rozwija się w szybkim tempie, łącząc urządzenia fizyczne z siecią i ułatwiając życie ludzi na co dzień. Od urządzeń do noszenia po inteligentne samochody, przenika on zarówno życie ludzi, jak i firm, oferując rozwiązania zapewniające większy komfort, wygodę i bezpieczeństwo.
Automatyka komercyjna i mieszkaniowa to jeden z segmentów rynku, który najbardziej czerpie korzyści z Internetu rzeczy, ale przedsiębiorstwa przemysłowe oraz zajmujące się towarami i usługami mogą również cieszyć się z postępu w dziedzinie informatyki.
Uczenie maszynowe
Uczenie maszynowe (Machine Learning — ML) jest podobszarem informatyki, który działa jako swego rodzaju silnik dla sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence — AI).To właśnie ML sprawia, że sztuczna inteligencja może uczyć się automatycznie na podstawie interakcji użytkowników z systemem. Im więcej danych wprowadza się do systemu, tym ciężej pracuje taka maszyna, aby dokonać korelacji i znaleźć coraz precyzyjniejsze odpowiedzi na dany temat.
Uczenie maszynowe, będące podstawą rozwoju sztucznej inteligencji, jest coraz bardziej obecne w naszym życiu, czy to za pośrednictwem oprogramowania, czy aplikacji. W tym sensie każdy, kto zna ten obszar informatyki, ma ogromną szansę na znalezienie wyjątkowych możliwości rozwoju swojej kariery.
Sieć 5G
Niedawno Polska zaczęła oferować usługi łączności 5G, pokazując potencjalną prędkość i jakość połączenia, jaką może osiągnąć Internet. Z drugiej strony badania wskazują, że technologia ta może mieć negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i zdrowie ludzi, co stanowi duże wyzwanie dla sektora technologicznego: jak zapewnić ludziom bezpieczne środowisko? W tym sensie istnieje szeroki obszar studiów i badań nad 5G, który wyłania się jako jeden z trendów w informatyce.
Blockchain
Chociaż gorączka związana z technologią blockchain ustała wraz ze spadkiem popularności rynku kryptowalut, technologia ta jest nadal szeroko stosowana w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa przechowywania danych. Instytucje finansowe, rządy i duże firmy inwestują w technologię blockchain, aby zapewnić dostępność i bezpieczeństwo strategicznych informacji w chmurze w sposób zdecentralizowany i łatwy do śledzenia. Zapewnia to większą przejrzystość procesów i większe cyberbezpieczeństwo w odniesieniu do wszystkich przechowywanych danych.
Obliczenia kwantowe
Kolejnym trendem w informatyce, którego nie można stracić z oczu, są obliczenia kwantowe. Komputery kwantowe to zaawansowane technologie, które pozwalają na przeprowadzenie analiz w znacznie krótszym czasie niż obecne komputery.
Co więcej, pozwalają nam przeprowadzać bardziej złożone analizy, nakładać na siebie dane i tworzyć sieci splątań danych, aby wydobyć jeszcze potężniejsze spostrzeżenia niż technologie, z których obecnie korzystamy. Technologia ta ma ogromny potencjał transformacji sektora badań i innowacji, zarówno rządowego, jak i prywatnego, ponieważ ułatwia proces analizy danych i pozwala na tworzenie jeszcze bardziej złożonych scenariuszy.
Przetwarzanie brzegowe
Przetwarzanie brzegowe dostarcza dane bez konieczności przechodzenia przez serwer centralny. Dzięki temu szybkość ich dostarczania staje się sprawniejsza i efektywniejsza. Przetwarzanie brzegowe to idealne rozwiązanie na przykład na potrzeby samochodów autonomicznych i inteligentnych miast, jako że oferuje szybszą analizę w celu sprawniejszego podejmowania decyzji, jak w przypadku na przykład systemów bezpieczeństwa połączonych z komisariatami policji.
Rozszerzona rzeczywistość (XR)
Rzeczywistość rozszerzona (Extended Reality — XR) obejmuje rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej, wirtualnej i mieszanej, wnosząc na rynek nieskończoną liczbę możliwości:
-
Technologię tę można wykorzystać do optymalizacji pracy zdalnej, poprawiając poziom współpracy i interaktywności między zespołami roboczymi.
-
Innym zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości jest edukacja, gdzie może ona zapewniać uczniom coraz bardziej realne doświadczenia edukacyjne.
-
Dostępność i doświadczenia użytkowników to kolejne segmenty rynku, które oprócz sektorów takich jak opieka zdrowotna i usługi w ogóle, mogą skorzystać z możliwości oferowanych przez rozszerzoną rzeczywistość.
Jak widać, możliwości zatrudnienia na rynku technologii informatycznych są niezliczone. A kiedy skupimy się tylko na samej informatyce, możliwości te stają się jeszcze bardziej interesujące!
-
AktualnościLiga Mistrzów: Barca wygrywa z Crveną! Dublet Lewego (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 6 listopada 2024, 23:23
-
AktualnościLiga Mistrzów: Milan zdobywa Bernabeu (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 5 listopada 2024, 23:23
-
1 Liga PolskaBetclic 1 Liga: Wisła traci punkty z GKS-em Tychy
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 20:51
-
AktualnościTrzy ekstraklasowe mecze! Znamy pary 1/8 finału Pucharu Polski
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 16:43
-
AktualnościOficjalnie: Lech Poznań złożył odwołanie ws. czerwonej kartki Michała Gurgula
Victoria Gierula / 4 listopada 2024, 16:27
-
AktualnościOficjalnie: Kolejna żółta kartka Goncalo Feio. Portugalczyk mecz Legii z Lechem zobaczy z trybun
Victoria Gierula / 4 listopada 2024, 7:00