Oko na rodaka: Szok i niedowierzanie. Robert Lewandowski z kolejnym golem w Bundeslidze

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski w spotkaniu z RB Leipzig zanotował kolejną, 24. już bramkę w tym sezonie Bundesligi. Co miłe, nie był on jedynym Polakiem, który dzisiaj strzelił gola w ligach zagranicznych. W drugim spotkaniu z rzędu bramkarza rywali pokonał występujący w drugoligowym włoskim Lecce Marcin Listkowski. Na dokładkę, debiuty w swoich nowych klubach zaliczyli Tomasz Kupisz i Jakub Stolarczyk.

Hit Bundesligi nie może odbyć się bez bramek Roberta Lewandowskiego. W spotkaniu z RB Leipzig kapitan reprezentacji Polski trafił “zaledwie” raz, jednak i to wystarczyło do kolejnej wygranej Bayernu w tym sezonie. “Lewy” miał spory udział przy pierwszej bramce dla “Bawarczyków”. W 12. minucie jego uderzenie obronił Péter Gulácsi, ale strzał Polaka dobił Thomas Müller. Goście z Lipska nie chcieli tanio sprzedać skóry i kilkanaście minut później wyrównali za sprawą strzału z bliska André Silvy. Tuż przed przerwą po wrzutce z lewego skrzydła Kingsleya Comana Lewandowski precyzyjnym strzałem głową pokonał Gulácsiego.

Druga połowa była równie, a może i jeszcze ciekawszym widowiskiem. Zaczęło się dość nieoczekiwanie, bo już osiem minut po przerwie zimną krwią w sytuacji sam na sam z Manuelem Neuerem popisał się Christopher Nkunku doprowadzając do ponownego stanu równowagi. Potrwało to jednak zaledwie pięć minut. Po złym wybiciu piłki Gulácsiego piłka trafiła w prawy sektor pola karnego do Serge’a Gnabry’ego. Reprezentant Niemiec podciął piłkę w kierunku bramki RB, a ta odbita jeszcze od Joško Gvardiola zatrzepotała w siatce. Pomimo jeszcze kilku okazji żadna bramka już nie padła. Swoją okazję miał również Lewandowski, jednak w 63. minucie w dobrej sytuacji nieznacznie przestrzelił. Kilka minut później udane interwencję zanotowali obaj bramkarze, dzięki czemu mistrz Niemiec dowiózł do końca korzystny rezultat. Przed niedzielnym meczem Borussii Dortmund Bayern ma przewagę dziewięciu punktów nad wiceliderem. Lewandowski z 24 trafieniami wciąż przewodzi klasyfikacji strzelców.

Kariera Tomasza Kupisza jest bardzo bogata. 32-letni czterokrotny reprezentant Polski w ostatnich dniach ponownie zmienił klub i został wypożyczony z Pordenone do Regginy. Dla niego jest to już dwunasty włoski klub w CV i już piąty w ostatnich trzech sezonach. Trzeba mieć nadzieję, że tym razem Polak osiądzie na dłużej. Były pomocnik m.in. Jagiellonii Białystok zadebiutował w spotkaniu z Ternaną zmieniając w 60. minucie Nicolò Bianchiego. Wówczas jego drużyna przegrywała już 0:2 po dwóch szybkich trafieniach w pierwszym kwadransie. W drugiej połowie Regginie również się nie układało. Najpierw w 72. minucie czerwoną kartkę za brutalny faul dostał Nicola Bellomo, a kilka minut później po zagraniu Thiago Cionka arbiter podyktował rzut karny dla Ternany. Na szczęście dla byłego reprezentanta Polski strzał  Anthony’ego Partipilo obronił Alessandro Micai. Reggina po rozegraniu 21. spotkań zajmuje 14. miejsce i utrzymuje dwupunktową przewagę nad strefą barażową.

Problemy zdrowotne wydają się być poza Marcinem Listkowskim. Były pomocnik Pogoni Szczecin w dwóch ostatnich spotkaniach Serie B wyszedł w podstawowym składzie Lecce i strzelił w nich po jednym golu. Po trafieniu w spotkaniu z Vicenzą tym razem 23-latek przechytrzył golkipera Como. W 13. minucie Listkowski wykorzystał dośrodkowanie od Valentina Gendreya i pewnym strzałem nogą wyrównał wynik spotkania. Zanim futbolówka minęła linię bramkową to odbiła się jeszcze od słupka. Więcej bramek w tym spotkaniu nie padło. Szansę na zwycięstwo Lecce zaprzepaścił w 86. minucie Massimo Coda, który z rzutu karnego trafił w słupek. Listkowskiego w 61. minucie zastąpił Antonino Ragusa. Remis 1:1 na wyjeździe z Como nie spowodował utraty pozycji lidera, jednak uniemożliwił powiększenie przewagi nad drugą Pisa, która w sobotnie popołudnie zremisowała z Alessandrią.

Przed Jakubem Stolarczykiem największe wyzwanie w dotychczasowej karierze piłkarskiej. Młody bramkarz przez kilka lat przebijał się przez kolejne struktury Leicester City, by ostatnio znajdować się w kadrze pierwszego zespołu. W drużynie prowadzonej przez Brendana Rodgersa niestety nie zagrał, jednak kilkukrotnie łapał się do kadry meczowej – na przykład w meczu Ligi Europy z Legią Warszawa. 21-latek został wypożyczony z angielskiego klubu do drugoligowego szkockiego Dunfermline Athletic FC, który znajduje się na granicy strefy spadkowej. Będzie to z pewnością świetny poligon doświadczalny dla młodego piłkarza łaknącego doświadczenia. W swoim debiutanckim spotkaniu Stolarczyk zagrał 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu z jednym z rywali w walce o ligowy byt – Ayr United. Polak może zaliczyć ten debiut do udanych, zwłaszcza, że popisał się kilkoma niezłym interwencjami.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (5 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz Pucharu Anglii z Coventry City.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz Pucharu Anglii z Kidderminster Harriers.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hartlepool United.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 79 minut w przegranym 1:3 meczu Pucharu Anglii z Tottenhamem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu Pucharu Anglii z Wolverhampton.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – wszedł na boisko w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 meczu Pucharu Anglii z Huddersfield Town.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Royal Antwerp FC.

Cypr

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – 82 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Árisem Limassol.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Slavią Praga.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Olympique Lyon.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Fortuną Sittard.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz Pucharu Irlandii Północnej z Coleraine FC.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Unionem Berlin.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Unionem Berlin.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Bayernem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z RB Leipzig. Zagrał cały mecz.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Paderborn.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Jahn Regensburg.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 81 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z TSV Havelse.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 34. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Wehen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Magdeburgiem.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z TSV Havelse.

Patrick Schikowski (SC Verl – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:0 ligowy mecz z Hallescher FC.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z St. Mirren.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z St. Johnstone.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Aberdeen.

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ayr United. Był to jego debiut w nowym klubie.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Sivassporem.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Kasımpaşą.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym mezu z Eyüpspor.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Kisvárdą.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 64 minuty w wygranym 3:2 ligowym meczu z Honvédem.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z AS Roma.

Bartłomiej Dragowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Lazio.

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina – Serie A) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Lazio.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Genoą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Benevento.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Ternaną.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Parmą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 80. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Cosenzą.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Ternaną. Był to jego debiut w nowym klubie.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Benevento.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Como. Grał do 63. minuty.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z LR Vicenza.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Frosinone.