Oko na rodaka: Adrian Mierzejewski z golem i asystą

Bramką i asystą swój kolejny występ na boiskach chińskiej ekstraklasy skwitował Adrian Mierzejewski. Kluczowe podania przy bramkach dla swoich drużyn zanotowali również Aleksander Buksa i Kacper Kozłowski. Na Cyprze debiut zaliczył natomiast Patryk Lipski.

Adrian Mierzejewski jak wino

Kolejny kapitalny występ na boiskach chińskiej ekstraklasy zanotował 36-letni Adrian Mierzejewski. Jego Henan wygrał na wyjeździe 3:0 z Dalianem, a były reprezentant Polski w przeciągu dwóch minut zanotował asystę i gola. W 23. minucie po zagraniu Polaka na prawą stronę pola karnego premierowego gola dla gości strzelił Đorđe Denić (akcja od 37:22 w poniższym filmie). Chwilkę później Mierzejewskiego obsłużył doskonale znany z polskich boisk Hildeberto Pereira. Były zawodnik Legii Warszawa w 25. minucie otrzymał podanie na lewą stronę boiska. Portugalczyk wykorzystał odrobinę miejsca, a następnie umiejętnie wycofał do stojącego na linii pola karnego Mierzejewskiego. Ten płaskim uderzeniem nie dał bramkarzowi szans na interwencję (akcja od 39:08 w poniższym filmie).

Dla Mierzejewskiego była to druga ligowa bramka w tym sezonie. Jeszcze przed przerwą zwycięstwo Henanu przypieczętował Huang Zichang. Drużyna Polaka po rozegraniu 23 kolejek zajmuje 12. pozycję w tabeli i na ten moment utrzymuje siedem punktów zapasu nad strefą spadkową.

Dobre kiepskiego początki Kacpra Kozłowskiego

Spotkanie z PSV Eindhoven zaczęło się dla Kacpra Kozłowskiego kapitalnie. To po zagraniu wypożyczonego na kolejny sezon do Vitesse pomocnika gospodarze niespodziewanie wyszli na prowadzenie. W 19. minucie Polak otrzymał dogranie z prawego skrzydła i swoim zagraniem otworzył drogę do praktycznie pustej bramki Marco van Ginkelowi. Miejscowym do przerwy udało się utrzymać prowadzenie, jednak w drugiej połowie PSV wzięło się do roboty i strzeliło aż trzy gole. Dla Vitesse była to pierwsza porażka w tym sezonie holenderskiej Eredivisie. W zeszły weekend drużyna Kozłowskiego, który dzisiaj grał do 58. minuty, pokonała 2:1 Volendam.

Patryk Lipski debiutuje na Cyprze

Swój debiut w cypryjskiej ekstraklasie zanotował Patryk Lipski. 29-letni pomocnik trafił do beniaminka AS Ethnikós Áchnas z Widzewa Łódź i już przy pierwszej możliwej okazji otrzymał szansę gry od pierwszej minuty. Polak jednak tego debiutu nie zaliczy do udanych – jego drużyna na start sezonu przegrała na wyjeździe 1:3 z Anórthossisem Famagusta. Lipski zagrał cały mecz.

Aleksander Buksa z pierwszą asystą

Po dwóch golach strzelonych w debiucie w WSG Tirol (w ramach Pucharu Austrii), tym razem przyszła premierowa asysta na boiskach austriackiej Bundesligi. Po dograniu młodzieżowego reprezentanta Polski w 16. minucie Nik Prelec wyprowadził zespół z Tyrolu na prowadzenie w starciu z LASK Linz. Niestety dla miejscowych, w drugiej połowie niżej notowani goście odrobili straty i mecz ostatecznie zakończył się remisem. Co ciekawe, była to dopiero pierwsza zdobycz punktowa WSG Tirol w tym sezonie. Po czterech kolejkach drużyna Buksy zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.

Daniel Skiba rozpoczął strzelanie

Jeszcze nie tak dawno Daniel Skiba wraz z NK Aluminij świętował awans do słoweńskiej ekstraklasy wywalczony po zwycięstwie w dwumeczu z ND Gorica. Drużyna Polaka w trzech pierwszych spotkaniach nowego sezonu zgromadziła cztery punkty. W 5. kolejce na beniaminka czekało ogromne wyzwanie w postaci domowego starcia z mistrzem Słowenii NK Olimpija. Zaczęło się kapitalnie. Już w 2. minucie Skiba strzelił swojego premierowego gola w słoweńskiej najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostatecznie po szalonym spotkaniu beniaminek uległ mistrzowi 4:5.

Przemysław Banaszak również z golem

Swoje pierwsze trafienie w tym sezonie uzbeckiej ekstraklasy zanotował Przemysław Banaszak. 26-letni napastnik tuż przed przerwą strzelił gola, dzięki któremu jego Paxtakor Taszkient wygrał na swoim boisku 1:0 z Metallurgiem Bekobod. Banaszak przebywał na boisku do 81. minuty. Niestety, w kadrze meczowej gospodarzy zabrakło Michała Kucharczyka.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych (19 sierpnia)

Anglia

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Wolverhampton.

Jan Bednarek (Southampton FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Plymouth.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Bristol City.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Middlesbrough.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Cardiff.

Kacper Łopata (Barnsley FC – League One) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Oxford United.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Wycombe.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Burton Albion.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Abha Club – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Al-Raed.

Austria

Aleksander Buksa (WSG Tirol – Bundesliga) – 82 minuty i asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z LASK Linz.

Szymon Włodarczyk (SK Sturm Graz – Bundesliga) – 84 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Austrią Lustenau. Polak w pierwszej połowie strzelił gola, który po konsultacji z VAR nie został uznany.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Dalian Pro. Zszedł z boiska w 76. minucie.

Cypr

Patryk Lipski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Anórthossisem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Mateusz Taudul (AS Othéllos Athiénou – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Apóllonem.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu ze Slovanem Liberec.

Grecja

Damian Szymański (AEK – Ekstraklasa) – 67 minut w zremisowanym 2:2 rewanżowym meczu III rundy eliminacji Ligi Mistrzów z Dinamem Zagrzeb. Zespół Polaka awansował do IV rundy.

Holandia

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 58 minut i asysta w przegranym 1:3 ligowym meczu z PSV Eindhoven.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – zagrał w przegranym 0:3 ligowym meczu z Ballinamallard United.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Yokohamą.

Jakub Świerczok (Ōmiya Ardija – druga liga) – 61 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Vegaltą Sendai.

Niemcy

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu zawieszenia poza kadrą meczową na zremisowany 4:4 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Heidenheim.

Marcel Łubik (FC Augsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 4:4 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Miłosz Brzozowski (FC Hansa Rostock – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Hannoverem 96. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Greuther Fürth.

Michał Karbownik (Hertha BSC Berlin – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z HSV. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Damian Michalski (Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie i dostał żółtą kartkę w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sankt Pauli.

Karol Niemczycki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Paderborn. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Hallescher.

Sebastian Mrowca (SC Preußen Münster 06 – 3. Liga) – 76 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Portugalia

Paweł Kieszek (UD Leiria – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Benfiką.

Słowacja

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z KFC Komárno.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 4:5 ligowym meczu z NK Olimpija. Grał do 64. minuty.

Turcja

Mateusz Lis (Göztepe SK – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Ümraniyesporem.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Metallurgiem Bekobod. Grał do 81. minuty.

Michał Kucharczyk (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Metallurgiem Bekobod.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Pontypridd United.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Empoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Frosinone.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z Fiorentiną.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Frosinone przegrało na inaugurację sezonu ligowego 1:3 z Napoli.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Frosinone.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ternaną.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Catanzaro.

Jakub Łabojko (Ternana Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sampdorią.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 65. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Ascoli.