Oko na rodaka: Robert Lewandowski mistrzem Hiszpanii

fcbarcelona.com

Co to była za niedziela. Kolejnymi zwycięstwami mistrzowskie tytuły przypieczętowali Robert Lewandowski oraz Damian i Sebastian Szymańscy. Dodatkowo w amerykańskiej MLS po raz kolejny z dobrej strony pokazali się Mateusz Bogusz, Kamil Jóźwiak i Karol Świderski.

Robert Lewandowski mistrzem Hiszpanii

Już oficjalnie Robert Lewandowski do swojego bardzo bogatego piłkarskiego CV dorzucić może mistrzostwo Hiszpanii. FC Barcelona na cztery kolejki przed końcem sezonu przypieczętowała swój 27. w historii mistrzowski tytuł. Katalończycy dokonali tego na terenie swojego lokalnego rywala, strzelając mu aż cztery gole.

Zasadniczo sprawa mistrzostwa była rozstrzygnięta już do przerwy. “Lewy” już w 11. minucie wykończył dośrodkowanie z lewego skrzydła Alexa Balde. Dziewięć minut później Balde do asysty dorzucił trafienie. Na pięć minut przed końcem pierwszej połowy Lewandowskiemu piłkę do pustej bramki wyłożył Raphinha. Kapitan reprezentacji Polski w obu tych sytuacjach był bezbłędny, dzięki czemu aktualnie ma na koncie 21 goli strzelonych w tym sezonie La Liga. Lewandowski jest oczywiście liderem klasyfikacji strzelców, a po niedzielnym spotkaniu zwiększył swoją przewagę nad Karimem Benzemą do czterech trafień.

Osiem minut po przerwie czwartego gola dla Barcelony strzelił Jules Koundé. Podopieczni Xaviego w końcówce znacznie spuścili z tonu, efektem czego były dwa honorowe trafienia Espanyolu. Ostatecznie były to gole jedynie na otarcie łez dla drużyny, która jet realnie zagrożona spadkiem do drugiej ligi. Mecz niestety zakończył się sporym skandalem. Świętujący mistrzowski tytuł zawodnicy i członkowie sztabu szkoleniowego Barcelony musieli uciekać z murawy, gdy przedostali się na nią szukający konfrontacji kibice lokalnego rywala.

Sebastian Szymański ze złotem

Na dwie kolejki przed końcem Sebastian Szymański może odetchnąć z ulgą. Pokonując na swoim boisku 3:0 Go Ahead Eagles Feyenoord Rotterdam zapewnił sobie 16. w historii mistrzostwo Holandii. W decydującym spotkaniu reprezentant Polski grał od pierwszej minuty. W drugiej połowie Szymański zobaczył żółtą kartkę, a chwilę później został zmieniony przez Quintena Timbera. Ten występ w jego wykonaniu nie był co prawda powalający, jednak na przestrzeni całego sezonu Eredivisie Szymański spisał się kapitalnie. 24-letni pomocnik w 27 spotkaniach ligowych strzelił dziewięć goli oraz zanotował cztery asysty. Wiele wskazuje na to, że pobyt wypożyczonego z Dinama Moskwa Szymańskiego w Rotterdamie będzie przedłużony o co najmniej kolejny sezon.

Gol na inaugurację mistrzowskiej fety

Chwilę po Sebastianie swój największy sukces w piłkarskiej karierze świętować mógł również Damian Szymański. W Grecji walka o mistrzostwo trwała do samego końca, jednak na jej finiszu bezbłędny okazał się AEK Ateny. Zespół ten przystępując do spotkania ostatniej kolejki z Volos do wywalczenia mistrzostwa Grecji potrzebował zaledwie remisu. Szymański i spółka nie chcieli jednak pozostawić nic przypadkowi i już do przerwy prowadzili 2:0 po golach Stevena Zubera i Mijata Gaćinovicia. W 59. minucie trzeciego gola strzelił Orbelín Pineda, jednak najbardziej interesujący dla nas moment nastąpił w 85. minucie. Wówczas Szymański celną główką wykończył dośrodkowanie z rzutu wolnego.

Wicemistrzem Grecji został Panathinaïkós, do którego wypożyczony jest aktualnie Tymoteusz Puchacz. “Koniczynki” przez długi czas szły łeb w łeb z AEK-iem, jednak w czterech ostatnich spotkaniach trzykrotnie zremisowali oraz przegrali 0:1 z Olympiakosem Pireus.

Świderski i Jóźwiak poprowadzili Charlotte do kolejnego zwycięstwa

Kolejny udany występ w barwach amerykańskiego Charlotte zanotowali Kamil Jóźwiak i Karol Świderski. W 48. minucie meczu z Atlanta United Świderski zagrał z lewej strony boiska do Jóźwiaka. Ten był nieprzepisowo powstrzymywany w “piątce” przez Andrew Gutmana. Sędzia po skorzystaniu z wideoweryfikacji podyktował rzut karny oraz ukarał zawodnika gospodarzy czerwoną kartką. W tamtym momencie Charlotte prowadziło już 1:0 po golu Justina Merama z 18. minuty. Szansy na podwyższenie nie zmarnował Świderski. Skutecznie wykonując rzut karny strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie MLS.

Pięć minut później Jóźwiak z prawego skrzydła wystawił piłkę Meramowi, który płaskim uderzeniem skompletował dublet. Ostatecznie Atlantę stać było zaledwie na honorowe trafienie. Charlotte po tym zwycięstwie ma na koncie 15 punktów, co przekłada się na 11. pozycję w tabeli konferencji wschodniej.

Świderski zagrał cały mecz. Jóźwiak niestety niedługo po zanotowaniu asysty musiał opuścić boisko z powodu urazu. W wyjściowym składzie gości na to spotkanie znalazł się również Jan Sobociński. Środkowego obrońcę, który otrzymał żółtą kartkę, w 70. minucie zmienił Hamady Diop.

Mateusz Bogusz rozpoczyna strzelanie w MLS

Premierowego gola w barwach wicelidera konferencji zachodniej MLS strzelił Mateusz Bogusz. Sprowadzony niedawno z Leeds United do Los Angeles FC pomocnik na boisku pojawił się w 80. minucie. W tamtym momencie jego zespół prowadził już 2:0 z Real Salt Lake. Siedem minut po wejściu na boisko Polak pokonał golkipera gospodarzy precyzyjnym uderzeniem z rzutu karnego.

Bartosz Białek z szybkim dubletem

Kapitalne pięć minut w starciu z SC Cambuur zanotował Bartosz Białek. Wypożyczony z Wolfsburga do holenderskiego Vitesse dokładnie w tym czasie strzelił dwa gole, dzięki którym jego drużyna zrobiła duży krok w kierunku utrzymania w Eredivisie. 21-letni napastnik w 56. minucie dobrze odnalazł się w polu karnym i z dużą precyzją wykończył wrzutkę z prawego skrzydła autorstwa Milliona Manhoefa.

Pięć minut później Białek otrzymał kolejne dogranie z prawej strony boiska. Tym razem do Polaka dograł Carlens Arcus, który zaledwie pięć minut później został ukarany czerwonym kartonikiem. Białek w przeciwieństwie do pierwszego trafienia nie był ustawiony przy dalszym słupku, a w środku pola karnego. Napastnik Vitesse wykorzystał odrobinę miejsca i płaskim uderzeniem zanotował swojego piątego gola w lidze w tym sezonie.

Białek został zmieniony w 67. minucie przez Dominika Oroza. Osiem minut później boisko opuścił inny Polak Kacper Kozłowski. Ich drużyna na dwie kolejki przed końcem sezonu wciąż nie zapewniła sobie ligowego bytu. Bezpieczeństwo da im w praktyce choćby remis w spotkaniu następnej kolejki z Groningen.

Mateusz Lis spadł z Ligue 1

Porażką 0:4 ze Stade Rennes swój los przypieczętowali zawodnicy Troyes, do których należy również wypożyczony z Southampton Mateusz Lis. Drużyna Polaka na trzy kolejki przed końcem sezonu traci do bezpiecznej strefy aż 12 punktów, co uniemożliwia jakąkolwiek  walkę o pozostanie we francuskiej Ligue 1. Lis spotkanie ze Stade Rennes obserwował z perspektywy ławki rezerwowych. Ciężko uznać to wypożyczenie dla polskiego bramkarza za zbyt udane. 26-latek zagrał łącznie w siedmiu spotkaniach ligowych, a po raz ostatni miało to miejsce 15 stycznia.

Formella nie zwalnia tempa

Dobrą dyspozycję utrzymuje grający na drugim szczeblu rozgrywkowym w USA Dariusz Formella. Napastnik Oakland Roots w dziewiątym występie powoli rozkręcającego się sezonu USL strzelił już czwartego gola. W 30. minucie wygranego 3:0 spotkania z Orange County Formella znalazł się w polu karnym bez opieki przeciwnika, przechwycił źle wybitą piłkę i mocnym strzałem nie dał szans bramkarzowi.

Drużyna Polaka, który grał do 84. minuty, plasuje się aktualnie na szóstej pozycji w tabeli konferencji zachodniej.

Blacha tuż nad przepaścią

We wczorajszym wydaniu Oka na rodaka wspominaliśmy o walce Polaków o utrzymanie się w niemieckiej 3. Lidze. Jednym z rywali Oldenburga Roberta Ziętarskiego jest Meppen Davida Blachy i Marcusa Piosska. Ten zespół swoje ligowe spotkanie rozegrał w niedzielę. Meppen na wyjeździe zremisowało 2:2 z VfL Osnabrück, a asystę przy jednej z bramek zanotował Blacha. Na dwie kolejki przed końcem sezonu Meppen ma stratę czterech punktów do pierwszej z lokat gwarantującej ligowy byt.

Michał Przybylski na “piątkę”

B36 Tórshavn utrzymuje się na pozycji wicelidera farerskiej ekstraklasy. Zwycięstwo 5:1 nad ÍF Fuglafjørður było ich siódmą wygraną w tym sezonie, które pozwoliło wrócić na pozycję wicelidera. Jedną z bramek dla stołecznego zespołu strzelił w drugiej połowie Michał Przybylski. Były młodzieżowy reprezentant Polski ma na swoim koncie już pięć goli strzelonych w lidze w tym sezonie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (14 maja)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Brentfordem.

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Brighton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Arsenalem.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Al-Ettifaq.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Tianjin.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Apollonem.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Apollonem.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – 83 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu ze Zbrojovką Brno.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Brøndby.

Francja

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 ze Stade Rennes i stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – z powodu zawieszenia za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Olympique Lyon.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Olympiakosem.

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Arisem Saloniki.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 4:0 ligowym meczu z Wolos. Zagrał cały mecz. Jego zespół zapewnił sobie mistrzostwo Grecji.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – dwa gole w wygranym 4:2 ligowym meczu z Espanyolem. Zagrał cały mecz. Barcelona zapewniła sobie mistrzostwo Hiszpanii.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – strzelił dwa gole w wygranym 2:0 ligowym meczu z SC Cambuur. Zmieniony w 68. minucie.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 75 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z SC Cambuur.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – 62 minuty i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Go Ahead Eagles. Jego zespół zapewnił sobie mistrzostwo Holandii.

Niemcy

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zaliczył asystę w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z VfL Osnabrück. Zszedł z boiska w przerwie.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Rot-Weiss Essen.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z TSV 1860. Dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

USA

Mateusz Bogusz (Los Angeles FC – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Realem Salt Lake. Wszedł na boisko w 80. minucie.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 64 minuty i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Atlanta United.

Mateusz Klich (DC United – MLS) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nashville SC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Vancouver Whitecaps.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – 71 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Atlanta United.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Atlanta United. Zagrał cały mecz.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL Championship) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Orange County SC. Zmieniony w 84. minucie.

Michael Wyparło (New Mexico United – USL Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Monterey Bay.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fehérvár FC.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Újpestem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – 62 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Juventusem.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Torino.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Monzą. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Torino wygrało w lidze 1:0 z Hellasem Verona.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Roma bezbramkowo zremisowała w lidze z Bologną.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – wszedł na boisko w 24. minucie i zszedł w 83. wygranego 2:0 ligowego meczu z Cremonese.

Łukasz Skorupski (Bologna – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AS Roma.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Juventus wygrał 2:0 w lidze z Cremoense.

Kacper Urbański (Bologna – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z AS Roma.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Bologną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Wyspy Owcze

Chris Jastrzembski (TB Tvøroyri – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z B68 Toftir.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – gol w wygranym 5:1 ligowym meczu z ÍF Fuglafjarðar. Grał do 80. minuty.