Oko na rodaka: Byli pomocnicy Pogoni Szczecin zadebiutowali w nowych klubach

Łęgowski

Zdj. Salernitana

W minioną niedzielę debiuty w nowych klubach zanotowali dwaj pomocnicy, którzy nie tak dawno walczyli z Pogonią Szczecin o awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Od bramek nowy sezon włoskiej Serie B rozpoczęli Adrian Benedyczak i Arkadiusz Reca. Robert Lewandowski pozostaje jeszcze bez gola, ale w spotkaniu z Cádiz zanotował premierową asystę.

Mateusz Łęgowski rozpoczyna przygodę z Calcio

W przypadku Mateusza Łęgowskiego wszystko potoczyło się błyskawicznie. Po przesądzeniu losów Pogoni Szczecin w europejskich pucharach sfinalizowano transfer jednokrotnego reprezentanta Polski do Salernitany. Zaledwie trzy dni po oficjalnym ogłoszeniu transakcji 20-latek otrzymał szansę debiutu na boiskach włoskiej Serie A. Łęgowski został wprowadzony przez znakomicie znanego w Polsce Paulo Sousę na boisko w 78. minucie. Wówczas Salernitana nieoczekiwanie prowadziła z Romą 2:1. Zaledwie cztery minuty później jeden punkt Rzymianom uratował Andrea Belotti, jednak Łęgowski nie był zamieszany w stratę gola. Po stronie Romy w drugiej połowie na boisku pojawił się także Nicola Zalewski.

Sebastian Kowalczyk debiutuje w MLS

Sebastian Kowalczyk jeszcze wcześniej od Mateusza Łęgowskiego zdecydował się opuścić szeregi Pogoni Szczecin i rozpocząć zagraniczny rozdział swojej kariery. Starszy z tego duetu postawił jednak na całkowitą zmianę otoczenia i na początku sierpnia sfinalizował przejście do amerykańskiego Houston Dynamo. Niemal równo trzy tygodnie Kowalczyk czekał na debiut w nowych barwach. 24-latek pojawił się na boisku w 73. minucie wygranego 5:0 meczu MLS z Portland Timbers. W drużynie rywali cztery minuty wcześniej na plac gry wszedł Jarosław Niezgoda.

Robert Lewandowski bez gola, ale z asystą

Po spotkaniu z Cádiz Robert Lewandowski nie zebrał zbyt dobrych recenzji w hiszpańskich mediach. Królowi strzelców poprzedniego sezonu La Liga zarzucano m.in. nieskuteczność oraz liczne, zbyt łatwe straty piłki. Faktem jest, że Barcelona przez większość spotkania borykała się z brakiem skuteczności. Bramki pojawiły się dopiero w końcówce. Mistrza Hiszpanii na prowadzenie w 82. minucie wyprowadził Pedri. W czwartej minucie doliczonego czasu gry po dalekim wybiciu spod bramki Marca-André ter Stegena Lewandowski przedłużył piłkę głową, a Ferran Torres wykończył sytuację sam na sam. Dla Barcelona była to pierwsza wygrana w lidze w tym sezonie, co pozwoliło jej zakończyć drugą serię spotkań na piątej pozycji.

Arkadiusz Reca strzela na zapleczu Serie A

Po spadku z Serie A w Spezii nie nastąpił exodus Polaków – cała czwórka pozostała na swoich miejscach i przystąpiła do nowego sezonu Serie B. W pierwszej kolejce naprzeciw nich stanął FC Südtirol, który w poprzedniej kampanii otarł się o awans do włoskiej ekstraklasy. Arkadiusz Reca świetnie wszedł w nowy sezon strzelając w 36. minucie swojego pierwszego gola w tym sezonie. Polak w 36. minucie próbował dośrodkować futbolówkę w pole karne rywala. Co prawda wrzutki z tego nie było, jednak po zagraniu Recy futbolówka odbita od słupka przekroczyła linię bramkową.

Ostatecznie Spezia na inaugurację sezonu zremisowała 3:3 z Südtirolem. Prócz Recy, w barwach gości zagrali również Bartłomiej Drągowski i Szymon Żurkowski. Zabrakło natomiast Przemysława Wiśniewskiego, który w letnim okresie przygotowawczym doznał poważnej kontuzji kolana, która wyklucza go z gry na dłuższy czas.

Skuteczny początek sezonu Adriana Benedyczaka

Od skutecznie wykonanego rzutu karnego kolejny sezon we włoskiej Parmie rozpoczął Adrian Benedyczak. Jego zespół na start ligowych zmagań pokonał u siebie 2:0 Feralpisalò – beniaminka Serie B. Parma do przerwy prowadziła po golu Benedyczaka. W drugiej połowie komplet punktów przypieczętował Adrián Bernabé. Dla Benedyczaka było to już drugie trafienie w tym sezonie. W zeszły weekend Polak trafił w spotkanie I rundy Pucharu Włoch z Bari.

Epizodzik Konrada Gruszkowskiego

Konrad Gruszkowski latem zaliczył spory awans zamieniając Wisłę Kraków na wicemistrza Słowacji – FC DAC 1904 Dunajská Streda. Polak na debiut w nowym zespole musiał poczekać do 4. kolejki i doliczonego czasu gry meczu z FC ViOn Zlaté Moravce. Ostatecznie jego drużyna wygrała 2:0 i z ośmioma punktami na koncie zajmuje czwarte miejsce w tabeli. Strata do liderującego MŠK Žilina jest jednak minimalna.

Maciej Gajos z golem w Indonezji

Po spadku z Ekstraklasy z Lechią Gdańsk Maciej Gajos w wieku 32 lat zdecydował się na opuszczenie granic naszego państwa. Jego wybór był jednak, delikatnie mówiąc, nietypowy. Środkowy pomocnik zdecydował się wzmocnić szeregi indonezyjskiej Persijy Jakarta. Polak w 23. minucie zremisowanego 2:2 meczu tamtejszej ekstraklasy z Arema FC dobrze odnalazł się w polu karnym rywala i nie zmarnował świetnego dogrania od jednego z partnerów z zespołu. Drużyna Polaka na ten moment zajmuje miejsce w środku stawki.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 sierpnia)

Anglia

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Evertonem.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Chelsea.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Evertonem. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Norwich.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Millwall.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu choroby poza kadrą meczową na wygrany 5:1 ligowy mecz z Hartbergiem.

Belgia

Bartosz Białek (AS Eupen – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Kortrijk.

Michał Skóraś (Club Brugge – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie wygranego 7:1 ligowego meczu z RWD Molenbeek.

Patryk Walicki (Royal Francs Borains – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:5 z Jong Genk. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Bułgaria

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Botew przegrał w lidze 1:2 z Krumowgradem.

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Czerno More Warna.

Dania

Mateusz Kowalczyk (Brøndby – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Midtjylland. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Lorient.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z AS Monaco.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Stade Rennes.

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z RC Strasbourg.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – z powodu urazu poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Stade Rennes.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 85 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu ze Stade Reims.

Bartosz Żelazowski (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Lorient. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Asterasem.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Cádiz.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Utrechtem.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z PEC Zwolle.

Indonezja

Maciej Gajos (Persija Jakarta – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Arema FC. Zagrał cały mecz.

Islandia

Robert Błąkała (Njarðvík – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Afturelding.

Patryk Hryniewicki (Leiknir Reykjavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Vestri.

Izrael

Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 mecz Pucharu Ligi z Maccabi Netanya.

Niemcy

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z rezerwami SC Freiburg.

Słowacja

Konrad Gruszkowski (FC DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z FC ViOn Zlaté Moravce. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jan Klimek (MFK Tatran Liptovský Mikuláš – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z rezerwami MŠK Žilina.

Dominik Skiba (FK Humenné – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:5 z rezerwami Slovana Bratysława. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Szkocja

Maksymilian Boruc (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Ligi z Raith Rovers.

Maik Nawrocki (Celtic FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu Pucharu Ligi z Kilmarnock.

Kevin Dąbrowski (Raith Rovers FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu Pucharu Ligi z Hibernian.

Turcja

Krzysztof Piątek (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Fatih Karagümrük.

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Fatih Karagümrük.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 66 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Gençlerbirliği.

USA

Mateusz Klich (DC United – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z New York Red Bulls.

Sebastian Kowalczyk (Houston Dynamo – MLS) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 5:0 ligowego meczu z Portland Timbers. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 69. minucie przegranego 0:5 ligowego meczu z Houston Dynamo.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Orlando City.

Dariusz Formella (Phoenix Rising FC – USL) – wszedł na boisko w 57. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Rio Grande.

Michael Wyparło (New Mexico United – USL) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z San Diego Loyal.

Włochy

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Lazio.

Mateusz Łęgowski (US Salernitana 1919 – Serie A) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Romą. Był to jego debiut w nowym klubie.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – wszedł na boisko w 77. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Udinese.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Udinese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Salernitaną.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Feralpisalò. Zszedł z boiska w 71. minucie.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Südtirolem

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie B) – strzelił gola w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Südtirolem. Grał do 68. minuty.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Südtirolem.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie B) – 58 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Südtirolem.