Oko na rodaka: Świetne wejście Krzysztofa Piątka

Pierwsza sobota nowego roku przyniosła nam dwie bramki i jedną asystę w wykonaniu polskich zawodników występujących za granicą. Chwilę po wejściu na boisko czwartego w tym sezonie gola w Bundeslidze strzelił Krzysztof Piątek. Prócz niego, do bramki rywali po raz drugi w tym sezonie trafił Daniel Łukasik, a asystą popisał się inny z Polaków występujący w Turcji – Radosław Murawski.

Znakomite wejście, zarówno w nowy rok, jak i w spotkanie z Schalke 04 zanotował Krzysztof Piątek. Napastnik Herty Berlin wszedł na boisko w 78. minucie, a po niespełna dwóch minutach strzelił swojego czwartego gola w tym sezonie Bundesligi. Rozgrywający świetne spotkanie Vladimír Darida dostrzegł uciekającego obrońcom Piątka i posłał w jego stronę górne, prostopadłe podanie. Polak w sytuacji sam na sam z Ralfem Fährmannem zachował się bardzo pewnie i strzałem między jego nogami dobił tragicznie spisujący się od początku sezonu zespół z Gelsenkirchen, który w stolicy Niemiec przegrał 0:3. Trium Berlińczyków mógł być jeszcze wyższy. W 88. minucie Piątek ponownie otrzymał długie podanie i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza, jednak tym razem sędzia dopatrzył się pozycji spalonej i gola nie uznał. Dzięki tej wygranej Hertha awansowała na 12. miejsce w lidze.

O świetny początek weekendu zadbali tym razem dwójka naszych środkowych pomocników, występujących na co dzień w tureckiej ekstraklasie. Najpierw Radosław Murawski zanotował asystę przy pierwszej bramce dla Denizlisporu w meczu z Sivassporem. W 17. minucie spotkania Polak wykorzystał błąd jednego z rywali w środku pola, przejął piłkę i dograł do Hugo Rodallegi, a doświadczony Kolumbijczyk w ładnym stylu wykończył całą akcję. Denizlispor ostatecznie zremisował na wyjeździe 2:2. Murawski zagrał cały mecz, a dodatkowo dostał także żółtą kartkę. Dla niego była to dopiero pierwsza asysta zaliczona w tym sezonie.

W innym spotkaniu 16. kolejki tureckiej ekstraklasy zobaczyliśmy drugiego gola w drugim spotkaniu z rzędu Daniela Łukasika. Występujący w MKE Ankaragücü Polak swoje pierwsze trafienie w tym sezonie zanotował 29 grudnia w meczu z Denizlisporem. Tym razem były pomocnik m.in. Legii Warszawa i Lechii Gdańsk pokonał bramkarza Yeni Malatyasporu już w 3. minucie. Po dograniu Josepha Paintsila i bardzo niepewnej interwencji bramkarza rywali Łukasik dobiegł do bezpańskiej piłki i strzałem z bliska dał swojej drużynie prowadzenie. Ten gol był zwiastunem bardzo dobrego meczu w wykonaniu Ankaragücü, który wygrał ostatecznie 3:1 i wydostał się ze strefy spadkowej. Łukasik w końcówce dostał żółtą kartkę za dyskusję z arbitrem, a później został zmieniony przez Şahverdiego Çetina. Z powodu urazu poza kadrą meczową Ankaragücü znalazł się inny z Polaków – Michał Pazdan.

Podsumowanie występów polskich zawodników (2 stycznia)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Arsenalem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Tottenhamem.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Wolverhampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Coventry City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Norwich City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w doliczonym czasie wygranego 1:0 ligowego meczu z Barnsley.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – mecz jego zespołu został przełożony.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z Oxford United.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 3:0 ligowym meczu z Busaiteen.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Karmiótissa Páno Polemidión.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – zszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Mirandés.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Realem Zaragoza.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z 1. FC Köln.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z RB Leipzig.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Schalke. Wszedł na boisko w 78. minucie.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 84 minuty w przegranym 2:4 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z VfL Bochum.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Rangersami.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Aberdeen.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Hibernian.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem. Grał do 86. minuty i dostał żółtą kartkę.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut, żółta kartka i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Sivassporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą mecozwą na wygrany 3:1 ligowy mecz z Yeni Malatyasporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Büyükşehir Belediye Erzurumspor.