Oko na rodaka: Osamotniony Grzelczak w walce o utrzymanie

PZPN

Kończącą się niedzielę można skwitować jedynie poprzez szerokie ziewnięcie. Po wczorajszych bramkach duetu reprezentacyjnych napastników, tutaj można mówić jedynie o kolejnej bramce Piotra Grzelczaka w Kazachstanie, a także o asyście powracającego z zaświatów Łukasza Teodorczyka.

Jak wspomniano parokrotnie na łamach Oka na rodaka Piotr Grzelczak wraz ze swoim FK Atyrau toczy rozpaczliwą batalię o pozostanie w kazachskiej ekstraklasie. Trzeba przyznać, że 31-letni polski napastnik wysunął się na czoło swojego zespołu. W dzisiejszym starciu z Ordabasami Szymkent Grzelczak strzelił swojego czwartego gola w tym sezonie. Niestety, rywale zdołali odrobić straty z nawiązką wygrywając ostatecznie 1:3. Na kolejkę przed końcem sytuacja Atyrau jest bardzo kiepska. W grę od dawna wchodzi już tylko miejsce barażowe, do którego strata wynosi trzy punkty. By FK Atyrau utrzymał się w kazachskiej ekstraklasie, w najbliższy weekend muszą wygrać z Kajratem Ałmaty Konrada Wrzesińskiego, a także liczyć na porażkę (im wyższą tym lepiej) FK Taraz z Ordabasami. W przypadku równej ilości punktów o miejscu w tabeli decyduje różnica bramek – Atyrau ma dwie bramki straty do Tarazu.

Asystę przy trzecim trafieniu dla Udinese Calcio zanotował Łukasz Teodorczyk. Polak wszedł na boisko w 89. minucie zmieniając Stefano Okakę, a pięć minut później zaliczył kluczowe podanie przy bramce autorstwa Kevina Lasagny. Jego drużyna wygrała 3:1 z Genoą. Statystyki tego 28-letniego napastnika w tym sezonie są jednak fatalne – dzisiejszy występ z Genoą był jego dopiero drugim występem w trwającej kampanii Serie A.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Chorwacja

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Istrą.

Cypr

Mateusz Szczepaniak (Énossis Néon Paralimníou – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Apóllonem Limassol.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Saint-Étienne.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Panathinaikosem.

Hiszpania

Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Atlético Sanluqueño.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z ADO Den Haag.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:3 ligowym meczu z Ordabasami Szymkent. Zagrał cały mecz.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – wystąpił w przegranym 0:5 ligowym meczu z Irtyszem Pawłodar.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – 66 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FK Liepāja.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z 1. FC Köln.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart 1893 – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Dynamem Drezno.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 2. Bundesliga) – 80 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z HSV.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – zmieniony w przerwie wygranego 5:3 ligowego meczu z rezerwami Bayernu.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 3:5 z Meppen.

Norwegia

Maciej Gostomski (FK Haugesund – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Bodø/Glimt.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FC Porto.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 2:2 w lidze z Krasnodarem.

Rumunia

Łukasz Gikiewicz (FCSB Bukareszt – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sepsi.

Rafał Zaborowski (Viitorul Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z UTA Arad.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z AS Trenčín.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina B – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z MFK Dukla Banská Bystrica.

Stany Zjednoczone

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 0:3 meczu półfinałowego play off konferencji zachodniej z El Paso.

Turcja

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Sivassporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Sivassporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z FK Lwów.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 16. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Brescią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Parmą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Udinese.

Krzysztof Piątek (AC Milan – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Lazio.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Brescią.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 89. minucie i zaliczył asystę w wygranym 3:1 ligowym meczu z Genoą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Atalantą.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Parmą.

Jan Jurczak (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Trapani.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Cittadellą.

Tomasz Kupisz (SSC Bari – Serie C) – wszedł na boisko w 87. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Vibonese.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Bisceglie.

Davide Mastaj (Carpi FC 1909 – Serie C) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Ravenną.