Oko na rodaka: Kolejna sobota z bramkami

Kolejna sobota i znów nie mogliśmy narzekać na nudę. Kolejne ligowe trafienia zanotowali Robert Lewandowski i Sebastian Musiolik. Pierwszymi w tym sezonie trafieniami swoim drużynom cenne punkty dali Radosław Murawski i Piotr Parzyszek. Dodatkowo, czwartą w tym sezonie asystę zanotował Dawid Kurminowski, a w walijskiej ekstraklasie debiut zanotował Wojciech Gajda.

Po ostatniej kolejce ligowej Robert Lewandowski w końcu mógł poczuć oddech jakiegoś rywala w klasyfikacji strzelców Bundesligi. Po czterech golach strzelonych przez Erlinga Hålanda przewaga kapitana reprezentacji Polski stopniała do zaledwie jednej bramki. Na całe szczęście “Lewy” odpowiedział Norwegowi w pierwszym możliwym momencie. Tuż przed przerwą trudnego meczu ze Stuttgartem Polak popisał się świetnym strzałem z dystansu, strzelając tym samym swojego 12 gola w tym sezonie. Bayern pomimo utraty bramki w 20. minucie ostatecznie wygrał 3:1 ze Stuttgartem, na ławce którego cały mecz spędził Marcin Kamiński. Lewandowski rzecz jasna zagrał cały mecz.

Nie lada sztuki dokonał w meczu z Başakşehirem dokonał Denizlispor, w którym już drugi sezon występuje polski środkowy pomocnik Radosław Murawski. Jeszcze w 59. minucie zespół Polaka przegrywał na wyjeździe 0:3, a w doliczony czas gry wchodził ze stratą dwóch goli. W drugiej minucie doliczonego czasu gry cień nadziei gościom celnym strzałem dał Hugo Rodallega. Ostatnie słowo, co nas niezmiernie cieszy, w tym spotkaniu należało do Murawskiego. W siódmej minucie doliczonego czasu gry Polak pokonał z rzutu karnego Volkana Babacana i dał swojej drużynie bardzo cenny remis, pozwalający myśleć o rychłym odbiciu się od ligowego dna. Ogólnie rzecz biorąc tabela tureckiej ekstraklasy prezentuje się bardzo słabo z perspektywy polskiego kibica. Trzecie od końca miejsce zajmuje zespół Murawskiego. Oczko niżej plasuje się Gençlerbirliği Dominika Furmana. Ostatnią pozycję z zaledwie dwoma punktami na koncie okupuje Ankaragücü Daniela Łukasika i Michała Pazdana.

Piotra Parzyszka z Radosławem Murawskim łączy więcej, niż można by przypuszczać. Obaj ci zawodnicy po odejściu z Piasta Gliwice przeszli do włoskiej Serie B, a bramki przez nich strzelone dzisiaj zaważyły na zdobyczy punktowej ich drużyn. Trafieniu Parzyszka towarzyszyła co prawda mniejsza dramaturgia, jednak samo trafienie w ostatecznym rozrachunku jest cenniejsze. Były napastnik Piasta pojawił się na boisku w 73. minucie meczu z Brescią, a jedenaście minut później dopadł do odbitej przez Jesse Joronane piłki i dał Frosinone zwycięstwo 2:1. Prócz Parzyszka, w tym spotkaniu zagrało takze trzech innych Polaków. W wyjściowym składzie Brescii znaleźli się Filip Jagiełło i Jakub Łabojko. Jeszcze w pierwszej połowie we Frosinone Przemysław Szymiński zmienił kontuzjowanego Lorenzo Ariaudo.

Szalenie nietypowego gola w Serie B strzelił napastnik Pordenone Sebastian Musiolik. W 25. minucie meczu strzał na bramkę Pescary oddał Davide Diaw. Nie była to najlepsza próba, pomimo, że zmierzała w stronę bramki. Futbolówka odbiła się finalnie od tyłka Musiolika, czym zmyliła bramkarza Pescary i wpadła do siatki. Gol początkowo został przyznany Diawowi, jednak władze ligi oficjalnie podjęły decyzję o przypisaniu tej bramki Polakowi. Ostatecznie jego zespół wygrał 2:1 z Pescarą, w barwach której cały mecz zagrał Paweł Jaroszyński. Dla Musiolika było to trzecie ligowe trafienie w tym sezonie.

Jak nie strzela, to podaje. Dawid Kurminowski z Žiliny podtrzymuje świetną dyspozycję. Do dziewięciu goli strzelonych w słowackiej ekstraklasie były już młodzieżowy reprezentant Polski w sobotnim spotkaniu z Pohronie dołożył czwartą asystę. 21-latek w 76. minucie po stracie rywali w środku pola posłał prostopadłe podanie do Dávida Ďuriša, a ten w sytuacji sam na sam pewnie posłał futbolówkę między nogami bramkarza. Žilina ostatecznie wygrała 2:1. Kurminowskiego w 88. minucie zmienił Timotej Jambor, a Jakub Kiwior zagrał cały mecz.

Wojciech Gajda jest niezwykle ciekawym zawodnikiem. Piłkarskie szlify zbierał m.in. w drużynie juniorów oraz w rezerwach amerykańskiego New York Red Bulls. Kolejnym krokiem był półtoraroczny pobyt w szkockim Heart of Midlothian FC, gdzie terminował w zespole rezerw. Po latach na obczyźnie Gajda wrócił na Podkarpacie, gdzie zaliczył po roku w Sokole Kolbuszowa Dolna i rezerwach Stali Mielec. W sierpniu w mediach pojawiła się natomiast informacja o przejściu 22-letniego bramkarza do walijskiego Haverfordwest County AFC, który obecnie jest beniaminkiem tamtejszej ekstraklasy. Niewiele ponad miesiąc po przejściu do nowego klubu Polak był bardzo blisko swojego debiutu. Gajda znalazł się w wyjściowym składzie na mecz z Connah’s Quay Nomads, jednak na przedmeczowej rozgrzewce doznał kontuzji, która wykluczyła go nie tylko w występu w tym konkretnym spotkaniu ligowym, ale spowodowała także przerwę od treningów. Na szczęście wszystko jest już w porządku z jego zdrowiem, co pozwoliło mu zadebiutować w wygranym 4:1 spotkaniu z Caernarfon Town.

Podsumowanie występów polskich zawodników (28 listopada)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Sheffield United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Evertonem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Birmingham City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Wycombe Wanderers.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisko w 77. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Wycombe Wanderers.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Coventry City. Po faulu na nim został podyktowany rzut karny.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczowa na przegrany 1:3 ligowy mecz z 1. FC Slovácko.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z 1. FC Slovácko.

Hiszpania

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Rayo Vallecano.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z ADO Den Haag.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Freiburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Freiburgiem.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Bayernem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z VfB Stuttgart. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z 1. FC Köln.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Karlsruher SC.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 84 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z SSV Jahn Regensburg.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Hallescher FC.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z FSV Zwickau.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z SpVgg Unterhaching.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Rostowem.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 meczu Pucharu Rumunii z FC Viitorul Constanța.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Rumunii z CSC Sanmartin.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK Pohronie.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 87 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK Pohronie.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z MFK Skalica.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – rozpoczął na ławce zremisowany 1:1 ligowy mecz z Partizánem Bardejov.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FK Košice.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premieship) – 90 minut w wygranym 4:0 meczu Pucharu Ligi z Ayr United.

Turcja

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Galatasaray.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – strzelił gola z rzutu karnego w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Başakşehirem. Zagrał cały mecz.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z İstanbulsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Worskłą Połtawa.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 4:1 ligowym meczu z Aberystwyth Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Caernarfon Town. Był to jego debiut w nowym klubie.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Atalantą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Benevento.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Pescarą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Monzą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 63 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z Frosinone.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Pordenone.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 75 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Frosinone.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – 78 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Pescarą.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brescią. Wszedł na boisko w 73. minucie i dostał żółtą kartkę.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 22. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brescią.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z L.R. Vicenza.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz półfinałowy Pucharu Wysp Owczych z B36 Tórshavn.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu półfinałowym Pucharu Wysp Owczych z Víkingurem.