Oko na rodaka: Robert Lewandowski trzecim strzelcem w historii Bundesligi. Kolejny gol Arkadiusza Milika

Arkadiusz MIlik, Ondrej Celustka, Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W sobotę mieliśmy dwóch bohaterów dnia. Robert Lewandowski dzięki dwóm bramkom strzelonym Werderowi Brema został trzecim najlepszym strzelcem w historii Bundesligi. We Włoszech z kolei Arkadiusz Milik strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie.

Robert Lewandowski został trzecim strzelcem w historii Bundesligi. Dzięki dzisiejszym dwóm trafieniom w starciu z Werderem Brema kapitan reprezentacji Polski zgromadził już 220 goli strzelonych przez swój cały pobyt w Bundeslidze. Wyprzedził tym samym zajmującego do tej pory najniższe miejsce na podium Juppa Heynckesa – byłego, wieloletniego trenera Bayernu. Przy pierwszym trafieniu Polakowi tuż przed przerwą asystował Philippe Coutinho. “Lewy” w sytuacji sam na sam, po ręce bramkarza Werderu wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2:1. W drugiej połowie z kolei Lewandowskiemu przy bramce asystował Thomas Müller. Dogranie Niemca było na tyle dobre, że Robert miał czas by spokojnie opanować piłkę i precyzyjnie przymierzyć. Dzisiejsze trafienia były jego siedemnastym i osiemnastym golem w tym sezonie Bundesligi. Więcej o meczu Bayernu można przeczytać tutaj.

Znaczną zwyżkę formy prezentuje Arkadiusz Milik. Po hat tricku w tygodniu w Lidze Mistrzów, tym razem Polak po raz szósty w tym sezonie trafił do siatki w Serie A, w piątym spotkaniu ligowym z rzędu. W 64. minucie po wrzutce Driesa Mertensa skierował głową futbolówkę do bramki, doprowadzając tym samym do wyrównaniu w ciężkim starciu z Parmą. Niestety ta bramka nie dała Napoli choćby punktu. W doliczonym czasie gry Parma strzeliła zwycięską bramkę, a duży udział miał w tym drugi z Polaków – Piotr Zieliński. Po jego poślizgnięciu się goście wyszli z kontrą, którą na gola zamienił Gervinho. W związku z tym sytuacja Napoli, prowadzonego od tego spotkania przez Gennaro Gattuso, nie jest najlepsza. Zespół Polaków zajmuje dopiero ósme miejsce w tabeli.

Dodatkowo w derbach Genui Karol Linetty zaliczył asystę przy zwycięskim trafieniu dla Samdporii autorstwa Manolo Gabbiadiniego. Sampdoria (w której gra także kontuzjowany Bartosz Bereszyński) zajmuje szesnaste miejsce w lidze, natomias Genoa Filipa Jagiełły (wszedł na boisko w 66. minucie) jest przedostatnia.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z West Ham United.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Chelsea.

Łukasz Fabiański (West Hamu United FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1: ligowy mecz z Southampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Derby County FC.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Millwall FC.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Cardiff City.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Wigan Athletic.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Cardiff City.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Cardiff City.

Australia

Radosław Majewski (Western Sydney Wanderers FC – australijska A-League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Perth Glory.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Waasland Beveren.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zabrzeb – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Lokomotivą Zagrzeb.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Angers.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Dijon.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Ballyclare Comrades FC – druga liga) – wszedł na boisko w 77. minucie wygranego 6:2 ligowego meczu z PSNI.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – rozpoczął w wyjściowym składzie przegrany 2:3 ligowy mecz z Knockbredą.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z RB Leipzig.

Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Paderbornem.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 70 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z RB Leipzig.

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwie bramki w wygranym 6:1 ligowym meczu z Werderem Brema. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Mainz.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z 1. FC Köln.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Wehen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 2. Bundesliga) – 88 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Wehen.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z KF Uerdingen 1905.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 6. minucie i zszedł w 66. minucie w przegranym 1:2 ligowym meczu z Meppen.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Viktoria Köln 1904.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Braunschweiger TSV Eintracht 1895.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z 1. FC Kaiserslautern.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu ligowym z Vitória de Setúbal.

Turcja

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Galatasaray.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczowa na wygrany 1:0 mecz ligowy z Genoą.

Filip Jagiełło (Genoa – Serie A) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 0:1 meczu ligowego z Sampdorią.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i asysta w wygranym 1:0 meczu ligowym z Genoą.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Parmą. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Parmą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Pescarą.

Szymon Fyda (Ravenna FC 1913 – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Modeną.