Oko na rodaka: Podsumowanie 2018 roku

Kamil Chmielewski

Końcówka roku daje okazję do przeprowadzenia różnych podsumowań. W ramach cyklu “Oko na rodaka” prezentujemy zestawienie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych w 2018 roku.

W podsumowaniu brano pod uwagę tylko i wyłącznie ligowe występy polskich zawodników na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych (w przypadku pięciu najlepszych lig w Europie według rankingu UEFA tj. Hiszpania, Anglia, Włochy, Niemcy, Francja brano pod uwagę występy także na trzecim poziomie rozgrywek). Ze względu na bardzo małą dostępność lub brak informacji autor zastrzegł sobie prawo do ominięcia kilku zawodników w poniższym zestawieniu.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych w 2018 roku:

Anglia

Łukasz Fabiański, 33-letni bramkarz (Swansea City AFC – Premier League /West Ham United – Premier League) – w 2018 roku zagrał w 37 spotkaniach ligowych (17 jako piłkarz Swansea, 20 w West Ham United) i jeden obroniony rzut karny (STAN na 13 grudnia). Na koniec sezonu 2017/2018 Swansea zajęło 18. miejsce w tabeli i spadło z ligi. Na koniec 2018 roku West Ham United plasował się na jedenastym miejscu

Jan Bednarek, 22-letni obrońca (Southampton FC – Premier League) – w 2018 roku zagrał 12 spotkań w lidze i strzelił jednego gola. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 17. miejsce w lidze.

Artur Boruc, 38-letni bramkarz (AFC Bournemouth – Premier League) – w 2018 roku nie zagrał żadnego spotkania ligowego. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 12. miejsce w lidze.

Marcin Bułka, 19-letni bramkarz (Chelsea FC – Premier League) – w sierpniu został włączony do pierwszego zespołu. Nie zdołał zagrać w żadnym meczu ligowym. Załapał się do kadry meczowej na mecz o Tarcze Dobroczynności z Manchesterem City, a także starcie pucharowe z Liverpoolem. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował czwarte miejsce w lidze.

Kamil Grabara, 19-letni bramkarz (Liverpool FC – Premier League) – w czasie letniego okresu przygotowawczego został włączony do kadry pierwszego zespołu. Nie zdołał wystąpić w żadnym meczu ligowym, znalazł się jedynie w kadrze meczowej na spotkanie Carabao Cup z Chelsea. Jego zespół zakończył 2018 rok na pozycji lidera.

Tomasz Kuszczak, 36-letni bramkarz (Birmingham City FC – Championship) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował siódme miejsce w lidze.

Bartosz Białkowski, 31-letni bramkarz (Ipswich Town FC – Championship) – w 2018 roku zagrał w 32 spotkaniach ligowych i zaliczył jedno samobójcze trafienie.. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował ostatnie, 24. miejsce w lidze.

Paweł Wszołek, 26-letni pomocnik (Queens Park Rangers FC – Championship) – w 2018 roku zagrał w 33 spotkaniach ligowych i strzelił pięć bramek. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował ósme miejsce w lidze.

Marcin Brzozowski, 20-letni bramkarz (Queens Park Rangers FC – Championship) – nie wystąpił w żadnym meczu ligowym. W 2018 roku znalazł się tylko raz w kadrze meczowej na mecz Pucharu Ligi z Blackpool FC. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował ósme miejsce w lidze.

Paweł Olkowski, 28-letni obrońca (1.FC Köln – niemiecka Bundesliga / Bolton Wanderers – Championship) – w 2018 roku zagrał w 23 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Do 4 czerwca był piłkarzem niemieckiego 1.FC Köln, z którym rozwiązał kontrakt. W tym klubie Olkowski w minionym roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym, a 1.FC Köln spadło z ligi. 10 lipca Olkowski został zawodnikiem Boltonu. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 21. miejsce w lidze.

Kamil Grosicki, 30-letni pomocnik (Hull City – Championship) – w 2018 roku zagrał w 32 spotkaniach ligowych, w których strzelił cztery bramki. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 14. miejsce w lidze.

Mateusz Klich, 28-letni pomocnik (FC Utrecht – holenderska Eredivisie / Leeds United – Championship) – pierwszą połowę 2018 roku Klich spędził na wypożyczeniu w holenderskim Utrechtcie. Klich zagrał w czternastu meczach ligowych, w których strzelił jedną bramkę. Na koniec sezonu 2017/2018 FC Utrecht znalazł się na piątym miejscu w lidze, lecz przegrał w finale barażów o awans do eliminacji Ligi Europy. Jako zawodnik Leeds United Klich zagrał w 25 spotkaniach ligowych, w których strzelił pięć bramek. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował pierwsze miejsce w lidze.

Kamil Miazek, 22-letni bramkarz, (Leeds United – Championship) – nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Raz znalazł się w kadrze meczowej na spotkanie ligowe z Bristol City, lecz nie podniósł się wówczas z ławki. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował pierwsze miejsce w lidze.

Michał Żyro, 26-letni napastnik, (Wolverhampton Wanderers FC – Championship / Charlton Athletic FC / Pogoń Szczecin) – na początku stycznia został wypożyczony z Wolverhampton do Charlton Athletic, w barwach którego zagrał w 13 spotkaniach ligowych i strzelił trzy bramki. Jego były zespół zakończył wówczas rozgrywki na szóstym miejscu i odpadł w barażach o awans do wyższej ligi. Po zakończeniu sezonu wrócił do Wolverhampton, skąd został wypożyczony do Pogoni Szczecin.

Maksymilian Stryjek, 22-letni bramkarz (Sunderland AFC – League One / Eastleigh FC – piąta liga angielska) – w Sunderlandzie nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół na koniec sezonu 2017/2018 spadł z Championship. We wrześniu został wypożyczony do piątoligowego Eastleigh FC.

Krystian Bielik, 20-letni obrońca (Walsall FC – League One / Charlton Athletic FC – League One) – Bielik na początku roku został wypożyczony z Arsenalu do trzecioligowego Walsall FC. Tam jednak z powodu problemów zdrowotnych nie zdołał zadebiutować. Jego zespół zakończył sezon 2017/2018 na 19. miejscu. 16 sierpnia ogłoszono wypożyczenie Bielika do Charlton Athletic FC. W 2018 roku w barwach tego klubu młodzieżowy reprezentant Polski zagrał w 17 meczach ligowych, w których strzelił dwie bramki. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował szóste miejsce w lidze.

Arabia Saudyjska

Łukasz Gikiewicz, 31-letni napastnik (Al-Faisaly SC – jordańska ekstraklasa / Al-Batin FC – Ekstraklasa) – w pierwszej połowie 2018 roku jako piłkarz Al-Faisaly strzelił osiem goli w lidze (brak danych dotyczących liczby występów). Jego zespół skończył poprzedni sezon na trzecim miejscu, a Gikiewicz został królem strzelców tamtejszej ekstraklasy. W lipcu Polak przeniósł się do Al-Batin, lecz tam nie zdołał zadebiutować, ani nawet załapać się do kadry meczowej. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 14. miejsce w lidze

Austria

Martin Pajaczkowski, 21-letni pomocnik (Wiener SC – trzecia liga / Floridsdorfer AC – druga liga) – pierwszą połowę roku spędził w trzecioligowym Wiener SC. Od nowego sezonu gra w drugoligowym Florisdorfer AC, w barwach którego zagrał w trzynastu meczach ligowych. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował ósme miejsce w lidze.

Bartłomiej Żynel, 20-letni bramkarz, (FC Salzburg – austriacka ekstraklasa / FC Liefering – austriacka druga liga / Wisła Płock) – w 2018 roku w Austrii nie zagrał w żadnym meczu ligowym Salzburga ani Liefering (klub filialny Salzburga). Po zakończeniu sezonu, który Salzburg zakończył mistrzostwem Austrii, a Liefering piątym miejscem, przeniósł się do Wisły Płock.

Australia

Filip Kurto, 27-letni bramkarz (Roda JC Kerkrade – holenderska Eredivisie / Wellington Phoenix – A-League) – w pierwszej połowie roku był piłkarzem holenderskiej Rody, lecz nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół spadł z ligi. Od 18 lipca jest zawodnikiem nowozelandzkiego Wellington Phoenix FC. Dotychczas zagrał w dziewięciu meczach ligowych. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował czwarte miejsce w lidze.

 Michał Kopczyński, 27-letni pomocnik (Legia Warszawa / Wellington Phoenix – A-League) – 25 lipca został wypożyczony do Wellington Phoenix z Legii Warszawa. Dotychczas wystąpił w sześciu meczach ligowych. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował czwarte miejsce w lidze.

Marcin Budziński, 28-letni pomocnik, (Melbourne City – A-League / Cracovia) – jako zawodnik Melbourne City w 2018 roku zagrał w dziewięciu meczach ligowych, w których strzelił cztery bramki. Jego zespół na koniec sezonu zajął 3. miejsce w rundzie zasadniczej i odpadł w półfinale play off. Po zakończeniu sezonu wrócił do Polski i został piłkarzem Cracovii.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak, 32-letni obrońca (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w czternastu meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Na koniec sezonu 2017/2018 świętował zdobycie mistrzostwa Azerbejdżanu. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował drugie miejsce w lidze.

Belgia

Jakub Piotrowski, 21-letni pomocnik (Pogoń Szczecin / KRC Genk – Ekstraklasa) – transfer Piotrowskiego z Pogoni Szczecin do Genku ogłoszono 14 maja. Dotychczas wystąpił w jednym spotkaniu ligowym. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował pierwsze miejsce w lidze.

Bartosz Kapustka, 22-letni pomocnik (SC Freiburg – niemiecka Bundesliga / Oud-Heverlee Leuven – druga liga) – w pierwszej połowie roku przebywał na wypożyczeniu z angielskiego Leicester City do niemieckiego SC Freiburg. W minionym roku zdołał zagrać w dwóch meczach ligowych Freiburga, a jego zespół skończył sezon na 15. miejscu. Ostatniego dnia okienka transferowego Kapustka został wypożyczony do belgijskiego drugoligowego Oud-Heverlee Leuven. W barwach tego zespołu zagrał w dwunastu meczach ligowych, w których strzelił trzy bramki. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował siódme miejsce w lidze.

Bułgaria

Jacek Góralski, 26-letni pomocnik (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 27 spotkaniach ligowych. W minionym roku świętował także mistrzostwo Bułgarii oraz zdobycie Superpucharu Bułgarii. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował pierwsze miejsce w lidze.

Jakub Świerczok, 25-letni napastnik (Zagłebie Lubin / Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – na początku 2018 roku przeszedł do Łudogorca z Zagłebia Lubin. W 2018 roku wystąpił w 24 meczach ligowych, w których strzelił dziesięć bramek. W minionym roku świętował także mistrzostwo Bułgarii oraz zdobycie Superpucharu Bułgarii. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował pierwsze miejsce w lidze.

Daniel Kajzer, 26-letni bramkarz (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – w 2018 roku wystąpił w 28 meczach ligowych i obronił jeden rzut. Poprzedni sezon Botew zakończył na piątym miejscu w lidze, a na koniec 2018 roku zajmuje piąte miejsce w tabeli.

Chiny

Adrian Mierzejewski, 32-letni pomocnik (Sydney FC (Australia – Ekstraklasa) / Changchun Yatai – Ekstraklasa) – w pierwszej połowie roku jako piłkarz Sydney FC zagrał w 15 spotkaniach ligowych, w których strzelił pięć bramek. Dodatkowo Mierzejewski został wybrany najlepszym zawodnikiem ligi. Jego zespół zajął pierwsze miejsce w sezonie regularnym i odpadł w półfinale fazy Play-off z Melbourne Victory. 7 lipca Mierzejewski podpisał kontrakt z chińskim Changchun Yatai. W barwach tego klubu zagrał w 19 spotkaniach, w których strzelił trzy bramki. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach chińskiej ekstraklasy zajął 15. miejsce i spadł z ligi.

Chorwacja

Damian Kądzior, 26-letni pomocnik (Górnik Zabrze / GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – do Dinama Zagrzeb trafił z Górnika Zabrze w połowie czerwca. W 2018 roku w jego barwach zagrał w 17 meczach ligowych, w których strzelił cztery bramki . Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował pierwsze miejsce w lidze.

Łukasz Zwoliński, 25-letni napastnik (Pogoń Szczecin / HNK Gorica – Ekstraklasa) – do beniaminka chorwackiej ekstraklasy trafił na początku czerwca. W nowym zespole w 2018 roku zagrał w siedemnastu meczach ligowych, w których strzelił osiem bramek. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował piąte miejsce w lidze.

Michał Masłowski, 28-letni pomocnik (HNK Gorica – Ekstraklasa) – w 2018 roku w barwach HNK Gorica w rozgrywkach pierwszej i drugiej ligi chorwackiej zagrał w trzynastu spotkaniach ligowych, w których strzelił trzy bramki. Na początku sezonu 2018/2019 doznał kontuzji kolana, która wyklucza go z gry na kilka miesięcy. W poprzednim sezonie ze swoim zespołem wywalczył awans do chorwackiej ekstraklasy. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował piąte miejsce w lidze.

Krystian Nowak, 24-letni obrońca (Paniónios GSS – grecka ekstraklasa / NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – na początku roku podpisał kontrakt z greckim Panióniosem. W barwach tego zespołu nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, zaliczając tylko jeden występ w Pucharze Grecji. Poprzedni sezon jego były klub zakończył na siódmym miejscu. 23 sierpnia Nowak podpisał kontrakt z chorwackim NK Slaven Koprivnica. W tym roku dla tego klubu zagrał w siedmiu meczach ligowych. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował ósme miejsce w lidze.

Cypr

Patryk Procek, 23-letni bramkarz (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa / GKS Katowice / AÉL Limassol – Ekstraklasa) – na początku 2018 roku Proces rozwiązał kontrakt z cypryjskim AS Ethnikós Áchnas. W barwach tego zespołu w 2018 roku nie wystąpił w lidze. 23-letni bramkarz aż do kwietnia nie miał klubu. 4 kwietnia podpisał kontrakt z pierwszoligowym GKS-em Katowice, lecz nie zagrał w żadnym meczu ligowym. 20 czerwca, po tym, gdy przestał być zawodnikiem „Gieksy”, związał się dwuletnim kontraktem z AÉL-em Limassol. W barwach tego zespołu wystąpił w siedmiu meczach ligowych. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował drugie miejsce w lidze.

Jakub Kosiorek, 24-letni bramkarz (FC Anker Wismar – niemiecka piąta liga / Énossis Néon Paralimníou – Ekstraklasa) – Kosiorek pierwszą połowę roku spędził w niemieckim FC Anker Wismar. 1 września podpisał obowiązującą do końca roku umowę z cypryjskim Énossis Néon Paralimníou. Nie zdołał zagrać w żadnym meczu ligowym. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował jedenaste miejsce w lidze.

Dania

Kamil Wilczek, 30-letni napastnik (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 35 spotkaniach ligowych, w których strzelił 25 bramek. Sezon 2017/2018 jego zespół zakończył na drugim miejscu w lidze a także ze zdobytym Pucharem Danii. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował trzecie miejsce w lidze.

Francja

Kamil Glik, 30-letni obrońca (AS Monaco FC – Ligue 1) – w 2018 roku zagrał w 32 meczach ligowych, w których strzelił dwie bramki. Poprzedni sezon Monaco skończyło na drugim miejscu w lidze, awansowali również do finału Pucharu Ligi. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 19. miejsce w lidze.

Igor Lewczuk, 33-letni obrońca (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 1) – w 2018 roku zagrał w siedmiu meczach ligowych. Drużyna z Bordeaux poprzedni sezon zakończyło na szóstym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku zespół zajmował 12. miejsce w lidze.

Rafał Kurzawa, 25-letni pomocnik (Górnik Zabrze / Amiens SC – Ligue 1) – po udanym 2018 roku w barwach Górnika Zabrze, Kurzawa trafił do francuskiego Amiens SC. W barwach tego klubu w minionym roku zagrał w ośmiu meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. (STAN na 19 grudnia). Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował 17. miejsce w lidze.

Damien Perquis, 34-letni obrońca (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – w 2018 roku zagrał w 20 meczach ligowych. Jego zespół w poprzednim sezonie zajął 16. miejsce w lidze, a na koniec 2018 roku zajmował 14, miejsce w lidze.

Ludovic Obraniak, 34-letni pomocnik (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – w 2018 roku zagrał w dwóch spotkaniach ligowych. JEgo drużyna zakończyła sezon na jedenastym miejscu w lidze, a Obraniak zakończył karierę piłkarską.

Grecja

Piotr Grzelczak, 30-letni napastnik (AÓ Plataniá Chaníon – grecka ekstraklasa / Chojniczanka Chojnice) – w 2018 roku w Grecji zagrał w czterech meczach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na ostatnim miejscu w lidze i spadł z ligi. Grzelczak w marcu rozwiązał kontrakt z klubem i do końca sezonu pozostał wolnym zawodnikiem, a we wrześniu podpisał kontrakt z Chojniczanką Chojnice.

Hiszpania

Paweł Kieszek, 34-letni bramkarz (Córdoba CF – druga liga / Málaga CF – druga liga) – w 2018 roku zagrał w 25 meczach ligowych (22 w barwach Córdoby, trzy w barwach Málagi). W minionym roku obronił także aż trzy rzuty karne. W barwach Córdoba CF występował przez cały sezon 2017/2018, który jego klub zakończył na 16. miejscu w lidze. Kieszek musiał opuścić klub z Kordowy, ponieważ klub napotkał na problemy proceduralne, przez co nie mógł grać w lidze. Kieszka pozyskała Málaga CF. Jego klub na koniec 2018 roku plasował się na trzeciej pozycji.

Marcel Lizak, 22-letni bramkarz (Girona FC – Primera División / CF Peralada-Girona B – trzecia liga) – w 2018 roku Lizak nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. W pierwszej połowie trzykrotnie znalazł się na ławce rezerwowych Girony, lecz nie zagrał w żadnym meczu. Jego klub zakończył wówczas sezon na dziesiątym miejscu. 19 lipca ogłoszono, że Polak został piłkarzem CF Peralada-Girona B – zespole filialnym Girona FC. W barwach tego zespołu Lizak również nie zagrał w lidze, ośmiokrotnie znajdując się w kadrze meczowej. Jego obecna drużyna na koniec 2018 roku zajmuje 16. miejsce w lidze.

Paweł Florek, 22-letni bramkarz (CD Badajoz – trzecia liga) – w 2018 roku zagrał w siedmiu meczach ligowych. Jego zespół poprzedni sezon zakończył na dwunastym miejscu, natomiast na koniec 2018 roku zajmował 11. miejsce w lidze.

Mateusz Kania, 19-letni bramkarz (Real Sporting de Gijón B – trzecia liga) – w 2018 roku Kania nie zagrał w żadnym meczu ligowym swojej drużyny, z czego 15 razy załapał się do kadry meczowej. Jego zespół poprzedni sezon zakończył na drugim miejscu w lidze, ale przegrał baraże o awans do wyższej ligi. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmował ósme miejsce w lidze.

Przemysław Tytoń, 31-letni bramkarz (RC Deportivo de La Coruña – Primera Divison) – w 2018 roku zagrał w jednym meczu ligowym. Jego zespół zakończył poprzedni sezon na osiemnastym miejscu w lidze i spadł z elity. 31 sierpnia rozwiązał kontrakt z Deportivo i pozostawał bez klubu. W grudniu podpisał kontrakt z amerykańskim FC Cincinnati.

Holandia

Bartłomiej Urbański, 20-letni pomocnik (Willem II Tilburg – Eredivisie) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym, tylko raz znajdując się w kadrze meczowej. Willem II poprzedni sezon zakończył na trzynastym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku zajmował 12. miejsce w lidze.

Karol Niemczycki, 19-letni bramkarz (NAC Breda – Eredivisie) – w 2018 roku wystąpił w dwóch spotkaniach ligowych. Jego zespół poprzedni sezon zakończył na czternastym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku zajmował 17. miejsce w lidze.

Filip Bednarek, 26-letni bramkarz (vbv De Graafschap – druga liga / sc Heerenveen – Eredivisie) – w 2018 wystąpił w 19 meczach ligowych (stan na 19 grudnia). W pierwszej połowie sezonu z vbv De Graafschap wywalczył awans do Eredivisie. W nowym sezonie przeszedł do Heerenveen, gdzie jeszcze nie zdołał zadebiutować. Na koniec 2018 roku zajmował 10. miejsce w lidze.

Piotr Parzyszek, 25-letni napastnik (PEC Zwolle – Eredivisie / Piast Gliwice) – w 2018 roku w Holandii zagrał w 11 meczach ligowych, w których strzelił cztery bramki. Jego zespół zakończył poprzedni sezon na dziewiątym miejscu w lidze. W nowym sezonie Parzyszek przeszedł do Piasta Gliwice.

Wojciech Golla, 26-letni obrońca (NEC Nijmegen – druga liga / Śląsk Wrocław) – w 2018 roku w Holandii zagrał w 18 meczach ligowych, w których strzelił trzy bramki. Jego zespół zakończył wówczas sezon na trzecim miejscu. Golla wrócił do Polski i został zawodnikiem Śląska Wrocław.

Mikołaj Smyłek, 23-letni bramkarz (MVV Maastricht – druga liga / Legionovia Legionowo) – w 2018 roku w Holandii nie zagrał w żadnym meczu ligowym, osiemnastokrotnie zasiadając na ławce rezerwowych. Jego zespół skończył sezon na 10. miejscu w lidze i odpadł z baraży o awans do wyższej ligi. Po zakończeniu sezonu przeszedł do Legionovii Legionowo.

Irlandia

Arkadiusz Mamala, 21-letni bramkarz (Galway United FC – druga liga) – zero występów. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach drugiej ligi irlandzkiej zajął szóste miejsce.

Michał Sadyś, 22-letni bramkarz (Cobh Ramblers FC – druga liga) – zero występów. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach drugiej ligi irlandzkiej zajął ósme miejsce.

Islandia

Maciej Majewski, 29-letni bramkarz (Grindavík – Ekstraklasa) – dwa spotkania. Finał islandzkiego Pucharu Ligi. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach islandzkiej ekstraklasy zajął dziesiąte miejsce.

Robert Błąkała, 24-letni bramkarz (Bocheński KS / Njarðvík – druga liga) – 22 spotkania. Na początku roku był piłkarzem Bocheńskiego KS-u, na Islandię trafił w maju. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach islandzkiej drugiej ligi zajął szóste miejsce.

Paweł Grudziński, 26-letni pomocnik (Víðir / Njarðvík – druga liga) – 10 spotkań, jedna samobójcza bramka. W lipcu przeszedł z trzecioligowego Víðir, do drugoligowego Njarðvík, którego piłkarze był w 2014 i 2015 roku. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach islandzkiej drugiej ligi zajął szóste miejsce.

Japonia

Krzysztof Kamiński , 28-letni bramkarz (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – 32 spotkania, dwa obronione rzuty karne. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach japońskiej ekstraklasy zajął szesnaste miejsce. Utrzymanie w lidze Júbilo Iwata wywalczyło po wygranej 2:0 w meczu barażowym z drugoligowym Tokyo Verdy.

Litwa

Dawid Smug, 24-letni bramkarz (Górnik Łęczna / Atlantas Kłajpeda – Ekstraklasa) – 15 spotkań. Smug w pierwszej części roku był zawodnikiem pierwszoligowym wówczas Górnika Łęczna, a na Litwę trafił 3 sierpnia, gdy podpisał roczny kontrakt z Atlantasem Kłajpeda. Jego zespół w rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach litewskiej ekstraklasy zajął szóste miejsce.

Patryk Michałek , 19-letni pomocnik (Karkonosze Jelenia Góra / Koralas Kłajpeda – druga liga) – sześć spotkań, jeden gol. Michałek trafił do Koralasu w sierpniu z czwartoligowych Karkonoszy Jelenia Góra. W tym klubie pograł jednak niewiele ponad miesiąc. 19 września z powodu problemów kadrowych Koralas Kłajpeda wycofał się z rozgrywek II ligi litewskiej. Do tego momentu Koralas w siedemnastu spotkaniach zgromadził zaledwie trzy punkty.

Łotwa

Kamil Biliński, 30-letni napastnik (Wisła Płock / Riga FC – Ekstraklasa) – 9 spotkań, dwie bramki. Zdobyte mistrzostwo Łotwy i Puchar Łotwy. W pierwszej połowie sezonu 30-letni napastnik był piłkarzem Wisły Płock, a w sierpniu podpisał kontrakt z obecnym klubem.

Niemcy

Robert Lewandowski, 30-letni napastnik (Bayern München – Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w 29 meczach ligowych, w których strzelił 24 bramki. W poprzednim sezonie z Bayernem zdobył Mistrzostwo Niemiec i został królem strzelców Bundesligi. Na początku nowego sezonu wygrał Superpuchar Niemiec. Na koniec 2018 roku Bayern zajmuje drugie miejsce w lidze.

Łukasz Piszczek, 33-letni obrońca (Borussia Dortmund – Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w 30 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Jego zespół poprzedni sezon skończył na czwartym miejscu w lidze, a 2018 rok zakończył na pozycji lidera.

Jakub Błaszczykowski, 33-letni pomocnik (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w trzech meczach ligowych (dwa spotkania w poprzednim sezonie, jeden mecz w sezonie 2018/2019).  Poprzedni sezon Wolfsburg zakończył na 16. miejscu w lidze, a utrzymanie wywalczył po dwumeczu barażowym. Na koniec 2018 roku zespół Błaszczykowskiego zajmuje piąte miejsce w lidze.

Adam Bodzek, 33-letni obrońca (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w 27 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. W poprzednim sezonie Fortuna zajęła pierwsze miejsce w 2. Bundeslidze i awansowała do elity. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje 14. miejsce w lidze.

Marcin Kamiński, 26-letni obrońca (VfB Stuttgart 1893  – Bundesliga / Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w 27 meczach ligowych (13 w Stuttgartcie, 14 w Fortunie). W letnim okresie przygotowawczym został wypożyczony ze Stuttgartu do Fortuny. Poprzedni sezon Stuttgart z Kamińskim w składzie zakończył na siódmy miejscu w lidze. Na koniec 2018 roku jego Fortuna zajmuje 14. miejsce w lidze.

Tomasz Kucz, 19-letni bramkarz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym (raz znalazł się w kadrze meczowej). W letnim okresie przygotowawczym został przeniesiony z drużyny juniorów do pierwszego zespołu Bayeru. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje 9. miejsce w lidze.

Jakub Bednarczyk, 19-letni pomocnik (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym (w Bayerze zadebiutował w meczu Ligi Europy). W letnim okresie przygotowawczym został przeniesiony z drużyny juniorów do pierwszego zespołu Bayeru. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje 9. miejsce w lidze.

Adrian Stanilewicz, 18-letni pomocnik (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym (w Bayerze zadebiutował w meczu Ligi Europy). W środku sezonu został włączony do pierwszego zespołu. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje 9. miejsce w lidze.

David Kopacz, 19-letni pomocnik (juniorzy Borussi Dortmund / VfB Stuttgart – Bundesliga) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym (dwukrotnie zasiadał na ławce rezerwowych). W maju przeszedł z młodzieżowego zespołu Borussi Dortmund do Stuttgartu. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje 16. miejsce w lidze.

Eugen Polanski, 32-letni pomocnik (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w czterech spotkaniach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na trzecim miejscu w lidze. Po zakończeniu sezonu Polanski odszedł z klubu, do teraz pozostaje piłkarzem bez klubu.

Waldemar Sobota, 31-letni pomocnik (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w 17 meczach ligowych, w których strzelił dwie bramki. Na koniec poprzedniego sezonu jego drużyna zajęła 12. miejsce w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na trzecim miejscu w lidze.

André Dej, 26-letni pomocnik (Sportfreunde Lotte – 3. Liga / SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) – w 2018 roku zagrał w 12 meczach ligowych (wszystkie w Lotte), w których strzelił jednego gola. Z tym zespołem na koniec poprzedniego sezonu zajął 16. miejsce w lidze. W czerwcu przeszedł do drugoligowego SSV Jahn Regensburg, w którym nie zdołał zadebiutować. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje dziewiąte miejsce w lidze.

Rafał Gikiewicz, 31-letni bramkarz (SC Freiburg – Bundesliga / 1. FC Union Berlin – 2. Bundesliga) -w 2018 roku zagrał w 20 meczach ligowych (18 w Unionie, dwa w Freiburgu), w których strzelił jednego gola i obronił jeden rzut karny. Z Freiburgiem zajął 15. miejsce w lidze, a latem przeszedł do Unionu Berlin, który na koniec 2018 roku zajmuje czwarte miejsce w lidze.

Martin Kompalla, 26-letni bramkarz (VfL Bochum 1848 – 2. Bundesliga / SV 19 Straelen – Regionalliga) – w 2018 roku w barwach Bochum nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół zakończył sezon na szóstym miejscu w lidze. Po zakończeniu sezonu przeszedł do czwartoligowego SV 19 Straelen.

Pascal Kubina, 19-letni obrońca (MSV 02 Duisburg – 2. Bundesliga / SSVg Velbert 02 – Oberliga) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół zakończył wówczas sezon na siódmym miejscu w lidze. Po zakończeniu sezonu odszedł do piątoligowego SSVg Velbert 02.

Artur Sobiech, 28-letni napastnik (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga / Lechia Gdańsk) – w 2018 roku w Niemczech zagrał w siedmiu meczach ligowych. Jego zespół zakończył wówczas sezon na dziesiątym miejscu w lidze. Od nowego sezonu jest piłkarzem Lechii Gdańsk.

Martin Kobylański, 24-letni pomocnik (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – w 2018 roku zagrał w 37 meczach ligowych, w których strzelił 11 bramek. Jego zespół poprzedni sezon zakończył na dziesiątym miejscu w lidze, natomiast 2018 rok kończy na siódmym miejscu w lidze.

Jarosław Lindner, 30-letni napastnik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – w 2018 roku zagrał w 28 meczach ligowych, w których strzelił trzy bramki. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na 16. miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na 13. miejscu w lidze.

Marcus Piossek, 29-letni pomocnik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – w 2018 roku zagrał w 17 meczach ligowych. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na 16. miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na 13. miejscu w lidze.

Kevin Pytlik, 21-letni obrońca (Wuppertaler SV – Regionalliga / Sportfreunde Lotte – 3. liga) – w barwach Lotte w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Na koniec 2018 roku jego zespół plasuje się na 13. miejscu w lidze.

David Blacha, 28-letni pomocnik (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga / VfL Osnabrück – 3. liga) – w 2018 roku zagrał w 30 meczach ligowych (20 w Osnabrück, 10 w Wehen) i strzelił jedną bramkę. Wehen z Blachą w składzie poprzedni sezon zakończyło na czwartym miejscu. Przed rozpoczęciem nowego sezonu przeszedł do trzecioligowego VfL Osnabrück, który na koniec 2018 roku plasuje się na pierwszym miejscu.

Sebastian Mrowca, 24-letni obrońca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – w 2018 roku zagrał w 20 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na czwartym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku Wehen plasuje się na szóstym miejscu w lidze.

Rafał Koczor, 29-letni bramkarz (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – w 2018 roku zagrał w dziewięciu meczach ligowych. Jego zespół poprzedni sezon skończył na 11. miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na 18. miejscu w lidze.

Wojciech Sadlowski, 20-letni bramkarz (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – w 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół poprzedni sezon skończył na 11. miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na 18. miejscu w lidze.

Mariusz Sowisło, 36-letni pomocnik (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – w 2018 roku zagrał w 13 spotkaniach ligowych. Wraz z Magdeburgiem wygrał rozgrywki 3. ligi niemieckiej i awansował do wyższej ligi. Sowisło po zakończeniu sezonu odszedł z klubu i zakończył karierę.

Rafał Kazior, 35-letni napastnik (SV Werder Bremen 1899 II – 3. Liga) – w 2018 roku zagrał w 16 spotkaniach ligowych, w których strzelili pięć goli. Jego zespół zakończył sezon na 18. miejscu w lidze i spadł do niższej ligi, a Kazior po sezonie zakończył piłkarską karierę.

Norwegia

Artur Krysiak, 29-letni bramkarz (Yeovil Town FC – 4. liga angielska / FK Bodø/Glimt – norweska Ekstraklasa) – Krysiak w sierpniu trafił do Norwegii, podpisując z klubem kontrakt do końca roku kalendarzowego. 29-letni bramkarz nie zdołał zadebiutować w oficjalnym meczu pierwszego zespołu. Dwunastokrotnie znajdował się w kadrze meczowej swojego zespołu, lecz ani razu nie zagrał. W rozgrywanych w systemie wiosna-jesień rozgrywkach norweskiej ekstraklasy jego drużyna zajęła jedenaste miejsce.

Łukasz Jarosiński, 30-letni bramkarz (Hamarkameratene – druga liga) – 29 spotkań, jeden obroniony rzut karny. Jego zespół zakończył sezon na 9. miejscu.

Portugalia

Michał Miśkiewicz, 29-letni bramkarz (CD Feirense – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w dwóch meczach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na szesnastym miejscu. Miśkiewicz po sezonie wyjechał z Portugalii i przeniósł się do Korony Kielce.

Rosja

Grzegorz Krychowiak, 28-letni pomocnik (West Bromwich Albion FC – angielska Premier League / Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 28 spotkaniach ligowych (13 w barwach WBA, 15 w barwach Łokomotiwu), w których strzelił jedną bramkę i zobaczył jedną czerwoną kartkę. West Bromwich Albion, do którego Krychowiak był wypożyczony z PSG, na koniec sezonu 2017/2018 zajął ostatnie, 20. miejsce w lidze, które spowodowało spadek z ligi. Po nieudanym sezonie Polak został ponownie wypożyczony, tym razem do Łokomotiwu Moskwa, który na koniec 2018 roku zajmuje piąte miejsce w lidze.

Maciej Rybus, 29-letni obrońca (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 18 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. W sezonie 2017/2018 Łokomotiw został mistrzem Rosji, natomiast na koniec 2018 roku zajmuje piąte miejsce w lidze.

Maciej Wilusz, 30-letni obrońca (FK Rostow – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 25 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Poprzedni sezon FK Rostow zakończył na 11. miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku zajmuje siódme miejsce w lidze.

Janusz Gol, 33-letni pomocnik (Amkar Perm – Ekstraklasa / Cracovia) – w 2018 roku w Rosji zagrał w sześciu meczach ligowych. Jego ówczesna drużyna zakończyła sezon na 13. miejscu w lidze i utrzymało się w lidze po zwycięskich barażach. Ostatecznie Amkar z powodu zaległości finansowych stracił licencje na grę w lidze. Gol po zakończeniu sezonu trafił do Cracovii.

Łukasz Sekulski, 28-letni napastnik (Jagiellonia Białystok / SKA Chabarowsk – druga liga) – Sekulski 22 lutego przeszedł z Jagiellonii Białystok do SKA Chabarowsk, będącym wówczas beniaminikiem rosyjskiej ekstraklasy (ostatecznie zajmuje ostatnie miejsce w lidze i spada o poziom niżej). W 2018 roku Sekulski zagrał w 25 meczach ligowych, w których strzelił trzy bramki. Na koniec minionego roku jego zespół zajmuje dwunaste miejsce w lidze.

Rumunia

Piotr Polczak, 32-letni obrońca (Astra Giurgiu – Ekstraklasa / Zagłębie Sosnowiec) – w 2018 roku w Rumunii zagrał w 12 meczach ligowych, w których strzelił jedną bramkę. Jego zespół zajął wówczas piąte miejsce w lidze. Po sezonie Polczak wrócił do Polski i został piłkarzem Zagłębia Sosnowiec.

Słowacja

Patryk Małecki, 30-letni pomocnik (Wisła Kraków / Spartak Trnava – Ekstraklasa) – 1 września Małecki został wypożyczony z Wisły Kraków do słowackiego Spartaka Trnava. W 2018 roku w barwach słowackiej drużyny zagrał w siedmiu meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Spartak 2018 rok zakończył na ósmym miejscu w lidze.

Gerard Bieszczad, 25-letni bramkarz (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – w 2018 roku Bieszczad wystąpił w pięciu meczach ligowych (wszystkie w poprzednim sezonie). W sezonie 2018/2019 Bieszczad nie zagrał w żadnym meczu ligowym, sześciokrotnie znajdując się na ławce rezerwowych. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na ósmym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na siódmym miejscu w tabeli.

Dawid Kurminowski, 19-letni napastnik (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – na początku stycznia został wypożyczony z Lecha Poznań do MFK Zemplín Michalovce. W 2018 roku zagrał w 23 meczach ligowych, w których strzelił pięć bramek. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na ósmym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na siódmym miejscu w tabeli.

Tomasz Nawotka, 21-letni obrońca (Zagłębie Sosnowiec / Legia Warszawa / MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – w pierwszej połowie roku był wypożyczony do Zagłębia Sosnowiec, a w letnim okresie przygotowawczym Legia wypożyczyła Nawotkę do MFK Zemplín Michalovce. W 2018 roku zagrał w siedmiu meczach ligowych, w których strzelił jedną bramkę. Jego zespół na koniec 2018 roku zajął siódme miejsce w lidze.

Jakub Więzik, 27-letni napastnik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 24 meczach ligowych, w których strzelił trzy bramki. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na dziewiątym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku plasuje się na dziesiątym miejscu.

Mateusz Góra, 21-letni pomocnik (Partizán Bardejov – druga liga / Bałtyk Gdynia) – w 2018 roku na Słowacji zagrał w 12 meczach ligowych. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na dwunastym miejscu w lidze. Po zakończeniu sezonu Góra został piłkarzem trzecioligowego Bałtyku Gdynia.

Sebastian Szczepański, 25-letni pomocnik (Partizán Bardejov – druga liga / Sandecja Nowy Sącz) – w 2018 roku zagrał w 11 meczach ligowych. Poprzedni sezon jego zespół zakończył na dwunastym miejscu w lidze. Od nowego sezonu Szczepański jest piłkarzem Sandecji Nowy Sącz.

Stany Zjednoczone

Kacper Przybyłko, 25-letni napastnik (1.FC Kaiserslautern – niemiecka 2. Bundesliga / Philadelphia Union – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – w pierwszej połowie roku Przybyłko był zawodnikiem niemieckiego 1.FC Kaiserslautern, lecz w 2018 roku nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym swojego zespołu. Kaiserslautern spadło z 2. Bundesligi, a Przybyłko odszedł z klubu. We wrześniu 25-latek związał się kontraktem trwającym do końca sezonu z Philadelphią Union, nie zdołał jednak zadebiutować w oficjalnym meczu (ani razu nie znalazł się także w kadrze meczowej swojego zespołu). Jego drużyna dostała się do finału Pucharu USA, w którym przegrała z Houston Dynamo, a w regularnym sezonie MLS zajęła szóste miejsce. W meczu I rundy konferencji Wschodniej Philadelphia Union przegrała z New York City i odpadła z rozgrywek.

Konrad Plewa, 26-letni obrońca (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – 11 spotkań, dwie bramki. W sezonie zasadniczym jego zespół zajął czwarte miejsce w konferencji zachodniej i odpadł w ćwierćfinale przegrywając 0:1 z Reno 1868 FC.

Szkocja

Maciej Dąbrowski, 20-letni bramkarz (Hibernian FC – Premier League / Berwick Rangers FC – czwarta liga szkocka / Civil Service Strollers FC – piąta liga szkocka / Hibernian FC – Premier League) – w 2018 roku jako zawodnik Hibernian FC nie zagrał w żadnym meczu ligowym, dziewięciokrotnie zasiadając na ławce rezerwowych. W trakcie sezonu był wypożyczany do zespołów z niższych lig. Na koniec 2018 roku jego Hibernian zajmuje ósme miejsce w lidze.

Turcja

Jarosław Jach, 24-letni obrońca (Crystal Palace FC – angielska Premier League / Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w pięciu meczach ligowych (wszystkie w Turcji). W barwach Crystal Palace nie zagrał w żadnym meczu ligowym, raz znajdując się w kadrze meczowej. Jego drużyna poprzedni sezon zakończyła na jedenastym miejscu w lidze. 24 lipca został wypożyczony do Çaykur Rizespor Kulübü. Na koniec 2018 roku jego drużyna plasuje się na ostatnim, osiemnastym miejscu w lidze.

Łukasz Szukała, 34-letni obrońca (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w trzech meczach ligowych. W poprzednim sezonie jego drużyna zajęła drugie miejsce w lidze i awansowała do tureckiej ekstraklasy, a na koniec 2018 roku plasuje się na dwunastym miejscu w lidze.

Adam Stachowiak, 32-letni bramkarz (Gazişehir Gaziantep FK – druga liga / Denizlispor Kulübü – druga liga) – w 2018 roku zagrał w 35 meczach ligowych (19 w barwach Gazişehir Gaziantep FK. 16 w Denizlisporze). W pierwszej części sezonu był piłkarzem Gazişehir Gaziantep FK, z którym na koniec sezonu 2017/2018 zajął szóste miejsce w lidze i przegrał baraże o awans do Ekstraklasy. 6 lipca podpisał kontrakt z Denizlispore, Kulübü. Ten klub na koniec 2018 roku plasuje się na drugim miejscu w lidze.

Jakub Kosecki. 28-letni pomocnik (Śląsk Wrocław / Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – 24 lipca przeszedł ze Śląska Wrocław do tureckiej Adany Demirspor Kulübü. W 2018 roku w barwach tego klubu zagrał w siedemnastu meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Jego drużyna na koniec 2018 roku plasuje się na dziewiątym miejscu w lidze.

Ukraina

Tomasz Kędziora, 24-letni obrońca (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 28 meczach ligowych, w których strzelił dwie bramki. Jego zespół poprzedni sezon zakończył na drugim miejscu w lidze, a na koniec 2018 roku również zajmuje drugie miejsce w lidze.

Walia

Adrian Cieślewicz, 28-letni pomocnik (The New Saints FC – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 14 spotkaniach, w których strzelił dwie bramki. W listopadzie 2017 roku zerwał więzadło krzyżowe w kolanie, przez co pauzował przez kilka miesięcy. W 2018 z TNS zdobył mistrzostwo Walii, Puchar Ligi. Na koniec minionego roku jego zespół zajmuje trzecie miejsce w lidze.

Arkadiusz Piskorski, 28-letni pomocnik (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – w 2018 roku zagrał w 27 spotkaniach ligowych, w których strzelił cztery bramki. Jego zespół poprzedni sezon zakończył na piątym miejscu w lidze, natomiast na koniec 2018 roku zajmuje dziewiąte miejsce w lidze.

Włochy

Wojciech Szczęsny, 28-letni bramkarz (Juventus – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 23 spotkaniach ligowych i obronił jeden rzut karny. W poprzednim sezonie zdobył mistrzostwo i Puchar Włoch. 2018 roku Juventus zajmuje pierwsze miejsce w lidze.

Arkadiusz Milik, 24-letni napastnik (SSC Napoli – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 28 meczach ligowych, w których strzelił 14 bramek. W poprzednim sezonie jego zespół został wicemistrzem Włoch, a na koniec 2018 roku Napoli również jest drugie w tabeli.

Piotr Zieliński, 24-letni pomocnik (SSC Napoli – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 38 spotkaniach ligowych, w których strzelił trzy bramki. W poprzednim sezonie jego zespół został wicemistrzem Włoch, a na koniec 2018 roku Napoli również jest drugie w tabeli.

Karol Linetty, 23-letni pomocnik (UC Sampdoria – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 34 spotkaniach ligowych, w których strzelił jednego gola. W poprzednim sezonie jego zespół zajął dziesiąte miejsce w lidze, a na koniec 2018 roku zajmuje szóste miejsce w lidze.

Bartosz Bereszyński, 26-letni obrońca (UC Sampdoria – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 29 spotkaniach ligowych. W poprzednim sezonie jego zespół zajął dziesiąte miejsce w lidze, a na koniec 2018 roku zajmuje szóste miejsce w lidze.

Dawid Kownacki, 21-letni napastnik (UC Sampdoria – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 25 meczach ligowych, w których strzelił cztery bramki. W poprzednim sezonie jego zespół zajął dziesiąte miejsce w lidze, a na koniec 2018 roku zajmuje szóste miejsce w lidze.

Łukasz Teodorczyk, 27-letni napastnik (RSC Anderlecht – belgijska Jupiler League / Udinese Calcio – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 24 meczach ligowych (16 w Anderlechcie, 8 w Udinese), w których strzelił 12 bramek (wszystkie w Belgii). Z Anderlechtem zakończył sezon 2017/2018 na trzecim miejscu w lidze. 17 sierpnia przeszedł z Anderlechtu do Udinese. 2018 rok Udinese skończyło na 15. miejscu.

Michał Marcjanik, 24-letni obrońca (Arka Gdynia / Empoli Calcio – Serie A) – 21 maja ogłoszono transfer Marcjanika z Arki Gdynia do Empoli Calcio. W tym sezonie Polak nie zdołał jednak zadebiutować w nowym zespole, 15-krotnie łapiąc się do kadry meczowej. Na koniec 2018 roku jego zespół zajął 17. miejsce w lidze.

Łukasz Skorupski, 27-letni bramkarz (AS Roma / Bologna FC 1909 – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 20 meczach ligowych (19 w Bologni, jeden w Romie). (STAN na 21 grudnia, grają do 29 grudnia ) Na koniec sezonu 2017/2018 Roma zajęła trzecie miejsce w lidze. W letnim okienku transferowym przeszedł do Bologni. Na koniec 2018 roku jego zespół zajmuje 18. miejsce w lidze.

Krzysztof Piątek, 23-letni napastnik (Cracovia / Genoa CFC 1893 – Serie A) – po zakończeniu sezonu 2017/2018 Piątek trafił z Cracovii do Genoi. W 2018 roku w nowym klubie zagrał w 19 meczach ligowych, w których strzelił 13 bramek.  Jego zespół na koniec 2018 roku plasuje się na 14. miejscu w lidze.

Bartłomiej Drągowski, 21-letni bramkarz (Fiorentina – Serie A) – w 2018 roku zagrał w sześciu meczach ligowych. Na koniec poprzedniego sezonu Fiorentina zajęła ósme miejsce w lidze, natomiast na koniec 2018 roku zajmuje 10. miejsce w lidze.

Arkadiusz Reca, 23-letni pomocnik (Wisła Płock / Atalanta BC – Serie A) – w letnim okresie przygotowawczym przeszedł z Wisły Płock do Atalanty. Na koniec 2018 roku we Włoszech Reca nie zagrał w żadnym meczu ligowym, jedenastokrotnie zasiadając na ławce rezerwowych. 23-latek zagrał jedynie w jednym meczu eliminacji do Ligi Europy. Jego zespół na koniec roku zajmuje ósme miejsce w lidze.

Paweł Jaroszyński, 24-letni obrońca (Chievo Verona – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 16 meczach ligowych. W poprzednim sezonie jego zespół zajął 13. miejsce w lidze ,a na koniec 2018 roku plasuje się na ostatnim, 20. miejscu w lidze.

Mariusz Stępiński, 23-letni napastnik (Chievo Verona – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 31 meczach ligowych, w których strzelił osiem bramek. W poprzednim sezonie jego zespół zajął 13. miejsce w lidze ,a na koniec 2018 roku plasuje się na ostatnim, 20. miejscu w lidze.

Bartosz Salamon, 27-letni obrońca (SPAL 2013 – Serie A / Frosinone Calcio – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 16 meczach ligowych (siedem w SPAL, dziewięć w Frosinone). Na koniec sezonu 2017/2018 jego SPAL zajęła siedemnaste miejsce w lidze, natomiast Frosinone na koniec 2018 roku zajmuje 19. miejsce w lidze.

Thiago Cionek, 32-letni obrońca (SPAL 2013 – Serie A) – w 2018 roku zagrał w 31 meczach ligowych, strzelił jednego gola i dostał jedną czerwoną kartkę. Na koniec sezonu 2017/2018 jego SPAL zajęła siedemnaste miejsce w lidze, natomiast na koniec 2018 plasuje się na 16. miejscu w lidze.

Radosław Murawski, 24-letni pomocnik (US Città di Palermo – Serie B) –  w 2018 roku zagrał w 36 meczach ligowych, w których strzelił jedną bramkę. W poprzednim sezonie Palermo zajęło czwarte miejsce w lidze i przegrało w barażach o awans do Serie A, a 2018 rok zakończyli na pierwszym miejscu w lidze.

Przemysław Szymiński, 24-letni obrońca (US Città di Palermo – Serie B) – w 2018 roku zagrał w 22 meczach ligowych i strzelił jednego gola. W poprzednim sezonie Palermo zajęło czwarte miejsce w lidze i przegrało w barażach o awans do Serie A, a 2018 rok zakończyli na pierwszym miejscu w lidze.

Paweł Dawidowicz, 23-letni pomocnik (US Città di Palermo – Serie B / Hellas Verona – Serie B) – w 2018 roku zagrał w 32 meczach ligowych (18 w Palermo, 14 w Hellasie) i dostał jedną czerwoną kartkę. Palermo, w którym wówczas grał, na koniec sezonu 2017/2018 zajęło czwarte miejsce w lidze i przegrało w barażach o awans do Serie A. Na początku sierpnia przeszedł do Hellasu Verona, który na koniec 2018 roku zajmuje czwarte miejsce w lidze.

Tomasz Kupisz, 28-letni pomocnik (AC Cesena – Serie B / Ascoli Calcio – Serie B) – w 2018 roku zagrał w 25 meczach ligowych (16 w Cesenie, 9 w Ascoli), strzelił trzy gole (wszystkie w Cesenie) i zobaczył jedną czerwoną kartkę. W poprzednim sezonie jego Ascoli zakończyło rozgrywki na trzynastym miejscu w lidze, a na koniec 2018 roku zajmuje 10. miejsce w lidze.

Przemysław Bargiel, 18-letni pomocnik (młodzieżowy zespół AC Milan / Spezia Calcio – Serie B) – w sierpniu został wypożyczony z młodzieżowego zespołu AC Milan do drugoligowej Spezii, w barwach której nie zdołał zagrać w żadnym meczu ligowym. Na koniec 2018 roku jego zespół zajął siódme miejsce w lidze.

Michał Lewandowski, 22-letni bramkarz (Teramo Calcio – Serie C / SS Monopoli 1966 – Serie C / Teramo Calcio – Serie C) – w 2018 roku zagrał w 18 meczach ligowych. Na początku roku został wypożyczony z Teramo do SS Monopoli, lecz tam nie zdołał zagrać w żadnym meczu ligowym i po zakończeniu wypożyczenia wrócił do Teramo. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmuje 13. miejsce w lidze.

Davide Mastaj, 20-letni napastnik (Parma Calcio 1913 – Serie A / Trapani Calcio – Serie C) -pod koniec okienka transferowego mający polskie korzenie Mastaj został wypożyczony z Parmy do trzecioligowego Trapani. W 2018 roku nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół na koniec 2018 roku zajmuje drugie miejsce w lidze.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz, 31-letni napastnik (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 15 spotkań, trzy bramki. Jego zespół zajął trzecie miejsce w Ekstraklasie Wysp Owczych, która jest rozgrywana systemem wiosna-jesień i w sezonie 2019/2020 zagra w eliminacjach Ligi Europy. Zdobyty Puchar Wysp Owczych. W sierpniowym spotkaniu Ligi Europy z tureckim Beşiktaş JK częściowo uszkodził więzadło krzyżowe, przez co był niezdolny do gry przez dwa miesiące.

Michał Przybylski, 20-letni pomocnik (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 12 spotkań, pięć bramek. Jego zespół zajął trzecie miejsce w Ekstraklasie Wysp Owczych, która jest rozgrywana systemem wiosna-jesień i w sezonie 2019/2020 zagra w eliminacjach Ligi Europy. Zdobyty Puchar Wysp Owczych. Przybylski trafił do swojego klubu 29 czerwca, kiedy został wypożyczony do B36 z Widzewa Łódź. Na początku listopada Przybylski podpisał z B36 dwuletni kontrakt.


ODBIERZ 1500 PLN I TYPUJ ZAKŁADY W SUPERBET.PL


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.