Oko na rodaka: Pech Cionka i Gikiewicza

Polacy dzisiaj szczególnie aktywni byli na boiskach włoskiej Serie B. Pierwszą w tym sezonie czerwoną kartką ukarany został Thiago Cionek, a Przemysław Szymiński zanotował asystę przy jednej z czterech bramek dla Frosinone. W Indiach rzutu karnego nie wykorzystał natomiast Łukasz Gikiewicz.

Indywidualnie nie jest to najlepszy sezon w karierze Thiago Cionka. 35-letni obrońca występujący w drugoligowej włoskiej Regginie w trwającym sezonie zdołał strzelić już samobójczego gola, a w sobotnim spotkaniu z Como w przeciągu kilku minut zarobił dwie żółte kartki za faul, co spowodowało wykluczenie z gry byłego reprezentanta Polski. Pomimo gry w osłabieniu w końcówce wynik nie uległ zmianie i jego drużyna wywalczyła remis. Reggina na tym etapie sezonu zajmuje miejsce w środku stawki.

Swoją cegiełkę w wysokim zwycięstwie Frosinone nad SPAL dorzucił Przemysław Szymiński. Etatowy środkowy obrońca Frosinone zaliczył asystę przy jednym z dwóch trafień swojego partnera z linii defensywy Federico Gattiego, który to spotkanie zakończył z dubletem. Taki sam dopisek strzelecki na swoje konto dopisał również Alessio Zerbin. Ta wysoka wygrana pozwoliła Frosinone na utrzymanie się na ósmej pozycji, która oznacza prawo gry w barażach o awans do Serie A. SPAL, którego zawodnikiem jest Patryk Peda, znajduje się natomiast tuż nad strefą spadkową.

Była asysta, ale wciąż nie ma gola. A w spotkaniu z Odisha FC Łukasz Gikiewicz miał znakomitą okazję żeby otworzyć swój dorobek strzelecki w Indiach. Doświadczony napastnik pojawił się na boisku w 76. minucie, a już dziewięć minut później ustawił piłkę na jedenastym metrze. Niestety Gikiewicz przegrał pojedynek z bramkarzem rywali, który obronił jego strzał. Pomimo tego pudła Chennaiyin FC wygrał 2:1 i pozostał na najniższym szczeblu podium. Barwy tego zespołu reprezentuje też Ariel Borysiuk, który i tym razem zagrał cały mecz oraz dostał żółtą kartkę. Odisha FC również jest bogaty w polskie akcenty. Trenerem tego zespołu jest były szkoleniowiec Wisły Kraków Kiko Ramírez, a zawodnikiem Javi Hernández – były piłkarz Górnika Łęczna i Cracovii. Właśnie ten zawodnik w doliczonym czasie gry strzelił honorowego gola dla gości.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (17-18 grudnia)

Anglia

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 78 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Arsenalem.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Chongqing.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Viktorią Pilzno.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – wszedł na boisko w 82. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Sportingiem Gijón.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z CD Alcoyano.

Indie

Ariel Borysiuk (Chennaiyin FC – liga zawodowa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Odisha FC.

Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin FC – liga zawodowa) – nie wykorzystał rzutu karnego w wygranym 2:1 ligowym meczu z Odisha. Wszedł na boisko w 76. minucie.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Warrenpoint Town.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Greuther Fürth.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Greuther Fürth.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Borussią Dortmund.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Arminią Bielefeld.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Borussią Dortmund

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Borussią Dortmund.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bochum.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bochum.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z HSV.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Hallescher FC.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Kaiseslautern.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z rezerwami SC Freiburg.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Hallescher FC.

Patrick Schikowski (SC Verl – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Türkgücü München.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 2:2 z MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 2:2 z MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Rangers FC.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ross County.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Antalyasporem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Bolusporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Ankarą Keçiörengücü

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Penybont.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – spędził na ławce przegrany 0:1 ligowy mecz z Connah’s Quay Nomads.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Ferencvárosem.

Włochy

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Bologną.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Cagliari.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Juventusem.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Udinese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:1 z Atalantą.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:4 z Crotone.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:1 z Ascoli.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – dostał czerwoną kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Como.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:4 z Crotone.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Frosinone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i asysta w wygranym 4:0 ligowym meczu ze SPAL.