Oko na rodaka: Kolejny gol Martina Kobylańskiego w niemieckiej 3. Lidze

Piątek należał do Polaków występujących w bardziej egzotycznych rejonach Europy. Drugiego gola w barwach niemieckiego TSV 1860 strzelił Martin Kobylański. Na poziomie drugiej ligi holenderskiej zadebiutował natomiast Bartłomiej Smolarczyk. W Walii Dawid Szczepaniak obronił rzut karny, a grający szczebel niżej Hubert Matras zaliczył asystę.

Dobrze rozpoczyna się przygoda Martina Kobylańskiego z TSV München von 1860. Były napastnik m.in. Lechii Gdańsk latem trafił do tego trzecioligowca z Eintrachtu Brunszwik, w barwach którego w przeciągu 24 gole w lidze. W meczu 5. kolejki niemieckiej 3. Ligi 28-latek strzelił swojego drugiego gola w nowej drużynie. Polak w 34. minucie po dograniu Stefana Lexa popisał się świetnym strzałem lewą nogą z powietra pokonał golkipera gości. Ostatecznie zespół z Monachium wygrał u siebie 3:1 i z kompletem zwycięstw przewodzi ligowej tabeli. Kobylańskiego natomiast w przerwie zmienił Joseph Boyamba.

Bartłomiej Smolarczyk był bohaterem jednego z bardziej nieoczekiwanych transferów w letnim okienku transferowym. Wychowanek Escoli Varsovia Warszawa, który poprzedni sezon spędził w czwartoligowej Ząbkovii Ząbki, przeszedł do drugoligowego holenderskiego FC Dordrecht. 19-letni pomocnik szansę debiutu otrzymał w 80. minucie wygranego 2:1 meczu 3. kolejki z rezerwami Utrechtu i zastąpił na placu gry Boubakara Camarę. Dla Dordrechtu była to pierwsza wygrana w tym sezonie.

Pochodzący z Nowego Sącza bramkarz Dawid Szczepaniak jest w Polsce postacią raczej anonimową. 22-latek od kilku dniach występują w walijskich klubach. W poprzednim sezonie grał w występującym w angielskiej V lidze Wrexham, a od niedawna jest piłkarzem ekstraklasowego Flint Town United FC. Co cieszy, Szczepaniak od samego początku wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie. W swoim trzecim występie w barwach Flint Town Polak obronił rzut karny. W 54. minucie pojedynek z nim przegrał zawodnik Newtown Aaron Williams. Flint Town ostatecznie wygrał 2:0 i po dwóch kolejkach ma na koncie komplet punktów.

Pozostajemy w Walii. W tamtejszej drugiej lidze od pewnego czasu występuje Hubert Matras. Grający wcześniej w rezerwach Jagiellonii Białystok pomocnik reprezentuje obecnie barwy Swansea University FC. Dotychczas Polak wyróżniał się tylko w spotkaniach Pucharu Liig – w przeciągu niecałego miesiąca zdołał strzelić gola, ale również nie wykorzystał rzutu karnego. W piątkowym starciu z Trefelin FC Matras asystował przy golu Adama Morgana. Ostatecznie jego zespół uległ na swoim boisku 2:4 i po czterech kolejkach znajduje się tuż nad strefą spadkową.

Podsumowanie występów polskich zawodników (19 sierpnia)

Anglia

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Norwich City.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 79 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z MFK Vyškov.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Lyngby.

Holandia

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z rezerwami Utrechtu. Był to jego debiut w nowym klubie.

Irlandia

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Athlone Town.

Niemcy

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – gol w wygranym 3:1 ligowym meczu z Hallescher FC. Został zmieniony w przerwie.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FC Argeş Piteşti.

Walia

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – obronił rzut karny w wygranym 2:0 ligowym meczu z Newtown Zagrał cały mecz.

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – asysta w przegranym 2:4 ligowym meczu z Trefelin FC.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Kecskeméti TE. Polak czeka na debiut w nowym klubie.