Oko na rodaka: Debiut Aleksandra Buksy na włoskiej ziemi

Aleksander Buksa

Źródło: sscnapoli.it

Niedziela była nieco sennym dniem w wykonaniu polskich zawodników występujących w ligach zagranicznych. Najwięcej emocji czekało nas wieczorem. W barwach Genoi debiut zanotował Aleksander Buksa. W czeskiej ekstraklasie Kacper Zych strzelił gola na wagę remisu w meczu ze Slavią Praga.

Oczy polskich kibiców około godziny 19:00 powędrowały w stronę spotkania Serie A pomiędzy Genoą i Napoli. Tym razem nie za sprawą Piotra Zielińskiego, który z powodu urazu znalazł się poza kadrą meczową drużyny z Neapolu. W przerwie w drużynie gospodarzy na boisku pojawił się Aleksander Buksa. Dla sprowadzonego z Wisły Kraków 18-letniego napastnika był to oczywiście debiut w nowym klubie, a także kamień milowy w jego profesjonalnej przygodzie z piłką. Ten mecz interesował nas także z innego powodu – Napoli będzie jednym z trzech rywali Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Europy. Ostatecznie to rywal mistrzów Polski okazał się lepszy i wygrał na wyjeździe 2:1. Genoa z zerowym dorobkiem punktowym i zaledwie jedną strzeloną bramką zajmuje przedostatnie, 19. miejsce w tabeli ligowej. Napoli natomiast rozpoczęło sezon od dwóch zwycięstw co uplasowało ich na najniższym stopniu podium.

Ależ niespodziankę zrobił nam Kacper Zych. Jest to 19-letni napastnik, który wybrał bardzo nietypową ścieżkę rozwoju swojej kariery – od sezonu 2013/14 szkoli się w czeskim MFK Karviná. Jest to miejscowość leżąca zaledwie 16 kilometrów od Cieszyna, w którym Zych sie urodził. W rundzie wiosennej poprzedniego sezonu Polak został włączony do kadry pierwszego zespołi i zadebiutował w czeskiej ekstraklasie, a w 6. kolejce nowego sezonu przyszła pora na pierwszego gola strzelonego nie byle komu. Rywalem Karviny był mistrz Czech Slavia Praga, który kilka dni temu przegrał przy Łazienkowskiej z Legią. Zych pojawił się na boisku w 81. minucie, a około dziesięć minut później uratował remis swojej drużynie wbijając piłkę do bramki rywala po wrzutce z rzutu rożnego i zagraniu głową jednego z partnerów. Dobra dyspozycja Zycha nie uleciała uwadze polskich selekcjonerów. Zawodnik ten w najbliższych dniach weźmie udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski U-20 i być może zagra w spotkaniach Elite League z Włochami i Portugalią.

Drugi weekend z rzędu David Kopacz brał czynny udział przy golach dla Würzburger Kickers. Przed tygodniem były pomocnik Górnika Zabrze strzelił gola w spotkaniu z VfL Osnabrück, a w niedzielne popołudnie zaliczył kluczowe podanie przy golu Saliou Sané w spotkaniu z 1. FC Saarbrücken. Oba te spotkania mają ze sobą jeszcze sporo wspólnego. Drużyna Kopacza pomimo prowadzenia ostatecznie zremisowała 1:1 tracąc trzy punkty w ostatnich sekundach. W spotkaniu z Osnabrück bramka ta padła w 81. minucie, natomiast w dzisiejszym meczu bramkę na wagę jednego punktu dla Saarbrücken strzelił Minos Gouras. Dla Kopacza była to druga asysta w tym sezonie niemieckiej 3. Ligi.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (29 sierpnia)

Anglia

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – z powodu zakażenia koronawirusem poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Burnley.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 3:3 ligowym meczu ze Slavią Praga. Wszedł na boisko w 81. minucie.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) -.90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Vejle Boldklub.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Odense.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Vejle Boldklub

Francja

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – 71 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Stade Brestois 29.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 67 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Lorient.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Troyes.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Real Madrid Castilla. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z AZ Alkmaar.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Saganem Tosu.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Shimizu S-Pulse.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FC Seoul.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z RB Leipzig.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:! z z Borussią Mönchengladbach..

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z SSV Jahn Regensburg.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 1. FC Saarbrücken.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z IK Start.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Spartakiem Trnava.

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – zszedł w przerwie przegranego 0:9 ligowego meczu z rezerwami MŠK Žilina.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z New York City FC.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 64 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Chicago Fire.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 60 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z DC United.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – zszedł w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z San Diego Loyal SC.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Fenerbahçe.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Trabzonsporem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Denizlisporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z MKE Ankaragücü.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bandırmasporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sassuolo.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Napoli. Był to jego debiut w nowym klubie.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Genoą.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – 84 minuty w przegranym 0:4 ligowym meczu z AS Roma.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:4 z AC Milan.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:0 z Salernitaną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Genoą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Benevento.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Monzą. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:5 ze SPAL.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Ternaną.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0-1 ligowym meczu z Parmą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 ligowy mecz z Pordenone.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – 80 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu ze SPAL.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 76. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Como.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 ligowy mecz z Benevento. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 5:0 z Pordenone. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 ligowy mecz z Pordenone.