Oko na rodaka: Czyste konto Jakuba Szumskiego w debiucie

Jakub Szumski

Czystym kontem swój debiut w tureckim drugoligowym Samsunsporze okrasił Jakub Szumski. Na Wyspach Owczych dwa gole strzelił Michał Przybylski, a swoją drugą asystę w Uzbekistanie zaliczyl Przemysław Banaszak.

Po półtora roku gry w Erzurumsporze Jakub Szumski zdecydował się na zmianę otoczenia. 30-letni bramkarz przed rozpoczęciem nowego sezonu przeszedł do Samsunsporu, który poprzedni sezon tureckiej drugiej ligi zakończył na siódmej pozycji. Była to pierwsza z lokat, która nie dawała prawa gry w barażach o awans do ekstraklasy. Strata sześciu punktów była jednak niemożliwa do nadrobienia. Co musi cieszyć, Szumski już od pierwszej ligowej kolejki zyskał miano pierwszego bramkarza. Zaowocowało to oficjalnym debiutem w barwach Samsunsporu w potyczce przeciwko Altay SK, który w poprzednim sezonie spadł z ekstraklasy. Ostatecznie na inaugurację sezonu lepsza okazała się drużyna Polaka, która wygrała na wyjeździe 2:0. Szumski zagrał cały mecz, a co najważniejsze, zachował czyste konto.

Po spadku z PKO Ekstraklasy Przemysław Banaszak zdecydował się na egzotyczny kierunek. 25-letni napastnik zamienił Górnika Łęczna na mistrza Uzbekistanu Paxtakora Taszkient. W debiucie Polak strzelił gola i zaliczył jedną asystę. W piątkowym spotkaniu 15. kolejki uzbeckiej ekstraklasy Banaszak zanotował drugą asystę w barwach swojego nowego zespołu. Po dośrodkowaniu w pole karne polski napastnik zdołał opanować futbolówkę i wycofać ją do stojącego przed polem karnym Sardora Sobirkhuzhaeva, który popisał się precyzyjnym strzałem zakończonym bramką. Ostatecznie Paxtakor wygrał 2:0 i zajmuje obecnie trzecią pozycję w ligowej tabeli. Banaszak natomiast zagrał cały mecz.

Forma Michała Przybylskiego w kończącym się już tygodniu była wprost znakomita. We wtorek Polak strzelił jedynego gola dla swojego B36 Tórshavn w przegranym meczu III rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy z Viborgiem. Zwycięzca poprzedniej edycji Pucharu Wysp Owczych już w piątek wrócił do ligowej rutyny podejmując na swoim terenie Skálę. W starciu ze swoim byłym klubem Przybylski był pozbawiony sentymentów i jeszcze w pierwszej połowie skompletował dublet. Ostatecznie jego B36 wygrało aż 5:1. 24-letni polski pomocnik, który grał w tym spotkaniu do 57. minuty, w trwającym sezonie farerskiej ekstraklasy strzelił już siedem goli.

Podsumowanie występów polskich zawodników (12 sierpnia)

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 ze Sławiją Sofia.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z 1.FK Příbram.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Randers FC.

Irlandia

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Cork City.

Islandia

Patryk Hryniewiecki (KV Reykjavík – druga liga) – wystąpił w ligowym meczu z Fjölnirem Reykjavík.

Niemcy

Marcel Lotka (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z SC Freiburg

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Kaiseslautern.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Hallescher FC.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hallescher FC.

Turcja

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Altay. Był to jego debiut w nowym klubie.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Neftchi Fargona.

Włochy

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 71. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Bari.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Bari.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – dwa gole w wygranym 5:1 ligowym meczu z Skálą. Grał do 57. minuty.