Oko na rodaka: Asysta Konrada Michalaka dobiła drużynę Radosława Murawskiego

źródło: twitter.com/CRizesporAS

Konrad Michalak zaliczył drugą asystę w tym sezonie tureckiej ekstraklasy, dzięki czemu jego Rizespor wygrał 1:0 z Denizlisporem Radosława Murawskiego, który po tym spotkaniu stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Konrad Michalak przyczynił się do tego, że Denizlispor Radosława Murawskiego po niedzielnym meczu ligowym z Çaykurem Rizespor stracił szansę na utrzymanie w tureckiej ekstraklasie. Michalak wszedł na boisko w przerwie, a w 72. minucie zaliczył asystę przy trafieniu Braiana Samudio, który ostatecznie pogrzebał marzenia Denizlisporu na utrzymanie się w lidze. Dla Michalaka było to drugie kluczowe podanie w tym sezonie ligowym. Murawski w tym spotkaniu nie wystąpił z powodu pauzy za czerwoną kartkę otrzymaną w poprzednim spotkaniu ligowym. Dla Polaka spadek Denizlisporu nie stanowi wielkiego problemu – Murawski od przyszłego sezonu będzie występował w Lechu Poznań.

Sezon spadkiem do niższej ligi zakończy także Szymon Matysiak. Młody bramkarz znajduje się w kadrze pierwszego zespołu Livorno, jednak w tym sezonie nie zdołał zadebiutować w barwach pierwszego zespołu. Wypożyczony z Torino 19-latek 11 razy w tym sezonie zasiadał na ławce rezerwowych. W przegranym 0:2 meczu ostatniej, 38. kolejki sezonu zasadniczego włoskiej Serie C z Pro Sesto Polaka ponownie zabrakło w kadrze meczowej. Ta porażka oznacza, że jego zespół zakończy rozgrywki na ostatnim miejscu ze stratą dwóch punktów do bezpiecznej strefy.

Po raz trzeci w tym sezonie Mateusz Kania wystąpił od pierwszej minuty w bramce hiszpańskiego trzecioligowego Lealtad. Ogólnie był to jego czwarty występ w tym sezonie i taki, który 21-letni bramkarz zapamięta najmilej. Kania w 71. minucie spotkania z Salamanca CF UDS obronił rzut karny wykonywany przez Sergio Molinę, ratując tym samym swojej drużynie cenny punkt. Lealtad obecnie znajduje się w pierwszej grupie spadkowej, w której zajmuje obecnie piąte miejsce i na trzy mecze przed końcem sezonu traci zaledwie dwa punkty do miejsca dającego utrzymanie na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Hiszpanii.

Występujący dotychczas w klubach z Małopolski Paweł Jarzębak już od póltora roku występuje w drugoligowym słowackim Partizánie Bardejov. 23-latek w niedzielnym spotkaniu w ramach 27. kolejki wyszedł w pierwszym składzie swojego zespołu na mecz z Duklą Bańska Bystrzyca. Polak źle będzie wspominał to spotkanie, i to pomimo cennej wygranej jego zespołu 3:1. Jarzębak w 70. minucie zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę, przez co musiał przedwcześnie opuścić boisko. Jego drużyna na trzy mecze przed końcem sezonu wciąż nie jest pewna utrzymania w lidze. Partizán obecnie ma na koncie 28 punktów i ma jedynie dwa punkty przewagi nad Dunicą – pierwszą z drużyn, która aktualnie plasuje się na miejscu spadkowym.

Podsumowanie występów polskich zawodników (2 maja)

Anglia

Jakub Ojrzyński (Liverpool FC – Premier League) – mecz jego zespołu został przełożony.

Australia

Michał Janota (Central Coast Mariners FC – A-League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Melbourne Victory.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Olympique Lyon.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – wszedł na boisko w 72. minucie i dostał żółtą kartkę w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z CD Castellón.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – obronił rzut karny w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Salamancą. Zagrał cały mecz.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – wszedł na boisko w 69. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z PSV Eindhoven.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 3:0 ligowy mecz z Hviti.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 60. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Kaspijem Aktau.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – 61 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Jeonbuk Hyundai Motors.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FK Chimki.

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:6 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:6 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Viitorulem Constanța.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – dostał czerwoną kartkę w wygranym 3:1 ligowym meczu z Duklą Bańska Bystrzyca.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Atlanta United FC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z FC Dallas.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z New York City FC.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Orlando City SC.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Galatasaray.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – zaliczły asystę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Denizlisporem. Wszedł na boisko w przerwie.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – z powodu zawieszenia za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Çaykur Rizespor Kulübü. Jego zespół po tym meczu stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z Konyasporem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Budafoki MTE.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AS Roma.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Genoą.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Bologną.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cagliari.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Fiorentiną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Udinese.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Fiorentiną.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Napoli.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sampdorią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 81 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cagliari.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Viterbese.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Pro Sesto. Jego drużyna spadła z ligi.

Wyspy Owcze.

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 88 minut w przegranym 0:6 ligowym meczu z Víkingurem Gøta.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:6 ligowym meczu z Víkingurem Gøta.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z EB/Streymur.