W najsilniejszych ligach rywalizacja dobiega końca. Na ostatniej prostej decydują się losy awansu, spadku czy gry w europejskich pucharach. Dla wielu naszych reprezentantów okazał się to sądny weekend. Niektórzy mogli się cieszyć, niestety, część z Polaków nie będzie zbyt miło wspominać ostatniej kolejki ligowej.

Wydarzeniem weekendu był spadek Kamila Grosickiego i jego Hull z Premier League. Porażka “Grosika” oznacza automatycznie pozostanie w lidze drużyny Łukasza Fabiańskiego. Wciąż pewny ligowego bytu nie może być Wojciech Golla i jego NEC, Polak będzie musiał zmierzyć się w barażach o utrzymanie w lidze. Do korony króla strzelców przybliżył się Robert Lewandowski, który ustrzelił “doppelpack” w hicie Bundesligi z RB Leipzig.

Piotr Zieliński mimo, że nie zawsze gra od pierwszej minuty, wciąż nie zawodzi – świadczy o tym strzelona bramka. Akces do powrotu do reprezentacji Polski po raz kolejny zgłasza solidny Mateusz Klich, który strzelił kolejną bramkę dla holenderskiego Twente. Na niemieckich boiskach błysnął jeszcze jeden Polak. Oskar Zawada strzelił dwie bramki dla zdegradowanego już Karlsruhe. Jak widać degradacja wpłynęła motywująco na tego młodego zawodnika.

Mało kto wie, że w 3. lidze niemieckiej mamy zespół w którym występuje aż trzech Polaków. Wielu kibiców o Sportfreunde Lotte usłyszało po raz pierwszy przy okazji meczu z Borussią Dortmund w ramach Pucharu Niemiec. W ostatni weekend Lotte wygrało 3-2, a pierwsze skrzypce grali nasi rodacy. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Jarosław Lindner, a trzy punkty dla swojego zespołu zapewnił wprowadzony z ławki Patrick Schikowski.

Na koniec lekka egzotyka. Powoli na Króla Jordanii wyrasta Łukasz Gikiewicz. Tydzień temu swoją bramką Polak przyczynił się do mistrzostwa kraju. W ostatni piątek dwukrotnie trafił do siatki, znacznie przybliżając swoją drużynę do finału Pucharu Jordanii.

Zapraszamy na krótką podróż po świecie wraz z naszymi rodakami.

Anglia:

Łukasz Fabiański (Swansea – Premier League) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Sunderlandem. Dzięki tej wygranej oraz porażce Hull Swansea w przyszłym sezonie wciąż będzie występować w Premier League.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z Burnley.

Kamil Grosicki (Hull City – Premier League) – 90 minut w przegranym 0-4 meczu z Crystal Palace. Ta porażka przypięczętowała spadek Hull z ligi.

Bartosz Kapustka – Leicester (Premier League) – spędził cały mecz na ławce rezerwowych. Jego drużyna przegrała 1-2 z Manchesterem City.

Marcin Wasilewski (Leicester City – Premier League) – spędził cały mecz na ławce rezerwowych. Jego drużyna przegrała 1-2 z Manchesterem City.

Maksymilian Stryjek – Sunderland (Premier League) – poza kadrą meczową w przegranym 0-2 meczu ze Swansea.

Angola

Jacek Magdziński (GD Sagrada Esperança – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową. Jego drużyna przegrała 1-2 z Progresso do Sambizanga.

Arabia Saudyjska

Adrian Mierzejewski (Al-Sharjah SCC – Ekstraklasa) – opuścił boisko w doliczonym czasie gry. Jego zespoł zremisował 2-2 z Dibba Al Fujairah. Był to ostatni mecz w sezonie, drużyna Polaka ostatecznie zajęła dziewiąte miejsce w lidze.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – w piątek spędził cały mecz na ławce rezerwowych drugoligowego austriackiego FC Liefering. Jego zespoł wygrał 4-1 z SC Austria Lustenau. Polak nie zdołał jeszcze zadebiutować w klubie filialnym FC Salzburg.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 53. minucie w zremisowanym 1-1 meczu z Club Brugge. Anderlecht by sięgnąć już teraz po mistrzostwo musiał wygrać.

Cypr

Arkadiusz Piech (Apóllon FC – cypryjska) – z powodu pauzy za żółte kartki nie zagrał w zremisowanym 1-1 meczu z Anórthossisem.

Tomasz Wełna (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Ermís Aradíppou.

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa Cypru) – 90 minut w przegranym 0-4 meczu z Dóxa Katokopiás.

Czarnogóra

Marcin Garuch (FK Grbalj – Ekstraklasa) – nie zagrał w przegranym 2-3 meczu z Iskrą.

Czechy

Maciej Termanowski (MFK Frýdek-Místek – druga liga) – wszedł na boisko w 76. minucie w przegranym 0-3 meczu z 1. SC Znojmo FK.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – zagrał 81 minut i zobaczył żółtą kartkę w przegranym 0-1 meczu z København.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 4-0 meczu z Lille. Zwycięstwo w najbliższej kolejce zapewni Monaco mistrzostwo Francji.

Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą w wygranym 5-0 meczu z AS Saint-Étienne.

Igor Lewczuk – FC Girondins de Bordeaux (Ligue 1) – poza kadrą w zremisowanym 1-1 meczu z Olympique Marsylia.

Mariusz Stępiński (FC Nantes – Ligue 1) – znalazł się poza kadrą meczową na wygrany 4-1 mecz z Guingamp

Maciej Rybus (Olympique Lyonnais – Ligue 1) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 3-1 z Montpellier.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – Ligue 2) – zagrał 73 minuty i zobaczył żółtą kartkę, a jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Valenciennes. Za tydzień w ostatniej kolejce Auxerre w razie straty punktów i zwycięstwa Orleans, Auxerre będzie musiało walczyć o utrzymanie w barażach.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Primera Division) – nie zagrał w bezbramkowo zremisowanym meczu z Villarreal.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą z powodu poważnej kontuzji kolana. Jego zespół zremisował 1-1 z Cádiz FC.

Paweł Kieszek (Córdoba CF – druga liga) – zagrał cały mecz w wygranym 1-0 meczu z Reus Deportiu.

Paweł Bochniewicz (Granada CF B – trzecia liga) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 2-1 z rezerwami Córdoby. Drużyna Polaka zakończyła rozgrywki na ósmym miejscu.

Holandia

Mateusz Klich (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz i strzelona bramka w przegranym 3-5 meczu z Groningen. Twente kończy sezon na siódmym miejscu w lidze, w teorii gwarantującym gre w Lidze Europy. W praktyce Twente w tych rozgrywkach nie zagra, z powodu zawieszenia przez UEFA.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – Eredivisie) – zagrał cały mecz w wygranym 2-0 meczu z Heerenveen. Mimo wygranej, NEC będzie musiało bić się w barażach o utrzymanie w Eredivisie.

Filip Kurto (SBV Excelsior Rotterdam – Eredivisie) – z powodu kontuzji znalazł się poza kadrą meczową. Jego drużyna przegrała 1-4 z ADO Den Haag. Excelsior na koniec sezonu zajął dwunaste miejsce w lidze.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie, a jego drużyna przegrała 1-2 z KR.

Robert Menzel (ÍA – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 1-2 z KR.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – zagrał 90 minut w wygranym 3-1 meczu z Grindavík.

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – z ławki rezerwowych oglądał, jak jego koledzy przegrywają 1-3 z Víkingur Ólafsvík.

Robert Winogrodzki (Leiknir – islandzka druga liga) – 90 minut w przegranym 0-3 meczu z Keflavík.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał 90minut w przegranym 0-2 meczu z Kawasaki Frontale.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – Strzelił dwie bramki i zobaczył żółtą kartkę w wygranym 2-0 pierwszym meczu 1/2 finału Pucharu Jordanii z Al-Wehdat SC.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München -Bundesliga) – zagrał cały mecz i strzelił dwie bramki w zwariowanym meczu z RB Leipzig zakończonym wygraną Bayernu 5-4. W następnej kolejce Robert może zapewnić sobie koronę króla strzelców.

Łukasz Piszczek (BV Borussia 1909 Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w zaledwie zremisowanym 1-1 meczu z Augsburgiem.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce w wygranym 5-3 meczu z Werderem.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – spędził cały mecz na ławce. Wolfsburg zremisował 1-1 z Borussią Mönchengladbach i w następnej kolejce w bezpośrednim meczu zagra z HSV o pozostanie w lidze i brak konieczności gry w barażach.

Kamil Wojtowski (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji w przegranym 4-5 meczu z Bayernem.

Rafał Gikiewicz (SF Freiburg – Bundesliga) – z ławki oglądał jak jego koledzy remisują 1-1 z Ingolstadt.

Paweł Olkowski (1.FC Köln – Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 2-2 z Bayerem Leverkusen.

Sebastian Boenisch (TSV München von 1860 – 2. Bundesliga) – Nie wystąpił w przegranym 1-2 meczu z VfL Bochum. TSV w następnej kolejce stoczy bój o utrzymanie w lidze.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 3-2 z 1. FC Nürnberg. Jego drużyna w ostatniej kolejce będzie walczyć o utrzymanie w lidze.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart 1893 – 2. Bundesliga) – zagrał cały mecz. Jego drużyna przegrała 0-1 z Hannoverem 96. Stuttgart w tej kolejce nie zapewnił sobie awansu do Bundesligi, ale jest tego bardzo bliski.

Paweł Dawidowicz (VfL Bochum 1848 –2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową. Jego drużyna wygrała 2-1 z TSV München von 1860.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – zagrał 66 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Greuther Fürth.

Jakub Kosecki (SV Sandhausen – 2. Bundesliga) – Wszedł na boisko w 81. minucie w wygranym 1-0 meczu z Würzburger.

Daniel Łukasik – (SV Sandhausen – 2. Bundesliga) – Wszedł na boisko w 56. minucie w wygranym 1-0 meczu z Würzburger.

Adam Matuszczyk (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna przegrała 0-6 z Arminią. Po tej porażce szansę na bezpośredni awans spadły praktycznie do minimum, najpierwniej Eintracht zagra w barażach o elitę.

Tomasz Hołota (DSC Arminia Bielefeld – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna rozgromiła 6-0 Braunschweiger TSV Eintracht 1895, tym samym zachowując swoje szansę na utrzymanie.

Kacper Przybyłko – (1.FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – nie znalazł się w kadrze meczowej, jego drużyna przegrała 0-1 z Erzgebirge Aue. Jego drużyna w ostatniej kolejce będzie walczyć o utrzymanie w lidze.

Artur Sobiech (Hannover 96 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 82. minucie w wygranym 1-0 meczu ze Stuttgartem. Parę dni przed meczem oficjalna strona Hannoveru ogłosiła, że Sobiech nie przedłuży kontraktu z niemieckim zespołem i odchodzi z klubu.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 2. Bundesliga) – zagrał cały mecz i strzelił dwie bramki, a jego drużyna przegrała 3-4 z Dynamo Dresden. Karlsruher już wcześniej spadli z ligi.

Robert Wulnikowski (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji (naderwanie więzadeł krzyżowych w prawym kolanie) nie zagrał w przegranym 0-1 meczu z Sandhausen. Jego drużyna w ostatniej kolejce będzie walczyć o utrzymanie w lidze.

Sebastian Tyrała (FC Rot-Weiß Erfurt- 3. liga) – Z powodu kontuzji znalazł się poza kadrą meczową. Jego drużyna wygrała 2-1 z Hansą Rostock. Jego drużyna przd ostatnią kolejką wciąż nie może być pewna utrzymania.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. Bundesliga) – wypożyczony z Lechii Gdańsk zawodnik zagrał 62 minuty, jego drużyna przegrała 0-1 z Paderborn.

Marcus Piossek (SC Paderborn 07 – 3. liga) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z SC Preußen Münster 06. Jego drużyna przd ostatnią kolejką wciąż nie może być pewna utrzymania.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 3-2 z rezerwami Mainz.

Patrick Schikowski (Sportfreunde Lotte- 3. liga) – wszedł na boisko w 79. minucie meczu, dziesięć minut później strzelił gola i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo 3-2 nad rezerwami Mainz.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – zagrał pełne 90 minut, strzelił dwie bramki i zobaczył żółtą kartkę. Dzięki jego bramkom jego zespoł pokonał 3-2 rezerwy Mainz.

Piotr Ćwielong (1.FC Magdeburg – 3. liga) – znalazł się poza kadrą meczową, jego drużyna zremisowała 2-2 z VfR Aalen. Jego drużyna w ostatniej kolejce może wywalczyć sobie prawo gry w barażach o awans do 2. Bundesligi – muszą wygrać i liczyć na potknięcie Regensburga.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji kolana. Jego zespół wygrał 3-0 z Hallescher.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 3-0 z Hallescher.

Rafał Kazior (SV Werder Bremen 1899 II – 3. liga) – Wszedł na boisko w 81. minucie, jego drużyna rozgromiła 4-0 FSV Frankfurt. Jego drużyna przd ostatnią kolejką wciąż nie może być pewna utrzymania.

Norwegia

Radosław Janukiewicz (Strømsgodset IF –Ekstraklasa) – wypożyczony z Pogoni Szczecin bramkarz z ławki oglądał jak jego drużyna przegrywa 0-2 z Odds Ballklubb.

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz. Jego Brann wygrało 4-1 z Molde.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – zagrał cały mecz, jego drużyna zremisowała 1-1 z Strømmen.

Portugalia

Łukasz Skowron (SC Olhanense – druga liga) – zagrał w przegranym 2-3 spotkaniu z Portimonense. Jego drużyna już wcześniej spadła z ligi.

Przemysław Macierzyński (SL e Benfica B – Druga liga) – 18-latek wypożyczony z Lechii Gdańsk znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu. Młody Polak wciąż czeka na debiut w portugalskim zespole.

Rosja

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu ze Spartakiem.

Słowacja

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – druga liga) – wszedł na boisko w 77. minucie w przegranym 1-3 meczu z Šamorín.

Szymon Gruca (FK Poprad –druga liga) – rozegrał cały mecz, jego drużyna rozgromiła 6-1 drużynę ŠK Odeva Lipany.

Tomasz Wandzik – (ŠK Svätý Jur – druga liga) – poza kadrą meczową w przegranym 1-3 meczu z rezerwami Slovana Bratysława. Drużyna Polaka już wcześniej spadła z ligi.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – Polski obrońca rozegrał cały mecz, jego drużyna przegrała 0-1 z Charleston Battery.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – Polski napastnik rozegrał całe spotkanie w przegranym 1-2 meczu z Phoenix Rising.

Szkocja

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC –Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu z Glasgow Rangers.

Turcja

Patryk Tuszyński (Çaykur Rizespor Kulübü, Ekstraklasa) – znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu. Jego drużyna przegrała 2-4 z Kasımpaşa SK. Rizespor na trzy kolejki przed końcem traci aż osiem punktów do bezpiecznej strefy i już w najbliższej kolejce może spaść z ligi.

Łukasz Szukała (Osmanlıspor FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0-4 Akhisar Belediyespor Kulübü.

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – zagrał cały mecz i obronił rzut karny, jego drużyna zremisowała 2-2 z Eskişehirspor Kulübü.

Walia

Antoni Sarnowski (Bangor City FC – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 1-0 meczu z Cardiff MU. Polak w tym sezonie nie wystąpił w żadnym spotkaniu swojej drużyny. Po tym zwycięstwie Bangor zapewnił sobie możliwość gry w kwalifikacjach Ligi Europy w przyszłym sezonie.

Węgry

Michał Nalepa (Ferencvárosi TC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Debrecenem.

Włochy

Wojciech Szczęsny (AS Roma – Serie A) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 3-1 z Juventusem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli- Serie A) – Wszedł na boisko w 64. minucie i strzelił bramkę w wygranym 5-0 meczu z Torino.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli –Serie A) – wszedł na boisko w 82. minucie w ygranym 5-0 meczu z Torino.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – zagrał 58. minut w zremisowanym 1-1 meczu z Chievo.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – znalazł się poza kadrą meczową z powodu urazu. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Chievo.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie A) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z Genoą. Jego drużyna już wcześniej była pewna spadku z ligi.

Bartosz Salamon (Cagliari Calcio – Serie A) – z ławki rezerwowych oglądał zwycięstwo 3-2 z Empoli.

Łukasz Skorupski (Empoli FC – Serie A) – cały mecz w przegranym 2-3 meczu z Cagliari.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce rezerwowych. Jego drużyna wygrała 3-2 z Lazio,

Igor Łasicki (Carpi FC 1909 – Serie B) – wypożyczony z Napoli defensor znalazł się poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Hellasem Verona. Jego drużyna może jeszcze wywalczyć prawo gry w barażach o Serie A.

Błażej Augustyn (Ascoli Picchio FC 1898 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z Bari.

Tomasz Kupisz – (Novara Calcio – Serie B) – z ławki oglądał wygraną swojego zespołu 2-0 z Virtusem Entella.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – nie wystąpił w zremisowanym 2-2 meczu z  Skála

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) – zagrał w zremisowanym 2-2 meczu z B36 Tórshavn.