Zmiana lidera w Premier League. Triumf City na Goodison Park

mancity.com

W rozegranym awansem meczu 27. kolejki Premier League Everton uległ przed własną publicznością Manchesterowi City 0:2. Dzięki wygranej, mistrzowie Anglii powrócili na pierwsze miejsce w ligowej tabeli.

Mecz Evertonu z Manchesterem City został rozegrany z ponad dwutygodniowym wyprzedzeniem, gdyż 24 lutego – w czasie trwania 27. kolejki Premier League – Manchester City zmierzy się z Chelsea w finale Carabao Cup. Z perspektywy mistrzów Anglii chyba trudno było o dogodniejszy termin na rozegranie tego spotkania. Podopieczni Pepa Guardioli przystępowali do niego po efektownym zwycięstwie nad Arsenalem, podczas gdy Everton znajduje się w wyraźnym dołku. Ponadto, po poniedziałkowej wpadce Liverpoolu przeciwko West Hamowi, strata The Citizens do lidera zmalała do trzech punktów. Stało się więc jasne, że jeśli piłkarze z Manchesteru pokonają Everton, obejmą – przynajmniej tymczasowo – przodownictwo w tabeli.

Pierwsza połowa, zgodnie z przewidywaniami, przebiegała pod dyktando gości. Obrońcy mistrzowskiego tytułu nie weszli jednak w mecz tak efektownie, jak chociażby we wspomnianym starciu z Arsenalem. Wprawdzie przez długi czas utrzymywali się oni przy piłce, ale ograniczali się głównie do długich wymian podań na połowie rywala. Przez długi czas nie potrafili oddać celnego strzału, choć po uderzeniach Davida Silvy i Sergio Agüero do celu nie brakowało wiele. Wydawało się, że przed przerwą bramki nie padną, ale w doliczonym czasie gry podopieczni Pepa Guardioli wreszcie objęli prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkował David Silva, a strzałem głową piłkę w siatce umieścił Aymeric Laporte.

Gol do szatni w zasadzie niewiele zmienił w poczynaniach obydwu zespołów. Po zmianie stron obraz gry pozostawał niemal taki sam, jak w pierwszej odsłonie. W dalszym ciągu gracze City dominowali na boisku, ale wciąż brakowało im skuteczności. Sporo ożywienia wniósł wprowadzony z ławki rezerwowych Raheem Sterling. Warto zaznaczyć jednak, iż Everton nie ograniczał się wyłącznie do defensywy. W drugiej połowie znacznie częściej niż przed przerwą oglądaliśmy gospodarzy na połowie rywala. Nie było ich jednak stać na odwrócenie losów spotkania. Goście natomiast zdołali przypieczętować swoje zwycięstwo. Podobnie, jak w pierwszej odsłonie, tak i teraz trafili do siatki w doliczonym czasie gry. Wynik meczu ustalił Gabriel Jesus.

Dzięki zwycięstwu, Manchester City zrównał się w tabeli punktami z Liverpoolem i objął prowadzenie za sprawą lepszego bilansu bramkowego. Mistrzowie Anglii pozostaną liderem Premier League przynajmniej do soboty.