Oko na rodaka: Wilczek ponownie wsadził kij w mrowisko

Wilczek

Kamil Wilczek strzelił drugiego gola z rzędu w lidze dla FC København – tym razem w starciu z Brøndby, gdzie jest traktowany jak zdrajca. Dodatkowo, dwie bramki strzelił Kacper Przybyłko, jedno trafienie dołożyli Dawid Kurminowski i Adrian Cieślewicz, a czerwoną kartkę otrzymał Adrian Małachowski. W drugiej lidze tureckiej debiut w nowym klubie zaliczył Michał Nalepa.

Mecze FC København z Brøndby od zawsze elektryzują całą Danię. Nie inaczej było dzisiaj, a dodatkowego smaczku kibicom dostarczył Kamil Wilczek. Polski napastnik za transfer do następnego rywala Piasta Gliwice w Lidze Europy spowodował, że kibice Brøndby wyklęli tego zawodnika. Sytuacja była na tyle napięta, że policja proponowała Polakowi nawet wzmożone patrole wokół jego domu. Wilczek błysnął jednak zimną krwią, co najlepiej podsumowuje gol strzelony głową przez Polaka w 12. minucie spotkania. Ostatecznie Wilczek i spółka przegrali derby 1:2, a decydujące trafienie padło w doliczonym czasie gry.

W swoim pierwszym pełnym sezonie MLS Kacper Przybyłko strzelić 15 bramek. Były młodzieżowy reprezentant Polski jest na jak najlepszej drodze, by poprawić swój personalny rekord. W meczu Philadelphia Union z kanadyjskim Montrealem Impact Przybyłko strzelił dwie bramki. Najpierw, tuż przed przerwą (w drugiej minucie doliczonego czasu gry) Przybyłko wykorzystał dośrodkowanie z lewej strony Matthew Reala i zdołał sięgnąć piłkę głową przy dłuższym rogu, kierując ją z bliska do pustej bramki rywali.

Niewiele ponad minutę po wznowieniu gry w drugiej połowie polski napastnik trafił do bramki rywali po raz drugi. Po ładnym prostopadłym podaniu Marka McKenziego Brendan Aaronson dograł futbolówkę w pole karne do Przybyłki. Ten spokojnie przyjął piłkę, i precyzyjnym strzałem skierował piłkę do bramki zespołu z Montrealu. Zespół Polaka zakończył ten mecz wysokim zwycięstwem 4:1. Ale niekoniecznie to spotkanie musiało się zakończyć w ten sposób. Już w 6. minucie bramkę dla gospodarzy strzelił nasz stary znajomy – znany z gry w Wiśle Kraków Romell Quioto. Honduranin nie wytrzymał jednak ciśnienia, bo dziesięć minut później uderzył swojego rywala i otrzymał czerwoną kartkę. Przybyłko zszedł z boiska w 72. minucie przy stanie 4:1.

Dawid Kurminowski powoli wyrasta na jednego z najskuteczniejszych zawodników z Polski, którzy na co dzień występują poza granicami naszego kraju. 21-latek w poprzedni weekend strzelił jednego gola, w środowym meczu Pucharu Słowacji trzykrotnie pokonał bramkarza trzecioligowego MŠK Námestovo. W ten weekend kolei padła na Slovana Bratysława. W 16. minucie Kurminowski wykończył dośrodkowanie z prawej strony boiska dobrym strzałem głową. Zarówno on, jak i Jakub Kiwior zagrali cały mecz w barwach MŠK Žilina. Jego zespół ostatecznie zremisował 2:2 ze stołecznym rywalem. Dzisiejsze trafienie Kurminowskiego było jego czwartym golem w rozgrywkach słowackiej ekstraklasy. Dodatkowo Polak ma na koncie trzy gole w Pucharze Słowacji oraz dwie bramki w barwach drugoligowych rezerw.

Po spadku z PKO Ekstraklasy Michał Nalepa po wielu latach gry dla Arki Gdynia postanowił odejść z klubu. Los pokierował go do drugiej ligi tureckiej, a konkretniej Giresunsporu Kulübü. 25-letni środkowy pomocnik zadebiutował w nowym klubie w niedzielnym meczu 2. kolejki z Menemensporem. Jego zespół zremisował ten mecz 1:1, a Nalepa zagrał cały mecz.

Miniony weekend był okresem w którym aż dwóch debiutantów w naszym cyklu podsumowującym poczynania Polaków w zagranicznych klubach dostali czerwone kartki. Wczoraj był to występujący w drugoligowym angielskim Barnsley Michał Helik. Dzisiaj sankcja przydarzyła się Adrianowi Małachowskiemu, który przed sezonem trafił z GKS-u Bełchatów do niemieckiego trzecioligowego Magdeburga. Na inauguracje nowego sezonu ligowego jego zespól przegrał 0:2 z Hallescher FC, a Polak opuścił boisko w 86. minucie. 22-letni pomocnik najpierw dostał żółtą kartkę za faul, a następnie za niesportowe zachowanie prowadzący to spotkanie Florian Exner ukarał go drugim kartonikiem, co zakończyło jego udział w tym spotkaniu.

Adrian Cieślewicz świetnie wszedł w nowy sezon walijskiej ekstraklasy. Napastnik TNS tydzień temu strzelił dwie bramki, a w niedziele dołożył jeszcze jedno trafienie. 29-latek w 44. minucie wykorzystał błąd obrońcy Cardiff Metropolitan University FC minął bramkarza i skierował futbolówkę do pustej bramki. Jego zespół ostatecznie wygrał 2:0. W drugiej połowie samobójczą bramkę po zagraniu Cieślewicza strzelił Liam Black.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 września)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Tottenhamem.

Dania

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Brøndby. Polski napastnik zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Niceą.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri Ísafjörður – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Leiknirem.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC Tokyo.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Bayerem Leverkusen.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 68 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z SpVgg Greuther Fürth.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Holstein Kiel.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Heidenheim.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu z Hallescher FC.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Tondelą.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Tambowem.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Tambowem.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu ze Slovanem Bratysława.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola i zagrał cały mecz. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 ze Slovanem Bratysława.

Stany Zjednoczone

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – strzelił dwie bramki w wygranym 4:1 ligowym mecz z Montreal Impact.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – 84 minuty w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Tacoma Defiance.

Turcja

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Kasımpaşą.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Gaziantepem i dostał żółtą kartkę.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Menemensporem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Cardiff Metropolitan University FC. Został zmieniony w 84. minucie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Juventusem.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Parmą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Crotone.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Parmą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Sampdorią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sassuolo.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 88 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Parmą.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Skálą.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z AB.