Oko na rodaka: Słowackie debiuty

Nie po raz pierwszy w tym sezonie niedziela okazała się o wiele spokojniejsza od soboty w wykonaniu polskich zawodników występujących poza granicami naszego kraju. W drugiej lidze słowackiej pierwsze mecze w Partizánie Bardejov zanotowali Paweł Jarzębak i Rafał Zaborowski.

W drugiej lidze słowackiej swoje debiuty zanotowało dwóch Polaków – 22-letni obrońca Paweł Jarzębak i 26-letni pomocnik Rafał Zaborowski. Obaj zimą trafili do Partizána Bardejov. Dla Jarzębaka jest to pierwszy zagraniczny klub w karierze. Ten piłkarz występował dotychczas w zespołach z Małopolski – Kolejarzu Stróże, Sandecji Nowy Sącz, czy Popradzie Muszyna, gdzie występował w rundzie jesiennej. O wiele większych obieżyświatem jest Zaborowski, który w Polsce grał m.in w Ruchu Radzionków, Gwarku Ornontowice czy JKS-ie Jarosław. Później występował w norweskim Harstad IL, greckim PASA Iródotos, a jesień spędził w rumuńskim drugoligowym Viitorulu Pandurii Târgu Jiu gdzie zagrał w trzech spotkaniach. W przegranym 1:2 meczu z FK Slavoj Trebišov Jarzębak zagrał cały mecz, a Zaborowski wszedł na boisko w przerwie.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Blackburn Rovers.

Bułgaria

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 5:1 ligowego meczu z Dunawem Ruse.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Istrą.

Dania

Rafał Kurzawa (Esbjerg fB – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hobro.

Hiszpania

Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Mérida AD.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra  – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Salamanca CF UDS.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri – druga liga) – wystąpił w przegranym 2:3 meczu Pucharu Ligi z ÍBV.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 74 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Mainz.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Mainz.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z FC Augsburg.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z SV Sandhausen.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 68 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z SV Sandhausen.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 4:2 ligowym meczu z FSV Zwickau.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz ze Sportingiem.

Tomasz Kucz (Vitória de Guimarães – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Paços de Ferreira.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z FC Soczi.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Michał Kucharczyk (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 54 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z FC Soczi.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Achmatem Grozny.

Maciej Wilusz (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z FC Soczi.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Slavoj Trebišov.

Jakub Kiwior (MŠK Žilina B – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Petržalka.

Rafał Zaborowski (Partizán Bardejov – druga liga) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z FK Slavoj Trebišov.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – Major League Soccer) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Nashville SC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – Major League Soccer) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Los Angeles FC.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – Major League Soccer) – cały mecz na ławce. Jego zespól przegrał w lidze 1:2 z Atlanta United FC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL – drugi poziom rozgrywkowy) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FC Tulsa.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Parmą.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sampdorią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Udinese.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – wszedł na boisko w 63. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z AC Milan.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – wszedł na boisko w 61. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Hellasem Verona. Został ukarany żółtą kartką.

Arkadiusz Reca (SPAL 2013 – Serie A) – zszedł z boiska w 34. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Parmą.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Parmą.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Sampdorią.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Interem.

Łukasz Teodorczyk (Udinese – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Fiorentiną.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Virtusem Francavilla.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.