Oko na rodaka: Przełamanie Dawida Kownackiego. Dzień włoskich debiutantów

Dawid Kownacki

f95.de

Pierwszą bramkę od prawie półtora roku strzelił Dawid Kownacki, który zapewnił Fortunie Düsseldorf z FC Würzburger Kickers. Ponadto na włoskich boiskach debiuty w nowych klubach zanotowało aż pięciu Polaków. Byli to Kamil Glik, Tomasz Kupisz, Jakub Łabojko, Marcin Listkowski i Paweł Jaroszyński.

Dawid Kownacki przełamał złą passę. W lutym tego roku polski napastnik doznał urazu kolana, a w sierpniu był jednym z zawodników Fortuny Düsseldorf zakażonych koronawirusem. W międzyczasie jego zespół spadł z Bundesligi. Dzisiejszy mecz ligowy z FC Würzburger Kickers był jego pierwszym meczem w barwach pierwszego zespołu od końcówki czerwca. W środę z własnej inicjatywy Kownacki zagrał w meczu rezerw Fortuny, by szybciej wejść w rytm meczowy. Były napastnik m.in. Lecha Poznań wszedł na boisko w 73. minucie, a już dziewięć minut później strzelił zwycięskiego gola dla swojego zespołu. Dla Kownackiego był to pierwszy gol w oficjalnym meczu Fortuny od maja 2019 roku.

Po czterech latach gry w barwach AS Monaco Kamil Glik wrócił do włoskiej Serie A. Były zawodnik Palermo i Torino w sierpniu wzmocnił szeregi beniaminka ligi – Benevento Calcio. Podstawowy środkowy obrońca reprezentacji Polski już przy pierwszej okazji dostał szansę debiutu w nowym zespole. 32-latek zagrał 90 minut, a jego zespół w znakomitym stylu odrobił straty w meczu z Sampdorią. Nowy klub Polaka przegrywał już 0:2, by ostatecznie wygrać 3:2 zdobywając zwycięskiego gola w 88. minucie. Cały mecz w zespole z Genui zagrał inny reprezentant Polski Bartosz Bereszyński.

Nowy sezon włoskiej Serie B uświadomił nam, jak dużo Polaków będzie występowało w tym sezonie na drugim poziomie rozgrywkowym we Włoszech. W meczach 1. kolejki swoje debiuty w barwach nowych klubów zanotowali Marcin Listkowski (US Lecce), Tomasz Kupisz (Salernitana) , Jakub Łabojko (Brescia Calcio) oraz Paweł Jaroszyński (Pescara). Listkowski i Łabojko na włoskich boiskach mają póki co status nowicjuszy. Obaj na Półwysep Apeniński trafili latem z polskiej Ekstraklasy. Listkowski ostatnio grał w Pogoni Szczecin, natomiast Łabojko był zawodnikiem Śląska Wrocław. A Kupisz to zupełnie inna historia. 30-letni zawodnik wyjechał z kraju 2014 roku i trafił do Chievo Werona. Od tego momentu do dzisiaj Polak zaliczył dziewięć włoskich klubów – licząc z Salernitaną do której trafił w połowie września. Poprzedni sezon Kupisz spędził w Trapani Calcio, gdzie występował z wypożyczonym z Cracovii Filipem Piszczkiem. Polakom nie udało się uchronić tego zespołu przez spadkiem do Serie C. Jaroszyński z kolei został wypożyczony do Pescary z Genoi. W poprzednich latach lewy obrońca występował w Chievo i Salernitanie. Podsumowując: Kupisz i Listkowski zagrali cały mecz. Łabojko został ściągnięty z boiska w 81. minucie, natomiast Jaroszyński pojawił się na placu gry w 39. minucie meczu.

Dwie asysty w spotkaniu 3. kolejki tureckiej drugiej ligi zaliczył Michał Nalepa, który ostatni sezon spedził w Arce Gdynia. Jego Giresunspor zdołał odrobić straty i ostatecznie wygrał 2:1 z Bursasporem – klubem, który jeszcze kilka lat temu z powodzeniem występował w europejskich pucharach oraz zdobył mistrzostwo Turcji w sezonie 2009/2010. Dla Nalepy był to drugi występ w barwach swojego nowego klubu.

O Dawidzie Szczepaniaku mało kto w naszym kraju usłyszał. Urodzony 13 kwietnia 2000 roku w Nowym Sączu zawodnik jest bramkarzem. W Polsce występował jedynie na szczeblu juniorskim w Dunajcu Nowy Sącz, Sandecji Nowy Sącz i UKS-ie SMS Łódź. W 2016 roku Szczepaniak wyjechał do walijskiego Airbus UK Broughton FC, gdzie zdołał zaliczyć debiut w meczu pucharowym. Polak później trafił do angielskiego Morecambe FC, a po sezonie spędzonym na czwartym poziomie rozgrywkowym trafił do walijskiego Wrexham FC, skąd w rundzie wiosennej został wypożyczony do Cefn Druids. Głównie z powodu zawieszenia rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa Szczepaniak nie zdołał zadebiutować w nowym zespole. Jego wypożyczenie zostało jednak przedłużone, a dzisiaj 20-latek dostał szansę debiutu na poziomie walijskiej ekstraklasy. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cardiff Metropolitan University FC, a Szczepański zagrał cały mecz.

Podsumowanie występów polskich zawodników (26 września)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Burnley.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Chelsea.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Evertonem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Brentfordem.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Blackburn Rovers.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Coventry City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz ze Swindon Town.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z AEL Limassol.

Grecja

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Vólos NPS.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Venlo.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Magni.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Borussią Dortmund.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Mainz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Augsburgiem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – zszedł z boiska w doliczonym czasie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Holstein Kiel.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 89 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fortuną Düsseldorf.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Würzburger Kickers. Polski napastnik wszedł na boisko w 74. minucie.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FC Würzburger Kickers.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z SSV Jahn Regensburg. Polski pomocnik czeka na debiut w nowym klubie.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Wehen.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z TSV 1860 München. Polak pauzuje za czerwoną kartkę otrzymaną w poprzednim meczu.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 66. minucie i dostał żółtą kartkę. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z rezerwami Bayernu.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Petrolul Ploieşti.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – wszedł na boisko w 82. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z CS Mioveni.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Daniel Skiba (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 65. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z KFC Komárno.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – 81 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z MŠK Púchov.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hamilton Academical.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z St. Johnstone.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 85 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Göztepe

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i dwie asysty w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bursasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 74 minuty w wygranym 4:0 ligowym meczu z FC Minaj.

Walia

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cardiff Metropolitan University FC. Był to jego debiut w klubie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Benevento.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z Interem.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Sampdorią. Był to jego debiut w nowym klubie.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 64 minuty w przegranym 2:4 ligowym meczu z Atalantą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Lazio.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Lecce. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – z powodów zdrowotnych poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Regginą.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – wszedł na boisko w 39. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Chievo. Był to jego debiut w nowym klubie.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Pordenone. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 81 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ascoli. Był to jego debiut w nowym klubie.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Regginą. Był to jego debiut w nowym klubie.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Empoli.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Frosinone Calcio.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – ligowy mecz jego zespołu został przełożony.