Oko na rodaka: Polskie asysty na włoskiej ziemi

Arkadiusz Reca

Arkadiusz Reca / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W niedzielę bramek nie uświadczyliśmy, jednak polscy defensorzy występujący we Włoszech wzięli na siebie ciężar wypracowywania bramek dla swojego zespołu.

Weekend w naszym cyklu rozpoczęła mocno przypadkowa asysta Kamila Glika, poprzedzona fatalnym błędem Łukasza Skorupskiego. To wydanie oka na rodaka zakończył wahadłowy Crotone Arkadiusz Reca. W spotkaniu 22. kolejki włoskiej Serie A jego zespół przegrał na swoim boisku 1:2 z Sassuolo. Goście objęli prowadzenie w 14. minucie po golu Domenico Berardiego. Dwanaście minut później Polak posłał podanie na prawe skrzydło do Adama Ounasa. Algierczyk zabawił się z Sebastiano Luperto, co zakończyło się wyrównującym trafieniem. Na nieszczęście dla Recy, który opuścił boisko w 73. minucie, cztery minuty po przerwie zwycięską bramkę dla Sassuolo strzelił Francesco Caputo. Crotone w 22 rozegranych spotkaniach zdobyło zaledwie 12 punktów i zajmuje obecnie ostatnie miejsce w tabeli ligowej. Strata do bezpiecznej strefy wynosi obecnie pięć punktów.

Szczebelek niżej mamy naprawdę sporą liczbę polskich zawodników. Tym razem skupimy się na Frosinone, w którym występują sprowadzony z Piasta Gliwice Piotr Parzyszek oraz Przemysław Szymiński, który trafił do Frosinone na początku poprzedniego sezonu. Ten drugi jest podstawowym środkowym defensorem swojego zespołu, notując w tym sezonie 19 występów (na 23 rozegrane kolejki), a także jednego gola. W niedzielnym spotkaniu z Virtusem Entella 26-latek dołożył pierwszą w tym sezonie asystę. W 27. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Szymiński głową dograł na dalszy słupek do Lorenzo Ariaudo, a ten strzelił gola na 2:0 dla Frosinone. Ostatecznie, po dość nerwowym spotkaniu i odrobieniu strat przez rywali, zespół Parzyszka i Szymińskiego wygrał 3:2 i obecnie plasuje się na 10. pozycji w tabeli ligowej. Szymiński zagrał w tym spotkaniu cały mecz, a Parzyszek pozostał na ławce.

Podsumowanie występów polskich zawodników (14 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Wolverhampton.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mez z Manchesterem United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zmieniony w przerwie przegranego 2:4 ligowego meczu z Arsenalem.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Brentfordem.

Australia

Michał Janota (Central Coast Mariners FC – A-League) – zszedł w przerwie wygranego 2:0 ligowego meczu z Wellington Phoenix.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – wystąpił w przegranym 1:2 półfinale Pucharu Króla Bahrajnu z Al-Riffa SC.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Odense.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Lorient.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowym mecz z Bordeaux.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony na poniedziałek z powodu zaśnieżonego boiska.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Alcorcón.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z rezerwami Sportingu Gijón.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z AZ Alkmaar.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Borussią Mönchengladbach.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 61 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Darmstadt.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z 1. FC Nürnberg.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 77. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z VfL Bochum.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

Słowacja

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – wszedł na boisko w doliczonym czasie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z FC Petržalka.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z St. Johnstone.

Turcja

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 88. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Hatyasporem.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Konyasporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Adanasporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bolusporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Interem.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sampdorią.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 73 minuty i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sassuolo.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – zszedł w doliczonym czasie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z Atalantą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Udinese.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 86 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Chievo Verona.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Chievo Verona.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Virtusem Entella.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z Virtusem Entella.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Casertaną.