Oko na rodaka: Lewandowski znów lepszy od Gikiewicza

Lewandowski

fcbayern.com

Kolejne starcie na boiskach niemieckiej Bundesligi pomiędzy Robertem Lewandowskim i Rafałem Gikiewiczem zakończyło się wygraną kapitana reprezentacji Polski. Napastnik Bayernu pokonał strzałem z rzutu karnego Gikiewicza i zapewnił mistrzom Niemiec kolejną wygraną w tym sezonie.

Polscy kibice z wielkim zaciekawieniem spoglądali na mecz Bayernu z Augsburgiem. Na murawie po jednej stronie boiska stanął Robert Lewandowski, a po drugiej Robert Gumny i Rafał Gikiewicz, których głównym zadaniem było powstrzymanie kapitana reprezentacji Polski. Przez dłuższy czas się to udawało. Szczególnie udane zawody rozgrywał Gikiewicz notujący kilka udanych interwencji. Kluczowy moment tego spotkania miał miejsce w 80. minucie. Zagranie ręką przez zawodnika Augsburga we własnym polu karnym dostrzegł sędzia Patrick Ittrich. Do piłki podszedł rzecz jasna Lewandowski, który nie miał większego problemu z pokonaniem swojego rodaka. Była to dla niego już 32. bramka w trwającym sezonie Bundesligi. Bawarczycy pomimo nienajlepszej gry i finalnie skromnej wygranej umocnili się na pozycji lidera. Gikiewicz i Lewandowski zagrali cały mecz, natomiast Gumny z powodu urazu mięśniowego opuścił placy gry w 65. minucie.

Weekend zaczęliśmy od kolejnej w tym sezonie asysty Davida Kopacza. Występujący w trzecioligowym niemieckim Würzburger Kickers pomocnik w przegranym spotkaniu z Kaiserslautern zaliczył swoją szóstą asystę w tym sezonie ligowym. Zdecydowanie bardziej utytułowany, zajmujący pozycję wicelidera rywal wyszedł na dwubramkowe prowadzenie po trafieniach Mike’a Wunderlicha oraz Terrence’a Boyda. W 85. minucie Kopacz odważnie wbiegł w pole karne, wymienił podanie z Marvinem Pourié, a następnie dograł do świetnie ustawionego Saliou Sané, który strzelił honorową bramkę dla miejscowych (sytuacja od 6:20). Drużyna Polaka w dalszym ciągu znajduje się w strefie spadkowej. Na siedem spotkań przed końcem sezonu ich strata do bezpiecznej strefy wynosi aż dziesięć punktów.

Okazale wypadł debiut Chrisa Jastrzembskiego na islandzkiej ziemi. Brat pomocnika Śląska Wrocław Dennisa Jatrzembskiego po jednym sezonie spędzonym na Wyspach Owczych wzmocnił szeregi drugoligowego UMF Selfoss. Jego debiut przypadł na spotkanie I rundy Pucharu Islandii z czwartoligowym Ísbjörninnem. 25-latek zagrał cały mecz, a w 81. minucie strzelił swojego premierowego gola w barwach nowego klubu. UMF Selfoss ostatecznie rozbiło niżej notowanego rywala aż 9:1 i pewnie zameldowało się w kolejnej rundzie krajowego pucharu.

Podsumowanie występów polskich zawodników (8-9 kwietnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:6 ligowym meczu z Arsenalem.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Tottenhamem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 59 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Watfordem.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Arsenalem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Tottenhamem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Barnsley.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Swansea.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu ze Swansea.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Millwall.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Bournemouth.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Adelaide United.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Olympiakósem Nikozja.

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 3:3 z Apollonem Limassol.

Kamil Wojtkowski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z AEL-em Limassol.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z 1. FC Slovácko.

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 78 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FC Táborsko.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – 55 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z HJK.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Alcoyano.

Holandia

Przemysław Tytoń (AFC Ajax – Eredivisie) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Spartą Rotterdam.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Warrenpoint Town.

Islandia

Chris Jastrzembski (UMF Selfoss – druga liga) – gol w debiucie w wygranym 9:1 meczu Pucharu Islandii z Ísbjörninnem.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 6:0 w Pucharze Islandii z Elliði.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 56 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Akżajykiem.

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Kaspijem Aktau.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 56 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Akżajykiem.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Arminią Bielefeld.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bayernem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 64 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bayernem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola z rzutu karnego w wygranym 1:0 ligowym meczu z Augsburgiem. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Unionem Berlin.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 73 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Werderem Brema.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Heidenheim.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z 1. FC Nürnberg.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Wehen.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut, asysta i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:2 z Viktorią Köln.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu zawieszenia za czerwoną kartką poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Eintrachtem Braunschweig.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym mecz z FK Niżni Nowogród.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 5:0 ligowy mecz z Astrą Giurgiu.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – 80 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z MŠK Žilina.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Duklą Bańska Bystrzyca.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Interem Miami.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 73 minuty w ligowym meczu z Montrealem.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 84 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Orlando City.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Heart of Midlothian.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Dundee FC.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Motherwell.

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Kilmarnock.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Çaykur Rizespor.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Trabzonsporem.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Gazişehir Gaziantep FK.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 70 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Penybont.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 6:1 ligowy mecz z Cefn Druids.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Zalaegerszegi TE.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Mezőkövesd Zsóry.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Interem.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz ze Spezią.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Empoli.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Interem.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – zszedł z boiska w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Empoli.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cagliari.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Juventusem.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 56 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Spezią.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Frosinone.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 ze SPAL.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lecce.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cremonese.