Oko na rodaka: Kolejne gole Lewandowskiego i Jagiełły. Białkowski broni rzut karny

Robert Lewandowski

W sobotę swój dorobek strzelecki powiększyli Robert Lewandowski oraz występujący we włoskiej Brescii Filip Jagiełło. Ponadto rzut karny w angielskiej Championship obronił Bartosz Białkowski, a Patryk Procek zadebiutował w cypryjskim PAEE Kerýnias.

Po szalenie intensywnej przerwie na mecze eliminacji mistrostw świata Robert Lewandowski nie potrzebował ani jednego spotkania odpoczynku. Mało tego, już w 12. minucie wyjazdowego spotkania z RB Leipzig kapitan reprezentacji Polski bardzo pewnym strzałem z rzutu karnego wyprowadził swój zespół na prowadzenie, zdobywając swoje szóste trafienie w tym sezonie Bundesligi. Co ciekawe, Lewandowski tym razem w nieco inny sposób wykonał “jedenastkę”. Tym razem zabrakło charakterystycznego naskoku, a jeżeli był, to naprawdę lekko dostrzegalny. Jego Bayern tego prowadzenia do końca spotkania nie wypuścił, zwyciężając ostatecznie 4:1, co dało umocnienie się na pozycji wicelidera przed niepokonanym Wolfsburgiem. Polaka w 59. minucie zastąpił Kameruńczyk Eric Maxim Choupo-Moting, który w doliczonym czasie gry dobił rywala z Lipska. Lewandowski natomiast ponownie wskoczył na pozycję samodzielnego lidera klasyfikacji strzelców utrzymując jedną bramkę przewagi nad Erlingiem Hålandem z Borussii Dortmund.

Bartosz Białkowski znowu przypomniał o sobie. Jeden z najlepszych bramkarzy angielskiej Championship, występujący od trzech lat w Millwall obronił rzut karny w spotkaniu z West Bromwich Albion. Jednokrotny reprezentant Polski tuż przed przerwą wyczuł intencję Karlana Granta. Ostatecznie mecz ten zakończył się remisem 1:1, a Białkowski zagrał rzecz jasna pełne 90 minut. Po sześciu rozegranych kolejkach drużyna z Londynu zajmuje miejsce w środku stawki.

Drugiego w tym sezonie, a ósmego w barwach Brescii strzelił Filip Jagiełło. Wypożyczony z Genoi środkowy pomocnik pokonał bramkarza Alessandrii w 69. minucie spotkania wykorzystując dwa błędy Matteo Di Gennaro, który najpierw zanotował stratę, a chwile później po jego zagraniu głową Polak pokonał bramkarza gospodarzy. Ostatecznie Brescia wygrała 3:1 i po trzech kolejkach z kompletem punktów zajmuje pozycję lidera. Jagiełło został zmieniony w 78. minucie, a na ławce rezerwowych Brescii pozostał drugi z Polaków Jakub Łabojko.

Po dwóch latach spędzonych na ławce rezerwowych AEL-u Limassol Patryk Procek trafił na wypożyczenie do PAEE Kerýnias, który jest beniaminkiem cypryjskiej ekstraklasy. 26-letni bramkarz dostał szansę debiutu już w pierwszej możliwej okazji rozgrywając 90 minut w wygranym 3:1 spotkaniu z AS Ethnikós Áchnas, którego zawodnikiem Polak był w latach 2016-2018 (odszedł na początku stycznia tego roku).

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (10-11 września)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramowo zremisował w lidze z West Ham United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Southampton.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Tottenhamem.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 37. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Brentfordem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Arsenalem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Chelsea.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – obronił rzut karny w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z West Bromwich Albion. Zagrał cały mecz.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Birmingham City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Birmingham City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Bournemouth.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Birmingham City.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 6:2 ligowy mecz z Peterborough United.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Gillingham.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z WSG Swarovski Tirol.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z AS Ethnikós Áchnas. Był to jego debiut w nowym klubie.

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Apollonem.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 71 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Vysočiną Jihlava.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z KuPS.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Olympique de Marseille.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z AS Monaco.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – 79 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Las Palmas.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Linfield FC.

Islandia

Jakub Florczyk (UMF Afturelding – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Grindavíkiem.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z UMF Afturelding.

Japonia

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – 75 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Tokushimą Vortis.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z FK Turan.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Incheon United.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z SpVgg Greuther Fürth.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Unionem Berlin.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Unionem Berlin.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – gol w wygranym 4:1 ligowym meczu z RB Leipzig. Grał do 59. minuty.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Augsburgiem.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Augsburgiem.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Hannoverem 96.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 65 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z rezerwami SC Freiburg.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 86 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z TSV Havelse.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z rezerwami Borussii Dortmund.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Viktorią Berlin.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z rezerwami SC Freiburg.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z FSV Zwickau.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Åsane.

Rosja

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Kryljami Sowietow Samara.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Chindią Târgovişte. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z FK Senica.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z FK Senica.

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – 56 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Partizánem Bardejov.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z FC Rohožník.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Vancouver Whitecaps.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z St. Mirren.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Dundee FC.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 62. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Altay SK.

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Konyasporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Eyüpsporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Manisa FK.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Metalistem 1925. W pierwszej połowie strzelił gola, który został anulowany po wideoweryfikacji.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Penybont.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:6 z Bala Town.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Cefn Druids.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 6:2 ligowy mecz z Llanidloes Town.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Ferencvárosem.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Atalantą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Juventusem.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Venezią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Crotone.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Lecce.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Alessandrią. Grał do 79. minuty.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Benevento.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Alessandrią.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Monzą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Perugią.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Monzą.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z rezerwami B36.