Oko na rodaka: Gorzkie bramki Lewandowskiego i Milika. Ogromny pech Dziczka

Po dzisiejszej serii spotkań fani sympatyzujący z polskimi piłkarzami występującymi za granicą nie będą mieli zbyt dobrych nastrojów. Kolejne bramki strzelili Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik. Ich trafienia nie uchroniły jednak Bayernu i Napoli przed porażkami. Potwornego pecha miał z kolei Patryk Dziczek, który parę minut przed swoim debiut w Salernitanie, na rozgrzewce doznał groźnego urazu.

Piłkarze Bayernu pokazali się dzisiaj z absolutnie najgorszej, wstydliwej, możliwej strony. Co prawda, przez praktycznie cały mecz musieli sobie radzić bez swojego środkowego obrońcy Jerome’a Boatenga, który już w 10. minucie wyleciał z boiska za faul taktyczny. Eintracht Frankfurt absolutnie zdominował obecnego mistrza Niemiec, nie dając większych szans na cokolwiek. O tym meczu piszę jednak z powodu Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski w pierwszej połowie dosłownie wyszarpał kontaktową bramkę dla swojego zespołu, strzelając tym samym czternastą bramkę w tym sezonie Bundesligi. Mimo to, “Lewy” kompletnie nie może być zadowolony ze swojego występu, już nie tylko ze względu na wynik. Polak kilkukrotnie mógł jeszcze strzelić co najmniej jedną bramkę, dając tym samym bodziec swoim kolegom do walki. Tak się jednak nie stało, przez co wynik jest jaki jest.

Coraz częściej los Napoli zależny jest od Arkadiusza Milika, który zalicza fantastyczny okres. Tak było też i tym razem, kiedy w pojedynkę mógł zapewnić Napoli zwycięstwo nad AS Roma. W 72. minucie Polak wykończył dogranie Hirvinga Lozano i z bliska skierował futbolówkę do praktycznie pustej bramki. W ten sposób strzelił swoją piątą bramkę w trwającym sezonie włoskiej Serie A. Niestety, to nie dało Napoli choćby punktu, a Milik miał jeszcze kilka okazji, których nie wykorzystał. Polak miał piłkę meczową w ostatnich sekundach spotkania, kiedy mógł strzelić gola z rzutu wolnego. Usytuowana na około 18 metrze piłka odbiła się jednak od dobrze ustawionego muru zawodników Romy, po czym chwilę później Gianluca Rocchi zakończył spotkanie.

Dobrą passę podtrzymuje również Jakub Świerczok, który mecz ligowy z Beroje Stara Zagora rozpoczął na ławce. Polak wszedł na boisko przy stanie 2:1 i swoim trafieniem z 80. minuty przypieczętował zwycięstwo Łudogorca, będącego liderem bułgarskiej ekstraklasy. Dla 26-letniego napastnika była to trzecia ligowa bramka w tym sezonie.

Na sam koniec pewna ciekawostka. Według składów ogłoszonych przed meczem, dzisiaj w barwach drugoligowej włoskiej Salernitany zadebiutować miał Patryk Dziczek. Niestety, to nie nastąpiło. Młodzieżowy reprezentant Polski na rozgrzewce doznał dość poważnego urazu, przez co nie był zdolny wystąpić w spotkaniu ligowym z Virtusem Entella.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Manchesterem City.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Manchesterem United.

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Newcastle United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Reading.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 53 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Middlesbrough.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z QPR.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Brentfordem.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Fulham.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z QPR.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z QPR.

Australia

Radosław Majewski (Western Sydney Wanderers FC – A-League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z Brisbane Roar.

Belgia

Rafał Pietrzak (Royal Excel Mouscron – Ekstraklasa) – zszedł z boiska w 34. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Royal Antwerp FC. Zobaczył żółtą kartkę.

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z KAS Eupen.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 82 minuty w wygranym 3:1 ligowym meczu z Beroje Stara Zagora.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Beroje Stara Zagora. Wszedł na boisko w 58. minucie meczu.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem Zaprešić.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hajdukiem Split.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hajdukiem Split.

Francja

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Stade Brestois.

Grecja

Sebastian Chruściel (Paniónios GSS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Arisem Saloniki.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Ballyclare Comrades FC – druga liga) – wszedł na boisko w 80. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Newry City.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – wystąpił w przegranym 1:2 ligowym meczu z Dundelą.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Shimizu S-Pulse.

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Visselem Kobe.

Mołdawia

Ariel Borysiuk (Sheriff Tiraspol – Ekstraklasa) – 45 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z FC Codru.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Herthą.

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:5 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt. Zagrał cały mecz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z VfL Wolfsburg.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Borussią Mönchengladbach.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 80 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Karlsruher SC.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z TSV 1860 München.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) –45 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Ingolstadt.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Sogndal IL.

Nowa Zelandia

Filip Kurto (Western United FC – australijska A-League) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Melbourne Victory.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Benficą.

Tomasz Kucz (Vitória SC Guimarães – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Moreirense.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ufą.

Konrad Michalak (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Dinamo Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ufą.

Damian Szymański (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Dinamo Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Słowacja

Mateusz Zachara (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – zmieniony w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z MFK Ružomberok.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz  FC Košice

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w wygranym 2:1 półfinale konferencji zachodniej z Phoenix Rising.

Turcja

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 68. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Akhisarsporem.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Rhyl FC – druga liga) – z powodu urazu głowy zszedł z boiska w 41. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Conwy Borough FC.

Włochy

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w przegranym 1:2 meczu ligowym z AS Roma. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Interem.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z AS Roma.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – z powodu urazu doznanego na rozgrzewce nie wystąpił w wygranym 2:1 ligowym meczu z Virtusem Entella. Dziczek był przewidziany do gry w pierwszym składzie, byłby to jego debiut w Salernitanie.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Virtusem Entella.