Oko na rodaka: Debiutanckie poprawiny

Wilczek

Po sobotnim szaleństwie, niedziela była nieco spokojniejsza w wykonaniu Polaków występujących za granicą. Fantastyczny debiut w FC København zanotował Kamil Wilczek, który strzelił dwie bramki. Dodatkowo pierwsze występy w nowych klubach zanotowali Radosław Majecki i Adrian Małachowski. W USA kolejnego gola strzelił Dariusz Formella, a asystę zanotował Kacper Przybyłko.

Długo na debiut w Monaco Radosław Majecki nie musiał czekać. Bramkarz młodzieżowej reprezentacji Polski zadebiutował w wygranym 2:1 ligowym meczu z Nantes. Majecki skorzystał na absencji Benjamina Lecomte’a, który obecnie przebywa na kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem, jednak trzeba mieć nadzieję, że Polak prędzej czy później przebije się na pozycję pierwszego napastnika w drużynie z księstwa. Ciężko jednak powiedzieć, ze Majecki zanotował debiut marzeń w nowym zespole. Faktem jest, że przy straconym golu nasz bramkarz mógł się zachować zdecydowanie lepiej, gdy nie zdołał złapać piłki po strzale Ludovica Blasa. Nie ma co jednak przesadzać, nie był to taki błąd, po którym ląduje się na ławce na dłuższy czas.

Duńska ekstraklasa to jednak dla Kamila Wilczka najlepsze miejsce do gry. Podczas swojego blisko czteroletniego pobytu w Brøndby strzelił 71 bramek. Ostatnią rundę spędził natomiast w tureckim Göztepe SK. Tego epizodu nie można uznać za udany – w czternastu spotkaniach Polak strzelił jednego gola z rzutu karnego. W trwającym wciąż okienku transferowym Wilczek zdecydował się na bardzo odważny krok – transfer do FC København, wielkiego rywala swojego poprzedniego duńskiego klubu. Ten fakt w żółtej stronie Kopenhagi spotkał się z wielkim niezadowoleniem. Wilczek w swoim debiucie pokazał jednak, że nie ma zamiaru przejmować się takimi rzeczami. W meczu 1. kolejki z Odense Polak strzelił dwie bramki, mimo to nie ustrzegł swojej drużyny od porażki 2:3. Warto pamiętać także, że zespół z Kopenhagi jest potencjalnym rywalem Piasta Gliwice w III rundzie eliminacji Ligi Europy. Do tego spotkania dojdzie, gdy Duńczycy pokonają szwedzki IFK Göteborg, a Piast wygra z TSV Hartberg.

Transfer Adriana Małachowskiego do trzecioligowego niemieckiego Magdeburga był niemałym zaskoczeniem. 22-letniego pomocnika powinni kojarzyć przede wszystkim sympatycy Fortuna I ligi – Małachowski ostatni sezon spędził w GKS-ie Bełchatów, gdzie zanotował 23 występy i dwie bramki. Zaraz po wyjeździe do Niemiec Małachowskiego spotkał potężny pech. Po pierwszym treningu z nowym zespołem Polak dowiedział się o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przez co musiał odbyć obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Po powrocie do zdrowia Polak wystąpił w kilku sparingach Magdeburga, gdzie pokazał się z dobrej strony, dzięki czemu dostał szansę debiutu już w pierwszym meczu nowego sezonu – rozgrywanego w ramach I rundy Pucharu Niemiec z drugoligowym Darmstadt. 22-latek zagrał cały mecz, a jego zespół przegrał po dogrywce 2:3. W Darmstadt na ławce pozostał inny Polak oczekujący na debiut – Adrian Stanilewicz.

Po lepszych i gorszych latach na polskich boiskach chyba można zaryzykować stwierdzenie, że Dariusz Formella w końcu znalazł swoje miejsce na ziemi. Los rzucił go zza wielką wodę, do Sacramento. W rozegranym w nocy meczu amerykańskiej USL (jest to drugi poziom rozgrywek w USA) strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie ligowym. Polak w 32. minucie meczu po podaniu Kharltona Belmara popisał się bardzo dobrym strzałem, którym pokonał bramkarza Reno. Jego zespół ostatecznie ten mecz zremisował 3:3, jednak zarówno Sacramento Republic FC, jak i Reno 1868 FC mogą powoli szykować się do zmagań w fazie play off. Ich przewaga nad pozostałymi rywalami z grupy A jest na tyle okazała, że można z całą pewnością stwierdzić, że drużyna z Sacramento znajdzie sie w pierwszej dwójce premiowanej awansem do decydującej fazy rozgrywek.

Kacper Przybyłko tym razem gola nie strzelił, ale i tak zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Polski napastnik asystował przy trafieniu Anthony’ego Fontany w wygranym 2:1 meczu z New England Revolution, w barwach którego 59 minut rozegrał inny polski napastnik Adam Buksa.

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 września)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Leicester City.

Dania

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w swoim debiucie w nowym klubie. FC København przegrał w lidze 2:3 z Odense, a polski napastnik zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Olympique Marsylia.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Nantes. Był to jego debiut w nowym klubie.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Oitą Trinita.

Niemcy

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu Pucharu Niemiec z Hansą Rostock.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 mecz Pucharu Niemiec z SC Wiedenbrück.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał po dogrywce 3:2 w Pucharze Niemiec z Magdeburgiem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 120 minut i żółta kartka w przegranym po dogrywce 2:3 meczu Pucharu Niemiec z Darmstadt. Był to jego debiut w nowym klubie.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 75 minut w wygranym 1:0 meczu Pucharu Niemiec z Heidenheim.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1:0 w lidze z FC Hermannstadt.

Słowacja

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – wszedł na boisko w 62. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 3:2 ligowym meczu z rezerwami Žiliny.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 59 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 2:4 ligowego meczu z Los Angeles FC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z New England Revolution.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z New York City FC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – gol w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Reno. Zagrał cały mecz.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 w lidze z Antalyasporem. Były pomocnik Wisły Płock czeka na debiut w nowym klubie.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z BB Erzurumspor.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 62 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z BB Erzurumspor.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 65. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Bursasporem. Polski skrzydłowy zaliczył asystę przy drugiej bramce dla swojego zespołu.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z EB/Streymur.