Oko na rodaka: Bramki na wagę trzech punktów

fcbayern.com

Oczywistym bohaterem dnia jest Robert Lewandowski, który strzelając dwie bramki uratował Bayernowi trzy punkty w starciu z Bayerem Leverkusen. Prócz niego, gola i asystę we włoskiej Serie B zaliczył Filip Jagiełło. Na trzecim poziomie w Niemczech drugiego w tym sezonie gola strzelił były młodzieżowy reprezentant Polski Marcus Piossek.

Najlepszy piłkarz świata nie zwalnia tempa. W przeciągu siedmiu dni kapitan reprezentacji Polski strzelił cztery gole (jednego w zeszłą sobotę z Unionem i dwa w środę Wolfsburgowi), a w międzyczasie odebrał nagrodę piłkarza roku FIFA. Na zakończenie rundy jesiennej w hicie 13. kolejki spotkań Bayern pojechał na teren nieoczkiwanego lidera – Bayeru Leverkusen. Gospodarze lepiej weszli w to spotkanie, obejmując prowadzenie po bardzo ładnym trafieniu Patricka Schicka. “Lewy” nie po raz pierwszy i ostatni wybawił Bayern z problemów, doprowadzając w końcówce pierwszej połowy do wyrównania. Po dośrodkowaniu z prawej strony z rzutu wolnego Thomasa Müllera kompletnie niekryty Polak skierował piłkę głową do pustej bramki. W tej sytuacji nawalilło przede wszystkim dwóch piłkarzy “Aptekarzy” – bramkarz Lukáš Hrádecký i środkowy obrońca Jonatan Tah. Ich nieporozumienie doprowadziło bezpośrednio do utraty gola. Tah sprezentował Polakowi także drugiego gola – w najgorszym możliwym momencie. Na 30 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry defensor Bayeru fatalnie stracił piłkę w okolicach własnego pola karnego. Lewandowski, który oddawał strzał z nieco ostrego kąta, takiej sytuacji nie mógł zmarnować. Po strzale Polaka futbolówka odbiła się minimalnie od interweniującego Edmonda Tapsoby. Tak więc Lewandowski zapewnił Bayernowi bardzo udane zakończenie roku – dwoma trafieniami uratował swojej drużynie nie tylko zwycięstwo, ale odzyskał pozycję lidera. Sam “Lewy” umacnia się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców Bundesligi, mając obecnie na koncie aż 17 bramek.

Świetne 45 minut w barwach włoskiej, drugoligowej Brescii zagrał Filip Jagiełło. Wypożyczony z Genoi pomocnik już w 8. minucie dośrodkował futbolówkę z rzutu wolnego wprost na głowę Ernesto Torregrossy, który pokonał bramkarza Reggiany. Tuż przed przerwą, w drugiej minucie doliczonego czasu gry, Polak strzelił swojego drugiego w tym sezonie gola. Chociaż trzeba przyznać, że dopisało mu sporo szczęścia. Po jego strzale piłka odbiła się od jednego ze stojących w murze piłkarzy rywali, co zmyliło bramkarza. Futbolówka zmierzała jednak w stronę bramki, przez co z czystym sumieniem można uznać to trafienie Jagielle. Były zawodnik Zagłębia Lubin w drugiej połowie grał tylko przez dziesięć minut – najpierw dostał żółtą kartkę, a w 56. minucie został zmieniony. Siedem minut później na boisko wszedł z kolei drugi z Polaków występujący w Brescii – Jakub Łabojko. Ostatecznie ich zespół wygrał 3:1 i po 13. kolejkach plasuje się na jedenastej pozycji.

Historia Marcusa Piosska jest bardzo ciekawa. Występujący obecnie w trzecioligowym niemieckim Meppen ma na koncie jeden występ w reprezentacji Niemiec do lat 20. Po rozegraniu zaledwie jednego towarzyskiego spotkania 20-letni wówczas Marcus zmienił zdanie i przyjął powołanie do reprezentacji Polski U-21. W niej również wystąpił w jednym spotkaniu towarzyskim z Rumunią (wyszedł w pierwszym składzie i w 62. minucie zmienił go Marcin Budziński). Na tym zakończyła się reprezentacyjna przygoda Piosska, który przez cała karierę piłkarską grał w Niemczech. 31-latek od dwóch i pół roku występuje w SV Meppen, dla którego w spotkaniu z VfB Lübeck strzelił drugiego w tym sezonie gola. W 11. minucie Luka Tankulić dograł do Piosska. Po tym dograniu sytuacja rozwinęła się bardzo podobnie jak miało to miejsce przy trafieniu Jagiełły. Po strzale Piosska futbolówka odbiła się od Svena Mende, a zmylony rykoszetem bramkarz gospodarzy nie zdołał uratować swojego zespołu w tej sytuacji. Meppen ostatecznie wygrało 2:0, a Piossek zagrał całe spotkanie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (18-19 grudnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Manchesterem City.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – mecz jego zespołu został odwołany.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu ze Swansea City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – mecz jego zespołu został odwołany.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Cardiff City.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Gillingham.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Doncaster Rovers.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Anderlechtem.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z AS Néa Salamís Ammochóstou.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Holandia

Jarosław Jach (Fortuna Sittard – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Utrechtem.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-Legaue) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Shonan Bellmare.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i dwa gole w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bayerem Leverkusen.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Unionem Berlin.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 85 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Paderborn.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Greuther Fürth.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry wygranego 2:0 ligowego meczu z Würzburger Kickers.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 2:4 ligowego meczu z Dynamem Drezno.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z TSV 1860 München.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z VfB Lübeck. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FK Tambow.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hibernian.

Turcja

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Trabzonsporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Fenerbahçe.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 86 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Galatasaray.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 69 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Penybont.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Barry Town.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Crotone.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Sampdorią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Parmą.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Virtusem Entella.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Cittadellą.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko za Tomasza Kupisza w 86. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Frosinone.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Venezią.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – gol i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Reggianą. Został zmieniony w 56. minucie i dostał żółtą kartkę.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Monzą.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – 86 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Frosinone. Zmienił go Patryk Dziczek.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:3 ligowym meczu z Pisą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 63. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Reggianą.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – 62 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Virtusem Entella.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Salernitaną.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – wszedl na boisko w 89. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Venezią.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – 66 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Pisą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Salernitaną.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – 61 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Chievo Verona.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cavese.