Oko na rodaka: Bramki Marcina Kamińskiego i Rafała Makowskiego [VIDEO]

Marcin Kamiński / fot. Mikołaj Barbanell

Od gola i asysty nowy sezon w barwach Schalke rozpoczął Marcin Kamiński. Na Węgrzech premierowego gola w barwach Kisvárda FC strzelił Rafał Makowski.

Kapitalne wejście w nowy sezon zanotował Marcin Kamiński. Jego Schalke 04 Gelsenkirchen w I rundzie Pucharu Niemiec wygrało na wyjeździe 5:0 z czwartoligowym Bremer SV. Spory udział w tej wygranej miał polski obrońca. Kamiński w pierwszej połowie popisał się świetnym długim podanie, po którym gola z ostrego kąta w 33. minucie strzelił Dominick Drexler. Sam Polak do bramki rywala trafił w końcówce spotkania, gdy precyzyjnym uderzeniem głową pokonał golkipera rywala. Jedna z bramek dla Schalke padła po samobójczym trafieniu Sebastiana Kmiecia. Urodzony w Bremie 32-letni napastnik w przeszłości zagrał w trzech spotkaniach reprezentacji Polski U-19.

Premierowego gola w barwach węgierskiego Kisvárda FC strzelił Rafał Makowski. Występujący w tym zespole od stycznia polski pomocnik trafił do bramki rywali w zremisowanym 2:2 meczu inaugurującym nowy sezon węgierskiej ekstraklasy z Debreczynem. Były zawodnik m.in. Śląska Wrocław i Radomiaka Radom pojawił się na boisku w 65. minucie, a w 87. precyzyjnym uderzeniem głową wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie 2:1. Jak się finalnie okazało, nie było to trafienie na wagę kompletu punktów dla gospodarzy. Remis Debreczynowi w trzeciej minucie doliczonego czasu gry uratował Donát Bárány. Kisvárda ma za sobą udane występy w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Drużyna Polaka zdołała wyeliminować już kazachski Kajrat Ałmaty, a w III rundzie zmierzy się z norweskim Molde.

Podsumowanie występów polskich zawodników (31 lipca)

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z FK Varnsdorf.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Viborg FF.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Randers FC.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:0 meczu Pucharu Niemiec z Blau-Weiss Lohne.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w Pucharze Niemiec 4:0 z Blau-Weiss Lohne.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – Bundesliga) – gol i asysta w wygranym 5:0 meczu Pucharu Niemiec z Bremer SV. Zagrał cały mecz.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała po rzutach karnych w meczu Pucharu Niemiec z Eintrachtem Braunschweig.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała po rzutach karnych w Pucharze Niemiec z Holstein Kiel. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – 60 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Orenburgiem.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FK Železiarne Podbrezová.

Stany Zjednoczone

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – wszedł na boisko w 62. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Atlanta United FC.

Szkocja

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Celtic FC. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Östers IF. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na ligowe spotkanie z Ferencvárosem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Debreczynem. Wszedł na boisko w 85. minucie.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z KÍ.