Mimo letniej, wakacyjnej aury, polscy piłkarze wciąż walczą w ligowych zmaganiach. Zapraszamy do krótkiej podróży wspólnie z polskimi piłkarzami.

W Niemczech Łukasz Piszczek wraz ze swoim zespołem wygrał 2-1 z Eintrachtem Frankfurt i sięgnął po Puchar Niemiec. VfL Wolfsburg ostatecznie poradził sobie z drugoligowcem z Brunszwika w barażach o Bundesligę. Drużyna Jakuba Błaszczykowskiego dwukrotnie wygrała 1-0 z ekipą Adama Matuszczyka. Obaj Polacy znaleźli się poza kadrami swoich drużyn na oba spotkania. Popularny Kuba wypadł z gry z powodu urazu, w przypadku Matuszczyka zadecydowały kwestie sportowe.

W ostatniej kolejce Serie A żyła pożegnaniem Francesco Tottiego. Nas bardziej interesują losy drużyn w których występują Polacy. Ostatecznie Empoli Łukasza Skorupskiego żegna się z ligą. Zakończył się wyścig o drugie miejsce pomiędzy Romą i Napoli. Zwycięsko z niego, rzutem na taśmę, wyszedł Wojciech Szczęsny i jego koledzy. Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński muszą zadowolić się trzecim miejscem. W wielostopniowych, skomplikowanych barażach o Serie A Carpi Igora Łasickiego radzi sobie coraz lepiej. W ten weekend wyeliminowali Frosinone Calcio. Czeka ich już tylko jedna runda walki o awans.

Pechowy weekend zaliczyli nasi rodacy w Holandii. Zarówno NEC Wojciecha Golli, jak i MVV Mikołaja Smyłka przegrały w dwumeczu decydującym o grze w Eredivisie. NEC spada z elity, gdzie zmierzy się m.in. właśnie z MVV.

Jeszcze więcej informacji czeka na was w poniższym podsumowaniu:

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – z ławki oglądał jak jego drużyne bezbramkowo remisuje z Blau-Weiß Linz. FC Liefering kończy sezon na drugim miejscu. Jest to filialna drużyna FC Salzburg.

Cypr

Arkadiusz Piech (Apóllon FC – cypryjska) – w środę jego drużyna wygrał 1-0 z APOEL-em w finale Pucharu Cypru. Piech spędził cały mecz na ławce.

Czarnogóra

Marcin Garuch (FK Grbalj – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 1-0 meczu z OFK Petrovac.

Czechy

Maciej Termanowski (MFK Frýdek-Místek – druga liga) – znalazł się poza kadrą meczową. Jego zespół przegrał 0-1 z FK Ústí nad Labem i spadł z ligi zajmują 15 miejsce na koniec sezonu.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – w czwartek grał do 85. minuty w przegranym 1-3 finale Pucharu Danii z FC København. W niedzielę zagrał 63 minuty w przegranym 1-2 meczu z Nordsjælland. Jego zespół skończył sezon na drugim miejscu. Ta lokata daje im prawo gry w Lidze Europy od drugiej rundy kwalifikacyjnej.

Francja

Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą na wygrany 1-0 finał Pucharu Francji z Angers SCO.

Hiszpania

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą z powodu poważnej kontuzji kolana. Jego zespół zremisował 1-1 z Rayo Vallecano.

Paweł Kieszek (Córdoba CF – druga liga) – zagrał cały mecz i obronił rzut karny w wygranym 4-2 meczu z Realem Oviedo.

Holandia

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – Eredivisie) – w czwartek zagrał cały mecz w przegranym 0-1 pierwszym meczu III rundy barażów o Eredivisie z NAC Breda. Co ciekawe, Polak został ukarany czerwoną kartką, ale po analizie z użyciem systemu VAR decyzja została cofnięta. W niedzielnym rewanżu zagrał cały mecz. Jego drużyna przegrała 1-4 z NAC i spadła z ligi.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga holenderska) – w czwartek z ławki oglądał jak jego koledzy bezbramkowo remisują w pierwszym meczu III rundy barażów o Eredivisie z Rodą Kerkrade. Z tej samej perspektywy oglądał niedzielny rewanż. Jego zespół przegrał 0-1 z Rodą i nie awansował do Eredivisie.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – jego drużyna wygrała 4-1 z ÍBV., a Polak cały mecz spędził na ławce.

Robert Menzel (ÍA – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 4-1 z ÍBV.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – zagrał 68 minut w przegranym 0-1 spotkaniu z Breidablik

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – z ławki rezerwowych oglądał, jak jego koledzy wygrywają 1-0 z Valur.

Robert Winogrodzki (Leiknir – islandzka druga liga) – w czwartek 90 minut w przegranym 0-2 meczu ligowym z Leiknir Reykjavík.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał 90minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – w środę zagrał cały mecz w wygranym po rzutach karnych finale Pucharu Jordanii z Al-Jazeera. Polski napastnik strzelił decydującą jedenastkę.

Litwa

Karol Salik (Lietava Jonava – litewska Ekstraklasa) – we wtorek zagrał cały mecz. Jego drużyna wygrała 1-0 z Utenisem Utena. W sobotę nie zagrał w wygranym 2-1 meczu Pucharu Litwy z zespołem Sveikata

Niemcy

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – zagrał cały mecz i zanotował asystę. Jego zespół wygrał 2-1 w finale Pucharu Niemiec z Eintrachtem Frankfurt.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – w czwartek z powodu urazu znalazł się poza kadrą w wygranym 1-0 pierwszym barażowym meczu o grę w Bundeslidze z Braunschweiger TSV Eintracht 1895. Polak nie zagrał również w poniedziałkowym rewanżu. Jego zespół ponownie wygrał 1-0 i utrzymał się w Bundeslidze.

Adam Matuszczyk (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – w czwartek znalazł się poza kadrą meczową w przegranym 0-1 pierwszym barażowym meczu o grę w Bundeslidze z Wolfsburgiem. Podobnie było w poniedziałek, jego zespól znów przegrał 0-1 i w przyszłym sezonie dalej będzie grał w 2. Bundeslidze.

Sebastian Boenisch (TSV München von 1860 – 2. Bundesliga) – w czwartek znalazł się poza kadrą meczową z zremisowanym 1-1 pierwszym meczu barażowym o grę w 2. Bundeslidze z SSV Jahn Regensburg.

Norwegia

Radosław Janukiewicz (Strømsgodset IF –Ekstraklasa) – w środę zagrał cały mecz i dostał żółtą kartką w wygranym 4-2 po dogrywce meczu Pucharu Norwegii z Skeid. W poniedziałkowym meczu ligowym z ławki obserwował wygranę 4-2 nad Viking.

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – w środę znalazł się poza kadrą meczową w wygranym 2-0 meczu Pucharu Norwegii z Lysekloster. W niedzielnym meczu ligowym zagrał cały mecz. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Aalesund.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – w środę znalazł się poza kadrą na wygrany 2-0 meczu Pucharu Norwegii z Lyngen/Karnes. W niedzielę zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 3-2 z Ranheim.

Słowacja

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – druga liga) – w środę zagrał 60 minut w przegranym 1-2 meczu z Skalica. W niedzielę wszedł na boisko w 65 minucie i zobaczył żółtą kartkę w przegranym 3-5 meczu z FK Pohronie.

Szymon Gruca (FK Poprad –druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 2-3 mecz Rimavská Sobota.

Tomasz Wandzik – (ŠK Svätý Jur – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-4 mecz z rezerwami Spartaka Trnawa.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – zagrał cały mecz i zobaczył żółtą kartkę w zremisowanym 1-1 meczu z Tampa Bay Rowdies.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – w ten weekend nie grał.

Turcja

Patryk Tuszyński ( Çaykur Rizespor Kulübü, Ekstraklasa) – znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu. Jego drużyna wygrała 2-1 z Osmanlıspor FK. Przed ostatnią kolejką Rizespor traci dwa punkty do zajmującego bezpieczne miejsce w tabeli Bursasporu. By utrzymać się w lidze, drużyna Tuszyńskiego musi wygrać z Alanyasporem, a Bursaspor nie może wygrać z Trabzonsporem.

Łukasz Szukała (Osmanlıspor FK – Ekstraklasa) – pojawił się na placu gry w 86. minucie w przegranym 1-2 meczu z Çaykur Rizespor Kulübü.

Węgry

Michał Nalepa (Ferencvárosi TC – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz i zobaczył żółtą kartkę w wygranym 2-0 meczu z Újpest. Jego drużyna kończy sezon na czwartym miejscu.

Włochy

Wojciech Szczęsny (AS Roma – Serie A) – zagrał cały mecz w wygranym 3-2 meczu z Genoą. Roma skończyła sezon na drugim miejscu.

Piotr Zieliński (SSC Napoli- Serie A) – zagrał 67 minut jego drużyna wygrała 4-2 z Sampdorią. Napoli ostatecznie zajmuje trzecie miejsce w lidze na koniec sezonu.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli –Serie A) – przesiedział cały mecz, jego drużyna wygrała 4-2 z Sampdorią. Napoli ostatecznie zajmuje trzecie miejsce w lidze na koniec sezonu.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 2-4 z Napoli. Sampdoria kończy sezon na dziesiątym miejscu.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 2-4 z Napoli. Sampdoria kończy sezon na dziesiątym miejscu.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie A) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z Empoli. Jego drużyna już wcześniej spadła z ligi zajmując 19 miejsce na koniec sezonu.

Bartosz Salamon (Cagliari Calcio – Serie A) – z ławki rezerwowych oglądał wygraną 2-1 nad AC Milan. Cagliari sezon kończy na jedenastym miejscu.

Łukasz Skorupski (Empoli FC – Serie A) – znalazł się poza kadrą na przegrany 1-2 mecz z Palermo. Jego zespół kończy sezon na 18 miejscu i spada z ligi.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – zadebiutował w zremisowanym 2-2 meczu z Pescarą. 19-letni bramkarz zagrał cały mecz. Jego zespół kończy sezon na ósmym miejscu.

Igor Łasicki (Carpi FC 1909 – Serie B) – w piątek w pierwszym meczu II rundy baraży o awans do Serie A jego zespół bezbramkowo zremisował z Frosinone Calcio. Polak znalazł się poza kadrą na ten mecz. W poniedziałkowym rewanżu Polak znów nie znalazł się w kadrze meczowej. Jego drużyna wygrała 1-0 i awansowała do finałowej fazy baraży o Serie A.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – w czwartek zagrał cały mecz w wygranym 3-2 po dogrywce półfinału Pucharu Wysp Owczych z HB Tórshavn. Wystąpił w zremisowanym 1-1 poniedziałkowym meczu ligowym z NSÍ.

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) – zagrał w pierwszej połowie w przegranym 0-4 meczu z Víkingur.