Eliminacje MŚ: Reprezentacja Polski jedzie na mundial do Kataru!!!

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell

Gole z rzutu karnego Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego zapewniły wygraną ze Szwecją (2:0) w Chorzowie. Tym samym biało-czerwoni wywalczyli awans na mistrzostwa świata w Katarze!

Reprezentacja Polski automatycznie awansowała do finału baraży ze względu na wykluczenie Rosjan, którzy w lutym wywołali wojnę w Ukrainie. Czesław Michniewicz zastąpił Paulo Sousę i postawiono przed nim jasny cel – awans na mundial w Katarze.

Miejsce, w którym podejmowaliśmy Szwedów jest wyjątkowe w historii polskiego futbolu. “Kocioł Czarownic” miał dziś zapisać kolejny rozdział w naszym futbolu.

Najwięcej pytań przed meczem dotyczyło lewej flanki, na której w debiucie selekcjonera w Glasgow słabo spisał się Arkadiusz Reca. Ostatecznie trener postawił na Bartosza Bereszyńskiego. Z kolei zamiast dwójki napastników zestawił za plecami Roberta Lewandowskiego, parę Piotra Zielińskiego z Sebastianem Szymańskim.

– Od początku wiedząc, że możemy zmierzyć się ze Szwecją zakładaliśmy, że zagramy trójką środkowych obrońców. Faworyta nie ma. Oni mają Zlatana Ibrahimovicia, my mamy Roberta Lewandowskiego. To klasowi piłkarze. Gramy u siebie, czyli te minimalne kilka procent jest po naszej stronie – mówił Michniewicz na konferencji prasowej.

Praktycznie chwilę po pierwszym gwizdku sędziego, Kamil Glik zasygnalizował problemy zdrowotne i było widać, że nieco kuleje. Filar obrony na szczęście dotrwał do przerwy. Polacy tak naprawdę, ani razu nie zagrozili bramce gospodarzy, którzy byli dobrze zorganizowani. Gorąco pod naszym polem karnym było w 19. minucie, kiedy Emil Forsberg miał nieco wolnej przestrzeni i oddał mocny strzał po ziemi, ale na wysokości zadania stanął Wojciech Szczęsny.

W przerwie selekcjoner dokonał roszady i miejsce Jacka Góralskiego zajął Grzegorz Krychowiak. Zaraz po przerwie Jesper Karlstrom sprokurował rzut karny na właśnie Krychowiaka i Daniele Orsato nie miał wątpliwości, aby wskazać na jedenasty metr. Do rzutu karnego podszedł Robert Lewandowski, który w takich momentach nie zwykł się mylić i wyprowadził Polaków na prowadzenie. To był pierwszy krok od mundialu w Katarze. W 72. minucie koszmarny błąd Marcusa Danielsona wykorzystał Piotr Zielińskiego i pięknie wykończył akcję będąc oko w oko z golkiperem. Rezultat już nie uległ zmianie i Polska będzie szykować się na wyjazd do Kataru.