eLE: Gol Adriana Cieślewicza i asysta Konrada Wrzesińskiego

Liga Europy

UEFA.com

Adrian Cieślewicz z golem, Konrad Wrzesiński z asystą. Trzy drużyny, w których występują polscy zawodnicy awansowali do II rundy eliminacji Ligi Europy. Tego dnia nie brakowało także kilku większych lub mniejszych niespodzianek.

Bardziej zorientowani kibice doskonale wiedzą, że starcie walijskiego The New Saints FC ze słowackim MŠK Žilina jest przy okazji polskim pojedynkiem z prawdziwego zdarzenia. W TNS od wielu lat występuje Adrian Cieślewicz, natomiast barwy słowackiego zespołu reprezentują Jakub Kiwior i Dawid Kurminowski. Na Polaków czekać musieliśmy do końcówki drugiej połowy meczu – Kurminowski wszedł na boisko w 85. minucie, a Cieślewicz dwie minuty później. Poza kadrą meczową Žiliny znalazł się natomiast Kiwior. W 108. minucie nadszedł ten moment, na który wszyscy czekaliśmy. Właśnie wtedy gola z rzutu karnego strzelił Cieślewicz. Ostatecznie TNS wygrywa 3:1 i awansuje do kolejnej rundy, co bez cienia wątpliwości jest wielką niespodzianką.

Pomimo słabego początku, wysokie zwycięstwo i awans do kolejnej rundy wywalczył Kajrat Ałmaty, w barwach którego od pierwszej minuty grali Jacek Góralski i Konrad Wrzesiński. Debiutujący w europejskich pucharach zdobywca Pucharu Armenii Noa Erewan objął prowadzenie w 8. minucie spotkania. Sytuację uspokoił legendarny Vágner Love. Były piłkarze przede wszystkim CSKA Moskwa strzelił dwie bramki, a po jednym trafieniu dołożyli Gułżygit Ałykułow oraz Aderinsoła Eseoła. Trzeba zaznaczyć także, że Wrzesiński zaliczył asystę przy bramce na 2:0 z 35. minuty, kiedy Polak dograł piłkę z prawej strony boiska do Vágner Love. Kajrat w tym spotkaniu wystąpił w ustawieniu 3-5-2. Wrzesiński klasycznie wystąpił na prawej stronie boiska, pełniąc rolę wahadłowego. Niespodzianką jest umiejscowienie na boisku Jacka Góralskiego, który był jednym z trzech środkowych obrońców.

Występujący w farerskim B36 Tórshavn Michał Przybylski tydzień temu strzelił gola, dzięki któremu w dużej mierze jego zespół wygrał w rundzie wstępnej z pochodzącym z Gibraltaru St Joseph’s FC. 22-letni pomocnik wyszedł w pierwszym składzie na mecz I rundy z dobrze znaną polskim kibicom Levadię Tallin. Polak tym razem gola nie strzelił, ale jego zespół po szalonym meczu wygrał 4:3 po dogrywce i będzie kontynuował zmagania w Lidze Europy. B36 dwukrotnie odrobiło straty – w 101. minucie meczu przegrywał 2:3, jednak ostatecznie zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Przybylski zagrał cały mecz.

Spotkanie pomiędzy bułgarskim CSKA Sofia a maltańskim Sirens FC poprowadził polski sędzia Krzysztof Jakubik. Jego asystentami w tym spotkaniu byli Arkadiusz Wójcik i Bartosz Heinig, natomiast sędzią technicznym był Piotr Lasyk. Pierwotnie ten mecz miał sędziować inny Polak – Tomasz Musiał. Spotkanie w stolicy Bułgarii zakończyło się wymęczonym zwycięstwem Bułgarów 2:1.

Prócz polskich zespołów oraz polskich zawodników, warto rzucić okiem także na piłkarzy występujących w przeszłości w polskich klubach. Bramkę na wagę awansu dla bośniackiego FK Borac Banja Luka strzelił w 35. minucie Stojan Vranješ, który kiedyś cieszył swoją grą oczy kibiców Lechii Gdańsk, Legii Warszawa oraz Piasta Gliwice. Byli ekstraklasowicze postrzelali także na południu kontynentu. Na Węgrzech gola z rzutu karnego strzelił byly król strzelców naszej Ekstraklasy Nemanja Nikolić, który występował wówczas rzecz jasna w Legii Warszawa. W stolicy Słowenii gola dla miejscowej Olimpiji strzelił były obrońca Cracovii Matic Fink. Oba te zespoły wywalczyły awans do kolejnej rundy – Olimpija po dogrywce, natomiast Fehervar dopiero po rzutach karnych wyeliminował irlandzki Bohemians. Zwycięskiego gola dla Łokomotiwu Płowdiw strzelił Dimityr Ilijew (w przeszłości Wisła Płock i Podbeskidzie Bielsko-Biała), a do awansu FK Kukësi przyczynił się były zawodnik Rakowa Częstochowa Patrick Friday Eze, który strzelił gola z rzutu karnego. W doliczonym czasie gry wygranego przez łotewski Ventpils 2:1 meczu z mołdawskim Dinamo-Auto Tiraspol czerwoną kartkę dostał gruziński pomocnik Guga Palawandiszwili, którego możemy kojarzyć z gry w Podbeskidziu Bielsko-Biała.

W kategoriach niespodzianki można potraktować rozstrzygnięcia kilku z ponad 40 rozegranych w tym tygodniu spotkań. Prócz opisanych wyżej męczarni Fehérváru z irlandzkim Bohemian i Olimpiji Lublana z islandzkim Víkingurem Reykjavík, a także zwycięstwa walijskiego TNS nad Žiliną. Długo męczył się takze APÓEL Nikozja, który w Prisztinie dopiero po dogrywce pokonał 2:0 kosowski Gjilani KF. Zaskoczeniem są także zwycięstwa albańskiej Teuty Durrës z izarelskim Beitarem Jerozolima oraz gruzińskiego Lokomotiwi Tbilisi nad rumuńską Universitateą Craiova oraz porażka słoweńskiego Mariboru, którego po rzutach karnych pokonał północnoirlandzki Coleraine FC.

Niestety, dwa mecze I rundy zostały odwołane. Z powodu zagrożenia spowodowanego epidemią koronawirusa przełożone zostały spotkania Maccabi Hajfa (Izrael) – NK Željezničar Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) oraz JK Nõmme Kalju (Estonia) – NŠ Mura Murska Sobota (Słowenia). Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego nowego terminu w najbliższych dniach podejmie UEFA.

Losowanie II rundy eliminacyjnej odbędzie się 31 sierpnia o godz. 13:00 w szwajcarskim Nyonie. W tym losowaniu Lech Poznań będzie rozstawiony, natomiast Piast Gliwice nie może liczyć na ten przywilej. Dzień później Lech i Piast poznają potencjalnych rywali w III rundzie, natomiast Legia Warszawa, która odpadła z eliminacji Ligi Mistrzów pozna swojego rywala w Lidze Europy. Mecze II rundy zostaną rozegrane 17 września, a spotkania III rundy 24 września.

Wyniki meczów I rundy:

Dinamo Miński (Białoruś) – Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Patryk Lipski 10, Jakub Świerczok 56

Malmö FF (Szwecja) – Cracovia 2:0 (2:0)

Jo Inge Berget 1, Søren Rieks 44

Lech Poznań – Valmiera FC (Łotwa) 3:0 (0:0)

Mikael Ishak 59, 78, Filip Szymczak 88

Riteriai Wilno (Litwa) – Derry City FC (Irlandia) 3:2 (1:1, 2:2, 3:2 – po dogrywce)

Gytis Paulauskas 39, 49, Donatas Kazlauskas 91 – Joe Thomson 18, Eoin Toal 63

FC Progrès Niedercorn Luksemburg – FK Zeta Golubovci (Czarnogóra) 3:0 (1:0)

Kempes Tekiela 11, 55 (karny), Sébastien Thill 90

FK Ventspils (Łotwa) – Dinamo-Auto Tiraspol (Mołdawia) 2:1 (1:1)

Lucas Villela 22, Jewgienij Kozłow 75 (karny) – Dumitru Rogac 15

Kajrat Ałmaty (Kazachstan) – Noa Erewan (Armenia) 4:1 (2:1)

Gułżygit Ałykułow 12, Vágner Love 35, 70, Aderinsoła Eseoła 90 – Kiriłł Bor 8

Ordabasy Szymkent (Kazachstan) – FC Botoșani (Rumunia) 1:2 (1:2)

May Mahlangu 31 – Marcel Holzmann 25, Marko Dugandžić 33

FK Borac Banja Luka (Bosnia i Hercegowina) – FK Sutjeska Nikšić (Czarnogóra) 1:0 (1:0)

Stojan Vranješ 35

JK Nõmme Kalju (Estonia) – NŠ Mura Murska Sobota (Słowenia) – odwołany

Teuta Durrës (Albania) – Beitar Jerozolima (Izrael) 2:0 (1:0)

Blerim Krasniqi 6, Rubin Hebaj 87

Lincoln Red Imps FC (Gibraltar) – Union Titus Pétange (Luksemburg) 2:0 (1:0)

Lee Casciaro 36, Mustapha Yahaya 90

Apóllon Limassol (Cypr) – Saburtalo Tbilisi (Gruzja) 5:1 (2:0)

Bagaliy Dabo 4, 32, 76, Nicolas Diguiny 59, Giánnis Gianniótas 86 – Giorgi Guliaszwili 69

FK Bodø/Glimt (Norwegia) – Žalgiris Kowno (Litwa) 6:1 (2:0)

Philip Zinckernagel 27, 36, Jens Petter Hauge 52, 59 (karny), Victor Boniface 79, Sebastian Tounekti 81 – Philip Otele 78

Alaszkert Erewan (Armenia) – FK Renova Džepčište (Macedonia Północna) 0:1 (0:0)

Nenad Miškovski 58

Neftçı Baku (Azerbejdżan) – FK Škupi Skopje (Macedonia) 2:1 (0:0)

Sabir Bougrine 66, Anton Krywociuk 88 – Dembo Darboe 90

Sumqayıt FK (Azerbejdżan) – FK Škendija 79 Tetovo (Macedonia Północna) 0:2 (0:0)

Besart Ibraimi 56 (karny), Ljupčo Doriev 89 (karny)

FC Fehérvár (Węgry) – Bohemian FC (Irlandia) 1:1 (1:1, 1:1, 1:1 – 4:2 w rzutach karnych)

Nemanja Nikolić 37 (karny) – Keith Ward 22

NK Olimpija Lublana (Słowenia) – Víkingur Reykjavík (Islandia) 2:1 (0:1, 1:1, 1:1 – po dogrywce)

Matic Fink 88, Radivoj Bosić 106 – Óttar Magnús Karlsson 27

Århus GF (Dania) – FC Honka (Finlandia) 5:2 (3:1)

Frederik Tingager 21, Patrick Mortensen 29, 45 (karny), Patrick Olsen 90, Søren Østergaard Tengstedt 90 – Borjas Martín 35, Lucas Kaufmann 64

CSKA Sofia (Bułgaria) – Sirens FC (Malta) 2:1 (0:0)

Achmed Achmedow 75, Ali Sowe 90 – Maxuell Samurai 69

FC Vaduz (Liechtenstein) – Hibernians FC (Malta) 0:2 (0:1)

Jurgen Degabriele 34, 57

Žalgiris Wilno (Litwa) – Paide Linnameeskond (Estonia) 2:0 (2:0)

Andrija Kaluđerović 9, Liviu Antal 32

Keşlə FK (Azerbejdżan) – KF Laçi (Albania) 0:0 (4:5 w karnych)

Hammarby IF (Szwecja) – Puskás Akadémia FC (Węgry) 3:0 (2:0)

Abdul Khalili 14, Darijan Bojanić 32, Paulinho 84

Lokomotiwi Tbilisi (Gruzja) – Universitatea Craiova (Rumunia) 2:1 (0:0)

Irakli Sicharulidze 57, Imran Oulad Omar 61 – Ștefan Baiaram 90

Maccabi Hajfa (Izrael) – NK Željezničar Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) – odwołany

Rosenborg BK (Norwegia) – Breiðablik Kópavogur (Islandia) 4:2 (4:0)

Torgeir Børven 4, 29, Tore Reginiussen 17, Even Hovland 24 – Viktor Karl Einarsson 61, Thomas Mikkelsen 90 (karny)

FH Hafnarfjörður (Islandia) – FC DAC 1904 Dunajská Streda (Słowacja) 0:2 (0:1)

Andrija Balić 23, Eric Ramírez 76

Gjilani KF (Kosowo) – APÓEL Nikozja (Cypr) 0:2 (0:0, 0:0, 0:1 – po dogrywce)

Giórgos Efrém 102, Dieumerci Ndongala 116

Szachtior Soligorsk (Białoruś) – FC Sfîntul Gheorghe Suruceni (Mołdawia) 0:0 (1:4 w karnych)

The New Saints FC (Walia) – MŠK Žilina (Słowacja) 3:1 (0:0, 1:1, 2:1 – po dogrywce)

Louis Robles 56, Leo Smith 100, Adrian Cieślewicz 108 (karny) – Patrik Myslovič 77 (karny)

Hapoel Beer Szewa (Izrael) – Dinamo Batumi (Gruzja) 3:0 (2:0)

Josué 9, 61, Marwan Kabha 21

B36 Tórshavn (Wyspy Owcze) – FC Levadia Tallin (Estonia) 4:3 (0:0, 2:2, 2:3 – po dogrywce)

Sebastian Pingel 72, 76, Ragnar Samuelsen 107, Hannes Agnarsson 113 – Karl Õigus 52, Trevor Elhi 80, Manucho 101

Petrocub Hîncești (Mołdawia) – FK TSC Bačka Topola (Serbia) 0:2 (0:1)

Saša Tomanović 17, Nenad Lukić 55 (karny)

FK Iskra Danilovgrad (Czarnogóra) – Łokomotiw Płowdiw (Bułgaria) 0:1 (0:0)

Dimityr Ilijew 75 (karny)

FK Kukësi (Albania) – Sławija Sofia (Bułgaria) 2:1 (0:0)

Patrick Friday Eze 56 (karny), Godberg Cooper 85 – Kałojan Krystew 81

HŠK Zrinjski Mostar (Bośnia i Hercegowina) – FC Differdange 03 (Luksemburg) 3:0 (2:0)

Nemanja Bilbija 37, Miloš Filipović 40, Josip Ivančić 80

Valletta FC (Malta) – Bala Town FC (Walia) 0:1 (0:1)

Chris Venables 38

Servette FC Genewa (Szwajcaria) – MFK Ružomberok (Słowacja) 3:0 (0:0)

Miroslav Stevanović 54, Arial Mendy 77, Alexis Antunes 86

FCSB Bukareszt (Rumunia) – Szirak Giumri (Armenia) 3:0 (1:0)

Darius Olaru 34, Florin Tănase 65 (karny), Alexandru Buziuc 83

Aberdeen FC (Szkocja) – NSÍ Runavík (Wyspy Owcze) 6:0 (2:0)

Lewis Ferguson 37, Curtis Main 43, Ryan Hedges 50, 59, 86 (karny), Jonny Hayes 63

Motherwell FC (Szkocja) – Glentoran FC (Irlandia Północna) 5:1 (0:0)

Callum Lang 58, Stephen O’Donnell 72, Liam Polwort 75, Tony Watt 78, Christopher Long 87 – Robbie McDaid 90 (karny)

NK Maribor (Słowenia) – Coleraine FC (Irlandia Północna) 1:1 (0:0, 1:1, 1:1 – 4:5 w karnych)

Rudi Požeg Vancaš 65 – James McLaughlin 62

Budapesti Honvéd SE (Węgry) – FC Inter Turku (Finlandia) 2:1 (0:0, 1:1, 2:1 – po dogrywce)

Boubacar Traoré 90, Juuso Hämäläinen 105 (bramka samobójcza) – Liliu 90

FK Partizan Belgrad (Serbia) – RFS Ryga (Łotwa) 1:0 (0:0)

Bibras Natcho 52 (karny)

Shamrock Rovers FC (Irlandia) – FC Ilves (Finlandia) 2:2 (1:1, 2:2, 2:2 – 12:11 w karnych

Graham Burke 14, Roberto Lopes 78 – Lauri Ala-Myllymäki 10 (karny), Joona Veteli 62