Oko na rodaka: Polskie gole w MLS

newyorkredbulls.com

Nie po raz pierwszym i pewnie nie po raz ostatni minionej nocy oglądaliśmy cenne bramki Polaków występujących w amerykańskiej MLS. Szóstego gola na boiskach Serie A w tym sezonie strzelił Szymon Żurkowski z Empoli.

Pierwszy, pełny sezon Szymona Żurkowskiego we włoskiej Serie A jest jak na razie bardzo udany. Jednokrotny reprezentant Polski w meczu 35. kolejki z Torino strzelił swojego szóstego gola w lidze w tym sezonie. 24-latek popisał się w 56. minucie bardzo dobrym strzałem z dystansu, po którym piłka przełamała ręcę golkipera rywali Etrita Berishy. Ostatecznie Empoli, które mecz kończyło w dziewiątkę, przegrało 1:3 po hat tricku Andrei Belottiego. Żurkowski grał ostatecznie do 89. minuty, a na ławce Torino pozostał Karol Linetty. Oba zespoły o nic w tym sezonie już nie walczą – Torino jest dziesiąte, a Empoli zajmuje 14. pozycję i ma 12 punktów przewagi nad strefą spadkową.

Starcie polskich napastników zaczęło się rozczarowująco, jednak końcówka w pełni nasyciła oczekiwania polskiego kibica. Mecz Chicago Fire z New York Red Bulls zapowiadał się na pojedynek Kacpra Przybyłki i Patryka Klimali. Niestety, tego pierwszego zabrakło w kadrze meczowej, natomiast Klimala rozpoczął na ławce. Od pierwszej minuty w drużynie gospodarzy grał natomiast Gabriel Slonina, który w przyszłości może reprezentować polskie barwy.

Na przerwę zespół z Chicago schodził z jednobramkowym prowadzeniem uzyskanym po trafieniu z rzutu karnego Xherdana Shaqiriego. Kluczowe wydarzenie z naszej perspektywy miało miejsce w przerwie. Klimala wszedł na boisko w miejsce Omira Fernandeza. Decydujący dla losów meczu okazał się jego ostatni kwadrans. W 75. minucie były piłkarz Legii Warszawa Luquinhas ładnie poradził sobie z rywalem na prawym skrzydle i dograł do Klimali, który precyzyjnym uderzeniem pokonał Sloninę i doprowadził do wyrównania (na video od 4:30). Ogromny wpływ na losy spotkania miały dwie czerwone kartki otrzymane dla zawodników Chicago Fire w przeciągu trzech minut. Osłabionym gospodarzom nie udało się utrzymać remisu. W 86. minucie Klimalę w polu karnym sfaulował Dylan Nealis, a Jon Freemon po skorzystaniu z systemu VAR wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł sam poszkodowany, który zapewnił drużynie z Nowego Jorku piątą wygraną w tym sezonie. Klimala po tym spotkaniu ma na koncie trzy gole strzelone w lidze w tym sezonie (na video od 6:25).

Drużyna Klimali prowadzi w tabeli konferencji wschodniej z 17-oma punktami na koncie (pięć wygranych, dwa remisy, dwie porażki). Chicago Fire traci do lidera siedem punktów i zajmuje dopiero 13. pozycję w tabeli konferencji wschodniej (dwa zwycięstwa, cztery remisy i trzy porażki).

Adam Buksa powoli wchodzi na wysokie obroty. Reprezentant Polski strzelił trzeciego gola w trzecim kolejnym spotkaniu w amerykańskiej MLS. W odróżnieniu od poprzednich spotkań, tym razem New England Revolution sięgnęło po komplet punktów. Mecz nie mógł rozpocząć się lepiej dla gospodarzy, którzy wyszli na prowadzenie już w 52. sekundzie po golu Damiana Rivery. Buksa, który rozpoczął mecz w wyjściowym składzie, pod koniec pierwszej połowy uderzał niecelnie głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego (na video od 3:25).

Znacznie lepiej Polakowi wiodło się po przerwie. W 60. minucie po faulu na nim drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Damion Lowe. Trzy minuty później strzał Buksy w świetnym stylu obronił bramkarz gości (na video od 4:45). Chwilę później to Polak okazał się lepszy. I zrobił to w swój firmowy sposób. Miękkie dośrodkowanie z lewej strony DeJuana Jonesa Buksa wykończył precyzyjnym strzałem głową (na video od 5:00). W 76. minucie Buksa po raz kolejny został brutalnie sfaulowany przez rywala i ponownie zakończyła się to czerwoną kartką. Chwilę po tym wejściu Jairo Quinterosa Polak opuścił boisko.

Dla New England Revolution była to dopiero trzecia wygrana w tym sezonie MLS. Drużyna Polaka zajmuje obecnie dziewiąte miejsce w tabeli konferencji wschodniej. Gwoli przypomnienia, do fazy play off awansuje po siedem najlepszych drużyn z każdej z konferencji.

Po pierwszym golu strzelonym w ostatniej kolejce tym razem przyszła pora na premierową asystę Grzegorza Krychowiaka w barwach AEK-u Ateny. W hicie greckiej ekstraklasy z PAOK-iem zarówno Krychowiak, jak i Damian Szymański grali od pierwszej minuty. W 15. minucie Ehsan Haji Safi zagrał z prawego skrzydła do środka do Krychowiaka. Reprezentant Polski sprytnym dotknięciem piłki dograł do Nordina Amrabata, a ten mocnym strzalem z półwoleja wyprowadził stołeczny zespół na prowadzenie. 12 minut później wyrównującym trafieniem odpowiedział były napastnik Lechii Gdańsk Antonio Čolak. Ostatecznie mecz zakończył się remisem, z którego żadna z drużyn nie może być zadowolona. Na cztery mecze przed końcem sezonu AEK jest piąty i do miejsca dającego prawo gry w europejskich pucharach traci tylko punkt.

Z podwójną koroną debiutancki sezon w Red Bullu Salzburg zakończy Kamil Piątkowski. Młody polski obrońca do zapewnionego ostatnio mistrzostwa kraju dorzucił również triumf w Pucharze Austrii. W finałowym spotkaniu z SV Ried piłkarze z Salzburga nie mieli większych problemów i pewnie wygrali 3:0. Piątkowski całe spotkanie spędził na ławce. W tegorocznych rozgrywkach Pucharu Austrii zagrał w tylko jednym spotkaniu – wygranym 8:0 meczu II rundy z trzecioligowym Kalsdorfem. Polak wówczas zagrał od początku, a w 57. minucie zmienił go Bryan Okoh.

Podobny dorobek do Piątkowskiego na koniec sezonu będzie miał Adrian Cieślewicz. Jego The New Saints FC do kolejnego mistrzostwa Walii dorzucił również zwycięstwo w krajowym pucharze. W finałowym spotkaniu z Penybont do pewnego czasu wszystko szło zgodnie z planem. Gdy Cieślewicz pojawiał się na boisku w 80. minucie, TNS prowadziło 3:0. W końcówce rywal zdołał strzelić dwa gole w przeciągu kilku minut, jednak to było za mało. Dla Cieślewicza był to już czwarty wygrany Puchar Walii. W CV Polak ma również sześć mistrzostw Walii oraz cztery triumy w Pucharze Ligi Walijskiej.

Szansę na utrzymanie w czeskiej ekstraklasie stracił zespół Kacpra Zycha. MFK Karviná przegrał w meczu 32. kolejki z FK Jablonec i na trzy kolejki przed końcem sezonu stracił szanse na utrzymanie w lidze. Karviná zajmuje obecnie ostatnie, 16. miejsce w tabeli i ma dziewięć punktów straty do miejsca dającego prawo gry w barażach. 19-letni Polak w całym sezonie zagrał w zaledwie siedmiu spotkaniach czeskiej ekstraklasy.

Jakub Szumski wciąż ma spore szansę, by po jednym sezonie przerwy wrócić wraz z BB Erzurumspor Kulübü powrócić na poziom tureckiej ekstraklasy. Co prawda na trzy mecze przed końcem sezonu drużyna Polaka straciła już szansę na bezpośredni awans, jednak na pewno zagra w barażach. W fazie play off zmierzą się ze sobą drużyny z miejsc 3-6. Co warte wyróżnienia, Szumski jest podstawowym golkiperem swojego zespołu i niewiele wskazuje, by w decydujących spotkaniach sezonu miało się to zmienić.

Podsumowanie występów polskich zawodników (1 maja)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Arsenalem.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Newcastle Jets.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – caly mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 3:0 w finale Pucharu Austrii z SV Ried.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Royal Antwerp.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z FK Jablonec. Jego drużyna straciła szansę na utrzymanie w lidze.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Dóxą Katokopiás.

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z APOEL-em Nikozja.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FC Midtjylland.

Dawid Kurminowski (Aarhus GF – Ekstraklasa) – 66 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Odense.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Bordeaux.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Angers.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – 86 minuty w przegranym 0:3 ligowym meczu z Olympique Lyon.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z PAS Giánnina. Polak zagrał w dzisiejszym meczu rezerw.

Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut, asysta i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z PAOK-iem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z PAOK-iem.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Sportingiem Gijón.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z SC Cambuur.

Islandia

Patryk Hryniewiecki (Leiknir Reykjavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z ÍBV.

Maciej Makuszewski (Leiknir Reykjavík – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z ÍBV.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Ordabasami Szymkent.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Ordabasami Szymkent.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 61. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu ze Slovanem Bratysława.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 77 minut i gol w wygranym 2:0 ligowym meczu z Interem Miami.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Orlando City.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – dwa gole w wygranym 2:1 ligowym meczu z Chicago Fire. Wszedł na boisko w przerwie.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Colorado Rapids.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z New York Red Bulls.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Orlando City.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Orlando City.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Colorado Springs.

Szkocja

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Celticiem.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Gençlerbirliği.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Kocaelisporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 3:2 finału Pucharu Walii z Penybont.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z AC Milan.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Torino.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Empoli.

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z AC Milan.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AS Roma.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Venezią.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadra meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z AS Roma.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w 59. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Bologną.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 89 minut i gol w przegranym 1:3 ligowym meczu z Torino.

1 thought on “Oko na rodaka: Polskie gole w MLS