Oko na rodaka: “Lewy” i spółka. Udana sobota Polaków

Robert Lewandowski

Do kolejnych goli Roberta Lewandowskiego wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni. Tym razem jednak prócz kapitana reprezentacji Polski mogliśmy skupić się na osiągnięciach m.in. Bartosza Białka, Radosława Majeckiego, Filipa Jagiełły czy Adriana Cieślewicza.

A co u Roberta Lewandowskiego? Wszystko po staremu. W spotkaniu z Elche kapitan reprezentacji Polski ponownie powiększył swoje konto strzeleckie. Zanim jednak do tego doszło, już w 14. minucie wychodzącego sam na sam z bramkarzem Lewandowskiego sfaulował Gonzalo Verdú. Grające w osłabieniu Elche nie było w stanie poradzić sobie z Barceloną. W 34. minucie po świetnym zagraniu z lewego skrzydła Alejandro Balde Polak z najbliższej odległości wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Trzy minuty po przerwie “Lewy” ukłuł po raz drugi – tym razem Polak wykorzystał błąd defensora Elche, przytomnie zebrał bezpańską piłkę i strzelił swojego drugiego gola w tym spotkaniu. Jeszcze w pierwszej połowie gola dołożył Memphis Depay, dzięki czemu Barcelona na swoim boisku wygrała 3:0 i obecnie zajmuje pozycję lidera La Ligi. W przypadku niedzielnego zwycięstwa Realu Madryt Barcelona spadnie na drugą pozycję. Lewandowski natomiast z ośmioma trafieniami na koncie jest liderem klasyfikacji strzelców. Drugi Iago Aspas z Celty Vigo traci do Polaka trzy trafienia. Jeszcze jednego gola mniej mają trzeci w klasyfikacji Vinícius Júnior z Realu i Borja Iglesias z Betisu.

Holenderska Eredivisie staje się coraz bardziej polska. Świetnym przykładem jest Vitesse, do którego w ostatnim czasie wypożyczeni zostali Bartosz Białek i Kacper Kozłowski. Duet młodych Polaków uratował jeden punkt swojej drużynie w domowym spotkaniu z Volendam. W 48. minucie Kozłowski otrzymał piłkę z lewej strony boiska, świetnym przyjęciem minął rywala i posłał płaską piłkę w stronę Białka. Wypożyczony z Wolfsburga napastnik umiejętnie przyłożył stopę do piłki, która ostatecznie wylądowała tuż przy dalszym słupku. Dla Białka było to pierwsze trafienie w nowym klubie.

Sporo do roboty w spotkaniu z KV Oostende miał Radosław Majecki. Wypożyczony z AS Monaco do belgijskiego Cercle Brugge golkiper w 76. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Thierry’ego Ambrose’a. Niestety, ale jego dobitka była już znacznie skuteczniejsza. Powołany na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski 22-latek kilka minut później po raz kolejny stanął oko w oko z Ambrose’m, jednak tym razem napastnik gości był już bezbłędny. Drużyna z Brugii ostatecznie zremisowała to spotkanie 2:2, lecz ten punkt nie poprawił znacząco ich sytuacji w tabeli. Zespół Polaka zajmuje obecnie przedostatnią lokatę w tabeli.

Po powrocie z wypożyczenia do Brescii Filip Jagiełło otrzymuje sporo szans na występy w barwach Genoi. 25-letni były młodzieżowy reprezentant Polski został nawet bohaterem swojego zespołu w spotkaniu 6. kolejki włoskiej Serie B z Modeną. Tuż przed przerwą Jagiełło po dograniu piętą Manolo Portanovy precyzyjnym strzałem strzelił swojego premierowego gola w tym sezonie ligowym. Dzięki jednobramkowej wygranej drużyna z Genui zajmuje obecnie piąte miejsce w tabeli. Jest to lokata dająca możliwość gry w barażach o awans do Serie A. Przed Genoą jeszcze bardzo dużo spotkań, jednak spadkowicz bez wątpienia będzie w gronie faworytów do ponownego awansu na najwyższy szczebel rozgrywkowy.

Dość długo na debiut w nowym klubie czekał Mateusz Hołownia. Występujący ostatnio w Legii Warszawa boczny obrońca latem trafił do tureckiego drugoligowego Bandırmasporu. 24-latek kilka poprzednich spotkań spędził na ławce, a szansę premierowego występu otrzymał w 6. kolejce. Hołownia w 57. minucie zmienił Fatiha Kuruçuka. Polak ostatecznie nie zbawił swojego zespołu, który finalnie przegrał na wyjeździe aż 1:4 z Eyüpsporem – aktualnym liderem tabeli.

Ostatniego gola w barwach walijskiego The New Saints FC strzelił jeszcze w lutym. Spragnionych jego trafień kibiców 31-letni skrzydłowy nasycił w spotkaniu ligowym z Cardiff Met FC. Jego drużyna wygrała aż 7:0, a sam Polak zanotował hat-tricka. Drużyna Cieślewicza jest aktualnie liderem walijskiej ekstraklasy. Polak w barwach tego klubu występuję od sezonu 2014/15, zdobywając w tym czasie sześć mistrzostw Walii, cztery Puchary Walii oraz cztery Puchary Ligi Walijskiej. Jest jednak wielce prawdopodobne, że przed zakończeniem swojej przygody z piłką Cieślewicz dorzuci jeszcze kilka pucharów do swojej prywatnej gablotki.

Po raz pierwszy w tym sezonie niemieckiej 3. Ligi David Blacha przyczynił się do strzelenia gola przez swój zespół. Występujący już drugi rok w barwach  SV Meppen były juniorski reprezentant Polski w 29. minucie asystował przy trafieniu Saschy Rischa. Ostatecznie jego drużyna zremisowała na swoim boisku 2:2 z Viktorią Köln i obecnie plasuje się na 12. pozycji w tabeli. Blachę w 82. minucie zmienił inny były młodzieżowy reprezentant Polski – Marcus Piossek.

Podsumowanie występów polskich zawodników (17 września)

Albania

Ariel Borysiuk (KF Laçi – Ekstraklasa) – zagrał w przegranym 0:1 ligowym meczu z KF Erzeni.

Anglia

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Blackpool.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Coventry City.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cardiff City.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Coventry City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Wycombe Wanderers.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Charlton Athletic.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Derby County.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z KV Mechelen. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – obronił rzut karny w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z KV Oostende. Zagrał cały mecz.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z MFK Chrudim.

Francja

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Montpellier.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Dijon. Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Panetolikósem.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – dwa gole w wygranym 3:0 ligowym meczu z Elche. Grał do 72. minuty.

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Realem Oviedo.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Volendam. Grał do 85. minuty i dostał żółtą kartkę.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 71 minut i asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Volendam.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Larne FC.

Islandia

Patryk Hryniewiecki (KV Reykjavík – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z UMF Selfoss.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Gróttą.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bayernem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bayernem.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Marcel Lotka (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Schalke. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowy meczu z HSV.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowy meczu z HSV.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 82 minuty i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SpVgg Bayreuth.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 63. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Dynamem Drezno.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – 70 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Wehen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Waldhof Mannheim.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Viktorią Köln.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 71 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z SV 07 Elversberg.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SpVgg Bayreuth.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z CSC 1599 Selimbar

Stany Zjednoczone

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z New York City FC.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Aberdeen.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Hibernian. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:5 z Örebro SK.

Turcja

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z Eyüpsporem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Gençlerbirliği.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – trzy gole w wygranym 7:0 ligowym meczu z Cardiff Met FC. Zagrał cały mecz.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Bala Town.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:2 mecz Pucharu Węgier z Aqvital FC Csákvár. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz Pucharu Węgier z Dorogi FC.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w Pucharze Węgier z BVSC-Zugló.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spezią.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Empoli.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sassuolo.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 70 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Empoli.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Empoli.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Bologną. Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Ascoli.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Cittadellą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Modeną. Grał do 60. minuty.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Ascoli.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – wszedł na boisko w 23. minucie zremisowanego 3:3 ligowego meczu z Como.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Palermo.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Pisą.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – wszedł na boisko w 77. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Piacenzą.