Oko na rodaka: Kacper Kozłowski rozpoczął strzelanie w Eredivisie

Kozłowski

Niedługo po Bartoszu Białku strzelanie w barwach holenderskiego Vitesse rozpoczął Kacper Kozłowski. Z kolejnego występu od pierwszej minuty w Wolfsburgu zadowolony może być Jakub Kamiński. W pozostałych spotkaniach wystąpili również inni potencjalni kadrowicze znajdujący się w orbicie zainteresowań Czesława Michniewicza w kontekście zbliżającego się mundialu.

Do 10. kolejki holenderskiej Eredivisie na swojego premierowego gola czekał Kacper Kozłowski. Wypożyczony z angielskiego Brighton & Hove Albion FC środkowy pomocnik podwyższył prowadzenie jego Vitesse w starciu z SC Cambuur. Młodzieżowy reprezentant Polski przyjął piłkę w środku pola i otrzymał od rywali tak dużo miejsca, że bez problemu dotarł w okolicę pola karnego. Kozłowski nie szukał jednak podania, tylko bardzo precyzyjnym płaskim uderzeniem pokonał bramkarza. Kozłowski wraz z drugim Polakiem grającym w Vitesse Bartoszem Białkiem zeszli z boiska w 75. minucie. Kozłowskiego zastąpił Enzo Cornelisse, a wypożyczonego z niemieckiego Wolfsburga napastnika zmienił Romaric Yapi. Drużyna Polaków ostatecznie wygrała ten mecz 3:0, dzięki czemu opuściła ostatnią pozycję w ligowej tabeli.

Z dobrej strony pokazał się Jakub Kamiński, który zanotował kolejny występ od pierwszej minuty w barwach Wolfsburga. To po prostopadłym podaniu byłego pomocnika Lecha Poznań Paulo Otávio zanotował asystę przy trafieniu Omara Marmousha. Niewiele brakowało, by po kolejnych dokładnych dośrodkowaniach Polaka “Wilki” zapewniły sobie komplet punktów w starciu z Borussią Mönchengladbach – ostatecznie zremisowali 2:2 i zajmują po dziesięciu spotkaniach dopiero 13. miejsce w tabeli. Kamińskiego dopiero w doliczonym czasie gry zastąpił Jonas Wind.

Grzegorz Krychowiak (saudyjski Al-Shabab), Przemysław Frankowski i Łukasz Poręba (francuski RC Lens), Paweł Bochniewicz (holenderski sc Heerenveen), Dawid Kownacki i Michał Karbownik (niemiecka Fortuna Düsseldorf) czy Konrad Michalak (turecki Konyaspor).

Bardzo szybko z perspektywy polskiego kibica zakończyła się faza play off amerykańskiej MLS. W meczu I rundy konferencji wschodniej New York Red Bulls Patryka Klimali uległo na swoim boisku 1:2 FC Cincinnati. Gospodarze pomimo prowadzenia 1:0 dzięki trafieniu Lewisa Morgana, ostatecznie odpadli z dalszej rywalizacji. Klimala na boisku pojawił się w 82. minucie, lecz nie zdołał odmienić losów spotkania. Mało tego, cztery minuty po jego wejściu zwycięskie trafienie dla przyjezdnych zdobył Brandon Vazquez.

Kolejne okazałe zwycięstwo w rozgrywkach walijskiej ekstraklasy zanotował The New Saints FC, którego zawodnikiem od wielu lat jest Adrian Cieślewicz. Doświadczony lewy skrzydłowy tym razem gola nie strzelił, jednak miał również swój udział przy jednej z bramek. Po jego zagraniu w 16. minucie gola na 2:0 w spotkaniu z Bala Town strzelił Adam Wilson. Polak grał do 74. minuty, gdy zastąpił go Leo Smith. TNS jest zdecydowanym liderem walijskiej ekstraklasy – po rozegraniu dziewięciu spotkań mają na koncie 25 punktów i wyprzedzają drugi Connah’s Quay Nomads o cztery “oczka”.

Październik wyraźnie służy Danielowi Skibie. Napastnik drugoligowego słoweńskiego NK Aluminij trzy ostatnie spotkania rozpoczął w wyjściowym składzie swojego zespołu i w każdym z nich pokonał bramkarza rywali. Tym razem trafienie Polaka nie dało jego drużynie zwycięstwa. NK Aluminij ostatecznie przegrał na wyjeździe 2:3 z NK Dob i stracił pozycję lidera na rzecz NK Krka. Dla Skiby, którym tym razem zagrał całe spotkanie, było to już czwarte ligowe trafienie w tym sezonie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (14-15 października)

Anglia

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Brentfordem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Bristol City.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Rotherham United.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Shrewsbury Town.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Peterborough United.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Al-Khaleej.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z KRC Genk. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 5:1 ligowym meczu z Eupen.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z CSKA Sofia.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Doxą. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z SK Líšeň.

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z 1. SK Prostějov.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Montpellier.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Lille.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 59 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Montpellier.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Montpellier.

Grecja

Grzegorz Sandomierski (APO Levadiakós – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Vólos NPS. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – 75 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z SC Cambuur.

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Go Ahead Eagles.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z SC Cambuur. Grał do 75. minuty.

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z VVV-Venlo.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Newry City.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Qyzyljar SK.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Qyzyljar SK.

Niemcy

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – zszedł z boiska w 90. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Borussią Mönchengladbach.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Hoffenheim.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z HSV.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Hansą Rostock.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Ingolstadt.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z VfL Osnabrück.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Dynamem Drezno. Bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 80 minut w wygranym 3:1 ligowym spotkaniu z Meppen.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z rezerwami SC Freiburg.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Ingolstadt.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 69 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Farulem Constanța.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – cały mecz na ławce w wygranym 1:0 ligowym meczu z Metaloglobusem Bukareszt.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z NK Dob. Zagrał cały mecz.

Stany Zjednoczone

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:2 meczu fazy play off z FC Cincinnati.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:6 ligowy mecz z Celtikiem.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 83 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Gaziantep FK.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Bolusporem.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Altınordu.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 74 minuty i asysta w wygranym 5:0 ligowym meczu z Bala Town.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Caernarfon Town.

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – nie zagrał w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cwmbran Celtic.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Honvédem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Puskás Akadémią.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Kecskeméti.

Włochy

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Monzą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 78 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Juventusem.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Torino.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Monzą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 54 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Regginą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Parmą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Ternaną.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – po czerwonej kartce dla piłkarza Genoi zszedł z boiska w 36. minucie. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Cosenzą.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Ternaną.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Cagliari.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:0 z Regginą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Cittadellą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Venezią.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Frosinone.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Gelbison.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Undrið FF.