Wygrana Kolumbii z Argentyną!

MARCA

Na arenie Fonte Nova w Salvadorze Argentyna podejmowała Kolumbię w ramach pierwszej kolejki Copa America. Spotkanie to zakończyło się porażką Albicelestes 0:2. Na listę strzelców wpisali się rezerwowi Martinez oraz Zapata.

Pierwszy tak poważny mecz po powrocie Messiego do reprezentacji. Jak dobrze pamiętamy w ostatnim czasie zdecydował się kilkakrotnie wziąć “wolne’ od reprezentacji z powodu wyników jakie osiągał. Przegrał trzy finały, dwukrotnie z Chile w Copa America i raz z Niemcami na Mistrzostwach Świata. Zadawano sobie pytanie, czy będzie on w cieniu Diego Maradony, wiecznie przegrany. Na tym turnieju miał pokazać, że jest w stanie zdziałać na prawdę dużo, aby osiągnąć tytuł. Pomimo jego obecności oraz wielu innych sławnych i dobrze grających zawodników mecz do najlepszych nie należał, a przynajmniej pierwsza połowa.

Już na początku mogliśmy zobaczyć, że Messi cofa się do rozegrania piłki zostawiając więcej miejsca z przodu Giovaniemu Lo Celso oraz Angelowi Di Marii. Dobrą okazję na gola miał Aguero. Messi posłał piłkę w kierunku snajpera Manchesteru City, wcześniej jednak fatalny błąd popełnił David Ospina. Golkiper źle obliczył moment wyjścia i minął się z Aguero. Na jego szczęście miał on asekurację w postaci dwóch środkowych obrońców, którzy zażegnali niebezpieczeństwo. W 14. minucie z boiskiem musiał pożegnać się Luis Muriel. Ucierpiał w starciu z rywalem i nie był w stanie dalej kontynuować gry. W jego miejsce wszedł Roger Martinez. Tym samym szkoleniowiec Kolumbii dokonał zmiany taktycznej, zmiany ustawienia swojego zespołu. Mecz z każdą kolejną minutą zmieniał się. Na początku to Argentyna była stroną dominującą, ale po kilku szturmach kompletnie stracili pomysł na zaskoczenie rywala. Ten zaś mieli Kolumbijczycy, a szczególnie Juan Cuadrado. Zawodnik Juventusu robił co chciał na połowie przeciwnika. Warto wspomnieć o linii pomocy Argentyny, całkowicie nie widoczni byli Paredes oraz Rodriguez. Przegrywali zdecydowaną większość pojedynków co doprowadziło do wielu okazji stworzonych przez Kolumbię. Nie mieli absolutnie pomysłu na rozegranie, myśleli tylko o tym, aby podać do Messiego. W końcówce spotkania podopieczni Carlosa Queiroza zdominowali swoich rywali, jednak nie potrafili udowodnić tego strzelając gola. Argentyna była nijaka, Messi po dobrym początku po prostu zgasł. Do przerwy 0:0.

Po zmianie stron Albicelestes ożywili się. Wszystko dzięki wejściu na boisku Rodrigo De Paula. W dwóch swoich pierwszych akcjach zrobił więcej niż Di Maria przez całe 45. minut. W 48. minucie z rzutu wolnego uderzał James, ale defensywa Lionela Scaloniego spisała się bez zarzutu. Chwilę później znów próbowali zdobyć gola w ten sam sposób, ale Argentyna znów nie dała się zaskoczyć. Ich gra zaczęła wyglądać lepiej. Z każdą kolejną minutą podopieczni Scaloniego zdobywali pole, spychali Kolumbie do defensywy. Świetną okazję na gola miał Messi, z łatwością minął jednego obrońców, ale ostatecznie zatrzymał go Mina. Kolejną dobrą okazję na gola miał Paredes, uderzył z prawej części boiska, lecz dobrą interwencją popisał się Ospina. Swoich sił Messi próbował także z rzutu wolnego. Niestety i tak nie zdołał umieścić piłki w siatce. Argentyna dość szybko odbierała futbolówkę, jeszcze na połowie rywala. Powodowało to wzajemne napędzanie się, ciągłe atakowanie na bramkę rywala. Pomimo tak dobrej gry w wykonaniu Albicelestes to Kolumbia pokazała charakter, cierpliwość, a przede wszystkim mądrość. Znakomitą piłkę od Jamesa otrzymał Roger Martinez. Następnie zwiódł Saravie i oddał strzał w kierunku bramki, jak się później okazało nie do obrony dla Armaniego. Argentyna chciała szybko wyrównać, aby wrócić do gry. Jednakże zawodnicy Carlosa Queiroza do końca bronili się, a w kluczowym momencie zadali decydujący cios. W 86. minucie świetne podanie od Jeffersona Lermy otrzymał Duvan Zapata i mocnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Ostatecznie mecz kończy się wynikiem 0:2.