RETRO Oko na rodaka: Słodko-gorzki sezon 2009/10

Kamil Chmielewski (Piłkarski Świat)

W czasach przed erą Roberta Lewandowskiego każdy gol Polaka strzelony w rozgrywkach Ligi Mistrzów mogliśmy traktować jako wielkie święto. Sezon 2009/10 zostanie zapamiętany przez polskich kibiców przede pod pryzmatem gola Marcina Żewłakowa w fazie grupowej LM, a także popisom strzeleckim Ireneusza Jelenia w barwach francuskiego Auxerre. Początek tego sezonu rozpoczął się jednak od tragicznej w skutkach kontuzji Marcina Wasilewskiego.

W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju. Zaprezentowaliśmy osiągnięcia Polaków w sezonie 2009/10 oraz 2010 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).

W sezonie 2009/2010 mieliśmy dwóch polskich bramkarzy występujących w najlepszych ligach w Europie, którzy sięgnęli po wicemistrzostwo kraju. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zarówno Jerzy Dudek, jak i Tomasz Kuszczak nie odgrywali znaczących ról w swoich drużynach. Kończący powoli karierę Dudek nie zagrał w żadnym spotkaniu w barwach Realu Madryt, natomiast Tomasz Kuszczak w barwach Manchesteru United zanotował osiem występów w Premier League i dwa spotkania w Lidze Mistrzów. Dodatkowo Manchester United wygrał rozgrywki Pucharu Ligi pokonując w finale 2:1 Aston Villę. Kuszczak w tamtej edycji rozgrywek zagrał w trzech spotkaniach – w tym także i w finałowym meczu rozegranym na Wembley.

Omawiany sezon dla Polaków występujących w Belgii miał słodko-gorzki smak. Anderlecht Marcina Wasilewskiego ostatecznie sięgnął po mistrzostwo kraju. Popularny “Wasyl”, który w ostatnich dniach oficjalnie zakończył piłkarską karierę, z tego okresu szczególnie zapamięta jedną datę – 30 sierpnia 2009 roku. Tego dnia w 26. minucie Axel Witsel w brutalny sposób złamał nogę Polakowi, powodując poważny uszczerbek na zdrowiu i praktycznie zamykając Polakowi drogę do wymarzonej Premier League. Lekarze po operacji przewidywali, że Wasilewski do treningów powróci po 12 miesiącach. Polak jednak nie po raz pierwszy i ostatni wykazał się ogromnym hartem ducha – do treningów wrócił po ośmiu miesiącach i zdążył wystąpić jeszcze w mistrzowskim sezonie, wchodząc w końcówce rozegranego 8 maja 2010 roku meczu z Sint-Truidense VV.

Drugim Polakiem, który występował wówczas w belgijskiej ekstraklasie, był Dawid Janczyk. Śmiało można powiedzieć, że był to ostatni udany sezon w piłkarskiej karierze tego zawodnika. Jesienią polski napastnik występował w Lokeren, gdzie zanotował 18 spotkań i dziewięć goli. Zimą przeszedł Germinal Beerschot, gdzie zanotował nieco gorsze statystyki – trzy bramki strzelone w 11 rozegranych spotkaniach. Mimo wszystko patrząc na bilans całego sezonu, prezentuje się to naprawdę imponująco – 29 meczów i 12 goli. Jak potoczyła się dalej piłkarska przygoda Janczyka niestety każdy z nas wie. Ale potencjał był naprawdę spory.

Idąc dalej kluczem geograficznym, zerkniemy na chwilę do francuskiego Auxerre. Występy tego klubu swego czasu cieszyły się sporym zainteresowaniem polskich kibiców z jednego, prostego powodu – występowali tam Dariusz Dudka i Ireneusz Jeleń. Sezon 2009/10 indywidualnie był szczególnie udany dla tego drugiego. Jeleń był podstawowym napastnikiem Auxerre, rozgrywając 29 spotkań w Ligue 1 strzelił aż 14 goli, dzięki czemu zajął piąte miejsce w klasyfikacji strzelców całej ligi. Większych problemów z grą nie miał także Dudka, który zanotował w tamtym sezonie 19 występów w lidze. Świetny sezon zaliczyła także sama drużyna Auxerre, która rozgrywki Ligue 1 zakończyła na trzeciej pozycji, tracąc zaledwie jeden punkt do wicemistrzostwa Francji. Nagrodą za świetny sezon było prawo wystartowania w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Dla Auxerre był to powrót do europejskich pucharów po trzyletniej przerwie.

Z Europy Środkowej przeniesiemy się na południe starego kontynentu. W poprzednich trzech latach gry dla Olympiakósu Żewłakow za każdym razem mógł świętować mistrzostwo Grecji. W pożegnalnym sezonie świetna passa została przerwana – sezon zasadniczy Olympiakós zakończył na drugim miejscu, ale w czterozespołowych barażach o prawo gry w europejskich pucharach Żewłakow i spółka zajęli zaledwie piątą pozycję, co dawało prawo gry “zaledwie” w II rundzie eliminacji Ligi Europy. A dlaczego zaledwie? Olympiakós w sezonie 2009/10 zaprezentował się z bardzo dobrej strony w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Po pomyślnym przejściu eliminacji w grupie z Arsenalem, Standardem Liege i AZ Alkmaar grecki zespół zajął drugie miejsce i awansował do fazy pucharowej. Tam po wyrównanym dwumeczu Olympiakós musiał uznać wyższość francuskiego Girondins Bordeaux.

Zdecydowanie więcej działo się na Cyprze, gdzie Polacy praktycznie pomiędzy sobą rozdzielili mistrzowskie tytuły. W lidze najlepsza okazała się Omónia, barwy której reprezentował Maciej Żurawski. Zaledwie po wicemistrzostwo Cypru sięgnął APOEL z polskim trio – Kamil Kosowski, Adrian Sikora i Marcin Żewłakow. Prócz tego, na krajowym podwórku APOEL doszedł do finału krajowego pucharu, a także zdobył Superpuchar Cypru. Największej sztuki zespół Polaków dokonał jednak na europejskich boiskach. Po pokonaniu w eliminacjach farerskiego EB/Streymur, serbskiego Partizana Belgrad i duńskiego FC København APOEL jako drugi cypryjski klub w historii awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W eliminacjach pierwszoplanowe role grali Polacy – Żewłakow strzelił trzy gole, a Kosowski jedną bramkę. Cypryjczycy trafili do bardzo wymagającej grupy D z Chelsea, Atletico Madryt oraz FC Porto. Meczu nie udało się wygrać, jednak spory szacunek wzbudzić muszą dwa remisy z Atletico oraz wyjazdowe 2:2 z Chelsea. Ten ostatni mecz pozostanie wyjątkowy dla Marcina Żewłakowa. W 6. minucie meczu rozgrywanego na Stamford Bridge Polak pokonał Rossa Turnbulla. Była to pierwsza bramka w Champions League od gola Marka Saganowskiego w meczu Ålborg Boldspilklub z Villarreal z 21 października 2008 roku. Co ciekawe, na kolejnego “polskiego” gola w Lidze Mistrzów przyszło nam czekać aż do 2012 roku i bramki występującego w Borussii Dortmund Roberta Lewandowskiego.

Pierwsza dekada XXI wieku należała jednak do innego Lewandowskiego. Sezon 2009/10 był ostatnim Mariusza Lewandowskiego w barwach Szachtaru Donieck. Bilans jego sukcesów w klubie, w którym grał od sezonu 2001/02, jest wielce imponujący – pięć mistrzostw kraju, trzy Puchary Ukrainy, jeden Superpuchar oraz zwycięstwo w Pucharze UEFA. Ostatni sezon obecnego trenera Bruk-Betu Termaliki Nieciecza indywidualnie nie był rewelacyjny – 14 meczów i dwa gole – jednak zakończył się mistrzostwem kraju oraz występami w Lidze Europy.

Bardzo blisko mistrzowskiego tytułu było także kilku innych polskich zawodników. W Szkocji Celtic Artura Boruca i Łukasza Załuski musiał uznać wyższość Rangersów i zadowolić się zaledwie wicemistrzostwem kraju. Szalenie blisko mistrzostwa Austrii był Jacek Bąk. Jego Austria Wiedeń była słabsza zaledwie o jeden punkt od zespołu, który powoli zaczynał dominować na krajowym podwórku – Red Bullu Salzburg. Bąk po tym sezonie zakończył swoją bogatą, profesjonalną karierę piłkarską. Praktycznie żadnego udziału w wicemistrzostwie Portugalii wywalczonym przez Bragę nie miał Paweł Kieszek, który nie zdołał zanotować żadnego występu w lidze. Do swojego CV prócz mistrzostwa Rosji Rafał Murawski mógł zapisać również wygraną w Superpucharze Rosji, którą odniósł Rubin Kazań. W rozegranym na stołecznych Łużnikach meczu z CSKA Moskwa Polak spędził cały mecz na ławce. Ponadto, do finału Pucharu Niemiec doszedł Werder Brema Sebastiana Boenischa, który kilka lat później zanotował kilka występów w reprezentacji Polski.

Na koniec tradycyjnie spojrzymy w bardziej egzotyczne zakamarki światowego futbolu. Sporo działo się w Luksemburgu. Wicemistrzem kraju zostało Dudelange, w barwach którego 12 bramek strzelił Tomasz Gruszczyński. Trzecie miejsce w tabeli zajęło Grevenmacher, do którego zimą trafił Dariusz Brzyski. Ten zespól dodatkowo dotarł do finału krajowego pucharu. Na dalekiej, odległej północy drugie mistrzotwo Wysp Owczych i Superpuchar zdobył występujący w HB Tórshavn bramkarz Marcin Dawid.

Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2004/05

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2005/06

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2006/07

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2007/08

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2008/09

Anglia

Tomasz Cywka (jesienią Wigan Athletic FC – Premier League, wiosną Derby County FC – Championship) – w barwach Wigan nie zagrał w żadnym meczu ligowym. W trakcie sezonu wypożyczony do Derby, gdzie zagrał w pięciu spotkaniach ligowych. Wigan zakończyło sezon w lidze na 16. pozycji, odpadło w IV rundzie Pucharu Anglii i II rundzie Pucharu Ligi. Derby natomiast to 14. zespół Championship, który dotarł do V rundy Pucharu Anglii i został wyeliminowany w I rundzie Pucharu Ligi.

Łukasz Fabiański (Arsenal FC – Premier League) – zagrał w czterech meczach ligowych. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii i V rundzie Pucharu Ligi. Arsenal wystąpił także w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Do fazy grupowej zespół Fabiańskiego awansował po wygranej z Celtikiem (2:0, 3:1). Tam Arsenal trafił do grupy ze Standardem Liège (3:2, 2:0), Olympiakósem Pireus (2:0, 0:1) oraz AZ Alkmaar (1:1, 4:1). “Kanonierzy” zajęli w tej grupie pierwsze miejsce, a w fazie pucharowej wyeliminowali FC Porto (1:2, 5:1) oraz odpadli w ćwierćfinale z FC Barcelona (2:2, 1:4). Fabiański w sezonie 2009/10 wystąpił w dwóch spotkaniach Ligi Mistrzów – w meczu z FC Porto strzelił samobójczą bramkę.

Tomasz Kupisz (Wigan Athletic FC – Premier League) – nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Wigan zakończyło sezon w lidze na 16. pozycji, odpadło w IV rundzie Pucharu Anglii i II rundzie Pucharu Ligi.

Tomasz Kuszczak (Manchester United FC – Premier League) – osiem występów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Anglii, odpadł w III rundzie Pucharu Anglii i wygrał rozgrywki Pucharu Ligi pokonując w finale 2:1 Aston Villę, a także przegrał mecz o Tarczę Wspólnoty z Chelsea (2:2 – 1:4 w karnych) – Kuszczak spędził ten mecz na ławce. Manchester United zagrał także w Lidze Mistrzów i okazał się najlepszym zespołem grupy B, w której zmierzył się z Beşiktaşem (1:0, 0:1), Wolfsburgiem (2:1, 3:1) oraz CSKA Moskwa (1:0, 3:3). W 1/8 finału Anglicy pokonali AC Milan (3:2, 4:0), ale w ćwierćfinale byli gorsi od Bayernu (1:2, 3:2). Kuszczak wystąpił w tej edycji Champions League w obu spotkaniach grupowych z VfL Wolfsburg.

Wojciech Szczęsny (Arsenale FC – Premier League, Brentford FC – League One) – zero występów w barwach Arsenalu, w trakcie sezonu wypożyczony do trzecioligowego Brentford FC.

Bartosz Białkowski (Barnsley FC – Championship, Southampton FC – League One) – w trakcie sezonu wypożyczony z trzecioligowego Southampton do drugoligowego Barnsley, w barwach którego zagrał jesienią w dwóch meczach ligowych. Jego zespół zajął 18. miejsce w lidze, dotarł do III rundy Pucharu Anglii i IV rundy Pucharu Ligi.

Radosław Majewski (Nottingham Forest FC – Championship) – trzy bramki w 35 spotkaniach. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i przegrał w półfinale baraży o awans do Premier League z Blackpool FC (1:2, 3:4), a także odpadł w III rundzie Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

Grzegorz Rasiak (Southampton FC – League One, Reading FC – Championship) – w trakcie sezonu został wypożyczony z trzecioligowego Southampton, do drugoligowego Reading, gdzie zagrał w 29 meczach w lidze i strzelił w nich dziewięć goli. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze, odpadł w 1/4 finału Pucharu Anglii i II rundzie Pucharu Ligi.

Austria

Jacek Bąk (Austria Wiedeń – Ekstraklasa) – 23 mecze i dwie bramki w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Austrii, odpadł w III rundzie Pucharu Austrii i wystąpił w Lidze Europy. Po wyeliminowaniu w kwalifikacjach serbskiej Vojvodiny Nowy Sad (1:1, 4:2) i ukraińskiego Metalurga Donieck (2:2, 3:2 – po dogrywce) zespół z Wiednia trafił do grupy L z Athletic Bilbao (0:3, 0:3), portugalskim CD Nacional Funchal (1:1, 1:5) oraz Werderem Brema (2:2, 0:2). Jego zespół zajął ostatnie miejsce w grupie, a Bąk wystąpił we wszystkich dziesięciu meczach Ligi Europy rozegranych przez Austrię Wiedeń. 96-krotny reprezentant Polski po tym sezonie zakończył profesjonalną karierę.

Azerbejdżan

Tomasz Stolpa (Qəbələ FK – Ekstraklasa) – 27 meczów i siedem goli w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w I rundzie krajowego pucharu.

Belgia

Dawid Janczyk (jesienią w KSC Lokeren Oost-Vlaanderen – Ekstraklasa, wiosną w KFC Germinal Beerschot Antwerpen – Ekstraklasa) – w barwach Lokeren zagrał w 18 meczach i strzelił dziewięć goli, natomiast w Germinalu zanotował 11 występów i trzy bramki. Lokeren zakończyło sezon zasadniczy na 14. pozycji i zajęło ostatnie miejsce w grupie A baraży o awans do Ligi Europy, a także odpadło w 1/8 finału Pucharu Belgii. Germinal Beerschot w sezonie zasadniczym zajął 10. miejsce, natomiast w barażach o awans do Ligi Europy zajął trzecie miejsce w grupie B. Drugi z klubów Janczyka podobnie jak Lokeren zakończył udział w Pucharze Belgii na 1/8 finału.

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht – Ekstraklasa) – sześć meczów i jeden gol w lidze – w trakcie sezonu Wasilewski leczył złamaną nogę po brutalnym faulu Axela Witsela. Anderlecht został mistrzem Belgii, przegrał w 1/4 finału Pucharu Belgii oraz wystąpił w europejskich pucharach. W eliminacjach Ligi Mistrzów Anderlecht wygrał w III rundzie z Sivassporem (5:0, 1:3), by w decydującej rundzie przegrać z Olympique Lyon (1:5, 1:3). Konsekwencją tego były występy w Lidze Europy. Tam Belgom poszło zdecydowanie lepiej. Zespół Wasilewskiego wygrał grupę z Dinamem Zagrzeb (2:0, 0:1), Ajaxem (1:1, 3:1) oraz rumuńskim FC Timișoara (0:0, 3:1). W 1/16 finału Anderlecht wygrał z Athletic Bilbao (1:1, 4:0), lecz w kolejnej rundzie okazał się słabszy od HSV (1:3, 4:3). Wasilewski zdążył zagrać jedynie w czterech meczach eliminacji do LM.

Bułgaria

Tomasz Sajdak (jesienią Sławija Sofia – Ekstraklasa) – zagrał w dwóch meczach ligowych, a później odszedł do irańskiego Aluminium Hormozgan. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w 1/4 finału Pucharu Bułgarii.

Chiny

Emmanuel Olisadebe (Henan Jianye – Ekstraklasa) – 19 meczów w lidze i dwie bramki. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze.

Cypr

Marcin Juszczyk (jesienią AS Néa Salamís Ammochóstou – Ekstraklasa) – jesienią zagrał w ośmiu meczach ligowych, zimą odszedł do Wisły Kraków. Jego zespół zajął 13. miejsce w tabeli i spadł z ligi, a także odpadł w II rundzie Pucharu Cypru.

Kamil Kosowski, Adrian Sikora i Marcin Żewłakow (APOEL Nikozja – Ekstraklasa) – Kosowski zagrał w 20 meczach i strzelił dwie bramki. Sikora zagrał w trzech meczach i strzelił dwie bramki, a Żewłakow w 19 meczach strzelił trzy gole. Ich zespół został wicemistrzem Cypru, przegrał w finale Pucharu Cypru z Apollonem, wygrał Superpuchar Cypru. APOEL wystąpił także w Lidze Mistrzów. Dzięki wygranych w eliminacjach z farerskim EB/Streymur (2:0, 3:0 – po jednym golu Żewłakowa w obu meczach), Partizanem Belgrad (2:0, 0:1 – gol Żewłakowa w pierwszym meczu) oraz FC København (0:1, 3:1 – gol Kosowskiego w rewanżu) APOEL awansował do fazy grupowej, gdzie zmierzył się z Atlético Madryt (0:0, 1:1), Chelsea (0:1, 2:2 – gol Żewłakowa w drugim meczu) oraz FC Porto (1:2, 0:1). Cypryjski zespół zgromadził łącznie trzy punkty i odpadł z europejskich pucharów. Łącznie w europejskich pucharach Kosowski zagrał w dziesięciu meczach i strzelił jednego gola, Żewłakow w dziewięciu występach strzelił cztery bramki, a Sikora wystąpił w jednym spotkaniu eliminacji.

Łukasz Sosin (jesienią AS Anórthossis Ammochóstou – Ekstraklasa) – jedenaście meczów w lidze, zimą transfer do Grecji. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w 1/4 finału Pucharu Cypru oraz wystąpił w eliminacjach Ligi Europy. W pierwszej rundzie wygrali z luksemburskim UN Käerjéng 97 (5:0, 2:1 – gol Sosina w rewanżu) i odpadli w kolejnej fazie po dwumeczu z czarnogórskim OFK Petrovac (2:1, 1:3 – po dogrywce). Sosin wystąpił w czterech meczach eliminacji LE i strzelił w nich jednego gola.

Maciej Żurawski (AS Omónia Lefkossías- Ekstraklasa) – osiem bramek w 23 meczach. Jego zespół został mistrzem Cypru, odpadł w II rundzie krajowego pucharu oraz zagrała w eliminacjach Ligi Europy. W I rundzie Omónia wygrała z farerskim HB Tórshavn (4:0, 4:1 – gol Żurawskiego w pierwszym meczu), lecz w II rundzie uległa rumuńskiemu FC Vaslui (0:2, 1:1 – gol Żurawskiego w rewanżu z rzutu karnego). Żurawski wystąpił w trzech spotkaniach eliminacji LE i strzelił dwa gole.

Dominik Bednarczyk, Karol Bednarczyk i Marcin Kikowski (AS Akrítas Chlórakas – druga liga) – brak informacji o liczbie ich występów. Ich drużyna zajęła 11. miejsce w lidze i odpadła w I rundzie krajowego pucharu.

Tomasz Bednaruk, Tomasz Czępiński i Rafał Wiącek (AS Othéllos Athiénou – druga liga) – Bednaruk: 14 występów w lidze, Czępiński: jeden gol w 28 meczach, Wiącek: 27 meczów w lidze i cztery bramki. Ich zespół zajął czwarte miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie Pucharu Cypru.

Czechy

Dawid Pietrzekiewicz (FC Baník Ostrawa – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Czech.

Mariusz Adaszek i Marcin Bednarek (Fotbal Třinec – druga liga) – Adaszek zagrał w siedmiu meczach ligowych, a Bednarek wystąpił w 22 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Czech.

Jakub Legierski i Bartłomiej Setlak (MFK Karviná – druga liga) – obaj nie zagrali w żadnym meczu ligowym. Ich zespół zakończył sezon na ósmej pozycji oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.

Dania

Arkadiusz Onyszko (jesienią FC Midtjylland – Ekstraklasa) – jesienią zagrał w 13 spotkaniach ligowych, a zimą odszedł do Odry Wodzisław Śląski. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i przegrała w finale Pucharu Danii z Nordsjælland (Onyszki nie było już wtedy w klubie).

Łukasz Cieślewicz (Hvidovre IF – druga liga) – dwie bramki w 28 spotkaniach. Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie krajowego pucharu.

Finlandia

Michał Sławuta (Porin Palloilijat – druga liga) – dziewięć meczów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli i odpadł w III rundzie Pucharu Finlandii.

Francja

Dariusz Dudka i Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre – Ligue 1) –Dudka zagrał w 19 meczach w lidze, a Jeleń w 29 występach strzelił 14 goli. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Francji i III rundzie Pucharu Ligi.

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole – Ligue 1) – 29 spotkań i cztery gole. Jego zespół zakończył sezon na czwartym miejscu, odpadł w 1/32 finału krajowego pucharu oraz w 1/4 finału Pucharu Ligi. Lille wystąpiło także w Lidze Europy. W eliminacjach zespół Obraniaka wyeliminował serbski FK Sevojno (2:0, 2:0) i belgijski Genk (2:1, 4:2) dzięki czemu trafił do grupy B. Francuski zespół zmierzył się tam z Valencią (1:1, 1:3), Slavią Praga (5:1, 3:1 – gol Obraniaka w drugim meczu) oraz Genoą (3:0, 2:3 – gol Obraniaka w pierwszym meczu). Lille wyszło z tej grupy z drugiego miejsca. W 1/16 finału drużyna Obraniaka wygrała z Fenerbahçe (2:1, 1:1) i odpadła w kolejnej rundzie po dwumeczu z Liverpoolem (1:0, 0:3). Obraniak w sezonie 2009/10 łącznie zagrał w jedenastu meczach LE i strzelił w nich dwie bramki.

Damien Perquis (FC Sochaux-Montbéliard – Ligue 1) – 34 mecze i trzy gole. Jego zespół zajął 16. miejsce w lidze, odpadł w 1/4 finału Pucharu Francji oraz III rundzie Pucharu Ligi.

Grecja

Marcin Baszczyński i Marek Saganowski (APS Atrómitos Athinón – Ekstraklasa) – Baszczyński zagrał w 20 meczach ligowych i strzelił jednego gola. Saganowski trafił do Atrómitosu zimą z trzecioligowego angielskiego Southampton i zagrał w dziewięciu meczach greckiej ekstraklasy, w których strzelił dwie bramki. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w V rundzie Pucharu Grecji.

Roger Guerreiro (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 17 meczów w lidze. Jego zespół zakończył sezon ligowy na czwartej pozycji, odpadł w IV rundzie krajowego pucharu oraz zagrał w Lidze Europy. Grecka drużyna w eliminacjach wygrała z rumuńskim FC Vaslui (1:2, 3:0) i trafili do grupy I z Evertonem (0:4, 0:1), Benficą (1:0, 1:2) oraz BATE Borysów (1:2, 2:2). AEK zajął ostatnie miejsce w grupie i odpadł z rozgrywek. Roger wówczas w barwach AEK-u nie zagrał w żadnym spotkaniu Ligi Europy.

Wojciech Kowalewski (AO Iraklís Saloniki – Ekstraklasa) – zagrał w 14 spotkaniach ligowych, a zimą przeszedł do rosyjskiego Sibiru Nowosybirsk. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.

Mariusz Kukiełka i Marek Zieńczuk (AÓ Xánthi – Ekstraklasa) – Kukiełka zagrał w czterech meczach ligowych, a Zieńczuk zanotował 13 występów i dwie bramki. Ich drużyna zajęła 13. miejsce w lidze oraz dotarła do 1/4 finału krajowego pucharu.

Arkadiusz Malarz (AE Lárissas – Ekstraklasa) – 15 meczów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji oraz odpadł w II rundzie eliminacji Ligi Europy z islandzkim KR (0:2, 1:1). Malarz wystąpił w meczu rewanżowym.

Euzebiusz Smolarek i Łukasz Sosin (AO Kavála – Ekstraklasa) – Smolarek: trzy bramki w 15 meczach ligowych. Sosin trafił do AO Kavála zimą z Cypru i zagrał w 11 meczach ligowych. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz dotarł do półfinału Pucharu Grecji.

Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki – Ekstraklasa) – 14 wystepów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Grecji. PAOK zagrał również w Lidze Europy – w III rundzie wygrał z norweskim Vålerengens IF (2:1, 0:1), a w kolejnej rundzie odpadł po dwumeczu z holenderskim Heerenveen (1:1, 0:0).

Tomasz Wisio (GS Ergotélis – Ekstraklasa) – siedem meczów w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.

Michał Żewłakow (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – dwie bramki w 23 spotkaniach. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. W eliminacjach Grecy wygrali ze Slovanem Bratysława (2:0, 2:0) i Sheriffem Tiraspol (2:0, 1:0), dzięki czemu trafili do grupy H z AZ Alkmaar (1:0, 0:0), Arsenalem (0:2, 1:0) oraz Standardem Liège (2:1, 0:2). Zespół Polaka zajął drugie miejsce w grupie i awansował do fazy pucharowej. Olympiakós opdadł w 1/8 finału z Girondins Bordeaux (0:1, 1:2). Żewłakow zagrał wówczas w dziewięciu spotkaniach Ligi Mistrzów.

Patryk Aleksandrowicz (AO Thrassývoulos Fylís – druga liga) – 14 meczów i trzy gole w lidze. Jego drużyna zakończyła sezon na 13. pozycji i wywalczyła utrzymanie poprzez zwycięstwo w barażach, a także odpadła w V rundzie Pucharu Grecji.

Marek Gołębiewski (AS Ródos – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Jego drużyna zakonczyła sezon na 16. pozycji i spadła z ligi po barażach, a także odpadła w I rundzie krajowego pucharu.

Piotr Włodarczyk (OFI Kreta – druga liga) – dziewięć goli w 36 spotkaniach. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i nie wywalczył awansu do ekstraklasy poprzez baraże, a także odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.

Hiszpania

Jerzy Dudek (Real Madrid CF – La Liga) – zero meczów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadł w 1/16 finału Pucharu Hiszpanii, a także zagrał w Lidze Mistrzów. Real wygrał grupę z FC Zürich (5:2, 1:0), Olympiqe Marsylia (3:0, 3:1) oraz AC Milan (2:3, 1:1). Hiszpanie awansowali w 1/8 finału po porażce w dwumeczu z Olympique Lyon (0:1, 1:1). Dudek nie zagrał w żadnym spotkaniu Ligi Mistrzów.

Holandia

Arkadiusz Radomski (NEC Nijmegen – Eredivisie) – jeden gol w 30 spotkaniach. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Holandii.

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – 16 meczów w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze i odpadł w III rundzie krajowego pucharu.

Paweł Wojciechowski (sc Heerenveen – Eredivisie) – sześć meczów i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Holandii, a także wystąpił w Lidze Europy. Awans do fazy grupowej Holendrzy wywalczyli po dwumeczu z PAOK-iem (1:1, 0:0). Tam zmierzyli się ze Sportingiem Lizbona (2:3, 1:1), Ventspilsem (0:0, 5:0) oraz Herthą Berlin (1:0, 2:3). Heerenveen zajęło trzecie miejsce w grupie i odpadło z rozgrywek. Wojciechowski nie zagrał w żadnym spotkaniu Ligi Europy.

Michał Janota (SBV Excelsior Rotterdam – druga liga) – siedem goli w 29 spotkaniach. Jego zespół zajął trzecie miejsce w sezonie zasadniczym i po barażach wywalczył awans do Eredivisie, a także odpadł w III rundzie krajowego pucharu.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Newry City FC – Ekstraklasa) – siedem meczów w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w 1/4 finału Pucharu Irlandii Północnej.

Luksemburg

Dariusz Brzyski (wiosną CS Grevenmacher – Ekstraklasa) – trafił do Grevenmacher zimą z Concordii Elbląg i zagrał w pięciu spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i dotarł do finału Pucharu Luksemburga.

Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange – Ekstraklasa) – 12 bramek w 14 rozegranych spotkaniach. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadł w 1/4 finału Pucharu Luksemburga oraz odpadł w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów z FK Ventspils (0:3, 1:3).

Bartłomiej Pietrasik (FC Etzella Ettelbruck – Ekstraklasa) – 22 mecze i trzy gole. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do półfinału krajowego pucharu.

Alan Walas (CS Pétange – Ekstraklasa) – jeden mecz w lidze. Jego zespół zakończył sezon na dziewiątej pozycji oraz odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu.

Maciej Complak (FC Young Boys Diekirch – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze oraz dotarł do 1/8 finału krajowego puhcaru.

Andrzej Jankowski i Tomasz Suski (FC 72 Erpeldange – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Ich zespół zajął piąte miejsce w lidze oraz odpadł w V rundzie Pucharu Luksemburga.

Szymon Korycki (SC Steinfort – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze oraz odpadł w V rundzie krajowego pucharu.

Piotr Żurawiel (wiosną FC Wiltz 71 – druga liga) – trafił do tego klubu zimą z Motoru Lubawa – brak informacji o liczbie występów w FC Wiltz 71. Jego zespół wygrał rozgrywki drugiej ligi i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w V rundzie Pucharu Luksemburga.

Niemcy

Jakub Błaszczykowski i Sebastian Tyrała (Borussia Dortmund – Bundesliga) – Błaszczykowski: 32 mecze i jeden gol w lidze. Tyrała nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Borussia zajęła piąte miejsce w lidze i odpadła w 1/8 finału Pucharu Niemiec.

Tomasz Bobel i Tomasz Zdebel (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – Bobel nie zagrał w żadnym meczu ligowym, a Zdebel zanotował osiem występów w lidze. Ich drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec.

Sebastian Boenisch (SV Werder Bremen 1899 – Bundesliga) – 17 meczów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i przegrał w finale Pucharu Niemiec z Bayernem. Werder wystąpił także w Lidze Europy. Do fazy grupowej awansował po wyeliminowaniu FK Aktobe (6:3, 2:0 – gol Boenischa w pierwszym meczu). W grupie Werder zajął pierwsze miejsce po meczach z CD Nacional Funchal (3:2, 4:1), Athleticiem Bilbao (3:1, 3:0) oraz Austrią Wiedeń (2:2, 2:0). Werder w fazie pucharowej wygrał z Twente (0:1, 4:1) i odpadł w 1/8 finału z Valèncią (1:1, 4:4). Boenisch w tej edycji Ligi Europy zagrał w trzech meczach.

Jacek Krzynówek i Jarosław Lindner (Hannover 96 – Bundesliga) – Krzynówek zagrał 11 meczów w lidze. Lindner zanotował jeden występ w Bundeslidze. Ich zespół zakończył sezon na 15. pozycji w lidze oraz odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec. Krzynówek po tym sezonie zakończył karierę piłkarską.

Adam Matuszczyk (1.FC Köln – Bundesliga) – dziewięć meczów w lidze i dwie bramki. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Niemiec.

Eugen Polanski (1.FSV Mainz 05 – Bundesliga) – 21 meczów i jeden gol. Mainz był wówczas dziewiątym zespołem Bundesligi oraz odpadł w I rundzie krajowego pucharu.

Łukasz Piszczek i Artur Wichniarek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – Piszczek zagrał w 31 meczach i strzelił dwa gole, a Wichniarek wystąpił w 19 spotkaniach. Ich zespół zajął ostatnie miejsce i spadł do 2. Bundesligi, odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec oraz wystąpił w Lidze Europy. Awans do fazy grupowej Berlińczycy zdobyli po wyeliminowaniu duńskiego Brøndby. Hertha w grupie D zmierzyła się z Ventspilsem (1:1, 1:0 – gol Piszczka w pierwszym meczu), Sportingiem Lizbona (0:1, 1:0) oraz Heerenveen (0:1, 3:2 – gol Wichniarka). Niemcy zajęli drugie miejsce w grupie i w fazie pucharowej przegrali z Benfiką (1:1, 0:4). W tamtej edycji Ligi Europy Piszczek zagrał w dziewięciu meczach i strzelił jednego gola, a Wichniarek wystąpił w ośmiu meczach i również strzelił jednego gola.

Adam Bodzek i Rafał Koczor (MSV 02 Duisburg – 2. Bundesliga) – Bodzek: 31 meczów i dwie bramki. Koczor nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w 1/8 finału Pucharu Niemiec.

David Blacha (Rot Weiss Ahlen – 2. Bundesliga) – siedem meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do 3. Ligi oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.

Mariusz Kukiełka (FC Energie Cottbus – 2. Bundesliga) – zagrał w dwóch spotkaniach ligowych, a następnie wyjechał do Grecji. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze i odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.

Łukasz Szukała (TSV Alemannia Aachen 1900 – 2. Bundesliga) – osiem mecżów w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i przegrał w II rundzie Pucharu Niemiec.

Norwegia

Zeyn Al-Abidyn S-Latef (Sandnes Ulf – druga liga) – cztery mecze w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i odpadł w III rundzie Pucharu Norwegii. S-Latef to były juniorski reprezentant Polski.

Artur Farańczuk (FK Sparta Sarpsborg – druga liga) – trzy mecze w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w III rundzie Pucharu Norwegii.

Piotr Leciejewski (Sogndal IL – druga liga) – 26 meczów w lidze. Jego zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy, a także odpadl w ćwiercfinale krajowego pucharu.

Portugalia

Mateusz Bąk (wiosną CS Marítimo – Ekstraklasa) – trafił do CS Marítimo zimą z Lechii Gdańsk i nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół zakończył sezon na piątej pozycji, odpadł w III rundzie Pucharu Portugalii i II rundzie Pucharu Ligi.

Przemysław Kaźmierczak (Vitória FC Setúbal – Ekstraklasa) – 28 meczów i cztery gole w lidze. Jego zespół zakończył sezon ligowy na 14. pozycji, odpadł w IV rundzie krajowego pucharu oraz II rundzie Pucharu Ligi.

Paweł Kieszek (SC Braga – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadł w 1/4 finału Pucharu Portugalii i III rundzie Pucharu Ligi. Braga odpadła w III rundzie eliminacji z Elfsborgiem (1:2, 0:2).

Rosja

Bartłomiej Grzelak i Wojciech Kowalewski (Sibir Nowosybirsk – Ekstraklasa) – Grzelak zagrał w ośmiu meczach ligowych i strzelił trzy gole, a Kowalewski zanotował 14 występów. Ich zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Rosji.

Marcin Kowalczyk (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – osiem meczów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Rosji. Dinamo wystąpiło także w europejskich pucharach. Rosjanie odpadli w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów z Celtikiem (1:0, 0:2). W IV rundzie eliminacji Ligi Europy zespół Kowalczyka odpadł po dwmeczu z CSKA Sofia (0:0, 1:2). Kowalczyk zagrał we wszystkich czterech spotkaniach swojego zespołu w europejskich pucharach.

Rafał Murawski (Rubin Kazań – Ekstraklasa) – 23 mecze w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w 1/16 finału Pucharu Rosji, wygrał Superpuchar Rosji (w wygranym 1:0 meczu z CSKA Moskwa Murawski cały mecz spędził na ławce), a także zagrał w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Po meczach z Dynamem Kijów (1:3, 0:0), Interem (1:1, 0:2) i Barceloną (2:1, 0:0) Rubin zajął trzecie miejsce w grupie i na wiosnę grał w Lidze Europy. W 1/16 finału Ligi Europy zespół Murawskiego wygrał z Hapoelem Tel Awiw (3:0, 0:0), a w kolejnej rundzie odpadł z Wolfsburgiem (1:1, 1:2 – po dogrywce). Ówczesny reprezentant Polski zagrał wówczas w trzech meczach LM i czterech spotkaniach LE.

Rumunia

Paweł Golański i Rafał Grzelak (Steaua Bukareszt – Ekstraklasa) – Golański zagrał w 21 meczach ligowych, w których strzelił jednego gola. Grzelak zanotował sześć występów w lidze. Ich drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze, odpadła w 1/8 finału Pucharu Rumunii oraz wystąpiła w Lidze Europy. Zespół Polaków awansował do fazy grupowej po wygranych z węgierskim Újpest FC (2:0, 2:1 – gol Grzelaka w rewanżu), szkockim Motherwell FC (3:0, 3:1) i irlandzkim St. Patrick’s Athletic FC (3:0, 2:1). Rumuni trafili do grupy z Sheriffem Tiraspol (0:0, 1:1), FC Twente (0:0, 1:1) oraz Fenerbahçe SK (0:1, 1:3) i zajęli ostatnie miejsce w grupie. W tamtej edycji Ligi Europy Golański zagrał w siedmiu spotkaniach, a Grzelak wystąpił w sześciu meczach i strzelił jednego gola.

Słowacja

Grzegorz Szamotulski (wiosną FK DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – trafił na Słowację zimą z Jagiellonii Białystok i zagrał w pięciu meczach ligowych. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i dotarł do półfinału krajowego pucharu.

Daniel Pyrka i Mateusz Pyrka (MFK Zemplín Michalovce – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w I rundzie Pucharu Słowacji.

Słowenia

Artur Kamiński i Mariusz Soska (NK Krško – druga liga) – Kamiński: przeszedł zimą z Nadnarwianki Pułtusk, zagrał w 13 meczach i strzelił trzy gole. Soska: przeszedł zimą z GLKS-u Nadarzyn, zagrał w dziewięciu meczach i strzelił jedną bramkę. Ich zespół zajął ósme miejsce w lidze.

Stany Zjednoczone

Krzysztof Król (Chicago Fire – MLS) – 19 meczów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w tabeli konferencji wschodniej i nie awansował do play off.

Szkocja

Artur Boruc i Łukasz Załuska (Celtic FC – Ekstraklasa) – Boruc zagrał w 28, a Załuska w 11 meczach ligowych. Ich zespół został wicemistrzem Szkocji, dotarł do półfinału Pucharu Szkocji i ćwierćfinału Pucharu Ligi, a także wystąpił w europejskich pucharach. W eliminacjach Ligi Mistrzów Celtic wygrał w III rundzie z Dinamem Moskwa (0:1, 2:0) oraz odpadł w ostatniej rundzie z Arsenalem (0:2, 1:3). Po tej porażce Szkoci kontynuowali grę w Lidze Europy i zajęli trzecie miejsce w grupie z Hapoelem Tel Awiw (1:2, 2:0), Rapidem Wiedeń (1:1, 3:3) oraz Hamburger SV (0:1, 0:0). W tamtejszej edycji europejskich pucharów Boruc zagrał w ośmiu spotkaniach (cztery w eliminacjach Ligi Mistrzów, cztery w grupie Ligi Europy), a Załuska wystąpił w dwóch spotkaniach LE.

Sebastian Kosiorowski (Motherwell FC – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego drużyna zajęła piąte miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Szkocji i ćwierćfinale Pucharu Ligi. Motherwell wystąpiło także w eliminacjach Ligi Europy. W I rundzie eliminacji wygrali z walijskim Llanelli AFC (0:1, 3:0). W kolejnej rundzie okazali się lepsi od albańskiego Flamurtari Vlorë (0:1, 8:1) i odpadli w III rundzie po porażce w dwumeczu ze Steauą Bukareszt (0:3, 1:3). Kosiorowski nie zagrał w żadnym spotkaniu w europejskich pucharach.

Dawid Kucharski (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – zagrał w 14 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął szóste miejsce na koniec sezonu, odpadł w IV rundzie Pucharu Szkocji i półfinale Pucharu Ligi. Szkocki zespół przegrał w IV rundzie eliminacji Ligi Europy z Dinamem Zagrzeb (0:4, 2:0) – Kucharski nie wystąpił w tych spotkaniach.

Szwajcaria

Zbigniew Zakrzewski (jesienią FC Sion – Ekstraklasa) – jesienią w barwach FC Sion nie zagrał w żadnym meczu ligowym, zimą wrócił do Polski. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze, odpadł w II rundzie krajowego pucharu oraz odpadł w IV rundzie eliminacji Ligi Europy po dwumeczu z Fenerbahçe (0:2, 2:2). Zakrzewski nie zagrał w żadnym z tych spotkań.

David Kwiek (jesienią Yverdon-Sport FC – druga liga) – 13 meczów i trzy gole w lidze, zimą przeszedł do Niecieczy. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze i odpadł w II rundzie krajowego pucharu.

Przemysław Mądry (FC Wil 1900 – druga liga) – 15 meczów w lidze. Jego zespół zakończył sezon ligowy na szóstej pozycji i odpadł w II rundzie Pucharu Szwajcarii.

Turcja

Marcin Kuś (İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü – Ekstraklasa) – 18 meczów i jeden gol. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Turcji.

Ukraina

Marcin Burkhardt i Seweryn Gancarczyk (obaj wiosną Metalist Charków – Ekstraklasa) – Burkhardt zagrał w siedmiu meczach ligowych, a zimą odszedł do Jagiellonii Białystok. Gancarczyk przed transferem do Lecha Poznań wystąpił w jednym spotkaniu ligowym. Metalist zakończył sezon na trzeciej pozycji, odpadł w 1/8 finału Pucharu Ukrainy oraz wystąpił w eliminacjach Ligi Europy. W III rundzie Ukraińcy wygrali z HNK Rijeka (2:1, 2:0), a w decydującej fazie okazali się gorsi od Sturmu Graz (1:1, 0:1). Gancarczyk nie zdążył zagrać w żadnym spotkaniu europejskich pucharów jako zawodnik Metalista, natomiast Burkhardt zanotował jeden występ.

Paweł Hajduczek (Tawrija Symferopol – Ekstraklasa) – trzy występy w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze i wygrał rozgrywki Pucharu Ukrainy – Hajduczek nie zagrał w żadnym spotkaniu Pucharu Ukrainy w tamtym sezonie.

Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck – Ekstraklasa) – dwa gole w 14 spotkaniach ligowych. Jego zespół został mistrzem Ukrainy, odpadł w półfinale krajowego pucharu, a także wystąpił w europejskich pucharach. Ukraińscy odpadli w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów z rumuńskim FC Timișoara (2:2, 0:0). Do fazy grupowej Ligi Europy Szachtar awansował po zwycięstwie z Sivassporem (3:0, 2:0). Tam po meczach z Club Brugge (4:1, 0:0), Partizanem Belgrad (4:1, 0:1) i Toulouse FC (4:0, 2:0) zespól Lewandowskiego zajął pierwsze miejsce w grupie. Szachtar odpadł w 1/16 finału z Fulham (1:2, 1:1). W tamtym sezonie Lewandowski zagrał w czterech meczach Ligi Europy.

Walia

Mariusz Prochenka (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – pięć meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w II rundzie Pucharu Walii i fazie grupowej Pucharu Ligi.

Węgry

Paweł Wojtczak (Barcsi SC – druga liga) – 28 meczów i cztery gole w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i odpadł w III rundzie Pucharu Węgier.

Włochy

Błażej Augustyn (Catania Calcio – Serie A) – dziesięć meczów w lidze. Jego zespół zajał 13. miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Włoch.

Michał Miśkiewicz (AC Chievo Verona – Serie A) – zero występów w lidze. Jego zespół zakończył sezon ligowy na 14. pozycji i odpadł w 1/8 finału Pucharu Włoch.

Adam Kokoszka (Empoli FC – Serie B) – 22 mecze w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Włoch.

Bartosz Salamon (Brescia Calcio – Serie B) – cztery mecze w lidze. Jego zespół zajął w sezonie zasadniczym trzecie miejsce i awansował do Serie A po zwycięstwach w barażach nad Cittadellą (0:1, 1:0 – awans dzięki lepszemu miejscu w sezonie zasadniczym) i Torino (0:0, 2:1), a także odpadł w III rundzie Pucharu Włoch.

Wyspy Owcze

Marcin Dawid (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 18 meczów w lidze. Jego zespół został mistrzem Wysp Owczych, wygrał Superpuchar, odpadł w II rundzie krajowego pucharu oraz odpadł w I rundzie eliminacji Ligi Europy z cypryjską Omonią (0:4, 1:4) – Dawid zagrał w obu tych spotkaniach.

Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x