RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2008/09

W maju 2009 roku świętowaliśmy przede wszystkim zdobycie Pucharu UEFA przez Mariusza Lewandowskiego. Jak można się domyślić, nie był to jedyny sukces polskiego zawodnika występującego za granicą w sezonie 2008/09. W kolejnym odcinku naszego cyklu zaprezentujemy podsumowanie występów polskich zawodników w tamtym czasie.

W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju. Zaprezentowaliśmy osiągnięcia Polaków w sezonie 2008/09 oraz 2009 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).

Lata 2008-2009 dla polskich kibiców były wspaniałe. Najpierw rozgrywki Ligi Mistrzów wygrał Manchester United Tomasza Kuszczaka, a rok później najlepszym zespołem Pucharu UEFA został Szachtar Donieck, w którym regularnie występował Mariusz Lewandowski. Zespół z Ukrainy do Pucharu UEFA trafił po zajęciu trzeciego miejsca w grupie Ligi Mistrzów. W fazie pucharowej tych rozgrywek pokonali kolejno Tottenham, CSKA Moskwa, Olympique Marsylia i Dynamo Kijów (ukraiński półfinał rozgrywek europejskich to wielka sztuka). W wielkim finale rozegranym w Stambule Lewandowski zagrał cały mecz, a jego zespół po dogrywce wygrał 2:1 z Werderem Brema. Co ciekawe, w niemieckim zespole wystąpił inny zawodnik, który jest elementem naszego cyklu. Tylko wówczas nie był jeszcze uznawany jako Polak. Chodzi oczywiście o lewego obrońcę Sebastiana Boenischa, który również zagrał cały mecz. Pomijając jednak Puchar UEFA, cały sezon 2009 był dla Szachtaru mocno średnio udany. Na arenie krajowej musieli uznać wyższość Dynama Kijów w lidze. Szachtar dotarł też do finału krajowego pucharu, w którym przegrali z Worskłą Połtawa. W lipcu Szachtar wygrał z Dynamem Kijów po rzutach karnych w Superpucharze Ukrainy, jednak Polak nie znalazł się w kadrze meczowej na to spotkanie.

Drugi sezon z rzędu Manchester United z Tomaszem Kuszczakiem w kadrze dotarł do finału Ligi Mistrzów. Tym razem jednak w Rzymie Anglicy musieli uznać wyższość FC Barcelony, zespołu, który wówczas powoli budował swoją potęgę. Jednym z dwóch zespołów, które w tamtej edycji Ligi Mistrzów pokonał Hiszpanów była Wisła Kraków. Co do Kuszczaka, pomimo ostatecznej porażki w Europie, na krajowym podwórku Manchester United spisywał się co najmniej bardzo dobrze. Po raz trzeci z rzędu zespół Polaka został mistrzem Anglii, dodatkowo sięgnął po Puchar Ligi Angielskiej i dotarł do półfinału prestiżowego Pucharu Anglii. Mimo wszystko Manchesterowi United udało się w sezonie 2008/09 sięgnąć po potrójną koronę – dzięki triumfowi w grudniowych klubowych mistrzostwach świata, które rozegrano w Japonii.

Zabawa Polaków na Cyprze trwała w najlepsze. Trzy pierwsze miejsce zostały zajęte przez polskich piłkarzy. Mistrzem kraju w sezonie 2008/09 został APÓEL Nikozja, w barwach którego grali wówczas Kamil Kosowski i Michał Żewłakow. Ich zespół dodatkowo wygrał także Superpuchar Cypru. Srebrne medale zdobyła Ómonia Nikozja, gdzie zimą trafili Jarosław Bieniuk i Rafał Kosznik. Niestety żaden z nich nie zdołał zagrać w lidze choćby minuty, w związku z czym tego sukcesu do CV formalnie nie można im wpisać. Na najniższym stopniu podium znalazł się Anórthossis Łukasza Sosina. Polak w lidze zdołał strzelić dziesięć goli. Na szczególne wyróżnienie zasługuje awans Anórthossisu do fazy grupowej Ligi Mistrzów – osiągnęli to jako pierwszy cypryjski zespół w historii. Sosin w fazie grupowej gola nie zdołał strzelić, lecz w eliminacjach pokonał bramkarzy rywali aż trzykrotnie.

W zasadzie po sąsiedzku Polacy również święcili triumfy. Trzecie z rzędu mistrzostwo Grecji zdobył Olympiakós Pireus w barwach którego grał wówczas Michał Żewłakow. Prócz zwycięstwa w lidze jego zespół dorzucił również wygraną w Pucharze Grecji. Na drugiej pozycji w lidze na koniec sezonu uplasował się Panathinaïkós, do którego zimą z Legii Warszawa trafił Jakub Wawrzyniak. Obaj Polacy zdołali zagrać także w europejskich pucharach – Wawrzyniak w Lidze Mistrzów, a Żewłakow w Pucharze UEFA.

Polacy znakomicie rozpoczęli i zakończyli sezon w Niemczech. 23 lipca 2008 roku Borussia Dortmund wygrała 2:1 w meczu o Superpuchar Niemiec z Bayernem Monachium. Jednego z gola w tym spotkaniu strzelił Jakub Błaszczykowski. Niemiecka federacja traktowała wówczas te rozgrywki jako nieoficjalne, tak więc formalnie Borussia nie może sobie tego sukcesu wpisać do kronik. Złoty medal jak najbardziej przypisać sobie może Jacek Krzynówek. Polski skrzydłowy rundę jesienną spędził w Wolfsburgu, który został mistrzem Niemiec. Polak nie mógł liczyć na grę w pierwszym składzie i zimą przeszedł do Hannoveru 96. Krzynówek w barwach “Wilków” zagrał w czterech spotkaniach, dzięki czemu formalnie został mistrzem Niemiec.

W sezonie 2008/09 Tomasz Gruszczyński zdobył ze swoim Dudelange praktycznie wszystko co mógł. Po raz piąty z rzędu zostali mistrzem Luksemburga oraz sięgnęli po puchar krajowy (czwarty podczas pobytu Gruszczyńskiego w tym kraju). Ten sezon zaowocował także rekordem strzeleckim polskiego napastnika – w 22 spotkaniach ligowych strzelił aż 16 bramek. Gruszczyński poprawił tym samym swój dorobek z sezonu 2005/06.

Lista sukcesów osiągniętych przez polskich zawodników w sezonie 2008/09 jest jeszcze dłuższa. Pierwsze miejsce na koniec sezonu w swoich ligach zdobyli Rafał Murawski (Rubin Kazań – dodatkowo także finał Pucharu Rosji) i Marcin Dawid (HB Tórshavn – Wyspy Owcze), Puchar Austrii wygrał Jacek Bąk (Austria Wiedeń), w Pucharze Ligi Szkockiej najlepszy okazał się Celtic Artura Boruca, natomiast Real Madryt z Jerzym Dudkiem na ławce rezerwowych zdobył Superpuchar Hiszpanii. Drugie miejsce w lidze, a tym samym tytuł wicemistrza kraju zdobyli Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht – Belgia), Arkadiusz Onyszko (Odense – Dania), Artur Boruc (Celtic – Szkocja) oraz Janusz Bucholc (Vėtra Wilno – Litwa).

Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2004/05

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2005/06

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2006/07

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2007/08

Anglia

Tomasz Cywka i Tomasz Kupisz (Wigan Athletic FC – Premier League) – obaj nie zagrali w żadnym meczu ligowym. Ich zespół zajął 11. miejsce w lidze, dotarł do III rundy Pucharu Anglii i IV rundzie Pucharu Ligi.

Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny (Arsenal FC – Premier League) – Fabiański zagrał w sześciu spotkaniach ligowych, a Szczęsny nie wystąpił w żadnym meczu Premier League. Ich zespół zakończył sezon na czwartej pozycji, dotarł do półfinału Pucharu Anglii, odpadł w 1/4 finału Pucharu Ligi oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. W III rundzie eliminacyjnej “Kanonierzy” z łatwością odprawili holenderski FC Twente (2:0, 4:0) i trafili do grupy G z Dynamem Kijów (1:1, 1:0), FC Porto (4:0, 0:2) i Fenerbahçe SK (5:2, 0:0). Podopieczni Arsene’a Wengera zajęli drugie miejsce w grupie i awansowali do fazy pucharowej. Tam dotarli aż do półfinału pokonując po drodze AS Roma (1:0, 0:1 – 7:6 w karnych) oraz Villarreal CF (1:1, 3:0). W walce o wielki finał w Rzymie przegrali z Manchesterem United (0:1, 1:3). W rozgrywkach Ligi Mistrzów Fabiański zagrał w trzech meczach, a Szczęsny w żadnym.

Jarosław Fojut i Euzebiusz Smolarek (Bolton Wanderes FC – Premier League) – Fojut w Boltonie nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym – w trakcie sezonu wypożyczono go do York City, a zimą polski obrońca przeszedł do Śląska Wrocław. Smolarek natomiast zagrał w 12 meczach Premier League. Zespół Polaków zajął 13. miejsce w lidze oraz dotarł do III rundy Pucharu Anglii i II rundy Pucharu Ligi.

Tomasz Kuszczak (Manchester United FC – Premier League) – cztery mecze w lidze. Jego zespół został mistrzem Anglii, wygrał Puchar Ligi, dotarł do półfinału Pucharu Anglii oraz przegrał w finale Ligi Mistrzów z FC Barcelona. Zmagania w europejskich pucharach zespół Polaka zaczął w grupie E z Villarreal CF (0:0, 0:0), duńskim Ålborg Boldspilklub (3:0, 2:2) oraz Celtic FC (3:0, 1:1). Te wyniki przełożyły się na pierwsze miejsce w grupie. W fazie pucharowej “Czerwone Diabły” odprawiły kolejno Inter Mediolan (0:0, 2:0), FC Porto (2:2, 1:0), Arsenal (1:0, 3:1) i przegrali w rzymskim finale z Barceloną (0:2). Kuszczak w tamtej edycji Ligi Mistrzów zagrał w dwóch meczach w grupie. W grudniu 2008 roku Manchester United wystąpił również w klubowych mistrzostwach świata. Podopieczni sir Alexa Fergusona pokonali w półfinale japońską Gambę Osaka (5:3), a w finale poradzili sobie z ekwadorskim LDU Quito. Kuszczak w obu spotkaniach zasiadł na ławce rezerwowych.

Bartosz Białkowski (Southampton FC i Ipswich Town FC – Championship) – nie zagrał w żadnym meczu ligowym w obu klubach. Southampton zajęło 23. miejsce w lidze i spadło do League One, a Ipswich ukończyło zmagania na dziewiątej pozycji. W Pucharze Anglii Southampton odpadło w III rundzie, a Ipswich dotarło do IV rundy, natomiast w Pucharze Ligi oba kluby odpadły w III rundzie.

Przemysław Kaźmierczak (Derby County FC – Championship) – 22 mecze i dwie bramki w lidze. Jego zespół zajął 18. miejsce w lidze, odpadł w V rundzie Pucharu Anglii i dotarł do półfinału Pucharu Ligi.

Artur Krysiak (Birmingham City, Swansea City AFC – Championship) – w trakcie rundy jesiennej polski bramkarz dwukrotnie był wypożyczony na okres jednego miesiąca – do drugoligowego Swansea City oraz grającego w niższych ligach York City. W Anglii Krysiak zagrał w dwóch spotkaniach w barwach Swansea, natomiast w Birmingham nie dostał szansy w Championship. Polak zimą został ponownie wypożyczony – tym razem do szkockiego Motherwell. Birmingham City zajęło drugie miejsce w tabeli i awansowało do Premier League, natomiast walijskie Swansea ukończyło ligę na ósmej pozycji. W Pucharze Anglii Birmingham dotarło do III, a Swansea do V rundy. W Pucharze Ligi Birmingham odpadło w II, a Swansea w IV rundzie.

Grzegorz Rasiak (Watford FC – Championship) – osiem bramek w 21 meczach ligowych. Zespół Polaka zajął 13. miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii oraz 1/4 finału Pucharu Ligi.

Marek Saganowski (wiosną Southampton FC – Championship) – wrócił do Anglii po wypożyczeniu do duńskiego Ålborg Boldspilklub. W rundzie wiosennej zagrał w 19 meczach, w których strzelił sześć bramek. Southampton zajęło 23. miejsce i spadło do League One oraz odpadło w III rundzie Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

Bartosz Ślusarski (West Bromwich Albion FC – Premier League i Sheffield Wednesday FC – Championship) – polski napastnik w trakcie sezonu został wypożyczony z WBA do Sheffield. W barwach pierwszego klubu nie zagrał w żadnym meczu ligowym, a w Sheffield zanotował siedem występów i jednego gola. Zimą odszedł do Cracovii. West Bromwich Albion FC zakończył sezon na ostatnim miejscu i spadł do Champinship, natomiast Sheffield Wednesday zajął 12. miejsce w lidze. WBA dotarło do IV rundy Pucharu Anglii, a Sheffield odpadł w III rundzie. W Pucharze Ligi zespół z Sheffield odpadł w I, a WBA w II rundzie.

Austria

Jacek Bąk (Austria Wiedeń – Ekstraklasa) – 31 meczów w lidze i dwie bramki. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, wygrał Puchar Austrii i wystąpił w Pucharze UEFA – po zwycięstwach z kazachskim Tobołem Kostanaj (0:1, 2:0) i gruzińskim WIT Georgia Tbilisi (2:0 – z powodu wojny w Gruzji UEFA podjęła decyzję o rozegraniu tylko jednego meczu w Wiedniu) Austria Wiedeń w I rundzie spotkała się z Lechem Poznań. Po dramatycznym spotkaniu, które do dzisiaj pozostało w pamięci polskich kibiców, zespół Bąka odpadł z rozgrywek (2:1, 2:4 – po dogrywce).

Paweł Strąk (jesienią SV Ried 1912 – Ekstraklasa) – jesienią dziewięć meczów w lidze, zimą transfer do Górnika Zabrze). SV Ried zajął piąte miejsce w lidze oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Austrii.

Tomasz Wisio (Linzer ASK – Ekstraklasa) – 33 mecze i jeden gol w lidze. Zespół Polaka zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.

Łukasz Surma (jesienią FC Admira Mödling – druga liga) – jesienią zagrał w sześciu meczach ligowych, a zimą odszedł do Lechii Gdańsk. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze oraz dotarł do finału Pucharu Austrii, w którym przegrał z Austrią Wiedeń (Surmy nie było już wtedy w klubie).

Azerbejdżan

Tomasz Bobel (Neftçı Baku – Ekstraklasa) – zagrał w trzech meczach ligowych. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu. Zespół Polaka wystąpił także w Pucharze Intertoto (naszego reprezentanta nie było jeszcze wówczas w klubie).

Tomasz Stolpa (wiosną Qəbələ FK – Ekstraklasa) – po grze w Islandii Stolpa wyjechał do Azerbejdżanu, gdzie w sezonie 2008/09 zagrał w czterech meczach ligowych. Jego zespół zakończył zmagania w lidze na 10. pozycji oraz dotarł do półfinału Pucharu Azerbejdżanu.

Belgia

Dawid Janczyk (wiosną w KSC Lokeren Oost-Vlaanderen – Ekstraklasa) – po przejściu zimą z CSKA Moskwa zagrał w 13 spotkaniach ligowych oraz strzelił pięć bramek. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i dotarł do 1/8 finału Pucharu Belgii.

Błażej Radler (wiosną AFC Tubize – Ekstraklasa) – trafił do Belgii zimą z Odry Wodzisław Śląski. Zagrał w dziewięciu meczach ligowych. Jego zespół zajął 17. miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w VI rundzie krajowego pucharu.

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht – Ekstraklasa) – osiem bramek w 28 spotkaniach. Anderlecht został wicemistrzem kraju (przegrał baraż o mistrzostwo ze Standardem Liège) oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Belgii. Zespół Polaka odpadł w II rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów z BATE Borysów (1:2, 2:2).

Ernest Konon (jesienią KVK Tienen – druga liga) – zagrał w dwóch meczach ligowych, a jeszcze latem odszedł do Korony Kielce. Tienen zakończyło sezon na szóstej pozycji i odpadł na wczesnym etapie krajowego pucharu.

Bułgaria

Damian Rączka (wiosną Łokomotiw Mezdra – Ekstraklasa) – trafił do Bułgarii zimą z rezerw FSV Mainz. W tym czasie wystąpił w ośmiu meczach ligowych. Łokomotiw ukończył ligę na ósmy miejscu oraz odpadł w II rundzie Pucharu Bułgarii.

Chiny

Emmanuel Olisadebe (Henan Jianye – Ekstraklasa) – 10 bramek w 18 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze.

Marek Zając (Liaoning Hongyun – druga liga) – 15 meczów i dwie bramki. Jego zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do chińskiej Super Ligi.

Cypr

Jarosław Bieniuk i Rafał Kosznik (obaj wiosną AS Omónia Lefkossías – Ekstraklasa) – Bieniuk trafił do Omónii zimą z tureckiego Antalyaspor, a Kosznik z Lechii Gdańsk. Obaj nie zagrali w żadnym meczu w lidze. Ich zespół zajął drugie miejsce w lidze, odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu oraz wystąpił w eliminacjach Pucharu UEFA. Po wygranej z macedońskim FK Milano (2:0, 2:1) oraz AÉK Ateny (1:0, 2:2) Omónia odpadła w I rundzie z Manchesterem City (1:2, 1:2).

Łukasz Gieresz (APS Atrómitos Geroskípou – Ekstraklasa) – osiem meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Cypru.

Kamil Kosowski i Marcin Żewłakow (APÓEL Nikozja – Ekstraklasa) – Kosowski zagrał w 24 meczach w lidze i strzelił trzy gole, a Żewłakow w 24 spotkaniach uzbierał 11 bramek. Ich zespół został mistrzem Cypru, zdobył Superpuchar oraz odpadł w półfinale krajowego pucharu. APÓEL w eliminacjach Pucharu UEFA pokonał macedoński FK Pelister (0:0, 1:0), serbską Crvenę zvezdę (2:2, 3:3 – po dogrywce. W pierwszym meczu gola strzelił Żewłakow, w drugim Kosowski) i odpadł w I rundzie z Schalke (1:4, 1:1).

Tomasz Sajdak (wiosną AS Alkí Larnaka – Ekstraklasa) – trafił wiosną na Cypr z fińskiego HJK i zagrał w ośmiu meczach, w których strzelił jednego gola. Jego zespół zajął 12. miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł na wczesnym etapie krajowego pucharu.

Łukasz Sosin (AS Anórthossis Ammochóstou – Ekstraklasa) – 10 bramek w 25 meczach. Jego drużyna zajęła trzecie miejsce w lidze, odpadł w II rundzie krajowego pucharu oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. Anórthossis w eliminacjach wygrał z Pjunikiem Erewan (1:0, 2:0), Rapidem Wiedeń (3:0, 1:3 – dwie bramki Sosina w pierwszym meczu) i Olympiakósem Pireus (3:0, 0:1 – bramka Sosina w pierwszym meczu), dzięki czemu awansował do fazy grupowej. Tam zmierzyli się z Werderem Brema (0:0, 2:2), Panathinaïkósem (3:1, 0:1) i Interem Mediolan (0:1, 3:3). Zespół Polaka zajął ostatnie miejsce i odpadł z europejskich pucharów.

Arkadiusz Aleksander i Marcin Juszczyk (obaj wiosną AS Néa Salamís Ammochóstou – druga liga) – Aleksander trafił na Cypr wiosną z Odry Wodzisław Śląski – zagrał w dziewięciu meczach w lidze i strzelił pięć goli. Juszczyk zimą przeszedł z Wisły Kraków i w drugiej lidze cypryjskiej wystąpił w sześciu spotkaniach. Ich zespół zajął trzecie miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz odpadł na wczesnym etapie krajowego pucharu.

Norbert Guła, Jacek Imianowski i Tomasz Libera (PAÉE Kerýnias – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Ich drużyna zajęła 11. miejsce w lidze oraz odpadła na wczesnym etapie Pucharu Cypru.

Marcin Kikowski i Arkadiusz Nowicki (KN Oníssilos Sotíras – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Ich zespół zakończył sezon ligowy na dziewiątym miejscu i odpadł na wstępnym etapie Pucharu Cypru.

Marcin Pontus i Tomasz Prasnal (obaj wiosną ASI Lýssis – druga liga) – Pontus trafił na Cypr zimą z Odry Opole – zagrał w 12 meczach i strzelił trzy gole. Prasnal przeszedł do ASI z GKS-u Katowice – brak informacji o liczbie jego występów w drugiej lidze cypryjskiej. Ich drużyna zajęła dziesiąte miejsce w tabeli oraz odpadła na wczesnym etapie Pucharu Cypru.

Robert Stachura i Bartosz Szepeta (Ethnikós Ássias – druga liga) – brak informacji o ich liczbie występów. Ich drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli i spadła do trzeciej ligi oraz odpadła w II rundzie krajowego pucharu.

Dania

Arkadiusz Onyszko (Odense Boldklub – Ekstraklasa) – 33 mecze w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Danii, dotarł do 1/4 finału Pucharu Danii oraz wystąpił w Pucharze Intertoto – wygrał z fińskim Turun Palloseura (2:1, 2:0) i przegrał w ostatniej rundzie z Aston Villą (2:2, 0:1).

Marek Saganowski (jesienią Ålborg Boldspilklub – Ekstraklasa) – wypożyczony z Southampton polski napastnik jesienią zagrał w 13 spotkaniach duńskiej ekstraklasy i strzelił trzy gole. Jego zespół zakończył sezon na siódmym miejscu, przegrał w finale Pucharu Danii oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. W eliminacjach drużyna Saganowskiego wygrała z bośniackim FK Modriča Maksima (5:0, 2:1) i litewskim FBK Kaunas (2:0, 2:0), dzięki czemu awansowali do fazy grupowej. Tam po meczach z Celtikiem (0:0, 2:1), Manchesterem United (0:3, 2:2) i Villarreal (3:6 – gol Saganowskiego, 2:2) zajęli trzecie miejsce i kontynuowali swoje występy w Pucharze UEFA. W III rundzie Duńczycy wyeliminowali Deportivo La Coruña (3:0, 3:1) i odpadli w IV rundzie po emocjonującej pogoni w dwumeczu z Manchesterem City (0:2, 2:0 – 3:4 w karnych).

Łukasz Cieślewicz (Hvidovre IF – druga liga) – dwie bramki w 26 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze oraz dotarła do IV rundy krajowego pucharu.

Finlandia

Dominik Płaza (PS Kemi Kings – druga liga) – 11 meczów i cztery gole. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Finlandii.

Michał Sławuta (Tampereen Pallo-Veikot – druga liga) – 24 spotkania w lidze. TPV zakończyło sezon na 11 pozycji oraz odpadło w VII rundzie Pucharu Finlandii.

Francja

Dariusz Dudka i Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre – Ligue 1) – Dudka zagrał w 28 spotkaniach ligowych i strzelił jednego gola. Jeleń w 26 meczach zaliczył 14 trafień. Ich zespół zajął ósme miejsce w lidze, odpadł w 1/32 finału krajowego pucharu oraz 1/8 finału Pucharu Ligi.

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole – Ligue 1) – 33 mecze i dziewięć goli w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w tabeli ligowej, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Francji i III rundzie Pucharu Ligi.

Damien Perquis (FC Sochaux-Montbéliard – Ligue 1) – dwie bramki w 36 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął 14. miejsce w lidze, odpadł w 1/64 finału Pucharu Francji oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Ligi.

Mateusz Siebert (FC Metz – Ligue 2) – zagrał w jednym meczu ligowym. Metz zakończyło sezon na piątym miejscu, przegrał w VII rundzie Pucharu Francji oraz dotarł do ćwierćfinału Pucharu Ligi.

Grecja

Rafał Grzelak, Radosław Janukiewicz i Paweł Linka (AÓ Xánthi – Ekstraklasa) – Grzelak zagrał w 27 spotkaniach w lidze i strzelił dwie bramki. Janukiewicz i Linka nie zagrali w żadnym meczu – Janukiewicz zimą odszedł do GKP Gorzów Wielkopolski, a Linka zimą przyszedł z Lecha Poznań. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w 1/4 finału Pucharu Grecji.

Wojciech Kowalewski (AÓ Iraklís Saloniki – Ekstraklasa) – 25 występów w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze oraz odpadł w V rundzie krajowego pucharu.

Arkadiusz Malarz (Panathinaïkós AÓ i ÓFI – Ekstraklasa) – Polak odszedł z PAO na początku sezonu. W barwach ÓFI zagrał w 27 meczach ligowych, a jego zespół zajął 14. miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w V rundzie Pucharu Grecji.

Piotr Piechniak (wiosną APÓ Levadiakós – Ekstraklasa) – przyszedł do klubu zimą z Polonii Warszawa i zagrał w 11 meczach ligowych. Jego zespół zakończył sezon ligowy na 13. pozycji oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.

Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki – Ekstraklasa) – 29 spotkań w lidze. PAÓK zajął czwarte miejsce w lidze oraz odpadł w 1/4 finału Pucharu Grecji.

Jakub Wawrzyniak (wiosną Panathinaïkós AÓ – Ekstraklasa) – trafił do Grecji zimą z Legii Warszawa. W Panathinaïkósie zagrał w dziewięciu spotkaniach ligowych. Jego zespół został wicemistrzem kraju, przegrał w ćwierćfinale Pucharu Grecji oraz zagrał w Lidze Mistrzów. Panathinaïkós w eliminacjach wygrał z Dinamo Tbilisi (3:0, 0:0) i Spartą Praga (2:1, 1:0). W fazie grupowej zespół Wawrzyniaka (jeszcze bez Polaka w składzie) zmierzył się z Interem (0:2, 1:0), AS Anórthossis Ammochóstou (1:3, 1:0) i Werderem Brema (2:2, 3:0). Panathinaïkós zajął pierwsze miejsce w grupie B i w kolejnej rundzie przegrał z Villarreal CF (1:1, 1:2) – Wawrzyniak zagrał w obu tych spotkaniach.

Piotr Włodarczyk (AS Áris Saloniki – Ekstraklasa) – dwie bramki w 18 meczach ligowych. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze, odpadł w V rundzie krajowego pucharu oraz przegrał w II rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA z chorwackim NK Slaven Koprivnica (1:0, 0:2).

Michał Żewłakow (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – 20 meczów w lidze. Jego zespół został mistrzem Grecji, zdobył Puchar Grecji oraz zagrał w europejskich pucharach. Olympiakós odpadł w III rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów z cypryjskim AS Anórthossis Ammochósto (0:3, 1:0), a w Pucharze UEFA po wygranej z duńskim FC Nordsjælland (2:0, 5:0) Grecy awansowali do fazy grupowej. Tam po meczach z Galatasaray (0:1), Benfiką (5:1), Metalistem Charków (0:1) i Herthą Berlin (4:0) zajęli trzecie miejsce i awansowali do fazy pucharowej. Zespół Żewłakowa odpadł w III rundzie po przegranej z Saint-Étienne (1:3, 1:2).

Maciej Żurawski (AÉ Lárissas – Ekstraklasa) – dziewięć bramek w 31 meczach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na piątej pozycji w lidze oraz odpadł w V rundzie krajowego pucharu.

Patryk Aleksandrowicz i Bartosz Tarachulski (AÓ Kavála – druga liga) – Aleksandrowicz zagrał w 20 spotkaniach i strzelił trzy gole, a Tarachulski strzelił osiem goli w 32 meczach. Ich drużyna zajęła trzecie miejsce w lidze i awansowała do ekstraklasy, a także odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.

Hiszpania

Jerzy Dudek (Real Madrid CF – La Liga) – zero meczów w lidze. Real został wicemistrzem Hiszpanii, odpadł w 1/16 finału Pucharu Hiszpanii, zdobył Superpuchar Hiszpanii (Dudek w obu meczach z Valencią siedział na ławce) oraz wystąpił w Lidze Mistrzów – w grupie zajął drugie miejsce po meczach z BATE Borysów (2:0, 1:0), Zenitem Sankt Petersburg (2:1, 3:0) oraz Juventusem (1:2, 0:2). Zespół Dudka odpadł w 1/8 finału po dwumeczu z Liverpoolem (0:1, 0:4).

Eugen Polanski (Getafe CF – La Liga) – 26 meczów w lidze. Jego zespół zajął 17. miejsce w lidze oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Hiszpanii.

Adrian Sikora (Real Murcia CF – druga liga) – jeden gol w 25 spotkaniach. Jego zespół zajął 14. miejsce w tabeli oraz dotarł do 1/16 finału krajowego pucharu.

Holandia

Michał Janota (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – sześć spotkań w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce i przegrał w barażach o awans do Ligi Europy, dotarł do IV rundy krajowego pucharu, a także wystąpił w Pucharze UEFA. Po wygranej ze szwedzim Kalmar FF (0:1, 2:1) zespół Polaka awansował do fazy grupowej. Tam zajęli ostatnie miejsce po meczach z francuskim AS Nancy (0:3), CSKA Moskwa (1:3), Deportivo La Coruña (0:3) i Lechem Poznań (0:1). Janota wystąpił w jednym meczu tych rozgrywek – rozegrał 25 minut w starciu z Lechem Poznań.

Bartłomiej Pacuszka (Heracles Almelo – Eredivisie) – trafił do Heraclesa zimą z młodzieżowego zespołu Twente i zagrał w jednym meczu ligowym. Jego zespół zakończył sezon na 15. miejscu i odpadł w II rundzie Pucharu Holandii.

Arkadiusz Radomski (NEC Nijmegen – Eredivisie) – 11 meczów i jeden gol. NEC zakończył rozgrywki na 11. pozycji oraz dotarł do 1/4 finału Pucharu Holandii. Zespół Radomskiego wystąpił także w Pucharze UEFA – w I rundzie po wygranej z Dinamem Bukareszt (1:0, 0:0) awansował do fazy grupowej. Tam zagrali z Dinamo Zagrzeb (2:3), Tottenhamem (0:1), Spartakiem Moskwa (2:1) oraz Udinese Calcio (2:0). Te rezultaty pozwoliły na awans do fazy pucharowej, jednak w III rundzie Holendrzy musieli uznać wyższość Hamburger SV (0:3, 0:1). Radomski wystąpił wówczas w pięciu meczach Pucharu UEFA.

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół zakończył sezon na 16. pozycji, jednak dzięki wygranej w barażach zdołał utrzymać się w lidze. Roda dotarła także do ćwierćfinału Pucharu Holandii.

Maciej Wilusz (Sparta Rotterdam – Eredivisie) – nie zagrał w żadnym meczu ligowym (w trakcie sezonu doznał poważnej kontuzji kolana). Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Holandii.

Paweł Wojciechowski (sc Heerenveen – Eredivisie) – trzy mecze i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze, wygrał rozgrywki Pucharu Holandii (Wojciechowski ani razu nie znalazł się w kadrze meczowej w tych rozgrywkach) oraz zagrał w Pucharze UEFA. Po wyeliminowaniu w I rundzie portugalskiej Vitórii FC Setúbal (1:1, 5:2) sc Heerenveen awansował do fazy grupowej. Tam przegrali wszystkie cztery mecze z AC Milan (1:3), VfL Wolfsburg (1:5), SC Braga (1:2) i Portsmouth (0:3), przez co zajęli ostatnie miejsce i odpadli z rozgrywek. Wojciechowski ani razu nie znalazł się w kadrze swojego zespołu na mecz Pucharu UEFA.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Loughgall FC – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zakończył sezon na trzeciej pozycji oraz odpadł w V rundzie krajowego pucharu.

Izrael

Grzegorz Szamotulski (jesienią Ashdod SC – Ekstraklasa) – zagrał w dziesięciu meczach ligowych, zimą trafił do szkockiego Dundee United. Jego zespół zakończył sezon ligowy na ósmej pozycji oraz dotarł do 1/4 finału Pucharu Izraela.

Litwa

Janusz Bucholc (Vėtra Wilno – Ekstraklasa) – pięć meczów w lidze. W trakcie sezonu odszedł do Stomilu Olsztyn. Jego klub został wicemistrzem Litwy, przegrała w finale Pucharu Litwy, a także wystąpiła w Pucharze UEFA. Vėtra odpadła w I rundzie eliminacyjnej z norweskim Viking FK (1:0, 0:2).

Luksemburg

Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange – Ekstraklasa) – 16 bramek w 22 meczach. Jego zespół został mistrzem kraju, zdobył Puchar Luksemburga oraz przegrał w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów ze słoweńskim NK Domžale (0:1, 0:2).

Szymon Korycki (SC Steinfort – Ekstraklasa) – jeden mecz w lidze. Jego zespół zajał 13. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu.

Andrzej Jankowski (FC 72 Erpeldange – druga liga) – brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i przegrał baraż o awans z US Rumelange (0:2), a także dotarł do IV rundy Pucharu Luksemburga.

Niemcy

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund – Bundesliga) – trzy gole w 27 spotkaniach. Jego zespół zajął szóste miejsce w tabeli, odpadł w 1/8 finału Pucharu Niemiec, wygrał 2:1 w Superpucharze Niemiec z Bayernem (gol Błaszczykowskiego) oraz wystąpił w Pucharze UEFA, z którego odpadł w I rundzie z Udinese Calcio (0:2, 2:0 – 3:4 w karnych).

Sebastian Boenisch (SV Werder Bremen 1899 – Bundesliga) – 24 mecze w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze, wygrał Puchar Niemiec oraz grał w europejskich pucharach. W grupie B Ligi Mistrzów Werder zajął trzecie miejsce (gra w Pucharze UEFA) po meczach z cypryjskim AS Anórthossis Ammochóstou (0:0, 2:2), Interem (1:1, 2:1) oraz Panathinaïkósem (2:2, 0:3). W Pucharze UEFA zespół Boenischa dotarł do wielkiego finału pokonując po drodze AC Milan (1:1, 2:2), AS Saint-Étienne (1:0, 2:2), Udinese Calcio (3:1, 3:3) oraz Hamburger SV (0:1, 3:2). W meczu finałowym rozegranym w Stambule Werder przegrał po dogrywce 1:2 z Szachtarem Donieck Mariusza Lewandowskiego.Boenisch w tamtym sezonie zagrał w czterech meczach Ligi Mistrzów oraz we wszystkich dziewięciu spotkaniach Pucharu UEFA – zaliczając w nich dwie asysty.

Łukasz Kanik i Mariusz Kukiełka (FC Energie Cottbus – Bundesliga) – Kanik nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, natomiast Kukiełka zanotował 25 występów. Ich zespół zakończył sezon na 16. pozycji w tabeli i spadł z ligi po porażce w barażach z 1. FC Nürnberg (0:3, 0:2), a także odpadł w 1/8 finału Pucharu Niemiec.

Jacek Krzynówek (jesienią VfL Wolfsburg – Bundesliga, wiosną Hannover 96 – Bundesliga) – cztery mecze jesienią w Wolfsburgu. Zimą przeszedł do Hannoveru i zagrał tam 14 spotkań, w których strzelił dwa gole. Wolfsburg został mistrzem Niemiec, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Niemiec oraz grał w Pucharze UEFA – po wygranej z Rapidem Bukareszt (1:0, 1:1) awansował do fazy grupowej. Tam zmierzył się z sc Heerenveen (5:1 – gol Krzynówka), SC Braga (3:2), Portsmouth (3:2) oraz AC Milan (2:2). “Wilki zajęły pierwsze miejsce w grupie, lecz odpadły w III rundzie z PSG (0:3, 1:3). Krzynówek w sezonie 2008/09 zagrał w czterech meczach Pucharu UEFA, strzelił jednego gola i zanotował jedną asystę. Hannover natomiast zajął 11. miejsce w lidze i odpadł w II rundzie krajowego pucharu.

Marcin Mięciel (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – 12 meczów i dwie bramki w lidze. Bochum zajęło 14. miejsce w lidze i odpadło w II rundzie Pucharu Niemiec.

Łukasz Piszczek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 13 meczów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec oraz wystąpił w Pucharze UEFA. Hertha w eliminacjach wygrała z mołdawskim Nistru Otaci (8:1, 0:0 – trzy gole Piszczka), słoweński NK Interblock (2:0, 1:0) oraz irlandzki St Patrick’s Athletic FC (2:0, 0:0), dzięki czemu awansowała do fazy grupowej. Tam po spotkaniach z Benfiką (1:1), Metalistem Charków (0:0), Galatasaray (0:1) oraz Olympiakósem Pireus (0:4) zajęli czwarte miejsce i odpadli z rozgrywek. Piszczek zagrał w tamtym sezonie w czterech meczach Pucharu UEFA – strzelił trzy gole i zanotował jedną asystę.

Artur Wichniarek (DSC Arminia Bielefeld – Bundesliga) – 12 bramek w 31 spotkaniach. Arminia zakończyła sezon na ostatniej pozycji i spadła do 2. Bundesligi oraz przegrała w II rundzie Pucharu Niemiec.

Tomasz Zdebel (jesienią VfL Bochum 1848, wiosną TSV Bayer 04 Leverkusen – oba kluby Bundesliga) – w Bochum zagrał w 12 meczach i strzelił jednego gola, a po transferze do Bayeru zanotował cztery mecze w lidze. Bochum zajęło 14. miejsce w lidze i odpadło w II rundzie Pucharu Niemiec, natomiast Bayer Leverkusen zakończył zmagania w Bundeslidze na dziewiątym miejscu i przegrał w finale Pucharu Niemiec z Werderem Brema.

Adam Bodzek (MSV 02 Duisburg – 2. Bundesliga) – 24 mecze w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w tabeli i odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.

Łukasz Szukała (TSV Alemannia Aachen 1900 – 2. Bundesliga) – 18 meczów i dwie bramki w lidze. Alemmania zakończyła sezon ligowy na czwartym miejscu oraz odpadła w II rundzie krajowego pucharu.

Norwegia

Tomasz Grabowski, Piotr Leciejewski, Daniel Lubieniecki i Łukasz Nadolski (Sogndal IL – druga liga) – Grabowski: sześć meczów w lidze. Leciejewski: 24 spotkania w lidze. Lubieniecki: trzy bramki w 28 meczach, Nadolski: 26 meczów w lidze. Ich zespół zajął czwarte miejsce w lidze i przegrał w barażach o awans do ekstraklasy, a także dotarł do V rundy Pucharu Norwegii.

Portugalia

Paweł Kieszek (jesienią SC Braga, wiosną Vitória FC Setúbal – oba kluby Ekstraklasa) – jesienią w Bradze nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Wiosną wypożyczony do Setúbal, gdzie wystąpił w dziesięciu spotkaniach. Braga zajęła piąte miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Portugalii, natomiast Vitória zakończyła sezon na 14. miejscu, dotarł do V rundy Pucharu Portugalii i III rundzie Pucharu Ligi. Oba kluby występowały w Pucharze UEFA. Braga dostała się tam dzięki po wygranej w Pucharze Intertoto z Sivassporem (2:0, 3:0). W eliminacjach Braga wygrała z bośniackim HŠK Zrinjski (1:0, 2:0) oraz słowackim FC Artmedia Petržalka (4:0, 2:0) i dostała się do fazy grupowej, w której po meczach z Portsmouth (3:0), AC Milan (0:1), VfL Wolfsburg (2:3), sc Heerenveen (2:1) zajęła trzecie miejsce i awansowała do kolejnej fazy. W III rundzie Braga wyeliminowała Standard Liège (3:0, 1:1) i odpadła w IV rundzie z PSG (0:0, 0:1). Dużo krótsza była przygoda Vitórii. Jeszcze zanim trafił tam Kieszek, to przegrała ona w I rundzie z sc Heerenveen (1:1, 2:5). W tamtym sezonie Kieszek nie zagrał w żadnym meczu w europejskich pucharach.

Łukasz Madej (Associação Académica de Coimbra – Ekstraklasa) – sześć meczów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Portugalii i III rundy Pucharu Ligi.

Rosja

Mariusz Jop (FK Moskwa – Ekstraklasa) – trzy mecze w lidze. Jego zespół zakończył sezon na szóstym miejscu (po sezonie został zdegradowany), odpadł w półfinale krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA – wygrali z Legią Warszawa (2:1, 2:0) i odpadli w I rundzie z FC København (1:2, 1:1). Jop zagrał w trzech spotkaniach eliminacji Pucharu UEFA.

Krzysztof Łągiewka (Kubań Krasnodar – Ekstraklasa) – trzy mecze w lidze. Jego zespół zajął 15. miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w V rundzie Pucharu Rosji.

Marcin Kowalczyk (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 18 meczów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze oraz dotarł do półfinału Pucharu Rosji.

Rafał Murawski (Rubin Kazań – Ekstraklasa) – siedem meczów i jeden gol w lidze. Rubin został mistrzem Rosji i przegrał w finale krajowego pucharu.

Rumunia

Paweł Golański (Steaua Bukareszt – Ekstraklasa) – 16 występów w lidze. Jego zespół zakończył sezon w lidze na szóstym miejscu, odpadł w 1/16 finału krajowego pucharu oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. Po wygranej w III rundzie eliminacyjnej z Galatasaray (2:2, 1:0) Steaua awansowała do fazy grupowej, gdzie zagrała z Bayernem (0:1, 0:3), Fiorentiną (0:0, 0:1) i Olympique Lyon (3:5, 0:2). Z jednym punktem Rumuni zajęli ostatnie miejsce w grupie i odpadli z rozgrywek. Golański wystąpił w dwóch spotkaniach fazy grupowej, a w meczu 6. kolejki z Fiorentiną zobaczył czerwoną kartkę.

Serbia

Grzegorz Bronowicki (FK Crvena zvezda Belgrad – Ekstraklasa) – zero meczów w lidze. Bronowicki w trakcie sezonu zmagał się z urazami. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, dotarł do półfinału Pucharu Serbii oraz odpadł w II rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA z APÓEL-em Nikozja (2:2, 3:3 – po dogrywce).

Szkocja

Artur Boruc (Celtic FC – Premiership) – 34 mecze w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Szkocji, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Szkocji, wygrał Puchar Ligi oraz wystąpił w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Tam po meczach z duńskim Ålborgiem (0:0, 1:2), Manchesterem United (0:3, 1:1) oraz Villarreal (0:1, 2:0) zajęła ostatnie miejsce i odpadła z europejskich pucharów.

Sebastian Kosiorowski i Artur Krysiak (Motherwell FC – Premiership) – Kosiorowski nie zagrał w żadnym meczu w lidze. Krysiak trafił do Motherwell w trakcie sezonu z Anglii i wystąpił w jednym meczu ligowym. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze, odpadł w V rundzie Pucharu Szkocji i III rundzie Pucharu Ligi, a także przegrał w I rundzie Pucharu UEFA z Nancy (0:1, 0:2).

Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian FC – Premiership) – 10 występów w szkockiej ekstraklasie. Jego zespół zakończył sezon na trzecim miejscu, odpadł w V rundzie Pucharu Szkocji oraz II rundzie Pucharu Ligi.

Grzegorz Szamotulski (wiosną Hibernian FC – Premiership) – trafił do Szkocji zimą z izraelskiego Ashdod i zagrał w 12 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Szkocji oraz II rundzie Pucharu Ligi. Hibernian przed przyjściem Szamotulskiego wystąpiło w Pucharze Intertoto, gdzie przegrali ze szwedzkim IF Elfsborg (0:2, 0:2).

Łukasz Załuska (Dundee United FC – Premiership) – 38 meczów w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w tabeli, odpadł w V rundzie krajowego pucharu oraz w półfinale Pucharu Ligi.

Szwajcaria

Przemysław Mądry (FC Wil 1900 – druga liga) – 25 meczów i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli oraz odpadł w I rundzie Pucharu Szwajcarii.

Szwecja

Marcin Burkhardt (IFK Norrköping – druga liga) – cztery bramki w 15 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Szwecji.

Turcja

Jarosław Bieniuk i Piotr Dziewicki (obaj jesienią Antalyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – Bieniuk zagrał w dwóch meczach i strzelił jednego gola, a Dziewicki wystąpił w siedmiu spotkaniach. Bieniuk zimą przeniósł się na Cypr, a Dziewicki przeszedł do Polonii Warszawa. Ich zespół zajął 12. miejsce w lidze i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.

Marcin Kuś (İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü – Ekstraklasa) – dwie bramki w 27 meczach w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie Pucharu Turcji.

Ukraina

Seweryn Gancarczyk (Metalist Charków – Ekstraklasa) – dwa gole w 23 spotkaniach. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, dotarł do półfinału Pucharu Ukrainy oraz wystąpił w Pucharze UEFA – po wygranej z Beşiktaşem (0:1, 4:1 – gol Gancarczyka) Metalist awansował do fazy grupowej. Tam wygrali grupę po meczach z Herthą Berlin (0:0), Galatasaray (1:0), Olympiakósem Pireus (1:0) i Benfiką (1:0). W fazie pucharowej klub Gancarczyka najpierw wygrał z Sampdorią (1:0, 2:0) a w IV rundzie przegrał z Dynamem Kijów (0:1, 3:2). Polak w sezonie 2008/09 rozegrał osiem spotkań w Pucharze UEFA i strzelił jednego gola.

Paweł Hajduczek (Tawrija Symferopol – Ekstraklasa) – 22 występy w lidze i jedna bramka. Tawrija zajęła ósme miejsce w lidze, dotarła do 1/8 finału krajowego pucharu oraz wystąpiła w Pucharze Intertoto – wyeliminowała mołdawski FC Tiraspol (0:0, 3:1) i odpadła w ostatniej rundzie z francuskim Stade Rennes (0:1, 1:0 – 9:10 w karnych).

Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck – Ekstraklasa) – 16 meczów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, przegrał w finale Pucharu Ukrainy, wygrał Superpuchar Ukrainy (Lewandowski nie wystąpił w meczu z Dynamem Kijów) oraz wygrał Puchar UEFA. Szachtar awansował do Ligi Mistrzów po wygranej z Dinamem Zagrzeb (2:0, 3:1). W fazie grupowej Ukraińcy zmierzyli się z FC Basel (2:1, 5:0), Barceloną (1:2, 3:2) oraz Sportingiem Lizbona (0:1, 0:1) i zajęli trzecie miejsce, przez co kontynuowali grę w Pucharze UEFA. Na wiosnę zespół Lewandowskiego pokonał Tottenham (2:0, 1:1), CSKA Moskwa (0:1, 2:0), Olympique Marsylia (2:0, 2:1) i Dynamo Kijów (1:1, 2:1). W meczu finałowym rozegranym w Stambule Szachtar wygrał po dogrywce 2:1 z Werderem Brema – Lewandowski zagrał cały mecz. W sezonie 2008/09 obecny trener Bruk-Betu Termaliki Nieciecza wystąpił w dwóch meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów oraz ośmiu spotkaniach Pucharu UEFA.

Maciej Nalepa (FK Charków – Ekstraklasa) – osiem meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Ukrainy.

Węgry

Mariusz Unierzyski (Vasas SC – Ekstraklasa) – jeden gol w 30 meczach. Jego zespół zakończył sezon na 10. miejscu i odpadł w IV rundzie Pucharu Węgier.

Włochy

Błażej Augustyn (Rimini Calcio FC – Serie B) – cztery mecze w lidze. W sezonie zasadniczym Rimini zajęło 18. miejsce i spadło z ligi po przegranym dwumeczu barażowym z Anconą (1:1, 0:1).

Adam Kokoszka (Empoli FC – Serie B) – 20 występów w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w sezonie zasadniczym i przegrał w półfinale baraży o awans do Serie A z Brescią (1:1, 0:3) oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Włoch.

Bartosz Salamon (Brescia Calcio – Serie B) – 11 meczów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w sezonie zasadniczym, wygrał w półfinale baraży o awans do Serie A z Empoli (1:1, 3:0), ale przegrał w finale z Livorno (2:2, 0:3). Brescia odpadła w III rundzie Pucharu Włoch.

Wyspy Owcze

Marcin Dawid (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – dziewięć meczów w lidze. Jego zespół został mistrzem kraju, dotarł do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych oraz zagrał w Pucharze Intertoto – w I rundzie wyeliminował ich szwedzki Elfsborg (1:4, 0:0).

Waldemar Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – zero mecżów w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w rundzie wstępnej krajowego pucharu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x