Oko na rodaka: Zalewski wita się z Serie A asystą, a Szczęsny broni rzut karny

Nicola Zalewski

Nicola Zalewski (Polska U-20) Roonui Tehau (Tahiti U-20) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Sporo dobrego zrobili dzisiaj na boiskach Serie A polscy zawodnicy. W swoim debiucie na boiskach Serie A Nicola Zalewski z AS Roma zaliczył asystę przy piątym golu w spotkaniu z Crotone. Rzut karny w spotkaniu z AC Milan obronił natomiast Wojciech Szczęsny. Na Wyspach Brytyjskich szansę na utrzymanie w Premier League stracił West Bromwich Albion Kamila Grosickiego. Kolejnym z Polaków, który w następnym sezonie będzie występował na arenach tureckiej ekstraklasy został Michał Nalepa.

Spotkanie z AC Milan miało dla Wojciecha Szczęsnego słodko-gorzki smak. Pod koniec pierwszej połowy po poważnym błędzie Polaka gola dla Milanu strzelił Brahim Díaz. Dużo lepiej bramkarz Juventusu zachował się w 58. minucie, gdy obronił rzut karny wykonywany przez Francka Kessiégo. Iworyjczyk powoli może mieć już kompleks polskich bramkarzy. W tym sezonie jego strzał z jedenastu metrów obronili także Bartłomiej Drągowski z Fiorentiny oraz Łukasz Skorupski z Bolonii. Dla Szczęsnego natomiast była to druga obroniona “jedenastka” w tym sezonie. Mimo tej interwencji Juventus przegrał na swoim boisku aż 0:3 i na trzy kolejki przed końcem sezonu zajmuje zaledwie piąte miejsce w tabeli, które nie zapewnia gry w Lidze Mistrzów. Wydaje się również, że Szczęsny mógł zachować się lepiej przy strzale głową Fikayo Tomoriego, po którym padła trzecia bramka dla rywala.

Świetne wejście do dorosłego futbolu zalicza Nicola Zalewski. 19-letni pomocnik AS Roma w czwartek zadebiutował w półfinale Ligi Europy z Manchesterem United i po jego strzale padła jedna z bramek dla włoskiego zespołu. W niedzielę otrzymał od Paulo Fonseki dziesięć minut w starciu z Crotone Arkadiusza Recy (zszedł z boiska w przerwie), a w 90. minucie posłał prostopadłe podanie do Borjy Mayorala, który po chwili ustrzelił swój dublet i przypieczętował zwycięstwo 5:0 swojego zespołu. Pozostaje mieć nadzieje, że Zalewski w następnym sezonie dostanie od Jose Mourinho jeszcze więcej szans na grę.

Drugim z zespołów, który na trzy kolejki przed końcem sezonu Premier League stracił szansę na utrzymanie jest West Bromwich Albion, którego zawodnikiem wciąz pozostaje Kamil Grosicki. Los jego zespołu został przypieczętowany po porażce 1:3 z Arsenalem, a reprezentant Polski tradycyjnie znalazł się poza kadrą meczową na to spotkanie. “Grosik” po raz ostatni wystąpił w spotkaniu pierwszego zespołu WBA 19 stycznia, co było jego trzecim występem w tym sezonie Premier League. Po ostatnim występie w angielskiej ekstraklasie Grosicki jeszcze dwukrotnie zagrał w drużynie rezerw WBA. To, że losy Polaka w tym klubie są policzone wiemy od dawna. Pytanie, gdzie w przyszłym sezonie zakotwiczy Grosicki i czy pomimo tak długiej absencji skrzydłowy znajdzie się w kadrze na zbliżającie się wielkimi krokami mistrzostwa Europy.

Turecka ekstraklasa w następnym sezonie na pewno będzie zdecydowanie uboższa o polskich zawodników. Z ligi spadł już Denizlispor Radosława Murawskiego, który od nowego sezonu będzie występował w Lechu Poznań. Na dwie kolejki przed końcem pozostałe trzy miejsca spadkowe zajmują kolejno Gençlerbirliği (Dominik Furman), BB Erzurumspor (Jakub Szumski) oraz Ankaragücü (Daniel Łukasik, Michał Pazdan). Ich sytuacja w tabeli nie prezentuje się najlepiej, tak więc całkiem możliwa jest relegacja do niższej ligi aż czterech “polskich” drużyn. Dużo lepsze informacje możemy uzyskać patrząc w tabelę drugiej ligi, która dzisiaj zakończyła rozgrywki. Bezpośredni awans do tureckiej ekstraklasy wywalczył Giresunspor Michała Nalepy. Docenić należy postawę polskiego pomocnika w decydującej fazie sezonu. Tydzień temu w spotkaniu z Akhisar Belediyespor Kulübü strzelił gola, a w dzisiejszym meczu z Tuzlasporem zaliczył asystę. Drugim zespołem, który wywalczył bezpośredni awans do elity jest Adana Demirspor, w którym w tym sezonie występował obecny zawodnik Cracovii Jakub Kosecki. Jedno z czterech miejsc barażowych zajął Altay SK, do bramki którego po długiej przerwie wrócił Adam Stachowiak.

Podsumowanie występów polskich zawodników (9 maja)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Evertonem.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy z Arsenalem. Jego zespół stracił szanse na utrzymanie w lidze.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Wolverhampton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Wolverhampton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Manchesterem United.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Milton Keynes Dons.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Oxford United.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Olympiakósem Nikozja.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Randers.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Stade de Reims.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Saint-Étienne.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Panathinaïkósem.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 61 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Arisem Saloniki.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – wszedł w przerwie przegranego 1:4 ligowego meczu z Gironą.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Coruxo FC.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Urawa Red Diamonds.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Tobołem Kostanaj.

Niemcy

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 73 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Marcus Piossek (SV Meppen – 3. Liga) – 59 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z VfB Lübeck.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Rosenborg BK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Vålerenga IF.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z Seattle Sounders.

Turcja

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 78 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Tuzlasporem. Jego zespół wywalczył awans do ekstraklasy.

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z Bandırmasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Kołosem Kowaliwka.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Torino.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Cagliari.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Hellasem Verona.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – zszedł w przerwie przegranego 0:5 ligowego meczu z AS Roma.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – obronił rzut karny w przegranym 0:3 ligowym meczu z AC Milan. Zagrał cały mecz.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Benevento.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – asysta w wygranym 5:0 ligowym meczu z Crotone. Wszedł na boisko w 80. minucie.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:2 meczu I rundy play off o awans do Serie B z Palermo. Jego drużyna odpada z baraży.

Wyspy Owcze.

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z HB Tórshavn.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z HB Tórshavn.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 58. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z B68 Toftir.