Oko na rodaka: W “Lewym” nadzieja

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Dzisiaj oglądaliśmy tylko jedną bramkę w wykonaniu polskiego zawodnika występującego w ligach zagranicznych. Robert Lewandowski strzelił 22 gola w tym sezonie Bundesligi, a jego Bayern pokonał 3:1 Mainz.

Można chyba stwierdzić, że po urazie pachwiny i operacji Roberta Lewandowskiego nie ma już żadnego śladu. W każdym z trzech tegorocznych meczów Bayernu w Bundeslidze kapitan reprezentacji Polski zaliczył po jednym trafieniu. Dzisiaj w spotkaniu z Mainz ta sztuka udała się już w 8. minucie spotkania. Z prawej strony futbolówkę dośrodkował Benjamin Pavard. Polak wykorzystał świetne dogranie francuskiego defensora, a także wyjątkowo bierną postawę obrońców rywali i strzałem głową otworzył wynik spotkania. Była to jego 22 ligowa bramka w tym sezonie, dzięki czemu umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji strzelców, powiększając przewagę nad Timo Wernerem z RB Leipzig o dwa gole.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Liverpoolem.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Aston Villa.

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Brighton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Sheffield Wednesday.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:1 ligowy mecz z Wigan.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Fulham.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Luton Town.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wigan.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:1 ligowy mecz z Wigan.

Arabia Saudyjska

Michał Janota (Al-Fateh SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Al-Shabab.

Chorwacja

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – zmieniony w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu ze Slavenem Belupo.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 ligowy mecz z Montpellier.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Nimes.

Hiszpania

Marcel Lizak (RCD Espanyol B – trzecia liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Lleida Esportiu.

Krzysztof Sendorek (CD Izarra  – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z rezerwami Realu Sociedad.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz 2. kolejki fazy grupowej Shield Cup z Al-Sareeh. Polski napastnik czeka na dokończenie rejestracji w jordańskiej federacji.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i gol w wygranym 3:1 ligowym meczu z Mainz.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Unionem Berlin.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Hoffenheim.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart 1893 – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Sankt Pauli.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Hannoverem 96.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – zmieniony w 90. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z VfB Stuttgart.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – wszedł na boisko w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Carl Zeiss Jena.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z SpVgg Unterhaching.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Chemnitzer.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Nowa Zelandia

Filip Kurto (Western United FC – australijska A-League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Newcastle Jets.

Turcja

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Keçiörengücü.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – druga liga) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Menemen Spor.

Włochy

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brescią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Parmą.

Tomasz Kupisz (Trapani Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Cittadellą.

Filip Piszczek (Trapani Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Cittadellą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Virtusem Entella.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Crotone.