Arkadiusz Milik / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W niedzielę, podobnie jak w sobotę, trzech polskich zawodników grających za granicą strzeliło bramki dla swoich drużyn. Na zachodzie starego kontynentu Arkadiusz Milik strzelił kolejną bramkę dla Napoli. Idąc bardziej na wschód należy wspomnieć o świetnym debiucie okraszonym bramką Adriana Mierzejewskiego oraz o premierowej bramce w Kazachstanie Konrada Wrzesińskiego.

W świetnym stylu Arkadiusz Milik rozpoczął prestiżowe starcie Napoli z AS Roma. Polski napastnik już w drugiej minucie spotkania wykorzystł podanie Simone Verdiego, świetnie przyjął piłkę i strzelił swoją 16. ligową bramkę w tym sezonie. Polak w pierwszej połowie jeszcze raz trafił do siatki, lecz sędzia w tamtej sytuacji dopatrzył się pozycji spalonej. W drugiej połowie Milik nie powiększył już dorobku bramkowego, czego nie można powiedzieć o jego kolegach z zespołu. Napoli bardzo pewnie wygrało 4:1 ze stołecznym zespołem, umacniając się tym samym na pozycji wicelidera Serie A. Milik zagrał cały mecz. W kadrze meczowej Napoli zabrakło Piotra Zielińskiego, który pauzował za żółte kartki.

Adrian Mierzejewski na debiut w swoim nowym klubie musiał trochę poczekać. Polak na początku nie mógł załapać się chociażby do kadry meczowej Chongqing SWM. W dużej mierze mogło to być spowodowane limitem obcokrajowców, który obowiązuje w chińskiej ekstraklasie. Kiedy jednak znalazło się dla niego miejsce w kadrze meczowej, Mierzejewski w pełni to wykorzystał. 32-latek już w 21. minucie swojego debiutu ładnym strzałem tuż zza pola karnego strzelił bramkę, która dała jego drużynie cenne trzy punkty w starciu z Shenzhen FC.

Niedzielne strzelanie w dalekim Kostanaju rozpoczął Konrad Wrzesiński. Grający jesienią w Zagłebiu Sosnowiec pomocnik powoli aklimatyzuje się w kazachskiej ekstraklasie. W dzisiejszym spotkaniu 3. kolejki z FK Aktobe Polak w 18. minucie mocnym uderzeniem otworzył wynik spotkania. Wrzesiński jeszcze w pierwszej połowie zobaczył żółtą kartkę. Jego efektowny rajd zakończył się w polu karnym, kiedy Polak po starciu z obrońcą Aktobe upadł na murawę. Sędzia uznał, że Wrzesiński w tej sytuacji symulował. Polak grał do 68. minuty. Jego zespół notuje bardzo dobre wejście w sezon – wraz z Astaną ma komplet punktów i przewodzi tabeli ligowej.

Anglia

Marcin Bułka (Chelsea FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Cardiff.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany po rzutach karnych finał EFL Trophy z Portsmouth.

Bułgaria

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Lewskim Sofia.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Chongqing SWM – Ekstraklasa) – strzelił gola w debiucie w swoim nowym klubie. Jego zespół wygrał 1:0 z Shenzhen FC. 32-latek rozegrał cały mecz.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Caen.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Amiens.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – 66 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Xanthi.

Dawid Kort (APS Atrómitos Athinón – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Olympiacosem.

Hiszpania

Marcel Lizak CF Peralada-Girona B – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z rezerwami Levante.

Paweł Florek (CD Badajoz – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Cartageną.

Mateusz Kania (Real Sporting de Gijón B – trzecia liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Langreo.

Holandia

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Venlo.

Kazachstan

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z FK Aktobe. Grał do 68 minuty i zobaczył żółtą kartkę za próbę wymuszenia rzutu karnego.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – 51 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FK Valmiera.

Niemcy

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Karslruher.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z VfR Aalen.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z VfR Aalen.

Norwegia

Maciej Gostomski (FK Haugesund – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 ze Strömsgodset.

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu ze Skeid.

Słowacja

Tomasz Kucz (FC DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 ze Slovanem Bratysława.

Stany Zjednoczone

Przemysław Tytoń (Cincinnati FC – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – z powodu urazu poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Philadelphia Union.

Kacper Przybyłko (Bethlehem Steel – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Pittsburgh Riverhounds.

Wojciech Wójcik (Hartford Athletic – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 1:0 ligowego meczu z Indy Eleven.

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Las Vegas Lights.

Włochy

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – strzelił bramkę w wygranym 4:1 ligowym meczu z AS Roma. Zagrał cały mecz.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z AS Roma.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sassuolo.

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu ze SPAL.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Frosinone Calcio.

Arkadiusz Reca (Atalanta BC – Serie A) – wszedł na boisko w 63. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Parmą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół w lidze zremisował bezbramkowo z Renate.

Davide Mastaj (Trapani Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Viterbese.